Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

Έγγραφη καταγγελία τώρα. Στην οποία θα αναφέρεις ότι όπως σας ενημέρωσα προφορικά στις τάδε του μηνός....

 

Βγάλε και φωτογραφίες τη δαγκωνιά και επισύναψε και απόδειξη από τον οδοντίατρο και τη γνωμάτευσή του.

Τώρα.

Την απευθύνης στη Σύμβουλο. την κοινοποιείς στην Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας, και στο Διευθυντή του σχολείου, α και στον συντονιστή πρόληψης σχολικής βίας της περιοχής..

 

Τα σου πα μου πες λήξις. Στην καταγγελία να επιφυλάασεσαι παντός νομίμου δικαιώματός σου. Άιντε γιατί.... (νευρίασα, φάνηκε; ) Δεν περιμένεις τίποτα. Ούτε ψυχολόγους, ούτε παπά για εξορκισμό ούτε τίποτα

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η δαγκωνιά δε φαίνεται καθαρά στη φωτό........έκανα τη βλακεία και τράβηξα με φλας χτες......σήμερα πια δε φαίνεται σχεδόν καθόλου.......το χαρτί του οδοντιάτρου έχω μόνο.

 

Ο διευθυντής μπήκε στην τάξη και είπε και στα 2 παιδιά να πάνε στο γραφείο του. Πήγαν, του είπαν τι έγινε, το αγοράκι δεν παραδέχτηκε ότι δάγκωσε τον δικό μου, έφυγαν. Στην τάξη η κυρία μετά έκανε λαϊκό δικαστήριο ποιος είδε,τι είδε και όλα της είπαν ότι είδαν να τον δαγκώνει.....ο άλλος συνέχισε να το αρνείται αλλά τα παιδιά είπαν ότι είδαν και την κίνηση και τα σημάδια .....στο τέλος της είπε ότι τον δάγκωσε γιατί τον πέρασε για εχθρό....:shock::shock::shock:

 

Ο διευθυντής είπε στο άλλο αγοράκι να πηγαίνει τιμωρία στο διάλειμμα στο γραφείο του, το παιδάκι δεν πήγε ποτέ, (όπως πάντα), η δασκάλα το ρώτησε γιατί δεν πήγε, της είπε ότι το ξέχασε και έληξε εκεί.

Έτσι τιμωρούμε εμείς στο σχολείο μας τη βία!

 

Καλό τριήμερο να 'χουμε!

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο της. Αν δεν είναι εκεί τη δίνεις στη γραμματέα της και περιμένεις να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου. Διαφορετικά τη στέλνεις με κούριερ με σαφείς οδηγίες να πάρουν αριθμό πρωτοκόλλου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο της. Αν δεν είναι εκεί τη δίνεις στη γραμματέα της και περιμένεις να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου. Διαφορετικά τη στέλνεις με κούριερ με σαφείς οδηγίες να πάρουν αριθμό πρωτοκόλλου.

 

Mόνο ένα όνομα ξέρω.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Latina, πέρα από όσα πολύ καλά κάνεις μήπως να σκεφτείς & να βάλεις & τον δικό σου να σκεφτεί (όχι να παραδεχτεί ...., ας το σκεφτεί μόνος του) αν υπάρχει κάποια περίπτωση ο δικός σου να "προκαλεί" με οποιονδήποτε τρόπο το περίεργο παιδάκι?? Δεν θυμάμαι αν έχουμε θίξει αυτή την περίπτωση. Ίσως κάτι κάνει ο δικός σου που για κάποιο λόγο κεντρίζει την προσοχή του άλλου & τον κάνει ή να ζηλεύει ή να νιώθει ανασφάλεια ή ... κάτι που τον ενοχλεί & γι'αυτό αντιδρά με τον μόνο τρόπο που ξέρει. Πχ. λες ότι παίζει ποδόσφαιρο... μήπως περηφανεύεται ότι είναι πολύ καλός στο παιχνίδι, ή πχ λες ότι έχει κορίτσι... μήπως προβάλει πολύ αυτή τη σχέση & το παίζει ότι έχει πέραση στα κορίτσια... Γιατί είναι συγκεκριμένα τα παιδιά που πληρώνουν την οργή του άλλου?? Μήπως κάτι κάνουν που τον ερεθίζει & δεν μπορεί να το χειριστεί με άλλο τρόπο & τα βαράει??? Λέω τώρα μία άλλη προσέγγιση στο θέμα... απλά για να το σκεφτείτε λίγο & από αυτή την οπτική...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και αυτά που λέει η epang. Μπας και μπορέσει ο γιος σου να απαλλαχτεί από την προτίμηση που του δείχνει (μεταξύ άλλων βέβαια. Ξέρω ότι ο γιος σου δεν είναι το μοναδικό θύμα).

 

Επίσης βρήκα αυτά τα τηλ (δεν ξέρω αν στα έχουν ξαναδώσει):

 

Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας Παιδιού και Εφήβου (ΕΨΥΠΕ), τηλ: 801801117 και 116111.

 

Διάβασα ότι δίνουν συμβουλές όταν όλα τα άλλα μέτρα έχουν αποτύχει.

Link to comment
Share on other sites

Latina, πέρα από όσα πολύ καλά κάνεις μήπως να σκεφτείς & να βάλεις & τον δικό σου να σκεφτεί (όχι να παραδεχτεί ...., ας το σκεφτεί μόνος του) αν υπάρχει κάποια περίπτωση ο δικός σου να "προκαλεί" με οποιονδήποτε τρόπο το περίεργο παιδάκι?? Δεν θυμάμαι αν έχουμε θίξει αυτή την περίπτωση. Ίσως κάτι κάνει ο δικός σου που για κάποιο λόγο κεντρίζει την προσοχή του άλλου & τον κάνει ή να ζηλεύει ή να νιώθει ανασφάλεια ή ... κάτι που τον ενοχλεί & γι'αυτό αντιδρά με τον μόνο τρόπο που ξέρει. Πχ. λες ότι παίζει ποδόσφαιρο... μήπως περηφανεύεται ότι είναι πολύ καλός στο παιχνίδι, ή πχ λες ότι έχει κορίτσι... μήπως προβάλει πολύ αυτή τη σχέση & το παίζει ότι έχει πέραση στα κορίτσια... Γιατί είναι συγκεκριμένα τα παιδιά που πληρώνουν την οργή του άλλου?? Μήπως κάτι κάνουν που τον ερεθίζει & δεν μπορεί να το χειριστεί με άλλο τρόπο & τα βαράει??? Λέω τώρα μία άλλη προσέγγιση στο θέμα... απλά για να το σκεφτείτε λίγο & από αυτή την οπτική...

 

Το σκεφτήκαμε.......δεν τον προκαλεί....όχι. Απλά επειδή πέρυσι ήταν ο μόνος που τον λυπόταν και του έκανε παρέα, τώρα τον διεκδικεί. Οι μάρτυρες που είναι μπροστά και εκπαιδευτικοί και παιδιά μας λένε ότι τους χτυπάει όλους χωρίς να έχει προηγηθεί καβγάς ή οτιδήποτε. Επίσης τα παιδιά που χτυπάει είναι 5-6, δεν είναι μόνο το δικό μου. Ο δικός μου δεν είναι τύπος να παινεύεται, το κάθε άλλο.

Οι γονείς κατέληξαν στο ότι χτυπάει αυτά τα 6 παιδιά γιατί τα υπόλοιπα δεν του προκαλούν καν το ενδιαφέρον, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Τα πολύ ήσυχα δεν είναι τροφή για αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Ο διευθυντής είπε στο άλλο αγοράκι να πηγαίνει τιμωρία στο διάλειμμα στο γραφείο του, το παιδάκι δεν πήγε ποτέ, (όπως πάντα), η δασκάλα το ρώτησε γιατί δεν πήγε, της είπε ότι το ξέχασε και έληξε εκεί.

Έτσι τιμωρούμε εμείς στο σχολείο μας τη βία!

 

Καλό τριήμερο να 'χουμε!

 

Οπα;! Καλα με τι σχολείο έχεις μπλέξει;

 

Πες στον δικό σου να κάνει το ίδιο οταν αμυνθεί και τον καλέσουν μέσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέψου και αυτά που λέει η epang. Μπας και μπορέσει ο γιος σου να απαλλαχτεί από την προτίμηση που του δείχνει (μεταξύ άλλων βέβαια. Ξέρω ότι ο γιος σου δεν είναι το μοναδικό θύμα).

 

Επίσης βρήκα αυτά τα τηλ (δεν ξέρω αν στα έχουν ξαναδώσει):

 

Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας Παιδιού και Εφήβου (ΕΨΥΠΕ), τηλ: 801801117 και 116111.

 

Διάβασα ότι δίνουν συμβουλές όταν όλα τα άλλα μέτρα έχουν αποτύχει.

 

Μίλησα πέρυσι εκτενώς εκάβη. Μου είπαν ότι ευθύνεται το σχολείο και μόνο το σχολείο. Κάθετα. Μου είπαν ότι και με ένα παιδί χτυπημένο θα έπρεπε να έχει απομακρυνθεί το παιδάκι εφόσον αυτό γίνεται κατ επανάληψη. Με 5-6 χτυπημένα και να μη γίνετε τίποτα, τους ήρθε νταμπλάς. Μου είπαν να κινηθώ νομικά.

Link to comment
Share on other sites

Οπα;! Καλα με τι σχολείο έχεις μπλέξει;

 

Πες στον δικό σου να κάνει το ίδιο οταν αμυνθεί και τον καλέσουν μέσα!

 

Ο δικός μου δεν κάνει τέτοια. Ακόμα και να του το πω δεν θα το κάνει, ξέρει ποιο είναι το σωστό και ότι εκεί τους κανόνες τους βάζουν ο διευθυντής και οι δάσκαλοι. Είναι υπάκουο παιδί. Ζωηρό μεν, αλλά ζωηρό ως προς το αν γελάσουν θα γελάσει κι αυτός, αν τρέξουν θα ιδρώσει πρώτος, τέτοια πράγματα...ποτέ δεν παινεύεται και ποτέ δεν ξεκινάει καβγά....ούτε προκαλεί ούτε τίποτα (θα ήταν το πρώτο που θα μου ρίχνανε στα μούτρα αν προκαλούσε).

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα πέρυσι εκτενώς εκάβη. Μου είπαν ότι ευθύνεται το σχολείο και μόνο το σχολείο. Κάθετα.

 

Και εγώ στο ίδιο συμπέρασμα έχω καταλήξει. Αλλά δεν σου είπαν πως μπορείς να κινηθείς; Το ότι φταίει το σχολείο το ξέρουμε...

 

Ξεκίνα να καταγράφεις περιστατικά, να συγκεντρώνεις χαρτιά γιατρών, φωτογραφίες (έστω και με φλας) και ρώτα έναν δικηγόρο πως να κινηθείς και πως να κλιμακώσεις τις κινήσεις σου αν δεν έχουν αποτέλεσμα.

 

Δεν πρόκειται να δράσουν αποτελεσματικά από το σχολείο αν δεν αναγκαστούν με κάποιον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου δεν κάνει τέτοια. Ακόμα και να του το πω δεν θα το κάνει, ξέρει ποιο είναι το σωστό και ότι εκεί τους κανόνες τους βάζουν ο διευθυντής και οι δάσκαλοι. Είναι υπάκουο παιδί. Ζωηρό ναι μεν, αλλά ζωηρό ως προς το αν γελάσουν θα γελάσει κι αυτός, αν τρέξουν θα ιδρώσει πρώτος, τέτοια πράγματα...ποτέ δεν παινεύεται και ποτέ δεν ξεκινάει καβγά....ούτε προκαλεί ούτε τίποτα (θα ήταν το πρώτο που θα μου ρίχνανε στα μούτρα αν προκαλούσε).

 

Α μωρε ειναι το καμάρι σου ε;; Μαναρακι! Θα βρει το δίκιο του στο τέλος που θα παει!

Link to comment
Share on other sites

Α μωρε ειναι το καμάρι σου ε;; Μαναρακι! Θα βρει το δίκιο του στο τέλος που θα παει!

 

Φίλη να σου πω κάτι? Σαν άνθρωπος ναι, τον καμαρώνω, σαν μάνα όμως......πολλές φορές λέω "γιατί να είναι τόσο φιλότιμος?" Σε έδειρε μία, σε έδειρε δύο, τρεις, πέντε, δέκα, σου έβγαλε δόντι, δλδ ΟΚ μέχρι πριν το δόντι έλεγε "κρίμα είναι, παιδάκι είναι μαμά, δεν είναι εγκληματίας, ας του δώσουμε μια ευκαιρία, να δεις, θα αλλάξει, δε θα χτυπάει άλλο, το υποσχέθηκε μαμά, έδωσε το λόγο του στην κυρία".

Όταν του είπαν η γιαγιά και ο μπαμπάς του να τον χτυπήσει πίσω, έλεγε "μα δεν είναι σωστό, δεν θέλω να τον πονέσω, δεν έχουμε δικαίωμα να πονάμε ούτε τους ανθρώπους ούτε τα ζώα" και αυτό δεν του το έχουμε πει εμείς, είναι δικό του! Εμείς με τόση βία στο σχολείο ήμασταν φειδωλοί σε δηλώσεις που θα μας γυρνούσαν μπούμερανγκ.

Σαν άνθρωπος λοιπόν λέω, μπράβο παλλικάρι μου, είσαι τόσο ξεχωριστό παιδάκι, δακρύζω από περηφάνια, κι έρχεται μετά η μάνα, η μάνα που έτρεχε με το δόντι στο χέρι, η μάνα που έβαζε τους πάγους στις μελανιές, η μάνα που κοιτούσε πως θα βγάλει φωτο τις δαγκωνιές.......και γίνομαι τούρμπο! Και λέω όχι, όχι, όχι, δε θα μεγαλώσω ένα μαλθακούλη που θα τις τρώει ρε φίλε, δεν θα το κάνω αυτό στο παιδί μου! Καλοσύνη, καλοσύνη.......στο τέλος θα μας πούνε και λ@κες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ στο ίδιο συμπέρασμα έχω καταλήξει. Αλλά δεν σου είπαν πως μπορείς να κινηθείς; Το ότι φταίει το σχολείο το ξέρουμε...

 

Ξεκίνα να καταγράφεις περιστατικά, να συγκεντρώνεις χαρτιά γιατρών, φωτογραφίες (έστω και με φλας) και ρώτα έναν δικηγόρο πως να κινηθείς και πως να κλιμακώσεις τις κινήσεις σου αν δεν έχουν αποτέλεσμα.

 

Δεν πρόκειται να δράσουν αποτελεσματικά από το σχολείο αν δεν αναγκαστούν με κάποιον τρόπο.

 

Αυτό μου είπαν τι να σου πω.......μήνυση στο σχολείο και αν θέλω και στους γονείς......και κοινοποιήσεις παντού. Α και μου είπαν όσο πιο πολλοί γονείς κινητοποιηθούμε, τόσο πιο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Latina, πέρα από όσα πολύ καλά κάνεις μήπως να σκεφτείς & να βάλεις & τον δικό σου να σκεφτεί (όχι να παραδεχτεί ...., ας το σκεφτεί μόνος του) αν υπάρχει κάποια περίπτωση ο δικός σου να "προκαλεί" με οποιονδήποτε τρόπο το περίεργο παιδάκι?? Δεν θυμάμαι αν έχουμε θίξει αυτή την περίπτωση. Ίσως κάτι κάνει ο δικός σου που για κάποιο λόγο κεντρίζει την προσοχή του άλλου & τον κάνει ή να ζηλεύει ή να νιώθει ανασφάλεια ή ... κάτι που τον ενοχλεί & γι'αυτό αντιδρά με τον μόνο τρόπο που ξέρει. Πχ. λες ότι παίζει ποδόσφαιρο... μήπως περηφανεύεται ότι είναι πολύ καλός στο παιχνίδι, ή πχ λες ότι έχει κορίτσι... μήπως προβάλει πολύ αυτή τη σχέση & το παίζει ότι έχει πέραση στα κορίτσια... Γιατί είναι συγκεκριμένα τα παιδιά που πληρώνουν την οργή του άλλου?? Μήπως κάτι κάνουν που τον ερεθίζει & δεν μπορεί να το χειριστεί με άλλο τρόπο & τα βαράει??? Λέω τώρα μία άλλη προσέγγιση στο θέμα... απλά για να το σκεφτείτε λίγο & από αυτή την οπτική...

 

Εμένα παντως αυτή η λογική δε μου ταιριάζει. Είναι σα να μετράμε το μήκος της φούστας και το ύψος του τακουνιού για να δούμε αν ο κάποιος είναι βιαστής.

 

Δε χτυπάμε. Τελεία. Για κανένα λόγο. Αν περηφανεύεται ή αν τον ζηλεύουν ας του την πει π.χ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντως αυτή η λογική δε μου ταιριάζει. Είναι σα να μετράμε το μήκος της φούστας και το ύψος του τακουνιού για να δούμε αν ο κάποιος είναι βιαστής.

 

Δε χτυπάμε. Τελεία. Για κανένα λόγο. Αν περηφανεύεται ή αν τον ζηλεύουν ας του την πει π.χ.

 

Συμφωνω 1000%.. Να φοβάται το παιδί να μην μιλήσει;

 

Σκιζεις σήμερα by the way... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντως αυτή η λογική δε μου ταιριάζει. Είναι σα να μετράμε το μήκος της φούστας και το ύψος του τακουνιού για να δούμε αν ο κάποιος είναι βιαστής.

 

Δε χτυπάμε. Τελεία. Για κανένα λόγο. Αν περηφανεύεται ή αν τον ζηλεύουν ας του την πει π.χ.

 

Μα δε μπορεί 6 παιδιά να προκαλούν ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ......εξάλλου χτυπάει και παιδιά από άλλα τμήματα, πότε τον προκάλεσαν εκείνα? Και οι δασκάλες τον προκαλούν? Και σε δασκάλα σήκωσε χέρι.....και λεφτά έχει κλέψει απ την τσάντα της κυρίας του, και από το συρτάρι της που τους είπε να μην το ακουμπήσουν το κλειδί, κι εκείνη τον προκάλεσε μήπως? Και στο νηπιαγωγείο έραψε παιδάκι στο στόμα με βελόνα, κι εκείνο τον προκάλεσε? Στο χορό πέρυσι χτυπούσε στο κεφάλι τον άντρα μου κι εμένα με ρόπαλο, κι εμείς τον προκαλέσαμε? Μετά άνοιξε την τσάντα μου και πήρε κάτι από μέσα, η μάνα δίπλα ήτανε.......ελάτε τώρα ρε παιδιά, μη μπαίνουμε σε λεπτομέρειες που μας κάνουν κουτσομπόληδες, το παιδάκι έχει ΘΕΜΑ. ΤΕΛΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις τηλεφωνο τον διευθυντη την Δευτερα το μεσημερι και ζητησεις τον λογο που δεν τηρηθηκε η τιμωρια στο παιδι που δαγκωσε τον γιο σου? Γενικα λιγο πιο πολυ πιεση, αναρωτιεμαι τι μπορει να σου πει...

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις τηλεφωνο τον διευθυντη την Δευτερα το μεσημερι και ζητησεις τον λογο που δεν τηρηθηκε η τιμωρια στο παιδι που δαγκωσε τον γιο σου? Γενικα λιγο πιο πολυ πιεση, αναρωτιεμαι τι μπορει να σου πει...

 

Θα το παραδεχτεί??????? Σιγά........

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου δεν κάνει τέτοια. Ακόμα και να του το πω δεν θα το κάνει, ξέρει ποιο είναι το σωστό και ότι εκεί τους κανόνες τους βάζουν ο διευθυντής και οι δάσκαλοι. Είναι υπάκουο παιδί. Ζωηρό μεν, αλλά ζωηρό ως προς το αν γελάσουν θα γελάσει κι αυτός, αν τρέξουν θα ιδρώσει πρώτος, τέτοια πράγματα...ποτέ δεν παινεύεται και ποτέ δεν ξεκινάει καβγά....ούτε προκαλεί ούτε τίποτα (θα ήταν το πρώτο που θα μου ρίχνανε στα μούτρα αν προκαλούσε).

 

Δε σου λέω να του πείς να χτυπήσει πίσω, αλλά το σωστό δεν είναι μόνο οι κανόνες του σχολείου, το σωστό είναι να υπερασπιζόμαστε τη σωματική μας ακεραιότητα, αν κινδυνεύουμε να κάνουμε κατι οχι να καθόμαστε για να είμαστε σωστοί.

Link to comment
Share on other sites

Και στο νηπιαγωγείο έραψε παιδάκι στο στόμα με βελόνα, κι εκείνο τον προκάλεσε?

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Εχω μεινει!! Πραγματικα αν το εκανε καποιος αυτο στο παιδι μου... ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω...σε χλωρο κλαρι δεν θα τους αφηνα..τους γονεις οχι το σχολειο. Latina νομιζω τα περιστατικα ειναι παρα πολλα για να ελπιζετε ακομα στο σχολειο. Οτι χρειαζεται νομικα για να φυγει το παιδι αυτο απο το σχολειο αλλα και για να ελεγχθουν οι γονεις του, προνοια κλπ δεν ξερω, το παιδι εχει σοβαρο θεμα και δεν του δινουν σημασια... εχω μεινει πραγματικα....

Link to comment
Share on other sites

Φίλη να σου πω κάτι? Σαν άνθρωπος ναι, τον καμαρώνω, σαν μάνα όμως......πολλές φορές λέω "γιατί να είναι τόσο φιλότιμος?" Σε έδειρε μία, σε έδειρε δύο, τρεις, πέντε, δέκα, σου έβγαλε δόντι, δλδ ΟΚ μέχρι πριν το δόντι έλεγε "κρίμα είναι, παιδάκι είναι μαμά, δεν είναι εγκληματίας, ας του δώσουμε μια ευκαιρία, να δεις, θα αλλάξει, δε θα χτυπάει άλλο, το υποσχέθηκε μαμά, έδωσε το λόγο του στην κυρία".

Όταν του είπαν η γιαγιά και ο μπαμπάς του να τον χτυπήσει πίσω, έλεγε "μα δεν είναι σωστό, δεν θέλω να τον πονέσω, δεν έχουμε δικαίωμα να πονάμε ούτε τους ανθρώπους ούτε τα ζώα" και αυτό δεν του το έχουμε πει εμείς, είναι δικό του! Εμείς με τόση βία στο σχολείο ήμασταν φειδωλοί σε δηλώσεις που θα μας γυρνούσαν μπούμερανγκ.

Σαν άνθρωπος λοιπόν λέω, μπράβο παλλικάρι μου, είσαι τόσο ξεχωριστό παιδάκι, δακρύζω από περηφάνια, κι έρχεται μετά η μάνα, η μάνα που έτρεχε με το δόντι στο χέρι, η μάνα που έβαζε τους πάγους στις μελανιές, η μάνα που κοιτούσε πως θα βγάλει φωτο τις δαγκωνιές.......και γίνομαι τούρμπο! Και λέω όχι, όχι, όχι, δε θα μεγαλώσω ένα μαλθακούλη που θα τις τρώει ρε φίλε, δεν θα το κάνω αυτό στο παιδί μου! Καλοσύνη, καλοσύνη.......στο τέλος θα μας πούνε και λ@κες......

Αχού ο γλυκας μου ρε συ, τι ψυχούλα ειναι!

Έκανες πολύ καλή δουλειά φίλη μου αλλά επειδή και εσύ τρως την δυστυχία του μπουλινγκ και γενικώς δεν ειναι ωραίο να βλέπεις το παιδί σου δαγκωμένο συνέχεια ας ελπίζουμε ότι θα γίνει λίγο πιο ευλύγιστος ως προς το θέμα βία!καπως κάπου πρέπει να μάθει ότι η άμυνα δεν ειναι απαραιτήτως βία

 

Αυτά ειναι τα καλα με το καράτε, μαθαίνουν στα παιδιά πειθαρχία και αυτοάμυνα

Οταν με το καλό πιάσει ο σύζυγος δουλειά σκέψου το Latina μου

Link to comment
Share on other sites

Δε σου λέω να του πείς να χτυπήσει πίσω, αλλά το σωστό δεν είναι μόνο οι κανόνες του σχολείου, το σωστό είναι να υπερασπιζόμαστε τη σωματική μας ακεραιότητα, αν κινδυνεύουμε να κάνουμε κατι οχι να καθόμαστε για να είμαστε σωστοί.

 

Συμφωνώ, μόνο που το παιδί μου το έχουν διατάξει (αυτοί που βάζουν τους κανόνες εκεί) απλά να το πει στη δασκάλα του και κανένα άλλο δικαίωμα δεν έχει. Αλλιώς τιμωρείται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...