Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΑΝΕΣ ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΝΕΣ


Recommended Posts

Μού ηρθαν μερικές απο τις πάνες που πήρα απο εξωτερικο(ebay) και μπορω να πω σαν πρωτη ματιά είναι αρκετά καλές,επειδη θέλω να τις πλύνω και έχω soap nuts,βάζω στο σακουλάκι 4-5 και για μυρωδιά χρειάζεται να βάλω και μαλακτικό? Εχω πάρει αυτό: http://www.ebay.com/itm/220953021273?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT κάνει να βάλω σε ένα πανάκι 2-3 σταγόνες? Επίσης έχω ακούσει ότι για σύγκαμα μωρού μπορείς επίσης να βάλεις tea tree(μαλλον αραιωμένο,δεν είμαι σίγουρος),ισχύει? Ξέρω απο εδω μέσα οτι με το tea tree αλοίφεις τον κάδο και αποκτάει ήδη μια μυρωδιά το πλυντήριο,πέρα απο αυτό όμως μπορείς να κάνεις και αυτο που προανέφερα? Μια βοήθεια κορίτσια......

Σε μία πάνα pocket τι διαφορά έχει αν βάλω το ένθετο μέσα στην τσέπη η απο πάνω?

και κάτι ακόμα,εχω πάρει αυτή:http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30849

πιο βρακάκι να πάρω γιατι διάβασα οτι το δικό της βρακάκι δεν είναι και πολύ καλό.

4-5 καρποι ειναι αρκετοι! Μαλακτικο απαγορευεται! Teatree δεν χρεισζεται, σκεψου πως ειναι ελαιο και καλο ειναι να αποφευγεται! Σε καμια περιπτωση tea tree στο μωρο! Ειναι τοξικο αν δεν αραιωθεθ σωστα!

Στις ποκετ το ενθετο μπορεις να το βαλεις εκτος τσεπης μονο αν ειναι απο φυσικο υλικο η εχει επικαλυψη απο φλις! Μικροινες ποτε σε επαφη με το δερμα!

Βρακακια υπαρχουν πολλα...εξαρταται σε τι τιμη ψαχνεις..τα flip ειναι πολυ καλα, τα

Little lamb καλα και οικονομικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 993
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4-5 καρποι ειναι αρκετοι! Μαλακτικο απαγορευεται! Teatree δεν χρεισζεται, σκεψου πως ειναι ελαιο και καλο ειναι να αποφευγεται! Σε καμια περιπτωση tea tree στο μωρο! Ειναι τοξικο αν δεν αραιωθεθ σωστα!

Στις ποκετ το ενθετο μπορεις να το βαλεις εκτος τσεπης μονο αν ειναι απο φυσικο υλικο η εχει επικαλυψη απο φλις! Μικροινες ποτε σε επαφη με το δερμα!

Βρακακια υπαρχουν πολλα...εξαρταται σε τι τιμη ψαχνεις..τα flip ειναι πολυ καλα, τα

Little lamb καλα και οικονομικα...

 

Δλδ το tea tree είναι να βάζεις μόνο 2-3 σταγονες σε βαμβακι και κάτω κατω στον κάδο με τις βρωμικες πάνες για να μην δημιουργηθουν βακτήρια,σωστα?

Τα βρακακια που λες που μπορω να τα βρω?

Απο τις πάνες που αγόρασα απο το ebay αλλα βγηκαν καλες αλλες μετριες και αλλες πολυ καλες,συγκεκριμενα απο alliexpress πήρα τις pororo με διπλη ελαστικότητα για αποφυγη διαρροης,με ενα τεστ που έκανα για αρχη,πρόσθεσα ένα ποτηρι νερό και το απορόφησε όλο και μετα απο 1 λεπτο πήρα ενα κομματι χαρτι υγείας το έβαλα απο πάνω το πίεσα και το χαρτακι έμεινε στεγνο...η γυναιακ ενθουσιαστηκε και δεν το πιστευαμε και οι δυο,σε κάποιες άλλες που πήρα εγινε σε πιο μικρο βαθμο και σε κάποιες άλλες έβαζες το χερι και γινοταν μουσκεμα....οι pororo ειναι all in two έχει δλδ εσωτερικα δυο επιθεματα ενωμενα με κλιπς,κόστος η μία μαζι με τα επιθεματα στα 8,09 δολαρια δλδ γύρω στα 6,5 ευρω η μία,οποτε θα πάρω μια 15αδα απο εκει,και έχω παραγγείλει και απο μια αλλη εταιρία με το ιδιο σχεδιο αλλα απο ξυλάνθρακα να δω ,αν δεν μου κάνουν θα πάρω αλλες 20 pororo και θα έχω συνολικα 35 πάνες με κόστος 35*6,50=227,5ευρω και θα είμαστε και πιο ανετοι στο πλυσιμο,για να μην πω οτι παίζει να πάρω 40 σύνολο,θα δούμε....οποιαδήποτε διευκρύνηση ευχαριστως να βοήθησω...και όχι 15 ευρω και 25 που δίνουν μερικοι.

Επεξεργάστηκαν by eightball2020
Πρόσθεση
Link to comment
Share on other sites

Δλδ το tea tree είναι να βάζεις μόνο 2-3 σταγονες σε βαμβακι και κάτω κατω στον κάδο με τις βρωμικες πάνες για να μην δημιουργηθουν βακτήρια,σωστα?

Τα βρακακια που λες που μπορω να τα βρω?

Απο τις πάνες που αγόρασα απο το ebay αλλα βγηκαν καλες αλλες μετριες και αλλες πολυ καλες,συγκεκριμενα απο alliexpress πήρα τις pororo με διπλη ελαστικότητα για αποφυγη διαρροης,με ενα τεστ που έκανα για αρχη,πρόσθεσα ένα ποτηρι νερό και το απορόφησε όλο και μετα απο 1 λεπτο πήρα ενα κομματι χαρτι υγείας το έβαλα απο πάνω το πίεσα και το χαρτακι έμεινε στεγνο...η γυναιακ ενθουσιαστηκε και δεν το πιστευαμε και οι δυο,σε κάποιες άλλες που πήρα εγινε σε πιο μικρο βαθμο και σε κάποιες άλλες έβαζες το χερι και γινοταν μουσκεμα....οι pororo ειναι all in two έχει δλδ εσωτερικα δυο επιθεματα ενωμενα με κλιπς,κόστος η μία μαζι με τα επιθεματα στα 8,09 δολαρια δλδ γύρω στα 6,5 ευρω η μία,οποτε θα πάρω μια 15αδα απο εκει,και έχω παραγγείλει και απο μια αλλη εταιρία με το ιδιο σχεδιο αλλα απο ξυλάνθρακα να δω ,αν δεν μου κάνουν θα πάρω αλλες 20 pororo και θα έχω συνολικα 35 πάνες με κόστος 35*6,50=227,5ευρω και θα είμαστε και πιο ανετοι στο πλυσιμο,για να μην πω οτι παίζει να πάρω 40 σύνολο,θα δούμε....οποιαδήποτε διευκρύνηση ευχαριστως να βοήθησω...και όχι 15 ευρω και 25 που δίνουν μερικοι.

Και κάτι άλλο,λες όχι μαλακτικο,τα soap nuts είχαν μεσα ενα μπουκαλακι μαλακτικο οικολογικο,αυτο κάνει να το βάλω????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στο www.Panoules.gr θα βρείτε τις πιο δημοφιλείς εταιρείες υφασμάτινων πανών αλλά και βιοδιασπώμενες πάνες μιας χρήσης της Beaming Baby. Είναι μόνο online και η έδρα της επιχείρησης βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη. Όλα τα προϊόντα βρίσκονται σε απόθεμα και η αποστολή στο χώρο σας γίνεται σε 1-2 εργάσιμες ημέρες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,μετά από πάρα πολύ ψάξιμο και διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα post κατέληξα στην κυρία Maria Hermann (radlwei).

Από ebay http://www.ebay.com/usr/radlwei

 

One Size 100% Organic με GOTS (Global Organic Textile Standard)

 

Διαλέξτε το πακέτο που σας ενδιαφέρει και με τιμές -30% τουλάχιστον σε σχέση με Ελλάδα.Έρχονται από Γερμανία σε 1-2 εβδομάδες με DHL .

Εξυπηρετικότατη και πολύ ευγενική,μπορεί να σας φτιάξει και όποιο πακέτο επιθυμείτε.

ΔΕΝ ΕΧΩ κέρδος από την αναφορά αυτή.Απλά να προσθέσω μία ακόμη επιλογή θέλω σε νέους γονείς :)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έριξα μια βιαστική ματιά στη συγκεκριμένη πωλήτρια και δε βρήκα σημαντικές διαφορές στις τιμές αν συμπεριλάβουμε και τα μεταφορικά που σε ορισμένα προϊόντα φτάνουν τα 35 ευρώ. Αν προσθέσουμε και το ότι θέλουν 1-2 βδομάδες να έρθουν δεν βρίσκω κάποιο πλεονέκτημα παραπάνω σε σχέση με τα άλλα sites του εξωτερικού

Επίσης, με αγορές από ebay οι αποδείξεις δε γίνονται δεκτές από τις εφορίες, αφού ο ΦΠΑ αποδίδεται στη χώρα του εξωτερικού και όχι της Ελλάδας. Με τις εγγυήσεις τι γίνεται αν χρειαστεί να επιστραφεί κάποιο προϊόν; Δεν αναφέρονται οι συνθήκες επιστροφής..

Το http://www.Panoules.gr το ξεκίνησα γιατί κι εγώ σαν έγκυος και σα μανούλα πλέον βρήκα πολλές δυσκολίες και μπερδέματα όταν αγόραζα από site του εξωτερικού γιατί οι περισσότερες εταιρείες δεν υπήρχαν στην Ελλάδα. Καθυστερούσαν να απαντήσουν, δεν ήταν συνηθισμένοι στο να εξυπηρετούν (όπως είμαστε εδώ στην Ελλάδα) και εγώ δεν είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο για να μπορέσω να συνεννοηθώ και να διευκρινήσω όλες τις απορίες που προέκυψαν. Εφόσον ξεκινάμε τέτοιες ελληνικές πρωτοβουλίες για τη διευκόλυνση όλων γιατί να μην τις στηρίξουμε και αμέσως προτείνουμε ξένους πωλητές (που στη συγκεκριμένη περίπτωση εμπορεύεται μόνο μία εταιρεία); Δεν καταλαβαίνω το λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια βιαστική ματιά στη συγκεκριμένη πωλήτρια και δε βρήκα σημαντικές διαφορές στις τιμές αν συμπεριλάβουμε και τα μεταφορικά που σε ορισμένα προϊόντα φτάνουν τα 35 ευρώ. Αν προσθέσουμε και το ότι θέλουν 1-2 βδομάδες να έρθουν δεν βρίσκω κάποιο πλεονέκτημα παραπάνω σε σχέση με τα άλλα sites του εξωτερικού

Επίσης, με αγορές από ebay οι αποδείξεις δε γίνονται δεκτές από τις εφορίες, αφού ο ΦΠΑ αποδίδεται στη χώρα του εξωτερικού και όχι της Ελλάδας. Με τις εγγυήσεις τι γίνεται αν χρειαστεί να επιστραφεί κάποιο προϊόν; Δεν αναφέρονται οι συνθήκες επιστροφής..

Το http://www.Panoules.gr το ξεκίνησα γιατί κι εγώ σαν έγκυος και σα μανούλα πλέον βρήκα πολλές δυσκολίες και μπερδέματα όταν αγόραζα από site του εξωτερικού γιατί οι περισσότερες εταιρείες δεν υπήρχαν στην Ελλάδα. Καθυστερούσαν να απαντήσουν, δεν ήταν συνηθισμένοι στο να εξυπηρετούν (όπως είμαστε εδώ στην Ελλάδα) και εγώ δεν είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο για να μπορέσω να συνεννοηθώ και να διευκρινήσω όλες τις απορίες που προέκυψαν. Εφόσον ξεκινάμε τέτοιες ελληνικές πρωτοβουλίες για τη διευκόλυνση όλων γιατί να μην τις στηρίξουμε και αμέσως προτείνουμε ξένους πωλητές (που στη συγκεκριμένη περίπτωση εμπορεύεται μόνο μία εταιρεία); Δεν καταλαβαίνω το λόγο...

 

To να έχεις πολλές επιλογές,θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά σημαντικό...έχουν αναφερθεί άλλωστε πολλά link εδώ..όσο για τις επισημάνσεις σου σηκώνουν αρκετή κουβέντα και δεν θα ήθελα να επεκταθώ.

Όπως και να έχει καλή επιτυχία στο site σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Επαναφέρω το θέμα, μιας και ενδιαφέρομαι να χρησιμοποιήσω υφασμάτινες πάνες στον μπουμπούκο μου που θα γεννηθεί τον Σεπτέμβριο.

 

Έχω καταλήξει στις bumGenius v.4 (pocket) και freetime (all-in-one), κυρίως για λόγους στεγνώματος και επειδή δεν μου άρεσε το ότι στις elemental (ΑΙΟ, organic) είναι ραμμένα τα υφάσματα και μου φαίνεται ότι θα ερεθίζουν το μωρό.

 

Το πρόβλημα είναι ότι έχω πελαγώσει με την αγορά. Από πού παίρνουμε υφασμάτινες πάνες το 2015; Τα μεταφορικά από εξωτερικό είναι τσουχτερά και στα περισσότερα σάιτ που κοίταξα δεν στέλνουν στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Δεν έχω ασχοληθεί με παραγγελιες, αφού τις δικές μου τις πήρα από ελληνικό κατάστημα, αλλά, αν έχεις λογαριασμό στο Facebook, θα σου πρότεινα να μπεις στην ομάδα "Υφασμάτινες πάνες". Οι κοπέλες είναι απίστευτες, ξέρουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Μπήκα χθες και είναι πραγματικά απίστευτες!

Τελικά θα τις αγοράσω κι εγώ από Ελλάδα, απλώς θα πάρω little lamb για πόκετ αντί για τις bg v.4. Εσύ ποιες πάνες χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω τις Bambinex, από το ecofamily.gr. Η αλήθεια είναι πως δεν είχα κάνει καθόλου έρευνα αγοράς (τις είδα σε διαφήμιση περιοδικού και τις παρήγγειλα!), αλλά έμεινα ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.

Ενημερώνομαι τις τελευταίες μέρες για τις υφασμάτινες πάνες και σχεδόν με έχουν κερδίσει. Βρήκα τις παρακάτω πάνες σε οικονομικό πακέτο. Έχει κανείς εμπειρία από αυτές τις πάνες? Αν κατάλαβα καλά θέλουν και αδιάβροχο κάλυμμα ή αρκεί το βρακάκι που είναι στην συσκευασία?

http://gabi.gr/%CE%A5%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%82/%CE%A0%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CF%85%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%83%CE%B5%CF%84/%CE%A5%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%A0%CE%AC%CE%BD%CE%B1-Diaper-Cloth

 

Βέβαια βρήκα στο ebay τις ίδιες πάνες σε συσκευασία που αποτελείται από

16 υφασμάτινες πάνες

16 ένθετα

4 που δεν κατάλαβα τι είναι...αν κατάλαβε κάποιος,α ας το αναφέρει

2 βρακάκια

1 βιοδιασπώμενο ρολό για έξτρα απορροφητικότητα

 

Όλα αυτά στην τιμή των 218.90 και +7? μεταφορικά.

http://www.ebay.com/itm/Tag-u-Nacht-SET-Ultrafit-Extra-KbA-Super-Dry-Stoff-Mehrweg-windeln-Popolini-NEU-/321763639860?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item4aea9b8234

 

Τι λέτε αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ενημερώνομαι τις τελευταίες μέρες για τις υφασμάτινες πάνες και σχεδόν με έχουν κερδίσει. Βρήκα τις παρακάτω πάνες σε οικονομικό πακέτο. Έχει κανείς εμπειρία από αυτές τις πάνες? Αν κατάλαβα καλά θέλουν και αδιάβροχο κάλυμμα ή αρκεί το βρακάκι που είναι στην συσκευασία?

http://gabi.gr/%CE%A5%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%82/%CE%A0%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CF%85%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%83%CE%B5%CF%84/%CE%A5%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%A0%CE%AC%CE%BD%CE%B1-Diaper-Cloth

 

Βέβαια βρήκα στο ebay τις ίδιες πάνες σε συσκευασία που αποτελείται από

16 υφασμάτινες πάνες

16 ένθετα

4 που δεν κατάλαβα τι είναι...αν κατάλαβε κάποιος,α ας το αναφέρει

2 βρακάκια

1 βιοδιασπώμενο ρολό για έξτρα απορροφητικότητα

 

Όλα αυτά στην τιμή των 218.90 και +7? μεταφορικά.

http://www.ebay.com/itm/Tag-u-Nacht-SET-Ultrafit-Extra-KbA-Super-Dry-Stoff-Mehrweg-windeln-Popolini-NEU-/321763639860?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item4aea9b8234

 

Τι λέτε αξίζει?

 

Oι Popolini δεν έχουν και τόσο καλές κριτικές. Υπάρχουν τόσα είδη και τόσες τιμές που πραγματικά μπλέκεσαι. Προσωπικά, αν κοιτάς πιο οικονομικές λύσεις, θα σου πρότεινα τις Littlelamb. Πολύ καλύτερες από αυτές σε ποιότητα και εφαρμογή και το ίδιο οικονομικές. Έχουν και πάνες υφασμάτινες με ξεχωριστό αδιάβροχο όπως αυτές που κοιτάς, αλλά και πάνες τσέπης με μπαμπού επιθέματα (οι πάνες τσέπης μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν Ολα σε 2, βάζοντας τα επιθέματα εκτός τσέπης). Ένα πακέτο των 10 Littlelamb τσέπης το βρίσκεις και με 80 ευρώ Ελλάδα, ενώ έχει και fitted με ξεχωριστό βρακάκι ( με μεγέθη) αλλά το ίδιο οικονομικές. Επίσης πολύ καλές είναι και οι Flip με ποικιλία στα ένθετα (από βιολογικό βαμβάκι, stay dry με μικροίνες και με βιολογικό βαμβάκι για νυκτερινή χρήση).

Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα που το ψάχνω και εγώ δεν βρίσκω καλά λόγια για τις Popolini.

Δεν ήταν τόσο από θέμα οικονομικών απλά έτυχε να είναι από τις πρώτες που είδα και είπα να ρωτήσω.

 

Είμαι της άποψης να πάρω κάτι καλό τώρα και ακριβότερο αλλά να αξίζει τα λεφτά του.Διαβάζω καλά λόγια για τις grovia επίσης και για τις Bumgenius που θεωρούνται κορυφή. Δεν έχω πρόβλημα να πάρω από εξωτερικό επίσης γιατί μέχρι τώρα σε πολλά προϊόντα Ελλάδα οι τιμές είναι εξωφρενικές σε μερικές περιπτώσεις.

 

Τι είναι καλύτερο all in one ή με ξεχωριστό βρακάκι? Διαβάζω ο ένας πήρε το πρώτο....ο άλλος το δεύτερο...αλλά δεν εξηγούν γιατί? Υπάρχουν πρακτικές εξηγήσεις ή απλά έτυχε και έκατσε καλά στο παιδί?

 

Σίγουρα θα πάρω και έξτρα επιθέματα...να κρατάει τα πολλά κακά και να τα ρίχνω στην λεκάνη. Βρήκα από bamboo βιοδιασπώμενο εδώ. Αυτό θα ταιριάζει σε ότι πάνα και να διαλέξω? Πχ τσέπης, all in one, με ξεχωριστό βρακάκι.

http://www.ebay.com/itm/290826705755?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός...έχω διαβάσει τις περισσότερες σελίδες του παρόντος thread αλλά τα περισσότερα είναι παλαιών ετών και πιστεύω έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα που το ψάχνω και εγώ δεν βρίσκω καλά λόγια για τις Popolini.

Δεν ήταν τόσο από θέμα οικονομικών απλά έτυχε να είναι από τις πρώτες που είδα και είπα να ρωτήσω.

 

Είμαι της άποψης να πάρω κάτι καλό τώρα και ακριβότερο αλλά να αξίζει τα λεφτά του.Διαβάζω καλά λόγια για τις grovia επίσης και για τις Bumgenius που θεωρούνται κορυφή. Δεν έχω πρόβλημα να πάρω από εξωτερικό επίσης γιατί μέχρι τώρα σε πολλά προϊόντα Ελλάδα οι τιμές είναι εξωφρενικές σε μερικές περιπτώσεις.

 

Τι είναι καλύτερο all in one ή με ξεχωριστό βρακάκι? Διαβάζω ο ένας πήρε το πρώτο....ο άλλος το δεύτερο...αλλά δεν εξηγούν γιατί? Υπάρχουν πρακτικές εξηγήσεις ή απλά έτυχε και έκατσε καλά στο παιδί?

 

Σίγουρα θα πάρω και έξτρα επιθέματα...να κρατάει τα πολλά κακά και να τα ρίχνω στην λεκάνη. Βρήκα από bamboo βιοδιασπώμενο εδώ. Αυτό θα ταιριάζει σε ότι πάνα και να διαλέξω? Πχ τσέπης, all in one, με ξεχωριστό βρακάκι.

http://www.ebay.com/itm/290826705755?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός...έχω διαβάσει τις περισσότερες σελίδες του παρόντος thread αλλά τα περισσότερα είναι παλαιών ετών και πιστεύω έχουν αλλάξει τα πράγματα.

 

Kαταρχήν, αν κινείσαι σε Grovia ή Bumgenius θα σου πρότεινα να πάρεις από Ελλάδα. Οι συγκεκριμένες δεν αποστέλλονται από άλλες χώρες. Πέρα από αυτό καλύπτονται από εγγύηση, συνεπώς από Ελλάδα θα έχεις και όλη την υποστήριξη που τυχόν χρειαστείς.

 

Κάθε είδος έχει υπέρ και κατά. Πχ οι Ολα σε ένα από φυσικά υλικά απορροφούν περισσότερο αλλά συνήθως στεγνώνουν πιο δύσκολα. Οι Όλα σε ένα με μικροίνες στεγνώνουν γρηγορότερα αλλά απορροφούν λιγότερο. Οπότε ένας συνδυασμός τους σε βολεύει, ώστε τη μέρα πλυντηρίου να έχεις έγκαιρα καθαρές πάνες. Οι Ολα σε ένα είναι πιο εύκολες, ειδικά για την αρχή, καθώς δεν διαφέρουν σε τίποτα από της μιας χρήσης. Μόνο που αντί να τις πετάς τις πλένεις.

 

Από την άλλη, οι Ολα σε δυο με ξεχωριστό βρακάκι, είναι πιο παραμετροποιήσιμες, στεγνώνουν πιο εύκολα, είναι πιο οικονομικές.

 

Το τι θα επιλέξεις εξαρτάται από τα οικονομικά σου, το τι θα σε βολέψει προσωπικά και από άποψη εφαρμογής. Όσον αφορά την ποσότητα, εξαρτάται από το πόσο συχνά θες να πλένεις. 18-24 πάνες είναι αρκετές ώστε να πλένεις κάθε 2-3 μέρες στην αρχή (τα νεογέννητα θέλουν πιο συχνά αλλαγή) και στη συνέχεια κάθε 3-4 μέρες.

Προσωπικά με έχουν βολέψει οι bumgenius, οι flip και οι littlelamb. Έχω και grovia, είναι όμως πιο ευρύχωρες οπότε δεν έχουν καλη εφαρμογή το πρώτο διάστημα που είναι τα μωράκια μικρούλια.

 

Μετά από τρια χρόνια ανελλιπούς χρήσης, έχουν ασήμαντες φθορές και συνεχίζουμε δυναμικά!

 

Όσον αφορά την τιμή, υπάρχουν Ελληνικά καταστήματα με ανταγωνιστικές τιμές σε σχέση με το εξωτερικό, για να μην πω και φθηνότερες αν υπολογίσεις και τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μου έλυσες αρκετές απορίες με απλά λόγια. Διαβάζω τόσες μέρες από εδώ και από εκεί και περισσότερο μπερδεύομαι παρά λύνω απορίες.

 

Η αλήθεια είναι πως θέλουμε να τις χρησιμοποιούμε από την μέρα της γέννησης μέχρι να μη χρειάζεται καθόλου. Μάλλον θα πάρουμε κάνα δυο πάνες από 2-3 μάρκες να δούμε πως είναι και στην πράξη και μετά να αποφασίσουμε να πάρουμε κάποιο σετ.

 

Εάν έχεις διάθεση να απαντήσεις σε μερικές ακόμα ερωτήσεις...

 

1)Λένε πως στην αρχή το παιδί θέλει γύρω στις 10 φορές αλλαγή πάνας στην μέρα. Άρα για να πλένεις ανα 2 μέρες θέλεις το λιγότερο 22-24 σωστά? Μαζεύεις τις 20 από τις 2 μέρες αλλαγών ώστε την μέρα του πλυντηρίου να έχεις 2-4 μέχρι να στεγνώσουν οι άλλες.

 

2)Διαβάζω πως πολλοί γονείς δεν βάζουν υφασμάτινες πάνες στα παιδιά το βράδυ. Υπάρχει κάποιος λόγος που στον ύπνο δεν τις χρησιμοποιούν? Δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί δεν είναι πρακτικό. Άμα είναι να παίρνω και μιας χρήσης για βράδυ τότε η εξοικονόμηση χρημάτων πάει στράφι. Επίσης το παιδί δεν ξέρω πως θα το δεχτεί και δεν το βλέπω σωστό την μέρα υφασμάτινη και το βράδυ τις χημείες.

 

3) Για την έξοδο μας πχ καφέ, βόλτα, εκδρομή λέγαμε να παίρνουμε κάποια μια χρήσης. Μετά είδα τις ειδικές τσάντες για να κουβαλάς τις λερωμένες υφασμάτινες. Αυτόματα μου γεννιέται η ερώτηση...δεν θα μυρίζει κακά η τσάντα? Και μόνο που σκέφτομαι ότι μέσα στην καφετέρια η στο πάρκο θα έχω μια τσάντα που μυρίζει κακά το βρίσκω αποκρουστικό πρώτα για τους γύρω μου και μετά και για εμάς. Εκτός και δεν παίζει τέτοιο σενάριο με αυτές τις τσάντες.

 

Επίσης αν μπορείς να συστήσεις κάποιο έμπιστο μαγαζί. Δεν με νοιάζει να είναι απλά το φθηνότερο...θέλω να υπάρχει και κάποια αξιοπιστία.

Sorry για το μεγάλο κείμενο αλλα πραγματικά αυτές είναι οι τελευταίες πλεον απορίες μιας και όλες οι υπόλοιπες έχουν λυθεί στο μεγαλύτερο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν και δεν έχω γεννήσει ακόμη, έχω κάνει την έρευνα αγοράς μου και έχω ήδη αγοράσει τις πάνες μας, οπότε θα προσπαθήσω να απαντήσω στις απορίες σου!

 

Εγώ έχω πάρει 26 Little Lamb και 10 Bumgenius Freetime, one size και οι δύο μάρκες.

 

 

1)Λένε πως στην αρχή το παιδί θέλει γύρω στις 10 φορές αλλαγή πάνας στην μέρα. Άρα για να πλένεις ανα 2 μέρες θέλεις το λιγότερο 22-24 σωστά? Μαζεύεις τις 20 από τις 2 μέρες αλλαγών ώστε την μέρα του πλυντηρίου να έχεις 2-4 μέχρι να στεγνώσουν οι άλλες.

Επειδή δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα στεγνώνουν και πόσες θα χρειαστείς στο ενδιάμεσο (θα σου φτάνουν οι 4; ), με 24 στην αρχή θα είναι καλύτερα να πλένεις κάθε μέρα.

Εγώ με 36 που πήρα έχω σκοπό να πλένω σε κάθε 18 λερωμένες, για να έχω άλλες τόσες στεγνές.

 

2)Διαβάζω πως πολλοί γονείς δεν βάζουν υφασμάτινες πάνες στα παιδιά το βράδυ. Υπάρχει κάποιος λόγος που στον ύπνο δεν τις χρησιμοποιούν? Δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί δεν είναι πρακτικό. Άμα είναι να παίρνω και μιας χρήσης για βράδυ τότε η εξοικονόμηση χρημάτων πάει στράφι. Επίσης το παιδί δεν ξέρω πως θα το δεχτεί και δεν το βλέπω σωστό την μέρα υφασμάτινη και το βράδυ τις χημείες.

Κάποια παιδιά κοιμούνται πολλές ώρες και οι γονείς δεν έχουν βρει το συνδυασμό επιθεμάτων που χρειάζεται για να κρατάει τα τσισάκια όλη νύχτα. Γι' αυτό επιλέγουν τις μιας χρήσης. Η γνώμη μου είναι ότι με τόσους τύπους επιθεμάτων μπορείς να βρεις τον κατάλληλο συνδυασμό.

 

3) Για την έξοδο μας πχ καφέ, βόλτα, εκδρομή λέγαμε να παίρνουμε κάποια μια χρήσης. Μετά είδα τις ειδικές τσάντες για να κουβαλάς τις λερωμένες υφασμάτινες. Αυτόματα μου γεννιέται η ερώτηση...δεν θα μυρίζει κακά η τσάντα? Και μόνο που σκέφτομαι ότι μέσα στην καφετέρια η στο πάρκο θα έχω μια τσάντα που μυρίζει κακά το βρίσκω αποκρουστικό πρώτα για τους γύρω μου και μετά και για εμάς. Εκτός και δεν παίζει τέτοιο σενάριο με αυτές τις τσάντες.

Αυτό δεν το ξέρω, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν το έχω ξανακούσει. Μπορείς να βάζεις σε μια σακούλα τη λερωμένη πάνα, πριν τη βάλεις στην τσάντα.

 

Επίσης αν μπορείς να συστήσεις κάποιο έμπιστο μαγαζί. Δεν με νοιάζει να είναι απλά το φθηνότερο...θέλω να υπάρχει και κάποια αξιοπιστία.

Aν θέλεις Bumgenius, δεν έρχονται από το εξωτερικό, ενώ οι Little Lamb έρχονται (σήμερα παρήγγειλα 6, με 8,44Ε μεταφορικά).

 

Τις πάνες μου τις πήρα από το greenandcheap.gr, ενώ το απορρυπαντικό από το panoules.gr. Και οι δύο κοπέλες είναι πολύ εξυπηρετικές και γρήγορες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαιρετώ και πάλι.

Μου έκατσε φάση να είμαι Αθήνα την Δευτέρα και να έχω χρόνο για έρευνα και θα διαθέσω το χρόνο σε έρευνα πάνας. Αν και τελευταία στιγμή το ζητάω...θέλω να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί να δώ τις υφασμάτινες πάνες από κοντά.

 

Βρήκα το τηλέφωνο από ecofamily μιας και στο site τους αναφέρει πως είναι δυνατή η επίδειξη μετά από ραντεβού. Θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο να δω αν βολεύει την Δευτέρα.

 

Έχετε κάποιο άλλο μαγαζί να προτείνετε να περάσω καμιά βόλτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγω απο τον 2ο μηνα χρησιμοποιω τετραγωνες μουσελινες που τις διπλωνω αναλογα(εχει πολλους τροπους) με nappy nippas και το καλλυμα απο πανω.Τα πηρα ολα απο τις panoules.gr και ειμαι πολυ ικανοποιημενη.Πλενω καθε 2-3 μερες με απορρυπαντικο planet σκονη(οχι το baby).Σε καθε αλλαγη ξεπλενω την μουσελινα με κρυο νερο και επισης χρησιμοποιω πλενομενα μωρομαντηλα!Μεχρι στιγμης (9 μηνων)δεν εχει συγκαει ουτε μια φορα! Ειμαι πολυ ευχαριστημενη και σιγουρα θα τις χρησιμοποιησω και στο επόμενο!

 

Το βραδυ βεβαια του βαζω της μιας χρησης για να μην τον ξεσηκωνω με αλλαγες μες στη νυχτα...:wink:

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...