Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...


Lena1983

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Γράφω και πάλι μετά από πολύ καιρό.

Το πρόβλημα μου έχει ως εξής και θα ήθελα τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας: 1η εγκυμοσύνη: Νοέμβριος του 2010, μεγάλη αποκόλληση, ακινησία, utrogestan, αλλά παλλίνδρομη τον Ιανουάριο του 2011 στις 9 εβδομάδες. Ακολούθησε απόξεση.

2η εγκυμοσύνη: Απρίλιος του 2011, βιοχημική κύηση και αυτόματη αποβολή τον Μάιο του 2011 την επόμενη μέρα από το θετικό τεστ.

Μετά από προτροπή του γιατρού μου έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας και βρέθηκε όντως πρόβλημα. Πήγα σε αιματολόγο και μου ειπε σε επόμενη εγκυμοσύνη θα έκανα αντιπηκτικές και θα έπαιρνα ένα χαπάκι κορτιζόνης. Κι έτσι κι έγινε!

3η εγκυμοσύνη: Ιούνιος 2011 και δόξα το Θεό, μετά από αποκολλήσεις, αιμοραγίες και πολύ ξάπλα στο πρώτο τρίμηνο, απόκτησα το φως της ζωής μου, το αντράκι μου τον Μάρτιο του 2012 με τη βοήθεια της φαρμακευτικής αγωγής φυσικά.

Ο λόγος που γράφω τώρα είναι ότι τον Ιούνιο του 2014 και με μια μόλις ελεύθερη επαφή, έμεινα έγκυος στο κοριτσάκι μου!!! Ξέροντας πλέον το πρόβλημα, ξεκίνησα αμέσως αντιπηκτικές. Πήγα σε άλλη αιματολόγο, η οποία παρακολουθούσε και την αδελφή μου στην εγκυμοσύνη της (έχει το ίδιο πρόβλημα με την θρομβοφιλία), η οποία και μου καθόριζε τη δόση της ένεσης. Πάλι αποκολλήσεις στο 1ο τρίμηνο, ακινησία, utrogestan και φυσικά αντιπηκτικές. Όλα πήγαιναν καλά, έκανα την αυχενική, όλα οκ. Σηκώθηκα και από το κρεβάτι, είχε σταματήσει το αίμα και πλέον πίστευα ότι ξεφύγαμε από τον κίνδυνο. Πριν από 1 μήνα ακριβώς, στη 17η εβδομάδα, πηγαίνοντας για την τακτική μου επίσκεψη διαπιστώσαμε ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ότι παλλινδρόμησε το κοριτσάκι μου. Μου είπε ο γιατρός μου ότι φαίνεται πως ήταν νεκρό 10 ημέρες!!! Φυσικά το ίδιο βράδυ μπήκαμε για πρόκληση και γέννησα φυσιολογικά το άψυχο κορμάκι του... Είμαι ράκος... Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο καρυότυπου, όλα οκ. Δεν υπήρχε κανένα σύνδρομο. Ο γιατρός μου από την πρώτη στιγμή μου είπε ότι πιθανόν η δόση που μου έδωσε η αιματολόγος να ήταν μικρή. Στον αντίστοιχο μήνα στο αγοράκι μου έκανα Innohep 0.7, ενώ σ' αυτήν την εγκυμοσύνη 0,45.

Τώρα πρέπει να συνέλθω και να δω πάλι με αιματολόγο αν χρειάζεται να ψάξω κάτι άλλο, πριν κάνω την απόπειρα για το επόμενο...

Κορίτσια θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας βάσει της εμπειρίας σας, καθώς και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό αιματολόγο στη Θεσσαλονίκη (γιατί μου μπήκαν ιδέες για αυτήν που με παρακολουθούσε και δεν την εμπιστεύομαι πλέον). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπάμαι πολύ για ό,τι σου συνέβη.

Εγώ είμαι στην προσάθεια, επίσης με θέματα θρομβοφιλίας, με μία αποβολή στο ιστορικό μου, και χωρίς παιδάκι ακόμα. Από αυτό που διάβασα στο μήνυμά σου, εκείνο που θα σκεφτόμουν αν ήμουν στη θέση σου, κι εφόσον όπως γράφεις νομίζεις ότι δε σε κάλυπτε η αγωγή της αιματολόγου, θα ήταν να επιστρέψω στον πρώτο αιματολόγο, με τη βοήθεια του οποίου γέννησες το πρώτο σου παιδί. Αν, βέβαια, για κάποιο λόγο δε θα ήθελες να ξαναπάς σε αυτόν, δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω, καθώς δεν είμαι από Θεσσαλονίκη.

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά στην επόμενή σου προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Λοιπόν, θα σας εξηγήσω.. Την πρώτη αιματολόγο μου, μου την είχε συστήσει ο γυναικολόγος μου. Την ήξερε προσωπικά. Έτσι λοιπόν, όταν έμεινα έγκυος στο αγοράκι μου ξεκίνησα με μικρή δόση (0,35). Μόλις ακούσαμε καρδούλα και λόγω βάρους δικού μου (80κ) ο γυναικολόγος μου την πηρε τηλέφωνο και της είπε ότι θεωρεί πως πρέπει να ανεβάσουμε τη δόση. Αυτή, χωρίς να κάνουμε καμιά εξέταση ζήτησε να την ανεβάσουμε και να πάρω την 0,7. Αυτή τη δόση συνέχισα και μέχρι το τέλος, χωρίς να κάνω εξετάσεις κάθε μήνα. Και πέτυχε! Αυτή τη φορά είπα να το πάω πιο μεθοδευμένα, να έχω αιματολόγο που να με παρακολουθεί συχνά και να προσαρμόζουμε τις δόσεις βάσει αιματολογικών εξετάσεων. Ο λόγος που πήγα στην αιματολόγο που παρακολουθούσε η αδερφή μου ήταν οικονομικός (το κόστος της επίσκεψης ήταν στο 1/3 από την πρώτη) και είχε και πετυχημένη εγκυμοσύνη χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (και με τον ίδιο γυναικολόγο). Κατέληξε και η αδερφή μου στη μεγάλη δόση, αλλά μετά τον 5ο μήνα, βάσει των αποτελεσμάτων των αιματολογικών εξετάσεων που έκανε κάθε μήνα. Εγώ 4 Σεπτέμβρη είχα κάνει τις εξετάσεις, μου είπε ότι συνεχίζουμε με την ίδια δόση άλλες 40 ημέρες και είχα επανεξέταση αρχές Οκτώβρη. Δυστυχώς στο ενδιάμεσο το χάσαμε. Ο γυναικολόγος μου πάντως λέει ότι στο επόμενο θα μου δώσει πάλι τη μεγάλη δόση για να έχει το κεφάλι του ήσυχο, αλλά παρόλα αυτά μου είπε ότι οπωσδήποτε πρέπει να ξαναδώ αιματολόγο μήπως χρειάζομαι περαιτέρω εξετάσεις... δεν ξέρω τι να κάνω. η πρώτη πολύ ακριβή και μου άλλαξε αγωγή μόνο με ένα τηλέφωνο και η δεύτερη τυπική με εξετάσεις, αλλά δεν το πετύχαμε. μπορεί να έφταιγε και κάτι άλλο, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Lena λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Είμαι κι εγώ παθούσα και σε καταλαβαίνω απολυτα.. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να είχες και σε αυτή την εγκυμοσύνη την ίδια αιματολόγο και η καταληξη να ήταν δυστυχώς η ίδια με τώρα.. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι φταίει η δόση που έπαιρνες. Σίγουρα είναι καλό να κάνεις όλες τιε εξετάσεις για να ξέρεις τι και πως... Εγώ με ενδομήτριο θάνατο στις 34 εβδομάδες, έχω πλέον στα χέρια μου ενα κάρο εξετασεις που όλες βγήκαν καθαρές... Τι σημαίνει αυτό? Οτι αν είχα κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις προ εγκυμοσύνης δεν θα έπαιρνα καμία απολύτως αγωγή... Ωστόσο το κακό έγινε... Δεν μπορώ να ξέρω το γιατί, και ούτε θα το μαθω ποτε. Στην επομενη εγκυμοσύνη θα πάρω σίγουρα όλα τα καταλληλα μετρα, έστω και τελείως προληπτικά και ο Θεός βοηθός!

Δεν συμφωνώ πάντως με το να αναλώνεσαι στο ότι έφταιγε η γιατρός... Εγώ εκεί έχω καταλήξει.. Δυστυχώς κάποια πράγματα είναι πέραν της ιατρικης..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου Lena λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Είμαι κι εγώ παθούσα και σε καταλαβαίνω απολυτα.. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να είχες και σε αυτή την εγκυμοσύνη την ίδια αιματολόγο και η καταληξη να ήταν δυστυχώς η ίδια με τώρα.. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι φταίει η δόση που έπαιρνες. Σίγουρα είναι καλό να κάνεις όλες τιε εξετάσεις για να ξέρεις τι και πως... Εγώ με ενδομήτριο θάνατο στις 34 εβδομάδες, έχω πλέον στα χέρια μου ενα κάρο εξετασεις που όλες βγήκαν καθαρές... Τι σημαίνει αυτό? Οτι αν είχα κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις προ εγκυμοσύνης δεν θα έπαιρνα καμία απολύτως αγωγή... Ωστόσο το κακό έγινε... Δεν μπορώ να ξέρω το γιατί, και ούτε θα το μαθω ποτε. Στην επομενη εγκυμοσύνη θα πάρω σίγουρα όλα τα καταλληλα μετρα, έστω και τελείως προληπτικά και ο Θεός βοηθός!

Δεν συμφωνώ πάντως με το να αναλώνεσαι στο ότι έφταιγε η γιατρός... Εγώ εκεί έχω καταλήξει.. Δυστυχώς κάποια πράγματα είναι πέραν της ιατρικης..

 

Ιωάννα μου λυπάμαι πολύ για την άσχημη εμπειρία σου.. Ελπίζω την επόμενη φορά να κρατήσεις ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου.. Κι εγώ πιστεύω ότι μάλλον ήταν να γίνει... Από την άλλη και η αιματολόγος τι φταίει? Βάσει των αποτελεσμάτων των αιματολογικών εξετάσεων έδινε τη δόση. Θέλω όμως να δω κάποιον αξιόπιστο αιματολόγο (αν και αυτό είναι τελείως υποκειμενικό), για να μου πει μήπως χρειάζομαι κάποιο επιπλέον φάρμακο, κάποια επιπλέον εξέταση. Και ο γυναικολόγος μου λέει ότι ακόμα ανακαλύπτουν πράγματα γι' αυτήν την παθηση και την θεωρεί πολύ ύπουλη.

Ελπίζω Ιωάννα μου να μην ξαναζήσουμε κάτι παρόμοιο. Τρέμω και μόνο στη σκέψη. Ευτυχώς έχω το αντράκι μου και αντλώ δύναμη.. Εσένα ήταν το πρώτο σου?

Link to comment
Share on other sites

Lena1983, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά θα συμφωνήσω με την Ιωάννα12 ότι και στην πρώτη αιματολόγο να ήσουν, ενδεχομένως να συνέβαινε. Πάντως, εάν για οποιοδήποτε λόγο δε νιώθεις σίγουρη με την αιματολόγο που έχεις τώρα, να ψάξεις να βρεις κάποιον άλλον, που να σου εμπνέει σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Lena ήταν το πρώτο μου... Για αυτό, όσο δύσκολο και να είναι αυτό που περνάς, να είσαι πολύ ευγνώμων για το αγγελούδι που έχεις στη ζωή σου και να αντλείς καθημερινά δύναμη από αυτό! Αφού τα κατάφερες μία φορά θα τα καταφέρεις ξανα!

Link to comment
Share on other sites

καλή μου λένα δεν υπαρχουν λόγια παρηγοριάς....

πολλές γυναίκες μέσα εδω μπορούν να σε νιώσουν, αν διαβάσεις τις ιστορίες τους θα το αισθανθείς και εσύ....

δυστυχώς τα γιατί είναι πολλά αλλα το μόνο σίγουρο είναι ότι δε μπορούμε να ξέρουμε την καταληξη που θα είχαν τα πράγματα αν άλλαζες μια παράμετρο, πχ γιατρο.... μπορεί να ήταν και χειρότερα

μη μπαίνεις στη διαδικασία να σκέφτεσαι αν και αν και αν.....

εγω αυτό που καταλαβα από τη δική μου εμπειρία είναι ότι η ιατρική ναι μεν έχει προχωρήσει άλλα κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός και μπορεί να λειτουργήσει διαφορετικά από ότι λένε οι στατιστικές στα ιατρικά βιβλία......

 

η δικιά μου περίιπτωση, το να χάσω τα αγγελουδάκια μου στον 9 μήνα και από το συγκεκριμένο σύνδρομο ήταν τόσο μικρή που πολλοί γιατροί ούτε καν το ήξεραν, πολλά ιατρικά βιβλία ούτε το γράφουν....και όμως έγινε....

 

εχε αγκαλιά το αντρακι σου και αντλησε από εκεί όλη τη δυναμή σου για να προχωρήσεις παρακάτω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...