Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η παιδίατρος συμβουλεύει να δώσω συμπλήρωμα - τι νομίζετε;


Recommended Posts

Σημερα ολη μερα εβρεξε καμμια 7 -8 πανες σιγουρα αρκετα γεματες....

Και ειχε 2 κενωσεις ολα αυτα πριν τωρα το βραδυ που ηπιε τα 90μλ....μετα το ξενο ειχε αλλη μια κενωση!!\

Το στηθος σημερα που ηταν ολη μερα πανω το ενιωθα ψιλοαδειο αφου ελεγα τι ρουφαει μηπως δεν εχω τιποτα ενιωθα λες και με στραγκιξε:rolleyes::rolleyes:

 

jo89 γεια σου και από εμένα!Απο αυτά που λες εμένα μου φαίνεται ότι μια χαρά τρώει το παιδάκι σου. Θα σου πουν βέβαια και οι πιο έμπειρες, γιατί και εγώ πρωτάρα είμαι, αλλά αν βρέχει και λερώνει τόσες πάνες όσες λες τρώει ικανοποιητικότατα!:wink: Μην αφήνεις την παιδίατρο να σου δημιουργεί ανασφάλειες. Συμβουλέψου την μόνο στα ιατρικά θέματα και σε ότι έχει να κάνει με το θηλασμό απλά κούνα το κεφάλι και μετά κάνε αυτό που ξέρεις και αυτό που θα σου πουν οι σύμβουλοι θηλασμού. Πάντως αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογικότατα για ένα νεογέννητο. Όλες τα περάσαμε (και τα περνάμε ακόμα) :lol:. Κοίτα να απολαύσεις αυτές τις στιγμές με το μωράκι σου και μην αφήνεις κανένα να σου το χαλάσει δημιουργώντας σου ανασφάλειες από το τίποτα!

 

Το μωρο καταπινει ρουφαει 1-2 φορες και μετα καταπινει συνηθως υπαρχουν και φορες που ακουγεται πολυ δυνατα το γκλουπ και φενεται να καταπινει πολυ περισσοτερο αφου κανει σαν να πνιγεται ωρες ωρες και σταματαει λιγο(σαν να ξεκουραζεται)και μετα ξαναρουφαει...αλλα αυτο με το δυνατο το γκλουπ δεν συμβαινει συχνα.....ισως ειναι ο τροπος που πιανει η εκεινη την ωρα εχω εντονο λετ νταουν δεν ξερω πως να το εξηγησω:rolleyes::rolleyes:

 

Το ίδιο παθαίνω και εγώ στην αρχή και μάλιστα πολυ συχνά ο μικρός τραβιέται από το στήθος και εκεί είναι που γίνεται χαμός αφού πετάγεται το γάλα προς όλες τις κατευθύνσεις :eek::shock:. Μετά όμως στρώνει και τρώει πιο ήρεμα. Αυτό το λετ νταουν που λες τι ακριβώς είναι;

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 229
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Το ίδιο παθαίνω και εγώ στην αρχή και μάλιστα πολυ συχνά ο μικρός τραβιέται από το στήθος και εκεί είναι που γίνεται χαμός αφού πετάγεται το γάλα προς όλες τις κατευθύνσεις :eek::shock:. Μετά όμως στρώνει και τρώει πιο ήρεμα. Αυτό το λετ νταουν που λες τι ακριβώς είναι;

 

 

 

 

Το λετ νταουν ειναι οτι σου τονισα παραπανω ,καλη συνεχεια και σε 'σενα!!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μηπως με το βιβλιο του παπανεβτση να της στειλω δωρο και τον Κασιδιαρη???χαχαχαχχα:lol::lol::lol::lol: Ετσι να της πει 2 φωνηεντα που μ εσπασε τα νευρα σημερα και η ψυχολογια πηγε στα πατωματα....

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

:lol::lol::lol:!!!

 

Πάντως το βιβλίο του Παπαβέντση το διάβασα κ εγώ όσο ήμουν έγκυος και τις πρώτες εβδομάδες μετά τη γέννα ξανά και ξανά και μου έδωσε πολύ κουράγιο ότι όλα θα πάνε μια χαρά. Μπορούσα τουλάχιστον να απαντήσω σε όλους όσους μου έλεγαν τα κλασικά -που ξέρω αν θα έχω καλό,αρκετό γάλα, μήπως τον παραταίζω,μήπως κακομάθει όλη μέρα στο στήθος- και διάφορα άλλα κουλά :evil::evil:. Πολύ καλά θα κάνεις να το πάρεις.:)

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια:D:D

χθες τον ειχα στο κρεβατι ολη νυχτα και θηλαζε ξαπλωμενος μια κοιμοταν μια θηλαζε;);)παντως ηταν κολλημενος σε μενα....

Σημερα ειμαστε λιγο καλυτερα δεν ειναι δηλαδη τοοοσο κολλημενος πανω μου οσο χθες κοιμηθηκε και μια ωριτσα μονος του...ε μολις αρχισε να γκρινιαζε και να πιπιλαει χερια τον εβαλα στο στηθος και τωρα μισοκοιμισμενος θηλαζει....Απλα μ φενεται πως σημερα δεν θα ναι η μερα μας κολλημενη ο ενας στον αλλον.....φενεται να ναι πιο χαλαρος...ειχαμε και 2 κενωσεις απο το πρωι:D:D!!!

 

Μου απαντησε και η αγλαια.....και μ ειπε πως το επιτρεπμενο οριο ειναι 15γρ την μερα εμενα πηρε 17 και μαλιστα με πιπιλα καλα ειναι λεει...και να βρω παιδιατρο που να γνωριζει απο θηλασμο...μμμμμ εδω π ειμαι ευκολο ειναι??:rolleyes::rolleyes: μακαρι αλλα που:rolleyes::rolleyes:

 

Αυτα τα νεα μας μεχρι στιγμης τωρα κοιμαται και αφησε τελειως την θηλη...θα τον ξαπλωσω και αν γκρινιαξει τον ξαναβαζω.....ειμαι αισιοδοξη πως θα παρουμε βαρος....

 

Σας ευχαριστω και παλι κοριτσια.....θα σας ενημερωσω αργοτερα για τη πορεια μας...;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο! Τέλεια νέα. Όλα θα πάνε μια χαρά. Οπλίσου με υπομονή (ξεκουράσου προκαταβολικά για όταν θα αρχίσει να περπατάει). Τρώγε σωστά, πίνε πολλά υγρά και μην ξεχνάς να βγαίνετε και καμιά βολτίτσα μέσα στην ημέρα έστω για μισή ωρίτσα να ξελαμπικάρεις.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

και να βρω παιδιατρο που να γνωριζει απο θηλασμο...μμμμμ εδω π ειμαι ευκολο ειναι??:rolleyes::rolleyes: μακαρι αλλα που:rolleyes::rolleyes:

 

 

εαν εχεις facebook, παρακατω θα βρεις την ομαδα της θεσσαλονικης (απο μαμαδες θηλαζουσες) οπου μπορουν να σε βοηθησουν οι κοπελες που μπορεις να βρεις παιδιατρο στην περιοχη..

 

http://www.facebook.com/groups/342780135764515/

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις facebook, παρακατω θα βρεις την ομαδα της θεσσαλονικης (απο μαμαδες θηλαζουσες) οπου μπορουν να σε βοηθησουν οι κοπελες που μπορεις να βρεις παιδιατρο στην περιοχη..

 

http://www.facebook.com/groups/342780135764515/

 

σε ευχαριστω παρος αλλα μενω κατερινη πλεον.... γ αυτο το λεω....εδω που να βρεις καποιον που να γνωριζει:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Τέλεια νέα. Όλα θα πάνε μια χαρά. Οπλίσου με υπομονή (ξεκουράσου προκαταβολικά για όταν θα αρχίσει να περπατάει). Τρώγε σωστά, πίνε πολλά υγρά και μην ξεχνάς να βγαίνετε και καμιά βολτίτσα μέσα στην ημέρα έστω για μισή ωρίτσα να ξελαμπικάρεις.

 

Α μακαριιιιιιιι.....τωρα ξυπνησε και τν εχω παλι στο στηθος ρουφαει και λαγοκοιμαται...ελπιζω να τα παμε καλυτερα σημερα...με οπλισατε με υπομονη πεισμα και θαρρος και παλι ευχαριστω!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Jo89 παρηγορησου γιατι παρηγοριεμαι και εγω μαζι σου βιωνω ακριβως το ιδιο εγω τοχω γραψει στο θεμα μικρη παραγωγη γαλακτος πολυ δυναμη και παρηγορια τα κοριτσια εδω θα παρω και το βιβλιο και βλεπουμε!Κ εμεις δεν εχουμε στσματησει να θηλαζουμε και κοιμαται μονο πανω μου αν τολμησω να τον αφησω ξυπνησαμε....Υπομονη λοιπον και θα τα καταφερουμε!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια επανερχομαι με νεα απορια........

Θηλαζαμε παλι κανα μισαωρο και κατι.....

Εκει που θηλαζει χαλαρα....ξαφνικα ρουφαει πολυ πιο δυνατα πατιεται με δυναμη προς το στηθος και θηλαζει χωρις ανασα καταπινει πολυ δυνατα ακουω τα γκλουπ πολυ δυνατα κανει ενα αααα παινρνει ανασα τραβιεται πισω και παλι ετσι με δυναμη....καταπινει τοσο δυνατα και γρηγορα που απο το ζορι του γινεται μουσκεμα...Κανονικα δεν νιωθω το γαλα να τρεχει οταν θηλαζει χαλαρα αλλα οταν πιανει ετσι πολυ δυνατα νιωθω και εγω το γαλα μου να τρεχει....

 

Δεν ξερω πως το εξηγητε αυτο κοριτσια???αποτομο λετ νταουν δεν πρεπει να ειναι γιατι μολις αφηνει το στηθος για να παρει ανασα δεν τρεχει γαλα καθολου μονο το στομα του ειναι γεματο γαλατα....επισης δεν ειναι πως το κανει μονο του το στηθος αυτος πιανει καπως διαφορετικα την θηλη πιο δυνατα να το πω οταν συμβαινει αυτο....

 

Αχ λαμπρινουλα υπομονη καλη επιτυχια ευχομαι και σε σενα μακαρι να τα καταφερουμε εγω αν δεν ηταν τα κοριτσια θα τ χα παρατησει με αυτα που με συμβουλευε η καλη μ η παιδιατρος:confused::rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην μασάτε!!! Ότι και να σας λένε. Έτσι ήταν κι ο δικός μου μέχρι 4 μηνών!! Μετά ξεκόλλησε κάπως!! Όλα καλά είναι!!! Να είστε θετικές και να φροντίσετε τα μωρά σας!! Το ένστικτο της μάνας δεν λέει ποτέ ψέμματα!!!

Link to comment
Share on other sites

θα τ χα παρατησει με αυτα που με συμβουλευε η καλη μ η παιδιατρος:confused::rolleyes::rolleyes:

 

Γιαυτό θεώρησε χρέος σου να ενημερώσεις τις μανούλες της περιοχής σου ότι η συγκεκριμένη παιδίατρος μπορεί να είναι εξαιρετική κατά τα άλλα, αλλά παντελώς άσχετη από θηλασμό.

 

 

Γι' αυτό που ρωτάς δεν ξέρω να σου πω. Μόνο ότι το μωρό μαθαίνει ακόμη όπως κι εσύ. Θα βρείτε τους ρυθμου΄ς σας σιγά σιγά. Τώρα αν το θεωρείς πρόβλημα (π.χ. πονάς ή το μωρό υποφέρει) κάτσε να δούμε τι θα πουν και οι άλλες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαι πολυ χαρουμενη......πηγαμε στην παιδιατρο σε 7 μερες βαλαμε 320 γρ....45γρ την μερα...:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

Η παιδιατρος τρελαθηκε αρχισε να λεει στον μπεμπη καλε πεινασμενος ησουν με την πιπιλα??και τρομαξα εγω μηπως δεν παιρνεις βαρος και τι να το κανεις το ξενο το γαλατακι της μαμας σου ειναι το καλυτερο :D:D:D

(Αν ηθελε ας ξαναελεγε για ξενο)!!!Τελος παντων δεν με νοιαζει και πολυ αυτη γιατι στο θεμα θηλασμου δνε την ακουω το καλο ειναι πως πηραμε βαρος και δεν παει τζαμπα η κουραση ολη μερα στο στηθος ανταμειφθηκαμε:D:D:D:D!!!

Σας ευχαριστψ παρα πολυ ολες για τις συμβουλες σας και για την πολυτιμη βοηθεια σας....Τωρα ειμαστε και παλι οοοοολη μερα στο στηθος δεν με πειραζει καθολου τωρα που ξερω πως παμε καλα...και παλι σας ευχαριστω βρε κοριτσια ολες....:D:D:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα τα νέα σας. Καλά δεν την ξεφώνισες τη μαντάμ, απορώ πώς κρατήθηκες... Τουλάχιστον το κατάλαβε άραγε να μην κάνει την ίδια πατατιά σε άλλη; Μακάριιιιιιιι.

 

Μπράβο καλή συνέχεια. Βγείτε και καμιά βόλτα καλέ μη ξεχνιέστε.... Θηλάζουμε κι έξω άμα λάχει...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ μιρικι προς τ παρον ειναι οοοολη μερα στο στηθος τωρα ας πουμε ειμαστε ξαπλωμενοι θηλασαμε και τον πηρε ο υπνος αν κανω να σηκωθω ξυπναει και γινεται πανικος αν συνειδητοποιησει πως δεν ακουμπαει στηθος τρελενεται....και αντε παλι...ακομα κολλαω να βγω εινια και η ντροπη που ντρεπομαι να θηλασω εξω...θα το ξεπερασουμε ομως που θα παει.....:D:D:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο jo89!! Το πιο σημάντικο είναι ότι σου έφυγε το άγχος και μπορείς επιτέλους να απολαύσεις αυτήν την τόσο ωραία εμπειρία!!! Ό,τι χρειάζεσαι εδώ είμαστε να στηρίζει η μία την άλλη!

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να αγχωνεσαι, να ακούς το μωρο σου και να το ενθαρρυνεις να θηλάζει όταν πιστεύεις οτι χρειάζεται (αυτο όλες οι μαμάδες πρέπει να το κάνουν για τους λόγους που σου έγραψα πιο πάνω, δεν το προτείνω ειδικα σε σένα γιατι κατι δεν παει καλα).

Το ύψος και το βάρος που παίρνει ειναι μια χαρα, δεν ξέρω αν τα πρόωρα ακολουθούν άλλες καμπυλες αναπτυξης αλλα η συνολικη ανάπτυξη του μωρου ειναι καλη! Το συμπλήρωμα θα το χρειαζοσουν αν δεν μπορούσες να παράγεις αρκετο γάλα (που και πάλι υπάρχουν κι άλλα σκαλοπάτια πριν απο αυτο), δε φαίνεται απο κάπου οτι δεν παράγεις αρκετο γάλα.

Αφου το μωρο σου ειναι ικανοποιημένο κι αναπτύσσεται κανονικα για μένα δεν έχεις κανένα λόγο να δώσεις συμπλήρωμα. Ίσως να εβρισκες έναν παιδιατρο με περισσότερη εμπειρια σε μωρα που θηλάζουν για να μην σε αγχωνει κάθε φορα!

 

Μίλησα και με την παιδίατρο και μου είπε ότι φαίνεται να χορταίνει από μένα το μωράκι μου οπότε κομμένο το ξένο. Από τότε λοιπόν που τα λέγαμε θηλάσω πιο συχνά τη μικρή. Έχω παρατηρήσει όμως ότι δεν προλαβαίνει πολλές φορές να γεμίσει το στήθος. Τι σημαίνει αυτό για την παραγωγή μου;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαι πολυ χαρουμενη......πηγαμε στην παιδιατρο σε 7 μερες βαλαμε 320 γρ....45γρ την μερα...:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

Σας ευχαριστψ παρα πολυ ολες για τις συμβουλες σας και για την πολυτιμη βοηθεια σας....Τωρα ειμαστε και παλι οοοοολη μερα στο στηθος δεν με πειραζει καθολου τωρα που ξερω πως παμε καλα...και παλι σας ευχαριστω βρε κοριτσια ολες....:D:D:D

 

 

Καλη συνεχεια!Πολυ χαρηκα με τα νεα σου :D.

Τωρα ξερεις....ολη μερα το μωρο στο στηθος και τερμα οι πιπιλες.

Σε λιγο καιρο δεν θα ειναι ολη μερα πανω σου να θηλαζει(στο λεω να παιρνεις κουραγιο) εκει γυρω στο 3μηνο αραιωνουν τα γευματα,επισης μετα το 3μηνο φρεναρουν στο βαρος που παιρνουν τα μωρακια,να εισαι ετοιμη γιατι πιστευω οτι θα σου ξαναπει να δωσεις συμπληρωμα.....:?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Άλλο άγχος πάλι! Πάνω που παράτησα το πείραμα με το ξένο γάλα και επιδόθηκα στο θηλασμό με πιο συχνά γεύματα, έχω την εντύπωση πως το στήθος δεν προλαβαίνει να γεμίσει. Λέτε να μειώθηκε η παραγωγή μου;

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ.Να ξέρεις ότι ανάλογα με την ζήτηση υπάρχει προσφορά. Πάντα μια μανούλα είναι ικανή να παραγει το γάλα ώστε να χορταίνει το παιδί της

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Άλλο άγχος πάλι! Πάνω που παράτησα το πείραμα με το ξένο γάλα και επιδόθηκα στο θηλασμό με πιο συχνά γεύματα, έχω την εντύπωση πως το στήθος δεν προλαβαίνει να γεμίσει. Λέτε να μειώθηκε η παραγωγή μου;

 

 

 

 

To στηθος δεν γεμιζει παραγεται τη στιγμη που θηλαζει το μωρο,οσο πιο πολλα και συχνα γευματα κανει το μωρο σου τοσο πιο πολυ γαλα θα εχεις.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ.Να ξέρεις ότι ανάλογα με την ζήτηση υπάρχει προσφορά. Πάντα μια μανούλα είναι ικανή να παραγει το γάλα ώστε να χορταίνει το παιδί της

 

Μόλις διάβασα σε άλλο σημείο ότι ακόμα κι αν φαίνεται άδειο το στήθος παράγει γάλα. Εγώ νιώθοντας το αριστερό ξεφούσκωτο έδινα συνέχεια το δεξί. Η αλήθεια είναι ότι και η μικρή μου γκρίνιαζε στο αριστερό. Τί συμβαίνει; Το βράδυ ήπιε και από τα δύο τόσο που έκανε εμετό και όλη μέρα σήμερα το αριστερό στήθος σα να είναι άδειο. Ανησυχώ με αυτή τη ζέστη μήπως δεν πίνει καλά και αφυδατωθεί.

Link to comment
Share on other sites

To στηθος δεν γεμιζει παραγεται τη στιγμη που θηλαζει το μωρο,οσο πιο πολλα και συχνα γευματα κανει το μωρο σου τοσο πιο πολυ γαλα θα εχεις.

 

Αυτο ακριβώς που λέει η Μαρία. Το στήθος δεν είναι ουροδοχος κυστη να αδειάζει και να γεμίζει απλά, αλλα αδένας που παράγει. Το γάλα παράγεται τη στιγμή του θηλασμου ενώ μια πολυ μικρή ποσότητα αποθηκευεται και προκαλεί αυτήν την αίσθηση ότι είναι γεμάτο. Οσο περισσότερο πρηζεται το στήθος απο γάλα που δεν χρησιμοποιείται τόσο λιγότερο γάλα παράγεται αφού ο οργανισμός παίρνει μήνυμα ότι δεν χρειάζεται το γάλα. Κοντολογις θελουμε το στήθος να είναι άδειο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα σε άλλο σημείο ότι ακόμα κι αν φαίνεται άδειο το στήθος παράγει γάλα. Εγώ νιώθοντας το αριστερό ξεφούσκωτο έδινα συνέχεια το δεξί. Η αλήθεια είναι ότι και η μικρή μου γκρίνιαζε στο αριστερό. Τί συμβαίνει; Το βράδυ ήπιε και από τα δύο τόσο που έκανε εμετό και όλη μέρα σήμερα το αριστερό στήθος σα να είναι άδειο. Ανησυχώ με αυτή τη ζέστη μήπως δεν πίνει καλά και αφυδατωθεί.

 

Να δίνεις και τα δυο στήθη. Θα βάζεις το μωρο στο πρώτο στήθος μέχρι να χάσει το ενδιαφέρει του, μετα το σηκώνεις να ρευτει κι αμέσως στο δεύτερο στήθος. Αν γκρινιάζει θα κάνεις όσες εναλλαγές χρειαστεί (δλδ μπορείς να αλλάζεις στήθος συνέχεια).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...