Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμβουλές για το κατάλληλο θήλαστρο;


Νίκη

Recommended Posts

Να πάρω ή να μην πάρω? Χρειάζεται ή δεν χρειάζεται? Ποιά ειναι τα υπέρ και ποιά τα κατά? :roll:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω ότι δε χρειάζεται να πάρεις από τώρα. Όταν και αν σου χρειαστεί, είναι πολύ εύκολο να βρεις. Στις κλινικές έχουν, αλλά και όταν πας σπίτι μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε φαρμακείο. Προσωπικά, μετά την πρώτη μου γέννα, πήρα δύο, γιατί το μωρό δεν ήθελε να θηλάζει και κάπως έπρεπε να βγάζω το γάλα. Τώρα, τη δέυτερη φορά, δεν το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου, καθώς η μπεμπούλα είναι πιο βολική και θηλάζει κανονικά :D

Link to comment
Share on other sites

Έγω πήρα έναν κατάλογο της, medela,της chicco και της avent οπότε μόλις με το καλό γεννήσω και σε περιπτωση που χρειαστώ στέλνω το άλλο μου μισό να μου το αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Απλώς καλό θα ήταν να πάρετε ηλεκτρονικό. Εγώ είχα δοκιμάσει το χειροκίνητο και δεν κατάφερα να βγάλω παρα λίγες σταγόνες ενώ η κουνιάδα μου είχε ηλεκτρονικό και ήταν πολύ πιο απλό στη χρήση. Αλλά σίγουρα πρώτα θα το χρειαστείτε και μετά θα το πάρετε.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω κι εγω να ρωτησω κατι για το θηλαστρο, θα παρω σιγουρα βεβαια δε το συζητω αλλα δε ξερω ποιο να προτιμησω! Σιγουρα μεν ηλεκτρικο και οχι χειροκινητο αλλα δε ξερω απο ποια εταιρεια!!!

Μηπως μπορειτε να με διαφωτισετε;;;; :?:

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, πότε και γιατί χρησιμοποιήσατε θήλαστρο? Εγώ το σκέφτομαι, πρώτα ο Θεός, για όταν επιστρέψω στη δουλειά μετά τη γέννα, αλλά δε ξέρω πόσο εύκολο είναι.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το swing είναι ηλεκτρικό, εγώ το αγόρασα το Σεπτέμβριο 150 € και είναι πάρα πολύ καλό!

 

(Υπόψην ότι για καλύτερα επειδή μου χρειάστηκε, νοίκιασα και το Symphony της Medela και το elite της Ameda, αλλά τελικά το δικό μου είναι λίγο πιο κάτω από το Symphony, οπότε δεν ξανανοίκιασα)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πότε και γιατί χρησιμοποιήσατε θήλαστρο? Εγώ το σκέφτομαι, πρώτα ο Θεός, για όταν επιστρέψω στη δουλειά μετά τη γέννα, αλλά δε ξέρω πόσο εύκολο είναι.

 

Ροζαλιτα, αν και ακομη δεν εχω γεννησει το θηλαστρο θα το χρησιμοποιησω ειτε για να "αδειαζω το στηθος" μου απο το υπολοιπο γαλα ειτε για να βγαζω το γαλα και να το δινω με το μπιμπερο στο μωρο αν αρχισει να ποναει η θηλη μου...μετα μετα τη γεννα δε θα δουλεψω συντομα αλλα σιγουρα θα σε βοηθησει!!!

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν πονάει η θηλή σου, που λες, ίσως είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ψευδοθηλές από καουτσούκ ή σιλικόνη, παρά θήλαστρο. Έχω την εντύπωση ότι αν αρχίσει να πίνει το μωρό από το μπουκάλι, που είναι πολύ πιο εύκολο, δε θα ξαναγυρίσει στο στήθος.Με εξαίρεση το γιό μου που παρόλο που έπαιρνε συμπλήρωμα από την αρχή, επί 6 μήνες επέμενε να θέλει στήθος (με ψευδοθηλή και μεις) ....μέχρι και "Βυζάκια" τον φώναζα...

Άντρες...τι να πεις...γνωστές οι αδυναμίες τους... :lol::lol::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα

Και εγω κατά τυχη (πολύ μεγάλη ομολογουμένως) έπεσα στο σαιτ και εντυπωσιαστηκα΄!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

θα ηθελα να ρωτησω τα εξής

Εχω γιο 3 μηνών και 1 εβδομάδων. Γεννηθηκε 3860 και είναι ωρα 7680

Θηλάζω κανονικά και μόνο όταν ι) λείπω από το σπίτι ιι) γκρινιάζει υπερβολικά 9πράγμα που έχιε συμβεί το πολύ 10 φορές) του δίνω προσθετο γάλα.

Και από βδομάδα θα πάω στη δουλεία 5-6 φορές τη βδομάδα και θα λείπω6 ωρες περιπου .

 

Ποιο θήλαστρο κάνει γαι την πε΄ριπτωση μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Και εγω κατά τυχη (πολύ μεγάλη ομολογουμένως) έπεσα στο σαιτ και εντυπωσιαστηκα΄!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

θα ηθελα να ρωτησω τα εξής

Εχω γιο 3 μηνών και 1 εβδομάδων. Γεννηθηκε 3860 και είναι ωρα 7680

Θηλάζω κανονικά και μόνο όταν ι) λείπω από το σπίτι ιι) γκρινιάζει υπερβολικά 9πράγμα που έχιε συμβεί το πολύ 10 φορές) του δίνω προσθετο γάλα.

Και από βδομάδα θα πάω στη δουλεία 5-6 φορές τη βδομάδα και θα λείπω6 ωρες περιπου .

 

Ποιο θήλαστρο κάνει γαι την πε΄ριπτωση μου

 

Να σου ζήσει! :)

Επειδή το μωρό θηλάζει αποκλειστικά, το καλύτερο θα ήταν το symphony και αν δεν υπάρχει να πάρεις το lactina. Να προτιμήσεις το διπλό σύστημα άντλησης για μεγαλύτερη ταχύτητα.

Πιστεύω ότι δεν θα χρειάζεται να αντλείς στη δουλειά, οπότε είναι καλό να κάνεις μια καλή άντληση πριν φύγεις και μία όταν επιστρέφεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σε όλους :D

 

Κοντεύει ο καιρός μου να γεννήσω και είμαι μες την τρελλή χαρά. Φυσικά και θέλω να θηλάσω το μωράκι μου και γιαυτό ήθελα να ρωτήσω από πότε θα χρειαστώ θήλαστρο;

Δεν έχω αγοράσει ακόμη γιατι πιστεύω πως δεν θα το χρειαστώ από την αρχή...μήπως κάνω λάθος;;; Δώστε μου τα φώτα σας :wink:

 

Αααααααααααααααα και κάτι άλλο...στην κλινική μας δείνουν συμβουλές για τον θηλασμό; Θα με βοηθήσει κάποια μαία να θηλάσω σωστά το μωρό μου;;; :?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!!!!! Και με ένα πόνο! :D

 

Εγώ θα σου έλεγα να μην ξοδευτείς...Δεν θα σου χρειαστεί, μόνο το μωράκι σου χρειάζεσαι!!!!

Αν σου χρειαστεί για ειδικό λόγο, θα νοικιάσεις νοσοκομειακό για να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Έτσι κι αλλιώς αυτό που θα αγόραζες θα ήταν κάποιο για περιστασιακή χρήση σωστά? Θα το χρειαστείς αργότερα μου φαίνεται....κάτσε να γεννήσεις με το καλό πρώτα!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!!!!! Και με ένα πόνο! :D

 

Εγώ θα σου έλεγα να μην ξοδευτείς...Δεν θα σου χρειαστεί, μόνο το μωράκι σου χρειάζεσαι!!!!

Αν σου χρειαστεί για ειδικό λόγο, θα νοικιάσεις νοσοκομειακό για να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Έτσι κι αλλιώς αυτό που θα αγόραζες θα ήταν κάποιο για περιστασιακή χρήση σωστά? Θα το χρειαστείς αργότερα μου φαίνεται....κάτσε να γεννήσεις με το καλό πρώτα!!!!! :wink:

 

Ακριβώς!

όσο για τη βοήθεια, εξαρτάται που θα γεννήσεις...

Αλλά ότι και να γίνει, εμείς είμαστε εδώ...

Διάβαζε το τόπικ τώρα που έχεις χρόνο...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!!!!! Και με ένα πόνο! :D

 

Εγώ θα σου έλεγα να μην ξοδευτείς...Δεν θα σου χρειαστεί, μόνο το μωράκι σου χρειάζεσαι!!!!

Αν σου χρειαστεί για ειδικό λόγο, θα νοικιάσεις νοσοκομειακό για να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Έτσι κι αλλιώς αυτό που θα αγόραζες θα ήταν κάποιο για περιστασιακή χρήση σωστά? Θα το χρειαστείς αργότερα μου φαίνεται....κάτσε να γεννήσεις με το καλό πρώτα!!!!! :wink:

 

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωω....

Κι εγώ πιστεύω ότι στην αρχή δεν πρόκειται να το χρειαστώ...ίσως μετά από 2 μήνες, κάπου εκεί πιστεύω!

Έχω ξαναδιαβάσει εδώ στο Φόρουμ ότι μπορώ να νοικιάσω νοσοκομειακό; Από το νοσοκομείο; Πόσο καιρό σου το παρέχουν; Πόσο κοστίζει περίπου ξέρει κάποια; Μήπως λόγω κόστους σύμφερε καλύτερα να αγόραζα αργότερα ένα;;;

Σόρρυ αν σας ζαλίζω :?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!

όσο για τη βοήθεια, εξαρτάται που θα γεννήσεις...

Αλλά ότι και να γίνει, εμείς είμαστε εδώ...

Διάβαζε το τόπικ τώρα που έχεις χρόνο...

 

ναι ναι διαβάζω εδώ στο Φόρουμ σχετικά με τον θηλασμό...

φοβάμαι πολύ μήπως και δεν τοποθετώ το μωρό καλά στο στήθος και αρχίσουν να πονάνε οι θηλές :? Ε, αυτό πάλι πιστεύω πως θα μου το δείξουν στην κλινική :?:?:shock::shock:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο φορουμ και στο internet γενικά για εικόνες και βιντεάκια (youtube) με τη σωστή τοποθέτηση.

 

Συμβουλή μου είναι να μην περιμένεις τίποτα απο την κλινική πουθα γεννήσεις. Μπορεί να βρεις καλή βοήθεια, μπορεί και όχι όμως. Γι' αυτό καλύτερα να γνωρίζεις ήδη τα βασικά, έτσι ώστε όταν σε συμβουλέψουν, να ξέρεις αν η συμβουλή που θα σου δώσουν είναι δόκιμη ή όχι!!!! :wink:

 

Όσο για τα νοσοκομειακά θήλαστρα, δες παραπάνω στα sticky το θέμα με τα θήλαστρα, εκεί έχει τις πληροφορίες που ζητάς! :D

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος που σκεφτόμουν και εγώ για το θηλαστρο, είναι αν θελω να κοιμηθω λιγο και ξυπνησει ο μπεμπακος και πειναει, να μπορεί να τον ταισει ο αντρούλης μου... αλλά να μου πείς τις πρώτες μερες τι βοήθεια να κάνει και αυτός......

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...