Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαμηλος πλακουντας-πιθανες αιμοραγιες και καισαρικη


Recommended Posts

:(κοριτσια γεια σας!!

σας παρακαλω βοηθειστε με!!!

η αδελφη μου ειναι 30 χρονων και εγκυος στο 1 τρημηνο,και εχει ασθμα!!ειναι το δευτερο παιδακι τους!!το προβλημα ειναι οτι εκανε υπερηχο και οτι ο πλακουντας ειναι απο κατω και οι μπορει να εχει καποιες αιμοραγιες!της ειπε η γιατρος για καισαρικη,το πρωτο το γεννησε φυσιολογικα,αλλα τωρα επειδη ειναι χαμηλα ο πλακουντας της ειπαν καισαρικη!!στην ουσια ο πλακουντας φραζει την εξοδο του μωρου!!γι αυτο λοιπον σας χρειαζομαι,υπαρχει πιθανοτητα να ανεβει ο πλακουντας?μπορει να υπαρξει προβλημα στο μωρακι?δεν μας πιραζει να κανει καισαρικη απλα θελουμε να πανε ολα καλα!!

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!!φιλια!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμένα στον υπέρηχο Β επιπέδου μου είχαν βρει χαμηλό πλακούντα. Μετά από 4 βδομάδες που κάναμε επανέλεγχο είχε ανέβει πολύ, έτσι ώστε να μην είναι πια χαμηλός. Υπάρχουν, όμως, διάφορες περιπτώσεις από όσο γνωρίζω. Άλλο να είναι χαμηλός, άλλο να είναι κοντά στον τράχηλο και άλλο να φράζει την έξοδο του τραχήλου. Νομίζω, πάντως, ότι τις περισσότερες φορές ανεβαίνει αλλά θέλει ξεκούραση, ιδίως αν φράζει τον τράχηλο μπορεί να χρειάζεται και να μείνει ξαπλωμένη. Ας το συζητήσει με την γιατρό και ας ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες της και δεν θα έχει κανένα πρόβλημα

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο πλακούντας συνήθως όσο προχωράει η εγκυμοσύνη ανεβαίνει οπότε και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κάποιες φορές όμως δεν γίνεται αυτό οπότε τότε μιλάμε για χαμηλή πρόσφυση πλακούντα. Στην περιπτωση αυτή υπάρχουν διάφορες κατηγορίες, επιχείλιος, παραχείλιος, επιπωματικός, ανάλογα πόσο κοντά στον τράχηλο είναι και ανάλογη είναι και η σοβαρότητα. Αφού λες ότι στην αδερφή σου φράζει την έξοδο για το μωρό τότε πρόκειται για επιπωματικό πλακούντα που είναι και η πιο σοβαρή μορφή. Αν τελικά παραμείνει έτσι και δεν ανέβει, τότε οπωσδήποτε γίνεται καισαρική και μάλιστα προγραμματισμένη (είναι από τις απόλυτες ενδείξεις καισαρικής) διότι το μωρό δεν μπορεί να γεννηθεί φυσιολογικά εφόσον το εμποδίζει ο πλακούντας που φράζει τον τράχηλο. Επίσης, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος αποκόλλησης του πλακούντα ειδικά προς το τέλος της εγκυμοσύνης γιαυτό και χρειάζεται πολλή προσοχή, όχι απότομε κινήσεις, όχι βάρη κλπ. Στο πρώτο μου παιδάκι το πέρασα όλο αυτό αλλά τελικά όλα καλά... Έπαθα ολική αποκόλληση με πολλή αιμοραγία στην 36η εβδομάδα την ώρα που ήμουν ξαπλωμένη και χάζευα τηλεόραση, πήγα άμεσα στο μαιευτήριο με τρλλή αιμοραγία αλλά τελικά μια χαρά γεννήθηκε ο μπεμπάκος μου. Το μωρό πάντως δεν κινδυνεύει λόγω της θέσης του πλακούντα, το μωρό κινδυνεύει σε περίπτωση αποκόλλησης. Μια χαρά θα πάνε όλα για την αδερφή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταρχήν στις μαμάδες και τους μπαμπάδες του forum.Περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι και ή σύζυγός μου έχει επιπωματικό πλακούντα. Διαγνώστηκε στη β' επιπέδου και συνεχίζει. Διανύει την 32η εβδομάδα και ευτυχώς, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δεν έχει δει καθόλου αίμα. Ο doc μας είπε ότι καλού κακού να μπεί μέσα σε 1-2 βδομάδες. Απλά φοβηθήκαμε γιατί μας είπε ότι σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει κίνδυνος, αν δε σταματά η αιμοραγία, να υπάρξει αφαίρεση μήτρας :?. Υπάρχει μήπως καμμία που να ξέρει κάτι σχετικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! είμαι έγκυος στην 39η εβδομάδα και μου είχε διαγνωστεί επιπωματικός πλακούντας στην εξέταση Β επιπέδου. Αγχώθηκα πάρα πολύ καθώς διάβαζα για διάφορες περιπτώσεις στο forum ή και αλλού στο internet αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι τσάμπα ο πανικός γιατί : 1) η γιατρός που μου είχε κάνει το Β επιπέδου (όχι ο γιατρός μου) κακώς είχε γράψει ότι ο πλακούντας ήταν επιπωματικός καθώς δεν κάλυπτε τον τράχηλο, απλώς τον ακουμπούσε (άρα ήταν επιχείλιος). Αυτό ευτυχώς ξεκαθαρίστηκε με 2ο υπέρηχο που έκανα, σε άλλο γιατρό (για το Β επιπέδου είχα πάρει πρωτοβουλία και δεν το είχα κάνει εκεί που μου είχε συστήσει ο γιατρός μου) 2) απ ό,τι μου είπε ο γιατρός μου , ακόμη και επιπωματικός να ήταν δεν είναι τίποτα το τρομερό, απλώς θέλει ξεκούραση, όχι επαφές και όχι βάρη και έχουμε το νου μας για πιθανή αιμορραγία, αλλά πραγματικά δεν είναι κάτι που δεν αντιμετωπίζεται. Επίσης, 3) οι πιθανότητες να ανέβει είναι πολύ μεγάλες, εμένα που ήταν παραχείλιος τελικά ανέβηκε (φάνηκε στο doppler που έκανα μετά από 2 μήνες), οπότε τελικά κανένα απολύτως πρόβλημα. ούτως ή άλλως όπως διάβασα και σε διάφορα βιβλία, καθώς μεγαλώνει και τεντώνεται η μήτρα, ο πλακούντας ανεβαίνει, οπότε το πιο λογικό είναι να βελτιωθεί η κατάσταση. Ως συμπέρασμα, αν και δεν είμαι γιατρός και δε θέλω να το παίξω διαβασμένη, είμαι όμως παθούσα και πέρασα από μια φάση φοβερού άγχους με αυτό το θέμα, ήθελα να συμβουλέψω ψυχραιμία γιατί μερικές φορές μας παρουσιάζονται τα πράγματα πιο πολύπλοκα απ ό,τι είναι και είναι κρίμα να πανικοβαλλόμαστε περισσότερο απ΄όσο πρέπει στην κατάστασή μας. Εύχομαι με το καλό σε όλους μας και είμαι σίγουρη ότι θα πάνε όλα καλά!!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Εξαρχής είχα χαμηλό πλακούντα. Δεν ανησύχησαμε διότι συνήθως ανεβαίνει με την πάροδο της εγκυμοσύνης. Όλα πήγαιναν καλά και παρόλο που θεωρητικά πρέπει να απέχει 20mm από τον τράχηλο ενώ εμένα ήταν 18 στο dopler πήγαινα για φυσιολογικό τοκετό. Στις 36 εβδομάδες έκανα επαναληπτικό dopler λόγω διπλής περιτυλιξης του λώρου στον αυχένα να δούμε εάν το μωρό έχει εμπαιδωσει. Το μωρό είχε ξεμπλεχθει αλλά ο πλακούντας είχε πέσει στα 12. Έκανα προγραμματισμένη καισαρική. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...