Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νοιώθω ότι έχω χάσει τον εαυτό μου


Recommended Posts

Τα βλεπω απο μια αλλη οπτικη....κι ας εργαζομαι.

 

Αν εχουν τα χρηματα, καλα κανουν. Τι πρεπει ολες να μπουμε στη γραμμη παραγωγης? Εξαλλου α) μεγαλωνουν τα παιδια τους, αντι να πληρωνουν γυναικα και β) προσφερουν στην τοπικη κοινωνια με εθελοντικη εργασια.

 

Δεν ξέρω τι κάνουν και τι δεν κάνουν οι συγκεκριμένες κυρίες και για ποιον λόγο. Εγώ σχολίασα τη δική σου φράση η οποία ήταν η εξής:

Εκει που μενω καμμια μαμα σχεδον δεν εργαζεται και περνανε τελεια, αφηνουν τα παιδια νηπιο και πανε μετα για καφε, ψωνια, η μια στο σπιτι της αλλης, εκπτωτικο χωριο, για μπανιο καθε μερα 6 μηνες το χρονο.....και αλλα πολλα...

 

Δεν διάβασα τίποτα για εθελοντική εργασία. Διάβασα για καθημερινά ψώνια, καφέδες και μπάνια... Ούτε καν για εργασία στο σπίτι τους δεν διάβασα.:lol:

Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν δεν μου φαίνονται ιδιαίτερα παραγωγικές, ούτε ότι προσφέρουν στην κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 868
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω τι κάνουν και τι δεν κάνουν οι συγκεκριμένες κυρίες και για ποιον λόγο. Εγώ σχολίασα τη δική σου φράση η οποία ήταν η εξής:

Εκει που μενω καμμια μαμα σχεδον δεν εργαζεται και περνανε τελεια, αφηνουν τα παιδια νηπιο και πανε μετα για καφε, ψωνια, η μια στο σπιτι της αλλης, εκπτωτικο χωριο, για μπανιο καθε μερα 6 μηνες το χρονο.....και αλλα πολλα...

 

Δεν διάβασα τίποτα για εθελοντική εργασία. Διάβασα για καθημερινά ψώνια, καφέδες και μπάνια... Ούτε καν για εργασία στο σπίτι τους δεν διάβασα.:lol:

Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν δεν μου φαίνονται ιδιαίτερα παραγωγικές, ούτε ότι προσφέρουν στην κοινωνία.

 

Τα λεω πιο κατω στο μηνυμα αλλα ετσι κι αλλιως δεν εχει αυτο σημασια. Ποιες δουλειες σημερα προσφερουν στην κοινωνια? Εννοω αν βγεις και ψαξεις σημερα. Νοσηλευτες κλπ οσοι προσληφθηκαν, προσληφθηκαν, θεσεις αλλες δεν εχει. Οσες νεες αγγελιες βλεπω, για πωλησεις βιβλιων και πακετων αδυνατισματος ειναι.

 

Εξαλλου γιατι βαζεις κατα μερος το πιο σημαντικο: οτι αυτες οι γυναικες, δεν ειναι αργοσχολες, μεγαλωνουν τα παιδια τους. Οι νοικοκυρες δηλαδη δεν ειναι παραγωγικες? Δεν προσφερουν στην κοινωνια? Για εμενα προσφερουν παρα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαλλου γιατι βαζεις κατα μερος το πιο σημαντικο: οτι αυτες οι γυναικες, δεν ειναι αργοσχολες, μεγαλωνουν τα παιδια τους. Οι νοικοκυρες δηλαδη δεν ειναι παραγωγικες? Δεν προσφερουν στην κοινωνια? Για εμενα προσφερουν παρα πολλα.

 

Υπάρχουν νοικοκυρές παραγωγικές, υπάρχουν και νοικοκυρές αργόσχολες.

 

Υπάρχουν εργαζόμενοι παραγωγικοί, υπάρχουν και εργαζόμενοι μη παραγωγικοί.

 

Όλα σχετικά είναι. Αλλά όταν διαβάζω για καθημερινά ψώνια και βόλτες σε εκπτωτικά χωριά, καφέδες και μπάνια καθημερινά 6 μήνες το χρόνο, συγγνώμη αλλά το μυαλό μου πάει στην κατηγορία των αργόσχολων.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν νοικοκυρές παραγωγικές, υπάρχουν και νοικοκυρές αργόσχολες.

 

Υπάρχουν εργαζόμενοι παραγωγικοί, υπάρχουν και εργαζόμενοι μη παραγωγικοί.

 

Όλα σχετικά είναι. Αλλά όταν διαβάζω για καθημερινά ψώνια και βόλτες σε εκπτωτικά χωριά, καφέδες και μπάνια καθημερινά 6 μήνες το χρόνο, συγγνώμη αλλά το μυαλό μου πάει στην κατηγορία των αργόσχολων.

 

Συμφωνω στο οτι ειναι ολα σχετικα. Οποτε σημασια εχει αν τελικα μεγαλωνει σωστα το παιδι της, και ειναι το σπιτι σε καλη κατασταση. Αν ειναι, γιατι να μην παει και για καφε οσο το παιδι ειναι σχολειο? Μετα δεν θα το παρει, να το πλυνει-ταισει-διαβασει και δεν καθαρισει σπιτι, μαγειρεψει κλπ? Για εμενα αυτο ειναι απλα, καλη διαχειριση χρονου.

 

Για εσενα ποια νοικοκυρα ειναι παραγωγικη? Τι θα επρεπε να κανει οσο το παιδι ειναι σχολειο? Να βλεπει τηλεοραση? Να ξανασκουπισει?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω στο οτι ειναι ολα σχετικα. Οποτε σημασια εχει αν τελικα μεγαλωνει σωστα το παιδι της, και ειναι το σπιτι σε καλη κατασταση. Αν ειναι, γιατι να μην παει και για καφε οσο το παιδι ειναι σχολειο? Μετα δεν θα το παρει, να το πλυνει-ταισει-διαβασει και δεν καθαρισει σπιτι, μαγειρεψει κλπ? Για εμενα αυτο ειναι απλα, καλη διαχειριση χρονου.

 

Για εσενα ποια νοικοκυρα ειναι παραγωγικη? Τι θα επρεπε να κανει οσο το παιδι ειναι σχολειο? Να βλεπει τηλεοραση? Να ξανασκουπισει?

 

Δεν θέλω να δώσω ορισμό της παραγωγικότητας. Μιλάω για τις συγκεκριμένες που ανέφερες και με βάση τα στοιχεία που έδωσες (γιατί δεν τις γνωρίζω).

 

Μια μαμά λοιπόν που δεν εργάζεται επειδή από ό,τι κατάλαβα έχει οικονομική άνεση (διόρθωσέ με αν κατάλαβα λάθος), που ενώ λείπει το παιδί στο σχολείο αναλώνεται καθημερινά σε βόλτες, ψώνια κτλ εκτός σπιτιου, θες να μου πεις ότι το απόγευμα που γυρνάει, κάνει δουλειές στο σπίτι, μαγειρεύει, φροντίζει τα παιδιά και κάνει και εθελοντική εργασία; Μια τέτοια γυναίκα δεν έχει και βοήθεια στο σπίτι;

 

Αυτό που μου "χτύπησε" στην περίπτωση που ανέφερες, ήταν το καθημερινό του πράγματος.

 

Ήξερα και εγώ μια μαμά, που ενώ δεν εργαζόταν, άφηνε το παιδί σε ολοήμερο και 8 ώρες την ημέρα γύρναγε από εδώ και από εκεί. Ε, θα μπορούσε αυτές τις 8 ώρες την ημέρα να τις αξιοποιήσει πιο δημιουργικά και να προσφέρει και στην οικογένειά της...(γιατί η συγκεκριμένη δεν είχε οικονομική άνεση- και δεν εργαζόταν από άποψη=να μεγαλώσει τα παιδιά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν χρειαζεται να χαλασουμε τις καρδιες μας γι αλλων το προγραμμα.... :D Ναι, οι συγκεκριμενες εχουν και σπιτια με κηπους και μερικες μεχρι και κοτουλες, μονες τους τα φροντιζουν. Αλλα δε θελω να εστιασουμε αλλο σε αυτες, γιατι βγαινουμε εκτος, εξαλλου τις ανεφερα για να δειξω οτι μπορεις να βρεις κατι ομορφο να κανεις οταν εισαι σπιτι. Ηθελα απλως να δειξω, οτι δεν χρειαζεται να βαριεσαι.

 

Απλα θελω λοιπον να καταλαβεις αυτο που προτεινα παραπανω: αν εισαι μαμα που δεν εργαζεται, κανε προγραμμα, ωστε να γινονται οι δουλειες του σπιτιου και να φροντιζεις το παιδι, και οταν εχεις ελευθερο χρονο (που το εχω κανει, με μηδεν βοηθεια, και ειχα, ναι γινεται), βρες κατι δημιουργικο η/και ευχαριστο η/και που να προσφερεις στην κοινωνια να κανεις για εσενα, για την υγεια σου και τους αλλους γυρω σου. Οσες τα καταφερνουν, και περνουν καλα, και ολες οι δουλειες τους γινονται.

Link to comment
Share on other sites

Απλα θελω λοιπον να καταλαβεις αυτο που προτεινα παραπανω: αν εισαι μαμα που δεν εργαζεται, κανε προγραμμα, ωστε να γινονται οι δουλειες του σπιτιου και να φροντιζεις το παιδι, και οταν εχεις ελευθερο χρονο (που το εχω κανει, με μηδεν βοηθεια, και ειχα, ναι γινεται), βρες κατι δημιουργικο η/και ευχαριστο η/και που να προσφερεις στην κοινωνια να κανεις για εσενα, για την υγεια σου και τους αλλους γυρω σου. Οσες τα καταφερνουν, και περνουν καλα, και ολες οι δουλειες τους γινονται.

 

Συμφωνώ! :-)

 

Και εφόσον θέλει να εργαστεί στο μέλλον, να κρατάει μια επαφή με το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, κορίτσια, οι γυναίκες που πάνε και γίνονται τηλεφωνήτριες ή σε παρενοχλούν στην Ερμού "για ένα δωράκι" είναι γυναίκες απελπισμένες και το κάνουν για βιοπορισμό. Δεν το κάνουν ούτε για να γεμίσουν το χρόνο τους ούτε επειδή δεν σκέφτηκαν να κάνουν κάτι πιο χρήσιμο, όπως το να προσφέρουν εθελοντικά μέσω μιας μκο. Το κάνουν γιατί δεν έχουν δουλειά και μάλλον μόνο αυτή βρίσκουν και πολύ αμφιβάλλω και για το αν πληρώνονται.

 

Αυτά τα λέω με κάθε καλή διάθεση και καλή πρόθεση, δεν θέλω να την πω σε καμία! Φιλιά και καλή δύναμη σε όλες!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, κορίτσια, οι γυναίκες που πάνε και γίνονται τηλεφωνήτριες ή σε παρενοχλούν στην Ερμού "για ένα δωράκι" είναι γυναίκες απελπισμένες και το κάνουν για βιοπορισμό. Δεν το κάνουν ούτε για να γεμίσουν το χρόνο τους ούτε επειδή δεν σκέφτηκαν να κάνουν κάτι πιο χρήσιμο, όπως το να προσφέρουν εθελοντικά μέσω μιας μκο. Το κάνουν γιατί δεν έχουν δουλειά και μάλλον μόνο αυτή βρίσκουν και πολύ αμφιβάλλω και για το αν πληρώνονται.

 

Αυτά τα λέω με κάθε καλή διάθεση και καλή πρόθεση, δεν θέλω να την πω σε καμία! Φιλιά και καλή δύναμη σε όλες!

 

Εννοειται. Εμεις εδω σχολιασαμε απλα την επιλογη ειμαι μαμα και "μενω σπιτι" η "βρισκω δουλεια για να προσφερω". Αλλα σημερα μονο τετοιες δουλειες βρισκεις. Δεν τις βρισκω δημιουργικες, ενω ο μισθος σου ειναι τοσο χαμηλος, που δουλευεις για τα μεταφορικα σου και τη γυναικα που προσεχει τα παιδια. Οποτε δεν εχει νοημα-για μενα.

 

ΥΓ απο ΜΚΟ, μπορει καποιος να κερδισει κανονικο εισοδημα, αν θελει και ειναι ικανος. Με πολυ μεγαλυτερο μισθο απο μια τηλεφωνητρια.

Link to comment
Share on other sites

Elin αγχώθηκα τολσο πολύ διαβάζοντας την τελευταία παράγραφο του μηνύματός σου....

Υπάρχει τέτοια μαμά;

Είναι όλα ζήτημα προτεραιοτήτων....

Σου λέω διάβασα την τελευταία παράγραφο και όταν την τελείωσα....είχα λαχανιάσει...

Μια τέτοια μαμά ακροβατεί στα όρια του burn out....

Μερικές φορές, πιστεύω, πως μόνες μας εμείς οι γυναίκες εγκλωβιζόμαστε σε καταστάσεις στρες και άγχους λόγω πολυμορφίας των ρόλων μας...

Όμως, προσωπική ταπεινή γνώμη μου είναι ότι κάτι χάνεις...κάτι κερδίζεις...δεν μπορείς να είσαι η πετυχημένη και up to date businesswoman έχοντας παιδιά(αν θες να μεγαλώσεις μόνη σου τα παιδιά και να είσαι εσύ δίπλα τους και όχι κάποια νταντά).

Είμαι υπέρμαχος της απλοποίησης της ζωής(πχ μετακομίσαμε οικογενειακώς στην επαρχία από Αθήνα για να κερδίσουμε ποιότητα ζωής και ω ναι ! το καταφέραμε!!!) Η δουλειές μας είναι 5 λεπτά μακρυά, τα παιδιά μας πάνε με τα πόδια στο σχολείο και στις δραστηριότητές τους και εμείς χρησιμοποιούμε ελάχιστα το αυτοκίνητο...

Βέβαια όλα αυτά είναι επιλογές ζωής....

Και αν τώρα δεν μπορώ να είμαι "στην τρίχα" θα είμαι όταν ξαναγυρίσω στη δουλειά μου!

Και όχι....δεν θα πάω τα παιδιά σε 5 δραστηριότητες αλλά σε 2! Γιατί θα τους αφήσω χρόνο να παίξουν στον κήπο και στην γειτονιά...

Αλλά όλα αυτά είναι η προσωπική μου άποψη....γιαυτό και εγώ τα καταφέρνω, με τέσσερα παιδιά! Χωρίς καμιά βοήθεια!

Απλά δεν είμαι στην τρίχα και προς το παρόν δεν μπορώ να παρακολουθήσω εκείνο το σεμινάριο αλλά θα το κάνω όταν γυρίσω σε εννιά μήνες στη δουλειά μου και θα έχω χορτάσει παιχνίδι με τα παιδάκια μου!

Ας μην γινόμαστε τόσο σκληρές με τον εαυτό μας! Δεν είμαστε superwomen !!!

Φυσικά όλα αυτά τα λέω γιατί για μένα έρχεται πρώτη η οικογενειακή ευημερία και έπεται η επαγγελματική....Είπαμε...όλα είναι ζήτημα προτεραιοτήτων..

 

Καλημέρα!

 

Είμαι μαζί σου σε όλα. Η μαμά που περιέγραψα είναι ένα υποθετικό τραβηγμένο από τα μαλλιά παράδειγμα για να πω ότι δεν έχουμε τους ίδιους στόχους και τις ίδιες προτεραιότητες, όπως επίσης και ότι το "τα καταφέρνω" σημαίνει εντελώς διαφορετικά πράγματα για τον καθένα μας. Με αυτό το σκεπτικό, θεωρώ τη φράση "άλλες τα καταφέρνουν με τέσσερα, δεν θα τα καταφέρεις εσύ με το ένα", σε προηγούμενο μνμ σου ελαφρώς άστοχη. Τπτ περισσότερο.

 

Να είσαι καλά και να χαίρεσαι την όμορφη οικογένειά σου!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως αυτο πιστευω κι εγω..πως η καθεμια μας λεει πως τα καταφερνει η οχι αναλογα με αυτο που θεωρει ως "ιδανικο"

Εγω νομιζω πως τα καταφερνω με τα 4...και με τη δουλεια μου...αισθανομαι βεβαια πως κουραζομαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...για παραδειγμα δε διανοουμαι μεσα στη μερα να καθησω...ολα τα κανω σε fast forward..

καποια αλλη στη θεση μου ισως θεωρουσε πως δεν τα καταφερνει διοτι ουτε κατεψυγμενα θα ηθελε να δωσει στα παιδια της, θα ηθελε να τους φτιαχνει κεικ καθε εβδομαδα και δεθα μπορουσε, θα ηθελε να σιδερωνει του αντρα της και δε θα ειχε χρονο κλπ κλπ εγω απλα δε θεωρω οτι τα παραπανω ειναι υποχρεωση μου,οποτε αποδεσμευομαι απο μεγαλο κομματι υποχρεωσεων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ναι περάσαμε όμορφα. είναι ίσως η πρώτη φορά που έμεινα αρκετες μέρες με την μικρούλα και δνε κουράστηκα ιδιαίτερα. αλλές φορές μετά από τόσες μέρες θα "ανυπομονούσα" να επιστρέψω στο γραφείο, αλλά αυτή την φορά ήταν διαφορετικά.

 

τελικά είναι μια χαλαρή μέρα στο γραφείο και στην πόλη από ότι είδα το πρωί. δεν έχει κίνηση και είναι ήσυχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι γίνεστε αγαπητά κορίτσια? έχουν κυλήσει ομαλά οι πρώτες μέρες του νέου χρόνου? έχετε γλιτώσει από ιώσεις?

 

Καλη χρονια! Δυστυχως περασαμε ιωση, πρωτη η μικρη μετα εγω, αρκετα βαρβατη κιολας. Αναγκαστηκαμε να ακυρωσουμε πολλα, ομως μερικα απο αυτα που ειχαμε σχεδιασει τα καναμε και περασαμε πολυ καλα, Δοξα τω Θεω.

Ειπα να ξεκινησω το πλανο για τη νεα χρονια αλλα με τα γεγονοτα στην Ευρωπη παει ο ενας στοχος που ηταν σεμιναριο στο εξωτερικο σε λιγες εβδομαδες.....παμε στο επομενο!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

Εμείς αφού αρρωστήσαμε με τη σειρά! 😊 τώρα είμαστε καλά μόνο ο πιο μικρός είναι με μυξούλες!!!

Πλάνο για το 2015; χμμμμ!!! Να έχω περισσότερη υπομονή!!! Αλλά για να δούμε αν θα το καταφέρω!!!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο καινούργιος χρόνος μπήκε με απίστευτη δουλειά για μένα. τρέμω τις ιώσεις (τις έχουμε γλιτώσει προς το παρόν) γιατί μεταξύ άλλων θα μπου τινάξει το πρόγραμμα με τις δεσμευτικές ημερομηνίες στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...