Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαθητη με δισλεξια


Recommended Posts

Χθες γνωρισα ενα υπεροχο πλασμα...τον Μιχαλη...

Στη δουλεια μου ειπαν πως θα αναλαβω ενα αγορακι με εντονη δισλεξια,που παρακολουθει κανονικα στο σχολειο αλλα κανει τα παντα με ειδικη παιδαγωγο στο σπιτι ,η οποια τον εχει βοηθησει πολυ.Ειναι -αποτι ειπαν οι γονεις τους τους οποιους δυστυχως δεν συναντησα-οτι ειναι πολυ αργος και οτι παρα του οτι ειναι στην εκτη δημοτικου θα πρεπει να παμε πολυ αργα και να μηνε χουμε απαιτησεις.Στην αρχη φοβηθηκα μηπως κανω κατι λαθος...μολις ομως τον ειδα ....ειδα ενα πανεμορφο ακι ευγενεστατο αγορακι...καναμε 5 γραμματα μεσα απο καρτες-παιχνιδια-γελια και με μεγαλη προσπαθεια απο μεροςυ του να μαθει...

 

Θελω τοσο πολυ να τον βοηθησω...θελω τοσο πολυ να αγαπησει αυτο που κανουμε...

Αλλα δεν θελω να κανω λαθη...υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω;Πως να χειριστω αυτη του την ιδιαιτεροτητα ;

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να μάθεις αναλυτικά για τη δυσλεξία του, το βαθμό του προβλήματος, αν έχει πρόβλημα στο γραπτό ή το προφορικό λόγο για να μπορέσεις να δουλέψεις με τρόπο που να τον διευκολύνεις. Αν η δυσλεξία είναι στο γραπτό λόγο ίσως σου χρειαστεί ειδική προετοιμασία με καρτέλες, συνδυασμούς γραμμάτων κτλ

 

Όσα περισσότερα ξέρεις τόσο καλύτερα θα τον βοηθήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Να μάθεις αναλυτικά για τη δυσλεξία του, το βαθμό του προβλήματος, αν έχει πρόβλημα στο γραπτό ή το προφορικό λόγο για να μπορέσεις να δουλέψεις με τρόπο που να τον διευκολύνεις. Αν η δυσλεξία είναι στο γραπτό λόγο ίσως σου χρειαστεί ειδική προετοιμασία με καρτέλες, συνδυασμούς γραμμάτων κτλ

 

Όσα περισσότερα ξέρεις τόσο καλύτερα θα τον βοηθήσεις...

δυστυχως οι γονεις μας ειπαν οτι εχει μεγαλγ δυσλεξια και οτι ειναι αργος.εγω ηδη χρησιμοποιω καρτες και συννενοηθηκα με τη διευθυνση μολις τελειωσουμε με το αλφαβητο να δουλευουμε και με ειδικα παιχνιδια στον υπολογιστη.ελπιζω να συναντησω συντομα και τους γινεις ωστε να μαθω περισσοτερα.

παντως η γραφη του αν και αριστεροχειρας ειναι εκπληκτικη.μεγαλα καθαρα γραμματα και χωρις κλιση.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ιστοσελίδα που παρουσιάζει την διεθνώς αναγνωρισμένη διαγνωστική μέθοδο της δυσλεξίας ("Pavlidis Test" μέσω της οφθαλμοκίνησης) του καθηγητή Δρ. Θ.Παυλίδη, η οποία γίνεται σε κέντρα δυσλεξίας σε όλη την Ελλάδα αλλά και σε πολλές άλλες χώρες. Ευρετήριο των κέντρων που εφαρμόζεται.

http://www.dyslexiacenters.gr/Biologiki%20Prognwsi.htm

 

Ιστοσελίδα της Ελληνικής Εταιρείας Δυσλεξίας με αναλυτική και συνοπτική περιγραφή της δυσλεξίας.

http://www.dyslexia.gr/

 

Ιστοσελίδα για την δυσλεξία, που διαθέτει φόρουμ ανταλλαγής απόψεων

http://www.dys.gr/

(στους σύνδεσμους Α-Ω στο ΔΥΣΛΕΞΙΑ)

 

διάβασε όσο μπορείς και ζήτα ίσως κάποια συμβουλευτική μέσω του ίντερνετ, αυτοί θα μπορούν να σε βοηθήσουν καλύτερα!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

του καθηγητή Δρ. Θ.Παυλίδη, !

 

:( αχ ο συγκεκριμενος καθηγητης εδινε σεμιναριο για τη δυσλεξια προχθες εδω στο Ηρακλειο.Αλλα ηταν εν ωρα που ημουνα στο φροντηστηριο καιδ εν μπορουσα να παω.Αυτο ηταν στις 7 και εγω σχολουσα στις 9μιση....

 

Μαρια σε ευχαριστω για τα λινκ...παω για μελετη!

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν η δυσλεξία είναι στο γραπτό λόγο ίσως σου χρειαστεί ειδική προετοιμασία με καρτέλες, συνδυασμούς γραμμάτων κτλ

Η δυσλεξία ούτως ή άλλως είναι στο γραπτό λόγο. Ίσως έχεις ήδη διαβάσει τα συμπτώματά της, τα κυριότερα αντοπίζονται στο γραπτό λόγο, παραλείψεις γραμμάτων, αντιστροφές και αντιμεταθέσεις κα. Αν όπως λες τα γράμματά του είναι ευανάγνωστα και καθαρά αυτό είναι πολύ καλό.

Όσα περισσότερα ξέρεις τόσο καλύτερα θα τον βοηθήσεις...

Συμφωνώ απόλυτα. Προσπάθησε να μιλήσεις με τους γονείς και να μάθεις τις ιδιαιτερότητές του (δυνατά και αδύνατα σημεία). Τα παιδιά με δυσλεξία βοηθιούνται αφάνταστα όταν μαθαίνουν τις λέξεις μέσα από εικόνες. Οι εικόνες βοηθούν πολύ και στην ορθογραφία. Η Μαυρομάτη έχει φτιάξει μια μέθοδο εκμάθησης ορθογραφίας με εικόνες, μου διαφεύγει τώρα ο τίτλος του βιβλίου, θα το δω στο γραφείο και θα σου πω αύριο. Επίσης, μπορείς να συνεργαστείς και με την ειδική παιδαγωγό. Είσαι πολύ τυχερή που το έχει αναλάβει κάποια ειδικός, όσο νωρίτερα αρχίζει η παρέμβαση τόσο καλύτερα τα αποτελέσματα. Και σίγουρα η συνεργασία μεταξύ σας θα είναι ό, τι καλύτερο για το παιδί.

Οπλίσου με υπομονή και καλή αρχή! :)

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο στο δύσκολο έργο σου... Υπομονή ...

 

Καλή αρχή σου εύχομαι και εγώ... :D Δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω, δεν έχω γνώσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.....

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Τα θετικα της υποθεσης ειναι οτι κανουμε ιδιαιτερο και ετσι ειμαστε οι δυο μας,καθομαστε στο ιδιο θρανιο και ετσι μπορουμε να "παιξουμε" πολυ με καρτες,πινακα,εικονες,κτλ...

Το παιδι ειναι αρκετα συνεργασιμο και η δουλεια της παιδαγωγου φενεται...κανει τελεια γραμματα...ναι μεν μπερδευει καποια αλλα γραφει αργα και καθαρα.

Το παιδακι αυτο το εχω παρει ζεστα.Δεν ξερω γιατι μου το εδωσαν εμενα...ισως γιατι καμια αλλη να μην ηθελε...ισως γιατι εγω εχω παιδια ...ισως πειεδη ξερουν οτι ψαχνομαι...ειλικρινα δεν ξερω...ισως να το θεωρουν χαμενη υποθεση αλλα εγω δεν το βλεπω ετσι....Και μονο η χαρα που εκανε οταν ελεγε κατι σωστα μου εδινε την ορεξη να δουλεψω ακομη περισσοτερο.

Ελπιζω οι γονεις του αν ερθουν σε επαφη μαζι μου και να μπορεσω να μαθω περισσοτερα.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ισως να το θεωρουν χαμενη υποθεση αλλα εγω δεν το βλεπω ετσι....

 

καλά κάνεις! είναι πολύ άδικο να τα θεωρούν χαμένη υπόθεση γιατί συνήθως είναι παιδιά με πολλές ικανότητες.

 

Οι γύρω τους μπορεί να μην έχουν ικανότητες να τα βοηθήσουν αλλά τα ίδια έχουν ικανότητες για να προχωρήσουν αν βρεθούν στο κατάλληλο περιβάλλον.

 

είχα 5 μαθητές με δυσλεξία, μόνο του ενός ήταν διαγνωσμένη...

Αρχικά είχα ένα μαθητή στην ΣΤ' Δημοτικού και Α' Γυμνασίου, του έκανα μαθηματικά, είχε κι εκεί σοβαρά προβλήματα και τον βοήθησα από τον πάτο να πάει στο 18!

Δεν ήξερα το πρόβλημα αλλά έβλεπα κάποια περίεργα. Τα συζήτησα με έναν φίλο ψυχολόγο, κατάλαβα το πρόβλημα, μου είπε πώς να δουλέψω και τα κατάφερα μια χαρά.

 

Είχα άλλους 4 μαθητές που έδιναν κατατακτήριες εξετάσεις (είχαν ήδη πτυχίο και συνέχιζαν). Ο ένας με διαγνωσμένη δυσλεξία και οι άλλοι παλεύανε στα τυφλά. Δεν μπορούσα να μιλήσω για το πρόβλημα, η θέση μου ήταν δύσκολη... Όμως ηξερα να τους δώσω οδηγίες για το πώς να διαβάσουνε, τους έκανα κι έξτρα ώρες ιδιαίτερα και τα καταφέρανε! ίσως να έκαναν πολύ περισσότερο κόπο από τους άλλους αλλά τα κατάφεραν!!!

 

Όχι μόνο δεν έχασα την πίστη μου σε αυτούς αλλά ομολογώ ότι τους είδα σαν μία πρόκληση: αν τα καταφέρω με αυτούς μπορώ με τον καθένα!

 

Και μονο η χαρα που εκανε οταν ελεγε κατι σωστα μου εδινε την ορεξη να δουλεψω ακομη περισσοτερο.

 

Είναι παιδί ειδικών απαιτήσεων και θα προσαρμοστείς σε αυτές! Θα νιώσεις ιδιαίτερη ικανοποίηση να τα καταφέρνεις και σε πιο δύσκολες καταστάσεις!

Να έρθεις σε επαφή με την ειδική παιδαγωγό, σίγουρα θα σε βοηθήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Η Μαυρομάτη έχει φτιάξει μια μέθοδο εκμάθησης ορθογραφίας με εικόνες, μου διαφεύγει τώρα ο τίτλος του βιβλίου....

Το βιβλίο της Δώρας Μαυρομμάτη που σου ανέφερα λέγεται "Η Διδασκαλία της Ορθογραφιας με Εικονογραφήματα σε παιδιά με δυσλεξία". Η μέθοδός της ονομάζεται Εικονογραφική Μέθοδος. Μπορείς, αν θέλεις να το ψάξεις λίγο, πιστεύω οτι θα σε βοηθήσει, έχει καλά αποτελέσματα.

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω!

Χθες ειχαμε το δευτερο μας μαθημα.Ο Μιχαλακης ηρθε χαρουμενος.Τα πηγε αριστα σε αυτα τα λιγα που ειχε και ηταν πολυ περυφανος.Πλεον τον δουλευω κυριως με καρτες,πινακα και ασκησεις αντιστοιχισης,συμπληρωση γραμματων,κτλ που του τις ετοιμαζω εγω.αυτη τη φορα του εβαλα περισσοτερη δουλεια για να δω τελικα μεχρι που αντεχει(οχι αλματωδη αλλαγη αλλα εκει που ειχε 5 γραμματα τωρα εχει και 5 λεξουλες και μια ασκηση).Ηταν πολυ θετικος και ενθουσιασμενος που στο παιχνιδι με τις καρτες με κερδισε και πηρε τον πρωτο του ποντο(ενα μεγαλο αυτοκολλητο).Εχουμε ξανα αυριο μαθημα.Ελπιζω στο ενδιαφερον των γονιων ωστε να ερθουν να τους γνωρισω και να μου δωσουν περισσοτερες λεπτομερειες.Μεχρι τοτε δουλευω κατα βουληση και με γνωμωνα το ενδιαφερον του παιδιου.

και φυσικα θα ψαξω και για το βιβλιο που μου συστηνεις Αικατερινη.

Ευχαριστω!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω!

Χθες ειχαμε το δευτερο μας μαθημα.Ο Μιχαλακης ηρθε χαρουμενος.Τα πηγε αριστα σε αυτα τα λιγα που ειχε και ηταν πολυ περυφανος.Πλεον τον δουλευω κυριως με καρτες,πινακα και ασκησεις αντιστοιχισης,συμπληρωση γραμματων,κτλ που του τις ετοιμαζω εγω.αυτη τη φορα του εβαλα περισσοτερη δουλεια για να δω τελικα μεχρι που αντεχει(οχι αλματωδη αλλαγη αλλα εκει που ειχε 5 γραμματα τωρα εχει και 5 λεξουλες και μια ασκηση).Ηταν πολυ θετικος και ενθουσιασμενος που στο παιχνιδι με τις καρτες με κερδισε και πηρε τον πρωτο του ποντο(ενα μεγαλο αυτοκολλητο).Εχουμε ξανα αυριο μαθημα.Ελπιζω στο ενδιαφερον των γονιων ωστε να ερθουν να τους γνωρισω και να μου δωσουν περισσοτερες λεπτομερειες.Μεχρι τοτε δουλευω κατα βουληση και με γνωμωνα το ενδιαφερον του παιδιου.

και φυσικα θα ψαξω και για το βιβλιο που μου συστηνεις Αικατερινη.

Ευχαριστω!

 

Κράτησε αρχείο με το υλικό που ετοιμάζεις, μπορεί να σου φανεί χρήσιμο και στο μέλλον :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χθες ηρθε η μητερα του Μιχαλη αν μιλησουμε(ειχαμε ξανασυναντηθει αλλα επειδη ηταν και ο Μιχαλης μαζι δεν καναμε καποια κουβεντα,χρησιμη).

Χθες λοιπον ηρθε νωριτερα να με βρει...και ετσι ειχα την ευκαρια να ρωτησω και να λυσω τις αποριες μου.

Η ιστορια του υπεροχου Μιχαλη εχει ως εξης.

Απο μωρο ηταν πολυ ευαισθητο και συναισθηματικο.Στην πρωτη δημοτικου η μαμα παρατηρησε πως ενω μια λεξη την ελεγε λαθος την εγραφε σωστα(πχ ελεγε νελό αλλα εγραφε νερό).Αυτο γινοταν συχνα και ετσι πηγε κατευθειαν σε "ειδικο",δυστυχως μη εχοντας παρει συστασεις.Η κυρια εκεινη ειπε πως το παιδι δεν εχει κατι και πως με μερικες συνεδριες θα εφτιαχνε η ομιλια του.Κανανε 10 συνεδριες και το προβλημα εδειχνε να εχει λυθει...τελειωνοντας με τις συνεδριες περασε λιγος καιρος και ο Μιχαλης πηγε δευτερα δημοτικου.Εκει υπηρξε μια εντονη αντιδραση κυριως ψυχολογικη.Εκτος του οτι εδειχνε να καταλαβαινει αλλα δεν τα πηγαινε καθολου καλα στα γραπτα,η συμπεριφορα δασκαλου τον προσβαλε και αρχισε να εχει ξεσπασματα πανικου ,με κλαματα,στεναχωρια,να μη μιλαει,να μη θελει να φαει,να διαβασει...και επισης δεν ηθελε να ειναι με αλλα παιδια γιατι ελεγε πως νιωθει χαζος.

Ετσι η μαμα αποφασισε να του βρει μαι δασκαλα να τον βοηθα στο σπιτι.Η κυρια αυτη κανονικη δασκαλα(και οχι τελικα ειδικη σε θεματα δυσλεξιας)δεθηκε πολυ μαζι του και τον βοηθησε με την αυτοπεποιθηση του,με το σχολειο,με ολα οσα τον ειχαν απομονωσει.Ετσι αυτο που εχει τωρα ως προς το δημοτικο ειναι οτι ειναι ενα παιδι που καταβαλει μεγαλο κοπο και πολες ωρες για αν αποδωσει,αλλα δεν νιωθει ασχημα.Η δασκαλα αυτη καταφερε και του εκλεισε ραντεβου για να ακνει το τεστ στο υπευθυνο τμημα της δευτεροβαθμιας και για αν βοηθηθει αλλα και για να τα καταφερει με το γυμνασιο.

ετσι ειμαστε ολοι μας εν αναμονη του τεστ.

 

Στα δικα μου τωρα....ειναι ευτυχισμενος λεει που κανουμε μαθημα.Καθε φορα ανυπομονει αν ερθει και διαβαζει εμ πολυ ορεξη.Νιωθει οτι τα καταφερνει και οτι "ξερει και αυτος αγγλικα οπως τα αλλα παιδια".Συγκινηθηκα παρα πολυ με τα λογια αγαπης που ειπε για μενα...ηταν η πιο γλυκια αμοιβη!

 

Τι εχω διαπιστωσει εγω.

1)κανει λαθη σε γραμματα ,αλλα τα γραφει σωστα.

2)αν κατι εχει πολλα γραμματα (και σε ελλινικα και σε αγγλικα)καταβαλει κοπο για αν το πει.

3)οταν δει κατι σε εικονα αμεσως θυμαται τη λεξη.Αν τη δει γραμμενη πιθανοτατα θα τη διαβασει λαθος.

4)θελει επιβεβαιωση σε οτι και να κανει.

5)η επιβραβευση μπορει να τον ξεμπλοκαρει και να λειτουργει πιο γρηγορα.

 

Αυτα...νομιζω πως θα τα καταφερουμε γιατι το θελουμε και οι δυο!

Αν νομιζετε οτι εχετε καποια επισυμανση στα παραπανω με χαρα μου να τη δω!

Ευχαριστω!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Vicky, κι εγώ είμαι αισιόδοξη ότι θα τα πάτε πολύ καλά, γιατί φαίνεται ότι νοιάζεσαι για τον Μιχάλη και προσπαθείς να τον βοηθήσεις.

Καλό θα ήταν να ζητήσεις να σε ενημερώσουν για τη διάγνωση. Αν πήγαν στα ΚΔΑΥ φαντάζομαι δε θα έχουν πολύ σύντομα ραντεβού, αλλά τουλάχιστον, θα γίνουν όσα απαιτούνται για να είναι σίγουροι για το τι έχει. Βέβαια, είναι οριακά για τις μαθησιακές δυσκολίες, η Δευτέρα δημοτικού είναι ακόμη μικρή τάξη και ακόμη το παιδί προσαρμόζεται, ειδικά τους πρώτους μήνες. Η διάγνωση μαθησιακών δυσκολιών γίνεται με βεβαιότητα στην Τρίτη Δημοτικού, όμως αν υπάρχουν σημάδια τρανταχτά, θα μπορέσουν να τα εντοπίσουν και παρέμβετε έγκαιρα.

Οι παρατηρήσεις που έχεις ήδη κάνει είναι πολύ βοηθητικές. Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες είναι ότι είναι εξαιρετικά αργοί στα μαθήματα με αποτέλεσμα να κουράζονται, να κουράζουν και τους γονείς τους (όταν τα βοηθούν) και να προκαλείται εκνευρισμός και καυγάδες. Οι γονείς συχνά φτάνουν να θεωρούν το παιδί τους τεμπέλικο και να το κατηγορούν ότι δεν προσπαθεί.

Τα παιδιά αυτά θέλουν υπομονή και διαφορετική προσέγγιση, όπως είδες η παρουσιάση των ερεθισμάτων με εικόνες τον βοηθά περισσότερο. Και πάνω από όλα χρειάζονται επιβράβευση, σε κάθε βηματάκι προόδου που κάνουν, ακόμη και το μικρότερο. Ειδικά, εφόσον είχε ήδη άσχημο βίωμα από τον δάσκαλό του, χρειάζεται περισσότερη στήριξη, επιβεβαίωση και ενίσχυση της αυτοπεποίθησής του.

Καλή συνέχεια και είμαι στη διάθεσή σου για οτιδήποτε μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Vicky, κι εγώ είμαι αισιόδοξη ότι θα τα πάτε πολύ καλά, γιατί φαίνεται ότι νοιάζεσαι για τον Μιχάλη και προσπαθείς να τον βοηθήσεις.

Καλό θα ήταν να ζητήσεις να σε ενημερώσουν για τη διάγνωση. Αν πήγαν στα ΚΔΑΥ φαντάζομαι δε θα έχουν πολύ σύντομα ραντεβού, αλλά τουλάχιστον, θα γίνουν όσα απαιτούνται για να είναι σίγουροι για το τι έχει. Βέβαια, είναι οριακά για τις μαθησιακές δυσκολίες, η Δευτέρα δημοτικού είναι ακόμη μικρή τάξη και ακόμη το παιδί προσαρμόζεται, ειδικά τους πρώτους μήνες. Η διάγνωση μαθησιακών δυσκολιών γίνεται με βεβαιότητα στην Τρίτη Δημοτικού, όμως αν υπάρχουν σημάδια τρανταχτά, θα μπορέσουν να τα εντοπίσουν και παρέμβετε έγκαιρα.

Οι παρατηρήσεις που έχεις ήδη κάνει είναι πολύ βοηθητικές. Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες είναι ότι είναι εξαιρετικά αργοί στα μαθήματα με αποτέλεσμα να κουράζονται, να κουράζουν και τους γονείς τους (όταν τα βοηθούν) και να προκαλείται εκνευρισμός και καυγάδες. Οι γονείς συχνά φτάνουν να θεωρούν το παιδί τους τεμπέλικο και να το κατηγορούν ότι δεν προσπαθεί.

Τα παιδιά αυτά θέλουν υπομονή και διαφορετική προσέγγιση, όπως είδες η παρουσιάση των ερεθισμάτων με εικόνες τον βοηθά περισσότερο. Και πάνω από όλα χρειάζονται επιβράβευση, σε κάθε βηματάκι προόδου που κάνουν, ακόμη και το μικρότερο. Ειδικά, εφόσον είχε ήδη άσχημο βίωμα από τον δάσκαλό του, χρειάζεται περισσότερη στήριξη, επιβεβαίωση και ενίσχυση της αυτοπεποίθησής του.

Καλή συνέχεια και είμαι στη διάθεσή σου για οτιδήποτε μπορώ να βοηθήσω.

 

Ναι εχουμε συνεννοηθει αν ερθω και σε επαφη με τη δασκαλα που τον διαβαζει και να ενημερωθω για το τεστ.

 

Επισης ο Μιχαλης ειναι ΕΚΤΗ δημοτικου.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη, είχα την εντύπωση ότι ήταν στη Δευτέρα τάξη.

Οπότε, τα τεστς αυτά θα είναι απολύτως έγκυρα και δε θα χρειαστεί επαναξιολόγηση (τουλάχιστον για 2-3 χρόνια). Μπορεί και από το Κέντρο που θα κάνει την αξιολόγηση να δώσουν κάποιες οδηγίες και καθοδήγηση, αν και σπάνια γίνεται αυτό, γιατί το κάθε παιδί θέλει εξατομικευμένη αντιμετώπιση. Πάντως, είναι καλό που θα έχεις επαφή και συνεργασία και με τη δασκάλα του. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, είχα την εντύπωση ότι ήταν στη Δευτέρα τάξη.

Οπότε, τα τεστς αυτά θα είναι απολύτως έγκυρα και δε θα χρειαστεί επαναξιολόγηση (τουλάχιστον για 2-3 χρόνια). Μπορεί και από το Κέντρο που θα κάνει την αξιολόγηση να δώσουν κάποιες οδηγίες και καθοδήγηση, αν και σπάνια γίνεται αυτό, γιατί το κάθε παιδί θέλει εξατομικευμένη αντιμετώπιση. Πάντως, είναι καλό που θα έχεις επαφή και συνεργασία και με τη δασκάλα του. Καλή συνέχεια!

 

ευχαριστω!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Αν η δυσλεξία είναι στο γραπτό λόγο ίσως σου χρειαστεί ειδική προετοιμασία με καρτέλες, συνδυασμούς γραμμάτων κτλ

Η δυσλεξία ούτως ή άλλως είναι στο γραπτό λόγο. Ίσως έχεις ήδη διαβάσει τα συμπτώματά της, τα κυριότερα αντοπίζονται στο γραπτό λόγο, παραλείψεις γραμμάτων, αντιστροφές και αντιμεταθέσεις κα.

 

Η δυσλεξία δεν είναι ΜΟΝΟ στο γραπτό λόγο και πολλές εμφανίζεται σε άλλους τομείς και ΟΧΙ στο γραπτό λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Τα κύρια χαρακτηριστικά της δυσλεξίας είναι στο γραπτό λόγο. Υπάρχουν βέβαια και κάποια ευδιάκριτα χαρακτηριστικά στη συμπεριφορά παιδιών με δυσλεξία, όπως δυσκολία στη διάκριση αριστερού δεξιού, δυσκολίες στην αντίληψη των εννοιών της διαδοχής, ενδεχόμενη κινητική αδεξιότητα ή σύγχυση στην αντίληψη της έννοιας του χρόνου.

Η δυσλεξία όμως, είναι εξ ορισμού δυσκολία στη γραπτό λόγο, δεν εμφανίζεται σε άλλους τομείς μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αναφέρεσαι στις μαθησιακές δυσκολίες γενικότερα.

Η δυσλεξία είναι μια πολύ συγκεκριμένη δυσκολία στον γραπτό λόγο και στην ανάγνωση, με συγκεκριμένα συμπτώματα.

Αν υπάρχουν δυσκολίες σε άλλους τομείς και όχι στο γραπτό λόγο και στην ανάγνωση τότε μάλλον πρόκειται για κάποια άλλη μαθησιακή ή όχι δυσκολία, και όχι για δυσλεξία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα να ξέρω τι σημαίνει ο όρος "μαθησιακές δυσκολίες γενικότερα" μιας που βλέπω ότι το προσωπικό βίωμα δε μετράει μπροστά στη πληροφοριακή γνώση...

 

Προσωπικά, η ζωή με έχει διδάξει ότι η μόνη πραγματική γνώση είναι το βίωμα...αλλά είμαι ανοιχτή να μαθαίνω συνέχεια... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μαθησιακές δυσκολίες είναι μια ομπρέλα που περιλαμβάνει διάφορα επιμέρους είδη δυσκολιών. Τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες αποτελούν ένα ανομοιογενή πληθυσμό.

Ουσιαστικά ο όρος "μαθησιακές δυσκολίες" υποδηλώνει ότι, σε ορισμένους τουλάχιστον τομείς, η σχολική επίδοση του παιδιού δε φτάνει στα επίπεδα που προβλέπονται σύμφωνα με τους δείκτες των νοητικών του ικανοτήτων.

Από κει και πέρα, στον παραπάνω όρο "μαθησιακές δυσκολίες" περιλαμβάνονται πολλές κατηγορίες, μια από τις οποίες είναι η δυσλεξία ή αλλιώς (πιο σωστά) διαταραχή της ανάγνωσης. Η δυσλεξία έχει μελετηθεί περισσότερο από όλες της μαθησιακές δυσκολίες και έχουν οριστεί τα χαρακτηριστικά της.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...