Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τραπέζι vs catering


Lora2

Recommended Posts

Σκεφτομαι και εγω για τη βαφτιση της μικρής μου και προβληματίζομαι σχετικά με το τι θα ακολουθήσει μετά τι βαφτιση.

Και το catering αλλά και το τραπέζωμα έχουν θετικά και αρνητικά και έχω φτάσει σε αδιέξοδο.

Εσεις τι απο τα δυο προτιμήσατε και ποια η γνώμη σας; Επισης όσες κάνατε catering μεινατε ευχαριστημένες; Ακούστηκαν αρνητικά σχολια απο μεγαλύτερους;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν λες τραπέζωμα τί εννοείς ακριβώς; Σε ταβέρνα, στο σπίτι???

 

Προσωπικά προτίμησα και στο γάμο μου και στη βάπτιση, να βρω αίθουσες με δική τους κουζίνα. Όχι δηλαδή να νοικιάσω μια σκέτη αίθουσα και να φέρω catering από αλλού. Νομίζω η καλύτερη λύση είναι ξενοδοχείο όπου συνδυάζεις ωραίες αίθουσες και service με το φαγητό του chef του ξενοδοχείου, ή αλλιώς κάτι σε "καλή" ταβέρνα/εστιατόριο.

Φοβάμαι το τυποποιημένο catering, όπως επίσης και τις ταβέρνες της πλάκας, όπου σου πετάνε μια μπριζόλα και τηγανητές πατάτες και στριμώχνουν τον κόσμο σαν σαρδέλες.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα με το καλό να βαφτίσεις το παιδάκι σου. Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς αλλά αν το κάνεις σε κάποια αίθουσα και να σερβιριστούν στο τραπέζι ή απο μπουφέ εγώ προσωπικά προτιμώ το τραπέζι. Ειναι πιο βολικό για τους καλεσμένους και ειδικά για τους μεγαλύτερους που πάντα όπου έχω βρεθεί οι περισσότεροι αντιδρούν λίγο. Αν το κάνεις σπίτι και δεν έχεις χώρο τότε είναι προτιμότερο να κάνεις μπουφέ.

Τώρα εάν εννοείς σε κάποιον εξωτερικό χώρο π.χ. προαύλιο της εκκλησίας να προσφέρεις catering και εγώ που δεν είμαι μεγάλη δεν μ'αρεσει. Δεν το ευχαριστιέσαι να κάθεσαι όρθια και να μην ξέρεις τι να πρωτοκρατήσεις, το ποτήριο, το πιάτο. Και είναι κρίμα γιατί δεν στοιχίζει και λίγο και να μην ευχαριστηθεί κανείς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν διευκρινησα απο την αρχή. Τραπέζι εννοω φαγητό σε ταβερνα και catering εννοω μπουφέ εξω απο την εκκλησία που τελευταία συνηθίζεται και είναι καλή λύση για να μη φτιάχνεις λίστες για κέντρο (ποιος καθεται με ποιον) απο την αρχή κτλ και είναι και φθηνότερο. Αλλά το θέμα είναι ότι είναι όντως φθηνοτερο ή πετάμε τα λαφτά έτσι σε κάτι που θα ευχαριστηθούν λίγοι;

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ταβερνα θα προτιμουσα.μπουφε εξω απο εκκλησια μου κανει καπως ''αντε φατε στα γρηγορα να βγω απο την υποχρεωση'' ειναι κ οπως το βλεπει ο καθενας φυσικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως δεν διευκρινησα απο την αρχή. Τραπέζι εννοω φαγητό σε ταβερνα και catering εννοω μπουφέ εξω απο την εκκλησία που τελευταία συνηθίζεται και είναι καλή λύση για να μη φτιάχνεις λίστες για κέντρο (ποιος καθεται με ποιον) απο την αρχή κτλ και είναι και φθηνότερο. Αλλά το θέμα είναι ότι είναι όντως φθηνοτερο ή πετάμε τα λαφτά έτσι σε κάτι που θα ευχαριστηθούν λίγοι;

Ακριβώς κάνενας δεν θα το ευχαριστηθεί. Οπως σου έγραψα και πιο πάνω δεν είναι καθόλου πρακτικό. Κάθεσε όρθιος φορτωμένος με πιάτο, ποτήρι ούτε να φας δεν μπορεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν διευκρινησα απο την αρχή. Τραπέζι εννοω φαγητό σε ταβερνα και catering εννοω μπουφέ εξω απο την εκκλησία που τελευταία συνηθίζεται και είναι καλή λύση για να μη φτιάχνεις λίστες για κέντρο (ποιος καθεται με ποιον) απο την αρχή κτλ και είναι και φθηνότερο. Αλλά το θέμα είναι ότι είναι όντως φθηνοτερο ή πετάμε τα λαφτά έτσι σε κάτι που θα ευχαριστηθούν λίγοι;

 

Εμείς κάναμε μπουφέ πίσω από την εκκλησία και ήταν όλοι ευχαριστημένοι, παρά τις δύσκολίες πρακτικότητας που αναφέρθηκαν πιό πάνω.... αυτό έχει να κάνει με το χώρο και το catering, το δικό μας catering είχε προβλέψει και είχε 5 τραπέζια τριγύρω για να ακουμπάνε οι καλεσμένοι,καθώς και 20-25 καρέκλες (όχι στα τραπέζια!) για να κάτσει το 10% των καλεσμένων...

 

Το πραγματικό δίλλημα αν αποφασίσεις να κάνεις τραπέζι είναι το εξής:

1. Τραπέζι στην ταβέρνα με ευρύ μενού και ασφάλεια (π.χ. βρέξει-χιονίσει) ΑΛΛΑ με λίγους εκλεκτούς καλεσμένους (άρα κίνδυνος να μείνουν κάποιοι παραπονεμένοι που δεν τους κάλεσες...)

2. Τραπέζι σε εξωτερικό χώρο κοντά στην εκκλησία, με ρίσκο λόγω καιρού και δυσκολίας στην οργάνωση και πιθανότατα με απλούστερο μενού (finger food) ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ σου οι καλεσμένοι θα νιώσουν καλεσμένοι και στο τραπέζι!!

 

Εμείς διαλέξαμε το 2ο γιατί στο γάμο είχαμε αφήσει πολύ κόσμο έξω από το τραπέζι, αλλά και οικονομικά μας ήρθε καλύτερα (γύρω στο χιλιάρικο φτηνότερα). Βέβαια είναι σημαντικότατο το πότε θα γίνει η βάφτιση, γιατί το έξω χειμωνιάτικα δεν λέει!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν διευκρινησα απο την αρχή. Τραπέζι εννοω φαγητό σε ταβερνα και catering εννοω μπουφέ εξω απο την εκκλησία που τελευταία συνηθίζεται και είναι καλή λύση για να μη φτιάχνεις λίστες για κέντρο (ποιος καθεται με ποιον) απο την αρχή κτλ και είναι και φθηνότερο. Αλλά το θέμα είναι ότι είναι όντως φθηνοτερο ή πετάμε τα λαφτά έτσι σε κάτι που θα ευχαριστηθούν λίγοι;

 

Προσωπικά δεν μου αρέσει το φαγητό στο όρθιο, ακόμα και αν πρόκειται για μεζεδάκια. Δεν έχεις που να ακουμπήσεις τα πράγματά σου και δεν εννοώ μόνο το πιάτο και το ποτήρι, αλλά επιπλέον τσάντες, παλτά, μπομπονιέρες και αν έχεις και παιδί μαζί σου όπως είχα εγώ, άστα να πάνε...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Lucy 100%. Εμείς παρόλο που η βάφτιση έγινε καλοκαίρι (Ιούνιο) προτιμήσαμε μια ωραία, οικογενιακή ταβέρνα που είχε και αυλή σκεπαστή και το κάναμε εκεί. Βέβαια είχε γίνει επιλογή καλεσμένων. Εμείς στην βάφτιση καλέσαμε μόνο όσους είχαν έρθει να δουν το παιδί στο μαιευτήριο ή στο σπίτι αργότερα ή του είχαν στείλει κάποιο δώρο. Οσοι μας αγνόησαν το ίδιο κάναμε και εμείς. Στο γάμο ο οποίος έγινε χειμώνα (τέλη ιανουαρίου) και με χιόνια παρακαλώ, προτιμήσαμε μια αίθουσα - κέντρο με δική της κουζίνας και πολλούς καλεσμένους. Και στα 2 μείναμε όλοι ευχαριστημένοι. Η επιλογή δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα! Κι εγώ είμαι κατά του όρθιου μπουφέ για τους λόγους που προανέφεραν τα κορίτσια παραπάνω. Το είχα σκεφθεί για τη βάπτιση της κόρης μου αλλά μετά το απέρριψα αφού όλοι οι κοντινοί μου με απέτρεψαν για τους γνωστούς λόγους.

Με τα λεφτά που διαθέτεις καλύτερα να κάνεις ένα τραπέζι σε ένα ωραίο μαγαζί ή χώρο με καλό φαγητό. Για το χώρο ανάλογα με το βαλάντιο επιλέγεις, το ίδιο ισχύει και για τους καλεσμένους, άλλωστε δεν είναι γάμος να καλέσεις και τη θεια σου από την Αυστραλία (που λέει ο λόγος)

Με το καλό η βάπτιση και ό,τι καλύτερο για το μωράκι σας!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με τα κορίτσια και εγώ...Είναι λίγο κουραστικό το όρθιο που έχει ο μπουφές...Ειδικα για μαμάδες, είναι λίγο άβολο καθως ταυτόχρονα θα έχουν να κρατήσουν τα μωρά τους, τα πράγματα και συγχρόνως τα πιάτα..

Καλύτερα θα μου φαινόταν μία ταβερνούλα με λίγα άτομα σε στενό κύκλο...Βέβαια όλα αυτά εξαρτώνται και απο τα χρήματα που θέλει να διαθέσει ο καθένας, για να μη μιλάω εκ του ασφαλούς, και το λέω αυτό γιατί και για μένα είναι πολύ νωρίς ακόμα και δεν έχω τσεκάρει τιμές καθόλου για να ξέρω τις διαφορές..:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...