Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιατρος (Αποριες νεας μαμας)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Kαλή σου μέρα! Με το καλό!

Τώρα είναι ο καιρός να βρεις έναν καλό παιδίατρο νομίζω. Όταν με το καλό γυρίοετε από το μαιευτήριο, σε 5-7 μέρες (έτσι έκανα εγώ τουλάχιστον) τον φωνάζεις για ένα γενικό check-up.

Στο μαιευτήριο θα του πάρουν λίγο αιματάκι από τη φτέρνα για κάποιες εξετάσεις που γίνονται σε όλα τα νεογνά, ειδικά δεν θυμάμαι, (θυμάμαι μόνο για έλειψη ενός ενζύμου και έλεγχο ακοής) και θα σου δώσουν το βιβλιάριο υγείας του παιδιού που θα συμπληρώνει από κει και πέρα ο παιδίατρος, που θα αναγράφει κάποια λίγα ιατρικά στοιχεια για τους γονείς, ιατρικά στοιχεία του μωρού κατά τη διαμονή του στο μαιευτήριο, βάρος κλπ, πίνακες ανάπτυξης και απαραίτητα εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites

Mε το καλό κοπέλα μου να σας έρθει το μωράκι σας!

 

Στο νοσοκομείο θα του κάνουν πλήρες έλεγχο, γι'αυτό μην ανησυχείς καθόλου. Mια μόνο εξέταση μας ρώτησαν αν την θέλαμε, μια ειδική εξέταση ακοής, και φυσικά την κάναμε. Σ'αυτά τα θέματα δεν υπάρχουν παζάρια... Όλες οι υπόλοιποες εξετάσεις είναι υποχρεωτικές και γίνονται με λεπτομέρεια. Πριν φύγετε απ'το μαιευτήριο θα σας δώσουν το βιβλιάριο υγείας του παιδιού όπου μέσα καταγράφονται όλα.

Όσο για παιδίατρο, καλό θα είναι να έχεις βρει κάποιον από πριν, έτσι ώστε μόλις πάτε σπίτι σας, μετά από μερικές μέρες να τον καλέσεις να έρθει να δει το μωράκι για να έχει μια σωστή και ολοκληρωμένη εικόνα του νεογέννητου απ'την αρχή.

Mπορείς βέβαια, να διαλέξεις και κάποιον παιδίατρο μέσα απ'το νοσοκομείο που θα έχει ήδη εξετάσει το μωρό και θα το γνωρίζει. Oπότε μπορείς να ρωτήσεις τότε τον ίδιο, το πότε θα πρέπει να έρθει στο σπίτι για να ξαναδεί το μωρό.

Όπως καταλαβαίνεις, οι πρώτες επισκέψεις του παιδιάτρου, γίνονται στο σπίτι. Mετά όμως από λίγο καιρό, ανάλογα και την εποχή φυσικά, θα μπορείς να πηγαίνεις εσύ το μωράκι στο ιατρείο.

Όλα θα πάνε καλά!!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

με το καλο να ερθει το μωρακι σας! :D εμεις ειχαμε μαθει για μια καλη παιδιατρο και λιγες μερες αφου ηρθε το μωρακι σπιτι ηρθε και το ειδε.δεν ξερω κατα ποσο ηταν αναγκαιο αυτο,μετα απο 2 μηνες μας ειπε να παμε για το εμβολιο.

στο νοσοκομειο νομιζω τους κανουν ολες τις απαραιτητες εξετασεις αιματος και για το εαν εχει ελλειψη ενζυμου και στο ΙΑΣΩ σε ρωταγαν αν ηθελες να του κανουν ενα τεστ για το εαν ακουει ή οχι.αυτα θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι καλό είναι να έχεις ψάξει το θέμα του παιδίατρου από τώρα για να βρείς κάποιον που θα σου ταιριάξει και να μην ψάχνεις κατόπιν εορτής, όπως έκανα εγώ η αθεόφοβη( :oops: ) που γέννησα κατακαλόκαιρο και μετά δεν εύρισκα κανέναν παιδίατρο να έρθει να δει το παιδί στο σπίτι, γιατί όλοι έλειπαν σε διακοπές!

Στο ΜΗΤΕΡΑ που γέννησα, του έκανα όλες αυτές τις εξετάσεις που αναφέρουν εδώ οι κοπέλες+οφθαλμολογικό έλεγχο. Αλλά και πάλι καλό είναι να έρθει ένας παιδίατρος στο σπίτι δυο-τρείς μέρες μετά την έξοδο από το μαιευτήριο, γιατί όλο και κάποιες απορίες θα έχεις σχετικά με το παιδί και θα σε βοηθήσει να ξεαγχωθείς.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω περιμενω σε λιγες μερες τον δικο μου "αρχοντα" να κανει την εμφανιση του!!!με κατατοπισατε κι εμενα για τα του παιδιατρου και της κλιινικης..αλλα βρε παιδια μηπως ξερετε κανεναν ΚΑΛΟ παιδιατρο στη θεσσαλονικη-οπου ειμαι εγω!-να μου συστησετε που κατα προτιμηση να ειναι και σε νοσοκομειο?

γιατι οπως ξερουν ολοι οι ΚΑΛΟΙ παιδιατροι ειναι δυσευρετοι!!!!

 

:?:?:?:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

EYH

 

kai ego psaxno kapoion kalo paidiatro sthn thessaloniki...an akouseis gia kanenan pes mou kai emena. Ego peiga kai peira thn karta mias paidiatrou pou douleuei sto IKA (skeftika oti isos einai praktiko afou tha mou grafei oti xreiazomai)...alla den ksero kata poso einai kalh i oxi

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε κανονίσει και ήρθε η παιδίατρος σπίτι την ίδια μέρα που επιστρέψαμε από το μαιευτήριο.

Μας έδειξε μερικά βασικά (π.χ. το κάναμε μπάνιο μαζί) γιατί στο μαιευτήριο δεν μας είχαν δείξει τίποτα (δεν τους το ζήτησα βέβαια και εγώ γιατί είχα ήδη κανονίσει με την παιδίατρο αλλά δεν θα έπρεπε για τα μάτια του κόσμου να μας πουν 5 βασικά πράγματα) και μας είπε επίσης κάποια πράγματα σχετικά με τη φροντίδα του μόνο και μόνο για να μας ξεαγχώσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας οδηγίες για το μωράκι μας έδωσε ο παιδίατρος στην κλινική την ημέρα που βγήκαμε.έτσι δεν χρειάστηκε να έρθει γιατρός στο σπίτι. το πήγαμε εμείς στο ιατρείο του στις 20 μέρες ακριβώς και μετά κάθε 20 μέρες. μπανάκι και άλλες διαδικαστικές οδηγίες επίσης πήραμε από την κλινική από το νεογνολογικό τμήμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ξέρετε κάποιο/καποια καλό παιδίατρο-νεογνολογο που να ερχεται σπίτι? να είναι όμως κοντά στο σπίτι μου (Σεπόλια, πλ. Αττικής, αντε Περιστέρι) γιατί διαφορετικά δεν νομίζω να μπει στον κόπο...

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω κι εγώ μία ερώτηση βρε κορίτσια...

όταν εξετάζουν το νεογνό στο νοσοκομείο, που παίρνουν αίμα από την φτέρνα...ξέρει κανείς αν εξετάζουν και τον θυροειδή. Ξέρω πως στην Γερμανία το κάνουν...αν κάποια κοπέλα ξέρει κάτι ας μου πει.

Αν δεν τον κάνουν θέλω να ζητήσω να του την κάνουν κι αυτήν την εξέταση γιαυτό ρωτάω....ευχαριστώ!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν το είχα καταλάβει αλλά από ότι είδα στο βιβλιάριο του "μεγάλου" έχει και TSH, που είναι απ'ότι ξέρω για θυροειδή.

Και εμάς πάντως μας είπε τα βασικά ο νεογνολόγος στο μαιευτήριο και μετά από 1 μήνα περίπου πήγαμε στον παιδίατρο. Εμάς ήταν Ιούνιος και πήγαμε εκεί...Είμαι και στην Ιεράπετρα...μικρές τις αποστάσεις...εύκολο πράγμα!! :)

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

από όταν βγηκατε από το μαιευτήριο σε 1 μήνα πήγατε ξανά στον παιδιάτρο? έχω ακούσει ότι κάθε εβδομάδα πρέπει να βλέπει το μωρό ένας παιδίατρος από την μέρα που θα γεννηθεί (να το ζυγίζει, κτλ).....???υπερβολή???!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία

Ο παιδίατρος σας θα έρθει σπίτι σας να δει το βρεφάκι μόλις γυρίσετε από το μαιευτήριο ή καμια δυο μέρες μετά. Έπειτα από αυτή την επίσκεψη θα τον ξαναδείτε μετά από ένα μήνα... να δει το μωρό, να το ζυγίσει κτλ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μια φορά το μήνα αρκεί,εκτός αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα. Μπορείς να πάρεις και ειδική ζυγαριά από φαρμακείο και να το ζυγίζεις μόνη σου μιά φορά τη βδομάδα

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε νοικιάσει και εμείς μια ζυγαριά από το μαιευτήριο (ξέρετε αυτούς που στα πρήζουνε και γυρνάνε από δωμάτιο σε δωμάτιο για να νοικιάσεις...) Την κρατήσαμε για το 1ο εξάμηνο γιατί ήθελα να τον τσεκάρω συνέχεια με το θηλασμό (άγχος που τώρα βλέπω πως δε θα έπρεπε να έχω....)

:D

Link to comment
Share on other sites

Eμένα την είχε αγοράσει η μάνα μου για τις κόρες τις...3 τις εχει...για τα εγγόνια και την χρησιμοποιούσα για να δω πόσο ήπιε στο θηλασμό. Τον ζύγιζα πριν και μετά και αναλόγως έφτιαχνα και συμπλήρωμα....πιο πολύ για να μην πετάω γάλα...

Κάπως έτσι διαπίστωσα ότι μετά από 6 μήνες έπινε μόλις 20 γρ από μένα...αλλά καθόταν με τις ώρες...κλασικός άντρας!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eμένα την είχε αγοράσει η μάνα μου για τις κόρες τις...3 τις εχει...για τα εγγόνια και την χρησιμοποιούσα για να δω πόσο ήπιε στο θηλασμό. Τον ζύγιζα πριν και μετά και αναλόγως έφτιαχνα και συμπλήρωμα....πιο πολύ για να μην πετάω γάλα...

Κάπως έτσι διαπίστωσα ότι μετά από 6 μήνες έπινε μόλις 20 γρ από μένα...αλλά καθόταν με τις ώρες...κλασικός άντρας!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Απλά εδώ να συμπληρώσω για τις υποψήφιες μανούλες που το διαβάζουν και επιθυμούν να θηλάσουν αποκλειστικά, ότι η σύγχρονη παιδιατρική δεν αποδέχεται το ζύγισμα πριν και μετά το θηλασμό. Το στήθος δεν παράγει γάλα με τον ίδιο ρυθμό συνεχώς (δεν είναι μπουκάλι να έχει σταθερή ροή) οπότε ενώ μπορεί τη μία φορά το παιδί να φάει λίγο, την άλλη να φάει περισσότερο από το κανονικό. Θηλάζοντας τόσο συχνά όσο το παιδί θέλει, με ανεμπόδιστο θηλασμό μέρα και νύχτα να είστε σίγουρες ότι θα πίνει το γάλα που χρειάζεται, χωρίς συμπλήρωμα!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...