Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλός τράχηλος(χαμηλός πλακούντας?)


Recommended Posts

Καλημερα σας

Ηθελα να κανω μια ερωτηση:

Ο γιατρος μου ειπε πως εχω χαμηλο τραχυλο και αν δεν ανεβει μεχρι να ερθει η ωρα να γεννησω κατα πασα πιθανοτητα θα μου παρει την μπεμπα μου με καισαρικη..

Πειτε μου λοιπον υπαρχει πιθανιοτητα να ανεβει η θα παω για καισαρικη???

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι να σου πω, δεν το έχω ξανακούσει. Μήπως στα είπε ανάποδα;

 

Ξέρω πως όταν έχεις χαμηλό πλακούντα που κλείνει το στόμιο του τραχήλου (επιπωματικός λέγεται) τότε δεν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά γιατί ο πλακούντας εμποδίζει την έξοδο του μωρού.

 

Συνήθως ο πλακούντας έχει την τάση ν' ανεβαίνει καθώς μεγαλώνει το μωρό. Λογικά προς το τέλος της εγκυμοσύνης θα φανεί αν ανέβηκε ή όχι, μπας και γλιτώσεις την καισαρική!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειναι οπως τα λες γιατι ειναι κριμα νομιζω να φαω το μαχαιρι.

Αν κ ειμαι σχεδον σιγουρη πως ειπε χαμηλο τραχηλο

μακαρι να ειμαι λαθος και να ειναι ο πλακουνας κ να ανεβει οπως λες

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι να ειναι οπως τα λες γιατι ειναι κριμα νομιζω να φαω το μαχαιρι.

Αν κ ειμαι σχεδον σιγουρη πως ειπε χαμηλο τραχηλο

μακαρι να ειμαι λαθος και να ειναι ο πλακουνας κ να ανεβει οπως λες

 

μαλλον δεν εχεις καταλαβει καλα.....δεν υπαρχει χαμηλος τραχηλος,αλλα ακομα κι αν υπαρχει ,δεν βλεπω κανενα λογο να γεννησεις με καισαρικη!μαλλον εχεις επιπωματικο πλακουντα ,που σου ειπε η προηγουμενη κοπελα!ομως ,συνηθως ο πλακουντας ανεβαινει στη διαρκεια της εγκυμοσυνης,ποτε δεν χρειαζεται να ανησυχεις απο τωρα για κατι τετοιο...εχεις ακομα καιρο μπροστα σου!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στη β΄επιπέδου διαγνώστηκε επιχείλιος προς επιπωματικός πλακούντας. Στις επόμενες επισκέψεις ανέβηκε προς τα πάνω (μόνο στην περίπτωση του επιπωματικού δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβει που καλύπτει πλήρως τα τοιχώματα του τραχήλου) κάτι που είναι πολύ πιθανό να σου συμβεί, όμως ένα γλωσσίδιο του πλακούντα παρέμεινε πολύ χαμηλά στον τράχηλο κ έτσι, το πιο πιθανό είναι ότι πάω κ γω για καισαρική.

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα δεν έχει νόημα ο όρος "χαμηλος τράχηλος".

Ο τράχηλος είναι το κάτω μέρος της μήτρας, η είσοδός της ουσιαστικά. Βρίσκεται στο τέλος του κόλπου, δλδ εκεί που τελειώνει ο κόλπος ξεκινάει η μήτρα και η είσοδος της μήτρας είναι ο τράχηλος. Η θέση του τραχηλου λοιπόν είναι συγκεκριμένη, δεν είναι ούτε πάνω ούτε κάτω ούτε χαμηλά ούτε ψηλά, είναι σε μια θέση.

Το μόνο που μπρορώ να σκεφτώ είναι να χρησιμοποίησε τον όρο "χαμηλά" εννοώντας σε σχέση με το μήκος του κόλπου... Και παλι όμως αυτός δεν είναι ιατρικός όρος...

Αν είναι να σε πάει για καισαρική, να είσαι τουλάχιστον σίγουρη ότι ξέρεις και κατανοείς τον λόγο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Lilly πολύ καλό το link που έβαλες!!! Φοβερά επεξηγηματικό και με πολύ κατανοητό τρόπο :wink:

 

Αστερούλα θα συμφωνήσω και εγώ με τα κορίτσια ότι μάλλον ο γιατρός σου θα εννοούσε χαμηλό πλακούντα και όχι τράχηλο...

Αν είναι χαμηλός ο πλακούντας σου (υπάρχουν βέβαια διάφορες διαβαθμίσεις) υπάρχει πιθανότητα να ανέβει κατά την εξέλιξη της εγκυμοσύνης σου όποτε ειναι πολύ πολύ νωρίς ακόμα να σου κάνει κουβέντα για καισαρική ...

Το άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως αντι για χαμηλό τράχηλο που σου είπε εννοούσε κοντό τράχηλο;;; Ένας κοντός τράχηλος μπορεί να είναι δείγμα προωρότητας και μπορεί να οδηγήσει σε καισαρική χωρίς βέβαια αυτό να είναι μονόδρομος .... αλλά και πάλι νομίζω πως είσαι πολύ νωρίς στην κύησή σου για να γίνει συζήτηση για κάτι τέτοιο και να διεξαχθούν συμπεράσματά ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...