Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρκοκρέβατο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας μανούλες,

είμαι 25 εβδομάδων και βγαίνω για τα πρώτα ψώνια της μπέμπας:-P!!

Ξέρει καμία για το παρκοκρέβατο να μου πεί αν είναι βολίκο για τους πρώτους μήνες για τον ύπνο του μωρού, διότι λογω μετακόμισης θα θέλαμε κάτι να διαλύεται σε κομμάτια κτλ.

για τους 2-3 πρώτους μήνες είναι οκ να κοιμάτε εκεί το μώρο;;

Ξέρει καμία απο εσάς καμία καλή μάρκα και καλό στρώμα για το καλό του μωρου;;;

dev151pr___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω ειχα παρκοκρεβατο για να κοιμουνται το μεσημερι εκει μεσα γιατι το μεσημερι τα ειχα σε αλλο δωματιο.εμενα με βολεψε παντως κ εβαλα μεσα κ ενα εξτρα στρωμα απο κρεβατακι γιατι ειχα 1 περισιο στρωματακι.εχει δικο του στρωμα βεβαια αλλα μου φανηκε καπως σκληρο..μια φιλη μου εβαζε διπλη κουβερτουλα κ σεντονακι απο πανω κ παλι ηταν μια χαρα

ετσι κιαλλιως θα σου μεινει κ για αργοτερα που θα αρχισει να καθεται η να σηκωνεται να το βαζεις για να κανεις καμια δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας μανούλες,

είμαι 25 εβδομάδων και βγαίνω για τα πρώτα ψώνια της μπέμπας:-P!!

Ξέρει καμία για το παρκοκρέβατο να μου πεί αν είναι βολίκο για τους πρώτους μήνες για τον ύπνο του μωρού, διότι λογω μετακόμισης θα θέλαμε κάτι να διαλύεται σε κομμάτια κτλ.

για τους 2-3 πρώτους μήνες είναι οκ να κοιμάτε εκεί το μώρο;;

Ξέρει καμία απο εσάς καμία καλή μάρκα και καλό στρώμα για το καλό του μωρου;;;

 

δεν χρειάζεται να παρεις ακομη παρκοκρέβατο. προτίμησε το καλάθι ή το port bebe.

νομίζω ότι το "βαθος" του παρκου... θα φοβίζει το μωρό. συνήθως δε τα στρώματα δεν είανι κατάλληλα για ύπνο σε τοσο μικρά μωράκια

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

1ον υπάρχουν παρκοκρέββατα με 2 επίπεδα, το ψηλότερο για όταν είναι μωράκι

2ον υπάρχουν στρώματα ύπνου που μπαίνουν στο παρκοκρέββατο και κοιμάται ΑΝΕΤΑ εκεί

Γι αυτό τα λέμε παρκοκρέββατα γιατί μπορούν να κοιμούνται και εκεί. Αυτά που ειναι μόνο για παιχνίδι λέγονται πάρκα. Έχω παρκοκρέββατο για τα ταξίδια μας και πλέον μέσα σε αυτό παίζει αλλά και κοιμάται κάποια μεσημέρια. Αν ήμουν στη θέση σου για 2-3 μήνες δεν θα έκανα το περιττό έξοδο της καλαθούνας-πορτ μπεμπέ που έχουν χρόνο χρήσης τους 3-4 πρώτους μήνες αλλά θα έπαιρνα κατευθείαν το παρκοκρέββατο που θα μου χρησιμεύσει απείρως περισσότερο.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχουν παρκοκρέββατα με 2 επίπεδα, το ψηλότερο για όταν είναι μωράκι

 

Αν παρεις παρκοκρεββατο να παρεις τετοιο με δυο επιπεδα, μια γνωστη μας ειχε εκει το μωρο της όταν ηταν πολύ μωρο. Ειναι πολύ κουραστικό να σκύβεις να τοποθετησεις το μωρο στο παρκοκρεββατο αν ειναι πολύ χαμηλα.. Και σκεψου ότι το παρκοκρεββατο φτάνει σχεδόν στο πάτωμα, θα πάθει η μεση σου..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω αν ήξερα από την αρχή θα έπερνα παρκοκρέββατο.Την δικιά μου την είχα σε καλαθούνα.Πλήρωσα μια περιουσία, ηταν μάρκας και καλά με στρωματάκι -τόσο δα-που αναπνέει καλύτερα το σωματάκι του μωρού και μόλις το είδε η μητέρα μου έβαλε από κάτω μια μικρή κουβερτούλα γιατι ήταν πολύ σκληρό.Επίσης η δικιά μου ψύλωσε πολύ με αποτέλεσμα να μην πολυ χωράει στην καλαθούνα.Από 2 μηνών κοιμάτε στο δωμάτιό της και ευτυχώς δεν είχα πρόβλημα προσαρμογής.Κοιμόταν όλο το βράδυ.

(Τώρα άρχισε να ξυπνάει μία φορά)

Κάλύτερα παρκοκρέββατο που θα σε βολέψει πολύ και αργότερα.Βάλε όμως ένα καλό στρωματάκι ή μια κουβερτούλα από κάτω

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!Κ ΕΓΩ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΠΑΡΚΟΚΡΕΒΑΤΟ ΕΙΧΑ ΤΟΥΣ 3 ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΑΖΑ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΥΠΝΟ...ΗΤΑΝ 2 ΕΠΙΠΕΔΩΝ Κ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ! ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ Κ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Κ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΥΨΕ-ΣΗΚΩ!ΜΕΤΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΤΙΣ ΚΟΥΝΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥΣ!ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΗΡΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 6 ΜΗΝΩΝ Κ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΚΡΟΜΗ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασχετο! Συντοπίτισσα χρόνια σας πολλά!

ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΥΤΟ?ΑΝ ΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΣΟΥ!ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΙΣ 7/2 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΡΘΩΣΩ!ΝΙΚΑΙΑ ΠΟΥ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πηρα παρκοκρεββατο απο την πρωτη μερα της ζωης της και μεχρι τους 5 μηνες ηταν στο παρκοκρεββατακι τηςκαι κοιμοταν ειχε και την απλα της και της αρεσε

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ πολύ με διαφωτίσατε!!

τελικά λέω να πάρω παρκοκρέβατο σε δυο επίπεδα πάντα (για τη μέση.....) και όταν επιστρέψουμε Ελλάδα με το καλό θα έχει το κρεβάτι της!! Όσον αφορά το πορτ μπεμπε δεν νομίζω να κοιμάται άνετα τόσο καιρό, άσε που σε τρεις μήνες θα είναι άχρηστο λόγω του ότι το παιδί μεγαλώνει!!

Επίσης εφώ στη Κύπρο επικρατεί η προώθηση του καροτσιού 3 σε 1. Αυτά που ανά 3 μήνες τα αλλάζεις γιατί δεν σε χρισημεύουν πλέον με αποτέλεσμα να δώσεις 700+ ? και να γεμίζεις και την αποθήκη σου. Ρώτησα μια πωλήτρια για να πάρω ένα καρότσι που να έχω το παιδί απο 0 ετών έως 3 και μου είπε ότι πλέον δεν υπάρχουν!!! Έχω δει της Per Perego το UNO που στην αρχή το έχεις να το βλέπεις μπροστά σου και μετά γυρναει απο την άλλη με θέα τον κόσμο, ξέρετε αν είναι καλό το έχει πάρει καμία σας;; Θα ήθελα καρότσι και πορτ μπεμπε να τα χρησιμοποιήσω απο 0 έως 3 ετών αν γίνεται!!!!!!!!!

dev151pr___.png
Link to comment
Share on other sites

kyriaki

Έχω δει της Per Perego το UNO που στην αρχή το έχεις να το βλέπεις μπροστά σου και μετά γυρναει απο την άλλη με θέα τον κόσμο, ξέρετε αν είναι καλό το έχει πάρει καμία σας;;

To UNO ειναι μεγαλο καροτσι. Δες εαν σε βολευει στο αμαξι.

Απο την Per Perego δεν ειναι μονο το UNO για νεογεννητα.Ειναι και το PLIKO P3 και το SWITCH. Μπες στο site www.pegperego.com να δεις τον καταλογο του 2010:-D

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ έχω πάρεο το καρότσι PLIKO P3 Switch της PegPerego. Το μωρό μου είναι τώρα 3 μηνών το έχω γυρισμένο προς το μέρος μου για να βλέπω το μωρό. Αργότερα που θα μεγαλώσει θα το γυρίσω να βλέπει τον κόσμο. Είμαι πολυ ευχαριστημένη μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ να ρωτήσω κάτι για το παρκοκρέβατο??? Σας βολεύει να κοιμίζετε το νινάκι εκεί??? Δεν είναι πολύ χαμηλό σε σχέση ας πούμε με την κούνια???

 

Δηλαδή στο μέλλον που θα γεννήσω? μου χρησιμεύει οπως δήποτε ένα τέτοιο ή μπορώ και χωρίς αυτό?

Link to comment
Share on other sites

εγώ να ρωτήσω κάτι για το παρκοκρέβατο??? Σας βολεύει να κοιμίζετε το νινάκι εκεί??? Δεν είναι πολύ χαμηλό σε σχέση ας πούμε με την κούνια???

 

Δηλαδή στο μέλλον που θα γεννήσω? μου χρησιμεύει οπως δήποτε ένα τέτοιο ή μπορώ και χωρίς αυτό?

 

Εμείς πάμε πολλά ταξίδια με το μωρό και με έχει σώσει!Αν και χαμηλό όπως λες, δεν είναι και για κάθε μέρα, αλλά τα βράδια που κοιμόμαστε σε ξενοδοχείο, είναι τέλειο!!!

 

Εξαρτάται λοιπόν...Το οπωσδήποτε είναι βαριά κουβέντα-καθένας όπως βολεύετε..Άλλος πχ μπορεί να έλεγε θα κοιμηθώ μαζί με το μωρό...Εμείς δεν το κάνουμε αυτό όμως και την κοιμίζουμε στο παρκοκρέβατο....

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα, απλά ρώτησα αν μπορω χωρίς αυτό και αν είναι αναγκαίο συστατικό για το μεγάλωμα του μωρού μου...Σκέφτομαι τα οικονομικά και τα υπολογίζω όλα....γιαυτο ρωτάω!!!

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα, απλά ρώτησα αν μπορω χωρίς αυτό και αν είναι αναγκαίο συστατικό για το μεγάλωμα του μωρού μου...Σκέφτομαι τα οικονομικά και τα υπολογίζω όλα....γιαυτο ρωτάω!!!

 

Stelinula μου οικονόμα μου εσυ!!

Λοιπόν...θα χρειαστεις ενα παιδικό κρεββάτι σωστά? Αν εχεις χωρο διπλα σου στο κρεββάτι δεν υπάρχει λογος να αγοράσεις καλαθουνα για την αρχή!

Αν πάλι δεν εχεις χωρο...θα χρειαστεις κατι για να βάζεις το μπεμπε σου να κοιμάται διπλα σου. Αυτο το κάτι μπορει να ειναι ή μια καλαθουνα-που θα την χρησιμοποιήσεις το πολύ ως τον 4ο μήνα, ή ενα παρκοκρέββατο όχι πάρκο, το οποιο εχει δυο επίπεδα, τι εννοω...Εχει κατι σαν τέντα ραφι που το βάζεις και ερχεται το μπεμπέ στο ύψος πάνω για να μη κοψομεσιάζεσαι...Το παρκοκρέββατο να το παρεις ειναι καλυτερο απο την καλαθουνα γιατι θα το εχεις για πολλές χρησεις..οπως κρεββάτι για οταν πατε ταξίδια(εγω ακομα σε αυτο την βαζω οταν παμε ταξίδια και ειναι κοντά στα δυο η μικρη μου) θα το εχεις σαν πάρκο για μετα τον 6μηνα πχ που θα το βαζεις το μπεμπεκάκι σου εκει να παιζει να καθεται για να κανεις και εσυ τιποτα. Ειναι δυο σε ενα δηλαδη!

 

Link to comment
Share on other sites

Και συμφωνώ με τα κορίτσια οτι χρειάζεται ενα επιπλέον στρωματάκι οοοοοοταν θα το κοιμίζεις εκει πχ γιατι αυτο που εχει το παρκοκρέββατο ειναι ποοοοολυ λεπτο!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...