Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μου είπε ο γιατρός σήμερα στην 30 εβδομάδα να κάνω το doppler. σκέφτομαι να το κάνω στο Μητέρα, εκεί είχα κάνει και την β επιπέδου. τι σχολια έχετε να κάνετε για το doppler στο Μητέρα? να πάω Σάββατο πρωί ή καλύτερα απόγευμα, πότε θα με προσέξουν καλύτερα? μπορώ να ζητησω να κάνω και τρισδιάστατο υπέρηχο να δω το μωρό? ξέρετε πως είναι οι τιμές για doppler & τρισδιάστατο? κρατάει πολύ ώρα? αυτό το κάνεις μία μόνο φορά? όποια ξέρει ας δώσει τα φώτα της...! thanks!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης βλέπουν εαν υπάρχει καμιά περιτύλιξη και κάνουν και μια εκτίμηση για το βάρος που θα γεννηθεί στο περίπου το έμβριο... βοηθάει και το γιατρό για το τι θα αντιμετωπίσει... Τέλος του 8ου εμένα ήταν ήδη 3400!!!! :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαράκι μου... δε νομίζω! Ένα doppler κάνουν όλοι... εκτός αν ο γιατρός σου έχει άλλη "σειρά" οπότε καλό θα ήταν να την ακολουθήσεις...

(Αν πάλι σου πει να κάνεις και δεύτερο... υπέρηχος είναι, δεν είναι κάτι φοβερό! :wink: )

Με το καλό!

:D

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα στην 30 εβδομάδα μου έχει πει να κάνω doppler. Την άλλη βδομάδα δηλαδή.

Και ξέχασα να ζητήσω από πριν 3d και φοβάμαι μήπως δεν βρώ μηχάνημα.

Κάνω στο λητώ τους υπέρηχους.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

μια φορά μόνο έκανα 3D μέχρι τώρα, και ένώ είπανε ότι μου το γράφουν σε cd και χάρηκα, όταν τελείωσε ο υπέρηχος μου είπαν ότι δεν γράφτηκε!

Κόντεψα να σκάσω.

Τουλάχιστον μου έμεινε μια πολύ καλή φωτογραφία της νεραϊδούλας μου.

Δεν την είδες? την έχω στείλει στο φόρουμ. Πάτα εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3271

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

Καλημέρα Γιώτα μου!!

Εγώ είχα κάνει doppler στο γιό μου. Είναι ένας υπέρηχος σαν όλους τους άλλους που βλέπει αναλυτικά την καρδιακή λειτουργία του μωρού.

Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το 99,9% των εγκύων φίλη μου το κάνουν το doppler. Aν κοιτάξεις προηγούμενα topics θα το διαπιστώσεις :wink:

Και να μην ανησυχείς...κάθε έλεγχος για το καλό του μωρού σου γίνεται :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΙΣ ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ, ΜΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΣΧΕΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ.ΑΛΛΑ ΧΘΕΣ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑI DOPPLER ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΙΣΕ.ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΟΞΥΓΟΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.

θα γίνω μανούλα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Επίσης βλέπουν εαν υπάρχει καμιά περιτύλιξη και κάνουν και μια εκτίμηση για το βάρος που θα γεννηθεί στο περίπου το έμβριο... βοηθάει και το γιατρό για το τι θα αντιμετωπίσει... Τέλος του 8ου εμένα ήταν ήδη 3400!!!! :shock::shock:

 

Λένε όντως ότι τα αγοράκια γεννιούνται με μεγαλύτερο βάρος από τα κοριτσάκια και μόλις διάβασα το βάρος του μικρού κομπόστα σας :) εμεινα! :shock: !Επειδή εγκυμονώ κι εγώ αγοράκι, ήθελα να σε ρωτήσω από περιέργεια πόσα κιλά γεννήθηκε το αγοράκι σας??!

New Mummy!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα κάνω την άλλη εβδομάδα την Τρίτη (32η εβδομάδα) στη Βιοιατρική στους Αμπελοκήπους (μετά από πολύ ψάξισισμο σε άλλα κέντρα γιατί θέλαμε να το πάρουμε σε dvd και μας είπαν ότι στην Βιοιτρική στους Αμπελοκήπους θα μπορούν να μας το δώσουν σε dvd. Tελικά πήρα τηλέφωνο έκλεισα ραντεβού , ρώτησα κιόλας για να το επιβεβαιώσω και μου είπε η γραμματέας ότι γίνεται αρκεί να το πω λέει στο γιατρό. Βέβαια θα σκάσω 100 ευρώ αλλά τουλάχιστον θα δω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα doppler στο Μητέρα απόγευμα κατά τις 4 και είμασταν μόνοι μας, ενώ Σάββατο πρωί που είχα κάνει αυχενική γινόταν χαμός και περιμέναμε καμιά ώρα παρόλο που είχαμε ραντεβού. Οπότε προτείνω νωρίς το απόγευμα. Κόστισε 105 ευρώ χωρίς 3D. Ρώτησα στο ταμείο και μου είπαν ότι το 3D κοστίζει επιπλέον 10 ευρώ (ή 15 δεν θυμάμαι καλά) αλλά δεν δίνουν DVD παρά μόνο μια φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

εγω το προγραμματισα για την επομενη παρασκευη.θα ειμαι 29 εβδομαδων.γνωριζετε μηπωσ ειναι πολυ νωρισ?μενω στην επαρχια κι επειδη τοτε θα κατεβω αθηνα κανονησα και το doppler.το κανονησα στο λητω με τον κ.Φαρο.τον γνωριζει καμια?ειναι καλοσ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω το προγραμματισα για την επομενη παρασκευη.θα ειμαι 29 εβδομαδων.γνωριζετε μηπωσ ειναι πολυ νωρισ?μενω στην επαρχια κι επειδη τοτε θα κατεβω αθηνα κανονησα και το doppler.το κανονησα στο λητω με τον κ.Φαρο.τον γνωριζει καμια?ειναι καλοσ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Επίσης βλέπουν εαν υπάρχει καμιά περιτύλιξη και κάνουν και μια εκτίμηση για το βάρος που θα γεννηθεί στο περίπου το έμβριο... βοηθάει και το γιατρό για το τι θα αντιμετωπίσει... Τέλος του 8ου εμένα ήταν ήδη 3400!!!! :shock::shock:

 

τελικά τέλη 8ου γίνεται το doppler ή μεταξύ 32-34ης εβδομάδας? κοντεύω να τρελάθω, ο μπέμπης μου είναι σχετικά μικρούλης (1300γρ. 31η εβδομάδα), βέβαια οι υπόλοιπες μετρήσεις βγήκαν φυσιολογικές, αλλά καμπύλη ζαχάρου δεν μου είπε να κάνω και doppler μου είπε για 37η εβδομάδα που μου φαίνεται αργά! μήπως να πάω από μόνη μου στη Βιοιατρική για να ηρεμήσω?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!!!Χαιρετώ όλες τις μανούλες,εγώ θα κάνω υπέρηχο Doppler στο Embryo Art σε 2 ευδομαδες,στην Λ.Αλεξάνδρας ,2106450364,εκεί είχα κάνει και τους προΪγούμενους υπέρηχους,ομολογώ πως έμεινα καταενθουσιασμένη διότι μου εδείξαν το ζουζουνακι μου όπως ήταν ακριβώς μες 'την μήτρα...Τέλειο!!!!!οσο για το κόστος, αν θυμαμαι καλά μου είπαν 70ευρώ....Οσο αφορά, σε ποια ευδομάδα πρεπει να γινει το Doppler,εξαρτάται καθαρά απο την ανάπτυξη του μωρού,τις εξετάσεις και τον ιατρο μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!Χαιρετώ όλες τις μανούλες,εγώ θα κάνω υπέρηχο Doppler στο Embryo Art σε 2 ευδομαδες,στην Λ.Αλεξάνδρας ,2106450364,εκεί είχα κάνει και τους προΪγούμενους υπέρηχους,ομολογώ πως έμεινα καταενθουσιασμένη διότι μου εδείξαν το ζουζουνακι μου όπως ήταν ακριβώς μες 'την μήτρα...Τέλειο!!!!!οσο για το κόστος, αν θυμαμαι καλά μου είπαν 70ευρώ....Οσο αφορά, σε ποια ευδομάδα πρεπει να γινει το Doppler,εξαρτάται καθαρά απο την ανάπτυξη του μωρού,τις εξετάσεις και τον ιατρο μας...

εγω θα το κανω την επομενη παρασκευη θα ειμαι 30+5 ημερων.και εχψ μια αγωνια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν μπορειτε να φανταστειτε.οταν λεσ απο την αναπτυξη εξαρταται το ποτε γινετε τι εννοεισ?δηλαδη στισ βδομαδεσ που θα το κανω εγω ειναι ανησυχιτικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ το έκανα χτές και είμαι στην 25η εβδομάδα!!!! Ο γιατρός μου το ήθελε τότε. Το έκανα στο Παίδων - Αγλαία Κυριακού. Θα χρειαστεί να ξανακάνω μετά; Γιατί όλες σας το έχετε κάνει αργότερα; Δεν είχα ούτε πριν κανένα πρόβλημα, αλλά και το doppler έδειξε ότι όλα ήταν τέλεια ... Απλά μπερδεύτηκα! Θα επαναλάβω τις εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...