Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τραχειοοισοφαγικο συριγγειο (πιθανον)


Recommended Posts

πηγα; χθες στο γιατρο για την καθιερωμενη επισκεψη.ο μπεμπης ειναι μια χαρα,εχει βολευτει εγκαρσια χωρις να σκεφτεται τα πλευρα της μαμας...το βαρος μας ειναι 1180 γρ,ειναι 10 μερες μπροστα στην αναπτυξη,πραγμα που θεωρηθηκε καλο...

η ποσοτητα του αμνιακου υγρου ειναι μεσα στα φυσ πλαισια,πολυ κοντα στα ανωτερα,αλλα δεν ειναι αιτια ανησυχιας,ακομα τουλαχιστο...

το στομαχι του,φαινεται να γεμιζει,αλλα παλι οχι αρκετα,πραγμα που σημαινει ειτε οτι υπαρχει απο καπου μικρη διαρροη,ειτε οτι απλα ετσι ειναι η κατ ασκευη των παιδιων μου (γιατι κ στα δυο προηγουμενα υπηρχε αναλογο θεμα)

ειμαι αισιοδοξη,αλλα διατηρω κ καποιες επιφυλαξεις,γι αυτο κ προσπαθω να προετοιμαστω.επομενο ραντεβου σε 15 μερες περιπου κ βλεπουμε...

 

Καλημέρα κοριτσάκι μου. Μπήκα σήμερα και είδα τα νεάκια σου... Είμαι σίγουρη ότι θα είναι όλα καλά στο τέλος. Μη μου ανησυχείς και στεναχωριέται και το μαναράκι σου. Σε σκέφτομαι πολύ... Φιλάκια! :D:D:D

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


theolvas.

Στο β΄επιπέδου αλλά και αργότερα στα άλλα υπερηχογραφήματα, πρέπει να φαίνεται το στομάχι. Αυτό σημαίνει απλά ή ότι είναι φυσιολογικό ή ότι υπάρχει ατρησία οισοφάγου μαζί με τραχειοοισοφαγικό συρίγγιο μέσω του οποίου γεμίζει το στομάχι. Επομένως η ύπαρξη ορατού στομάχου δεν εξασφαλίζει φυσιολογικό στομάχι και οισοφάγο. Αν το στομάχι δεν φαίνεται καθόλου σε επαναλαμβανόμενες εξετάσεις τότε υπάρχει ισχυρή υποψία ατρησίας.

Πάντως η τελική και ακριβής διάγνωση γίνεται μόνο μετά τον τοκετό. Επίσης δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο για το πότε το στομάχι γεμίζει σωστά ή όχι στον υπέρηχο. Η πιθανή ατρησία οισοφάγου με ή χωρίς συρίγγιο αυξάνει την πιθανότητα χρωμοσωμικών ανωμαλιών (κυρίως τρισωμίας 18) η οποία μπορεί να αποκλειστεί μόνο με αμνιοπαρακέντηση καθώς και σπάνιων γενετικών συνδρόμων που δεν ανιχνεύονται. Επομένως υπάρχει σαφής ένδειξη για αμνιοπαρακέντηση.

Μετα τον τοκετό αν υπάρχει ατρησία οισοφάγου με ή χωρίς συρίγγιο, τότε συνήθως διορθώνεται χειρουργικά με μία ή περισσότερες επεμβάσεις, χωρίς όμως πάντα να είναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

καλησπερα

σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να μου τα γραψεις ολα αυτα.ηδη γνωριζω ολα αυτα που αναφερεις,το ειχα ψαξει οπως εχω ξαναπει κ περισυ...

η απορια μου ειναι σαν τι τα γραφεις ολα αυτα...

γιατρος,γεννετιστης,μανουλα που το εχει περασει???γιατι δεν αναφερεις τιποτα

κατα καποιο τροπο νιωθω οτι με "μαλωνεις" η κατι τετοιο που δεν εκανα την αμνιο...

κι επειδη νιωθω ετσι απανταω τα εξης,χωρις να θελω ν ανοιξω καυγα η διαφωνια η οτιδηποτε σχετικο

1.σε καμια απο τις περιπτωσεις ατρησιας που γνωριζω το παιδακι δεν ειχε χρωμοσωμικη ανωμαλια.μαλιστα σε ολες τις περιπτωσεις που γνωριζω,δεν ειχε καν διαγνωστει η ατρησια

2.ακομη κιαν εκανα την αμνιο,λογω πεποιθησης,δεν θα εκανα διακοπη κυησης,εκτος κι αν απο τον υπερηχο φαινοταν σοβαρο προβλημα στην καρδια,νεφρα,εγκεφαλο (μιλαμε για ανατομια) η οποιοδηποτε ζωτικο οργανο,πραγμα που δεν υπαρχει,τουλαχιστο με την 10% παρεκκλιση του υπερηχογραφηματος

3.δεν εχω μιλησει πουθενα για φυσιολογικη ανατομια του στομαχιου του μωρου μου,παντα αναφερω οτι υπαρχει η πιθανοτητα,γι αυτο το γραφω κι εγω

4.σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις,ηδη μεγαλωνω ενα παιδι ιδιεταιρο (αυτισμο υψηλησ λειτουργικοτητας),πραγμα που δεν γνωριζα προγεννητικα (κ δεν θα μαθαινα ποτε,οσες αμνιοπαρακεντισεις κ να εκανα).επισης γνωριζω απειρες περιπτωσεις παιδιων με φυσιολογικο καρυοτυπο κ εγκυμοσυνη,που για διαφορους λογους ειναι σε καροτσακια η με σοβαροτατες ασθενειες που εχουν παρουσιαστει μετα τη γεννηση...σ αυτη την περιπτωση (αν υποθεσουμε οτι θα εκανα την αμνιο,για να κανω διακοπη εαν κατι δεν ηταν σωστο με τον καρυοτυπο του παιδιου) τι θα επρεπε να γινει???να ριξουμε τα π[αιδακια στον κεαδα?????????????

5.απ οτι ξερω για να υπαρχει υποψια τρισωμιας,συσχετιζονται διαφορες παραμετροι,οπως οοολες οι εξετασεις,αυχενικη,παππ-α,β επιπεδου κλπ κ πρεπει να υπαρχουν τουλαχιστο τρια ευρηματα(εγω ειχα μονο την πιθανοτητα του στομαχιου,πραγμα που υπηρχε οπως εχω χιλιοξαναπει στα τρια απο τα τεσσερα παιδια μου,χωρις να υπαρχει τιποτα τελικα).αν ο μονος τροπος ν ανιχνευτει η τρισωμια 18 που αναφερεις ενδεικτικα ειναι η αμνιο,γιατι κανουμε την παππ α κ γιατι στ αποτελεσματα της βρισκεται η τρισωμια 18?????

το δικο μου αποτελεσμα (συσχετισμενο) για τρισ.18 ηταν 1 προς 34000.η πιθανοτητα αποβολης 1 προς 100 (εαν εκανα την αμνιο) η οποια λογω του οτι ειναι το τεταρτο παιδι μου,διπλασιαζεται μη πω τριπλασιαζεται γιατι δεν εχω την πολυτελεια καποιος να μεγαλωνει τα παιδια μου,τα κανω ολα μονη μου.

εαν ειναι γραφτο μου ομως να συμβει να ειναι η δικη μου περιπτωση η μια στις 34000,τοτε θα το υποστω κι αυτο,κ θα το ξεπερασω με ολες μου τις δυναμεις,οπως κανω με ολα μου τα παιδια...εχω προετοιμαστει για ολα τα ενδεχομενα,κ το μονο που μου μενει να κανω ειναι να περιμενω κ να δω...

ελπιζω να ελυσα τις αποριες σου,εαν χρειαστεις οποιαδηποτε αλλη διευκρινηση,ειμαι στη διαθεση σου...(παρεπιπτοντως,τα δυο πμ που εχεις προσπαθησει να μου στειλεις δεν τα ελαβα λογω του οτι ειχα μερες να μπω κ ειχα γεματο μειλμποξ)

σ ευχαριστω κ παλι για τις πληροφοριες κ συγνωμη αν εγινα λιγο εριστικη,οπως ξαναειπα πριν δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου....

 

*****επισης διαβαζοντας κι αυτο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20494 που εχεις γραψει,ενισχυεται η αποψη μου διοτι κ ο γιατρος που εκανα τους υπερηχους ειναι πιστοποιημενος,κ το εργαστηριο******

επισης η παππ-α μου εγινε στην 9 εβδ κ η αυχενικη διαφανεια την 11+3...

Επεξεργάστηκαν by theolvas
προσθεση πληροφοριων

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

στα υπολοιπα κοριτσια,ευχαριστω επισης...

renah,ευχομαι ολα να πανε καλα με το β σου κ να μη μπεις στη διαδικασια που μπηκα εγω..

νικολεκακι,να μου γραφεις πιο συχνα,να βλεπω τον αγαπημενο μου που εχεις για αβαταρ...φιλακια κ στα δυο ζουζουνακια...

αλεξεπισης...

ζουζου μου,τα ειπαμε εμεις.........

 

σας ευχαριστω ολες.......

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

κι εγω......(αλλα δεν ξερω πως μπαινουν οι φατσουλες...)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου theolvas, τώρα το είδα το θέμα!

Ακόμη και αν υπάρχει κάτι(που δεν το νομίζω) η κατάσταση είναι αντιμετωπίσημη μετά με χειρουργείο. Αλλά από ότι διαβάζω τα ίδια είχες και με τα άλλα παιδάκια σου και τελικά δεν ήταν τίποτα...:) Προσπάθησε να χαλαρώσεις, είναι το μόνο που θα κάνει καλό στο μωράκι σου!

Πολλά φιλάκια!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου theolvas, τώρα το είδα το θέμα!

Ακόμη και αν υπάρχει κάτι(που δεν το νομίζω) η κατάσταση είναι αντιμετωπίσημη μετά με χειρουργείο. Αλλά από ότι διαβάζω τα ίδια είχες και με τα άλλα παιδάκια σου και τελικά δεν ήταν τίποτα...:) Προσπάθησε να χαλαρώσεις, είναι το μόνο που θα κάνει καλό στο μωράκι σου!

Πολλά φιλάκια!

 

ειμαι αρκετα χαλαρη...στην αρχη μονο ειχα θυμωσει/στεναχωρεθει κλπκλπ κ μετα οκ...

χαιρομαι που βλεπω το τικερακι σου.....

το μονο που μενει ειναι να περιμενω.....

φιλια πολλα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα πάνε καλά, αισιοδοξες σκέψεις κάνε!

 

δεν μπορω να μη κανω,κ να ηθελα...οοοοολα τα θεματα μου πανε καλα αυτη την περιοδο,οποτε....(αν δεις κ το θεμα του δημητρη,θα καταλαβεις τι εννοω)

εχω πιστη,αυτο με εχει σωσει ολες τις φορες...

ετσι κι αλλιως,ειναι παιδακι της παναγιας αυτος (ειχαμε πει απο την αρχη της εγκυμοσυνης οτι το ονομα θα ηταν παναγιωτης η δεσποινα) κ πιστευω οτι θα με βοηθησει κι αυτη τη φορα.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

το μωρακι μου εδω κ καμποσες μερες εχει λοξυγγα...

μηπως ξερει καμια κοπελα να μου πει απο εσας που βρεθηκατε στην ιδια θεση,εαν σχετιζεται ο λοξυγγας με την υπαρξη ατρησιας???

μου ειχαν πει περισυ οτι αν το μωρακι εχει λοξυγγα,τοτε δεν υπαρχει ατρησια επειδη ο λοξυγγας σχετιζεται με την καταποση...

 

επισης ειχα σημερα συσπασεις,αλλα μαλλον ηταν επειδη ειχα πολυ κουραστικη εβδομαδα γενικα.η αληθεια ειναι οτι αγχωθηκα λιγο (επειδη ειναι αρκετα νωρις),αλλα με 2 μαγνησια ημουν καλυτερα.ο γιατρος συστησε ξεκουραση,πραγμα που δεν ειναι εφικτο...

σας ευχαριστω ολες για τη συμπαρασταση.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιάκι έχω ακούσει οτι είναι φυσιολογικότατος ο λόξυγγας στα έμβρυα.

(οπότε αυτό είναι

άλλο ένα καλό σημάδι οτι όλα πάνε καλά!!)

 

Κι εγώ θυμάμαι όταν ήμουν έγγυος άκουγα το μωρό να έχει λόξυγγα....

 

Διάβασε και εδώ (εκεί που λέει 26η εβδομάδα)

 

http://www.babyspace.gr/Article/pregnancy-second-trimester/99-601.html

Link to comment
Share on other sites

Λιάκι έχω ακούσει οτι είναι φυσιολογικότατος ο λόξυγγας στα έμβρυα.

(οπότε αυτό είναι

άλλο ένα καλό σημάδι οτι όλα πάνε καλά!!)

 

Κι εγώ θυμάμαι όταν ήμουν έγγυος άκουγα το μωρό να έχει λόξυγγα....

 

Διάβασε και εδώ (εκεί που λέει 26η εβδομάδα)

 

http://www.babyspace.gr/Article/pregnancy-second-trimester/99-601.html

 

καλησπερα,το ξερω,ειχαν ολα τα παιδια μου,αλλα μου ειχαν πει οτι αν το μωρακι εχει ατρησια,δεν εχει λοξυγγα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει....

εν τω μεταξυ,νιωθω την κοιλια μου ετοιμη να σκασει,κ χθες ειχα επι μιαμιση ωρα συσπασεις μετα πονου (καποια στιγμη τρομαξα οτι γενναω) αλλα πηρα εξτρα μαγνησια κ μια βδομαδουλα ξαπλα (πραγμα που δεν το βλεπω πολυ εφικτο,αλλα θα προσπαθησω) κ βλεπουμε...

θα παω να κανω κι ενα εξτρα υπερηχογραφημα κ ο θεος βοηθος.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Αν διαβαζες προσεχτικα θα καταλαβαινες οτι η κοπελα το εχει και ξαναπερασει ακι το εχει ψαξει παααααααααααααρα πολυ το θεμα κια τα γνωριζει όλα αυτα!!!

Ποιος ο λογος αυτου του μηνυματος..δεν καταλαβαινω..να την ενημερωσεις η να την τρομοκρατησεις..Γιατι γιατρος δεν εισαι!!!!!

Τα λεω αυτα γιατι σε λιγες μερες

θα κανω β΄κι αν αντιμετωπισω μια οποιαδηποτε κατασταση και την αναφερω εδω περα .ο λογος δεν θα ειναι για να παρω μια απαντηση σαν την δικη σου αλλα για συμπαρασταση περισσοτερο και μια καλη κουβεντα..Καλο ειναι να προσεχουμε τι γραφουμε....

Μπηκα να διαβασω αν εχει η κοπελα καινενα νεο και πιαστηκε η ψυχη μου!!!

 

Ακριβώς επειδή διαβάζω προσεκτικά καταλαβαίνω ότι ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης μιας δύσκολης κατάστασης είναι η σωστή ενημέρωση. Αν εσύ νομίζεις ότι συμπαρίστασαι λέγοντας μόνο έναν καλό λόγο και αποφεύγοντας όποια ενημέρωση δεν σου αρέσει (γιατί απ΄ότι βλεπω δεν ισχυρίζεσαι ότι γράφω λάθος πράγματα), τότε απλά κρύβεις το κεφάλι σου στην άμμο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να μου τα γραψεις ολα αυτα.ηδη γνωριζω ολα αυτα που αναφερεις,το ειχα ψαξει οπως εχω ξαναπει κ περισυ...

η απορια μου ειναι σαν τι τα γραφεις ολα αυτα...

γιατρος,γεννετιστης,μανουλα που το εχει περασει???γιατι δεν αναφερεις τιποτα

κατα καποιο τροπο νιωθω οτι με "μαλωνεις" η κατι τετοιο που δεν εκανα την αμνιο...

κι επειδη νιωθω ετσι απανταω τα εξης,χωρις να θελω ν ανοιξω καυγα η διαφωνια η οτιδηποτε σχετικο

1.σε καμια απο τις περιπτωσεις ατρησιας που γνωριζω το παιδακι δεν ειχε χρωμοσωμικη ανωμαλια.μαλιστα σε ολες τις περιπτωσεις που γνωριζω,δεν ειχε καν διαγνωστει η ατρησια

2.ακομη κιαν εκανα την αμνιο,λογω πεποιθησης,δεν θα εκανα διακοπη κυησης,εκτος κι αν απο τον υπερηχο φαινοταν σοβαρο προβλημα στην καρδια,νεφρα,εγκεφαλο (μιλαμε για ανατομια) η οποιοδηποτε ζωτικο οργανο,πραγμα που δεν υπαρχει,τουλαχιστο με την 10% παρεκκλιση του υπερηχογραφηματος

3.δεν εχω μιλησει πουθενα για φυσιολογικη ανατομια του στομαχιου του μωρου μου,παντα αναφερω οτι υπαρχει η πιθανοτητα,γι αυτο το γραφω κι εγω

4.σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις,ηδη μεγαλωνω ενα παιδι ιδιεταιρο (αυτισμο υψηλησ λειτουργικοτητας),πραγμα που δεν γνωριζα προγεννητικα (κ δεν θα μαθαινα ποτε,οσες αμνιοπαρακεντισεις κ να εκανα).επισης γνωριζω απειρες περιπτωσεις παιδιων με φυσιολογικο καρυοτυπο κ εγκυμοσυνη,που για διαφορους λογους ειναι σε καροτσακια η με σοβαροτατες ασθενειες που εχουν παρουσιαστει μετα τη γεννηση...σ αυτη την περιπτωση (αν υποθεσουμε οτι θα εκανα την αμνιο,για να κανω διακοπη εαν κατι δεν ηταν σωστο με τον καρυοτυπο του παιδιου) τι θα επρεπε να γινει???να ριξουμε τα π[αιδακια στον κεαδα?????????????

5.απ οτι ξερω για να υπαρχει υποψια τρισωμιας,συσχετιζονται διαφορες παραμετροι,οπως οοολες οι εξετασεις,αυχενικη,παππ-α,β επιπεδου κλπ κ πρεπει να υπαρχουν τουλαχιστο τρια ευρηματα(εγω ειχα μονο την πιθανοτητα του στομαχιου,πραγμα που υπηρχε οπως εχω χιλιοξαναπει στα τρια απο τα τεσσερα παιδια μου,χωρις να υπαρχει τιποτα τελικα).αν ο μονος τροπος ν ανιχνευτει η τρισωμια 18 που αναφερεις ενδεικτικα ειναι η αμνιο,γιατι κανουμε την παππ α κ γιατι στ αποτελεσματα της βρισκεται η τρισωμια 18?????

το δικο μου αποτελεσμα (συσχετισμενο) για τρισ.18 ηταν 1 προς 34000.η πιθανοτητα αποβολης 1 προς 100 (εαν εκανα την αμνιο) η οποια λογω του οτι ειναι το τεταρτο παιδι μου,διπλασιαζεται μη πω τριπλασιαζεται γιατι δεν εχω την πολυτελεια καποιος να μεγαλωνει τα παιδια μου,τα κανω ολα μονη μου.

εαν ειναι γραφτο μου ομως να συμβει να ειναι η δικη μου περιπτωση η μια στις 34000,τοτε θα το υποστω κι αυτο,κ θα το ξεπερασω με ολες μου τις δυναμεις,οπως κανω με ολα μου τα παιδια...εχω προετοιμαστει για ολα τα ενδεχομενα,κ το μονο που μου μενει να κανω ειναι να περιμενω κ να δω...

ελπιζω να ελυσα τις αποριες σου,εαν χρειαστεις οποιαδηποτε αλλη διευκρινηση,ειμαι στη διαθεση σου...(παρεπιπτοντως,τα δυο πμ που εχεις προσπαθησει να μου στειλεις δεν τα ελαβα λογω του οτι ειχα μερες να μπω κ ειχα γεματο μειλμποξ)

σ ευχαριστω κ παλι για τις πληροφοριες κ συγνωμη αν εγινα λιγο εριστικη,οπως ξαναειπα πριν δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου....

 

*****επισης διαβαζοντας κι αυτο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20494 που εχεις γραψει,ενισχυεται η αποψη μου διοτι κ ο γιατρος που εκανα τους υπερηχους ειναι πιστοποιημενος,κ το εργαστηριο******

επισης η παππ-α μου εγινε στην 9 εβδ κ η αυχενικη διαφανεια την 11+3...

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και βέβαια δεν υπάρχει θέμα εριστικότητας, απλά προσπάθεια σωστής ενημέρωσης. Θα σου απαντήσω σύντομα στα θέματα που θέτεις:

1) γνωρίζω το θέμα γιατί είμαι γιατρός με ειδικότητα στον προγεννητικό έλεγχο και πολύχρονη εμπειρία στη Μεγάλη Βρεττανία. Δεν το ανέφερα

στο αρχικό μήνυμα γιατί δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμηση (στα πλαίσια αυτής της δεοντολογίας μου ΔΕΝ σου έχω στείλει κανένα πμ. Κάποιος άλλος θα προσπάθησε...).

2)δεν σε μαλώνω που δεν έκανες αμνιο γιατί αυτό αποτελεί καθαρά προσωπική επιλογή της μητέρας. Αναφέρω ότι η ύπαρξη ατρησίας αυξάνει σημαντικά την πιθανότητα χρωμοσωμικής ανωμαλίας και επομένως είναι ένδειξη για αμνιο. Η μητέρα πρέπει να σταθμίσει τα πλεονεκτήματα της αμνιο (αποκλεισμός τρισωμίας) με τα μειονεκτήματά της (μικρή πιθανότητα αποβολής). Το γεγονός ότι σε καμμιά περίπτωση με ατρησία που γνωρίζεις δεν υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία είναι μεν ψυχολογικά ενθαρρυντικό αλλά δεν είναι σωστό διότι προφανώς υπάρχουν και κάποια παιδιά με ατρησία που έχουν χρωμοσωμική ανωμαλία (κυρίως τρισωμία 18). Το πρόβλημα με αυτή την τρισωμία είναι ότι συνήθως είναι θανατηφόρα είτε μέσα στη μήτρα είτε αμέσως μετά τη γέννηση. Έτσι αυτά τα άτυχα μωρά δεν γίνονται σχεδόν ποτέ γνωστά. 'Ομως πολύ σωστά γράφεις ότι όλες οι ατρησίες που γνωρίζεις δεν ήταν διεγνωσμένες πρίν γεννηθούν γιατί όπως έγραψα στην πρώτη μου απάντηση, η διάγνωση της ατρησίας απαιτεί να μην φαίνεται καθόλου το στομάχι στον υπέρηχο. Στις περισσότερες περιπτώσεις ατρησίας συνυπάρχει συρρίγιο που γεμίζει το στομάχι και κάνει αδύνατη τη διάγνωση.

3)σωστά επισημαίνεις για το παιδί σου και ενημερώνεις τον κόσμο ότι ο αυτισμός και άλλα σοβαρά προβλήματα ΔΕΝ διαγιγνώσκονται προγεννητικά γιατί δεν αποτελούν ούτε ανατομικό πρόβλημα ούτε χρωμοσωμική ανωμαλία (δηλ. ο καρυότυπος είναι φυσιολογικός).

4) οι εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου (αυχενική, ΡΑΡΡ-Α, Α-τεστ, β΄επιπέδου κλπ) δίνουν την πιθανότητα τρισωμίας και ΔΕΝ την αποκλείουν. Πχ πιθανότητα 1/ 34000, σημαίνει πολύ μικρή πιθανότητα τρισωμίας, αλλά μπορεί κάποια γυναίκα να είναι η άτυχη ΜΙΑ που θα της τύχει τρισωμία. Επομένως οι εξετάσεις αυτές γίνονται γιατί αν είναι καλές μας λιγοστεύουν το άγχος αλλά μην ζητάμε 100% σιγουριά και εξασφάλιση (στη ιατρική όπως και στη ζωή δεν υπάρχει). Τό γεγονός ότι έκανες τις εξετάσεις σου αυτές σε πιστοποιημένα κέντρα, σημαίνει ότι οι πιθανότητες που σου δόθηκαν (1/34000) είναι όντως αυτές.

5) η πιθανότητα αποβολής μετά από αμνιο είναι περίπου 0.5% στα σύγχρονα κέντρα και δεν αυξάνεται επειδη είσαι στο τέταρτο παιδί έγκυος.

5) αυτά που αναφέρεις ότι χρειάζονται τρία ευρήματα στο υπερηχογράφημα β΄επιπέδου προκειμένου να υπάρχει πιθανότητα τρισωμίας, δεν ισχύουν. Αναλόγως του ευρήματος, και ένα μόνο μπορεί να θέσει αυξημένη πιθανότητα τρισωμίας. Επίσης το υπερηχογράφημα β΄επιπέδου έχει σύμφωνα με τις διεθνείς μελέτες, ευαισθησία 65-70%. Επομένως η ''παρέκκλιση'' όπως την αναφέρεις (δηλ. η πιθανότητα να υπάρχει ανατομικό πρόβλημα και να μην φαίνεται) είναι περίπου 30% και όχι 10%.

6) τελικά το όλο θέμα συνοψίζεται στην άποψη της μητέρας για τη ζωή. Αν έχει αποφασίσει ότι ανεξάρτητα από το άν έχει σοβαρό πρόβλημα το μωρό, εκεινη θέλει να προχωρήσει με την εγκυμοσύνη, τότε δεν έχει νόημα να κάνει αμνιο (και ίσως ούτε και υπερηχογραφημα β΄επιπέδου). Αν όμως, όπως συμβαίνει πρακτικά στην πλειοψηφία των γυναικών, επιθυμεί να ξέρει ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ αν το μωρό θα είναι φυσιολογικό (και ανατομικά και χρωμοσωμικά) τότε θα πρέπει να αποφασίσει υπέρ ή κατά της αμνιο με βάση τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματά της όπως προανέφερα. Αν από αυτές τις εξετάσεις προκύψει ότι όντως το παιδί θα έχει σοβαρό πρόβλημα, τότε η σύγχρονη γυναίκα έχει την επιλογή μεταξύ συνέχειας της κύησης ή διακοπής (ούτε τίθεται θέμα ''καιάδα'' βέβαια).

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

mariob διαβασα προσεκτικα κ παλι κ σ ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.

θα σου πω για μια ακομα φορα τις αποψεις μου τις οποιες ΟΥΔΕΠΟΤΕ θα εδινα σαν οδηγια σε αλλη κοπελα που αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα.αποτελουν αποκλειστικα δικες μου πεποιθησεις κ αποφασεις,νομιζω οτι ηταν αρκετα σαφες αυτο κ στα υπολοιπα μου μηνυματα...

1.δεν αμφισβητω τις γνωσεις κ την εμπειρια σου,απλα αναφερω οτι περισυ μια γιατρος-υπερηχογραφιστρια,οχι γυναικολογος- εξισου εξειδικευμενη στη μεγ βρετανια με ειχε τρελανει σχετικα,πληρωσα 3500 ευρω σε εξετασεις,περασα πολυυυ μεγαλο αγχος κ στο τελος με εστελνε για διακοπη παρολο που ο καρυοτυπος ηταν φυσιολογικος κ με μονο ευρημα το στομαχι,πραγμα που τελικα δεν ισχυε.

2.κ να εκανα την παρακεντηση,κ να ηταν καποιο χρωμοσωμα λαθος,δεν θα εκανα διακοπη με οποιο κοστος.σ αυτο ειμαι καθετη.αρα ποιος ο λογος?????ουτως η αλλως,ο γιατρος μου εχει στην κατοχη του υπ δηλωση απο εμενα κ τον αντρα μου (χωρις να τη ζητησει ο ανθρωπος,απλα το εκανα για να μην υπαρχουν θεματα,τα οποια αφου εισαι γιατρος,γνωριζεις ηδη) που αναφερει σαφεστατα οτι εχω ενημερωθει για τις πιθανοτητες κ δεν επιθυμω αμνιο)

-γνωριζω επισης κ τρεις περιπτωσεις "διαγνωσμενης" ατρησιας μετα την οποια εγινε διακοπη κ απο τη νεκροψια (εφοσον μιλαμε για 20 + εβδ κυηση) εδειξε οτι ολα ηταν φυσιολογικα...

4. γνωριζω οτι τ αποτελεσματα αυχενικης κ παππ-α ειναι ενδεικτικα κ οχι σιγουρα,αλλα θεωρω το 1/34000 πολυ καλυτερο ποσοστο απο το 0,5% που αναφερεις σαν ποσοστο αποβολης.αυτο δε θα ρισκαρα με τιποτα(την αποβολη) κ ΟΥΔΕΠΟΤΕ-ξαναλεω-θα προετρεπα καποια να κανει οτι εγω.ειπα,αν ειναι να ειμαι η 1 στις 34000,ας ειμαι........

5.λεω οτι αυξανονται οι πιθανοτητες αποβολης επειδη τα παιδια μου ειναι 20,16,12 κιλα κ τα σηκωνω ολα για να βγουν-μπουν στο κρεβατι τους,μπανιο,καροτσι(το μικρο),κ μου εχουν πει οτι η αμνιο χρειαζεται 15 μερες να μη σηκωσω βαρος.οποτε.....

αν η παρεκκλιση του υπερηχογραφηματος ειναι 30%,τοτε γιατι ολοι αναφερουν στην απαντηση οτι ειναι 10%?????κ παλι ας ειναι.....

6.εγω ξαναειπα,ειμαι κατα της αμνιο (μπορει να ειμαι κ η μοναδικη) επειδη ειμαι κ κατα της διακοπης.σε καμια περιπτωση δεν προτρεπω αλλες κοπελες να κανουν το ιδιο,ειναι αποκλειστικα δικη μου αποφαση...

σ ευχαριστω κ παλι για τις πληροφοριες,κ τις ευχες σου.εγω ειμαι ετοιμη δια παν ενδεχομενο,αν κ ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δεν υπαρχει θεμα,οπως δεν υπηρξε κ τις προηγουμενες φορες....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Η μικρή μου γεννήθηκε 35εβδομάδων με ατρησία οισοφάγου με τραχειοοισοφαγικό συρίγγειο.

Ήταν δίδυμη κύηση.

Έχει μία σπάνια μορφή ατρησίας και σήμερα χειρουργήθηκε όπου απολίνωσαν το ένα συρίγγειο. Το άλλο όμως δεν μπορούσαν να το βρουν.

Τώρα περιμένουμε τους γιατρούς να αποφασίσουν πως θα προχωρήσουμε.

Έχουμε δρόμο μπροστά μας αλλά δε με νοιάζει αρκεί να αντέξει το κοριτσάκι μου.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...