Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ-ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια.

ανεβασα το παρον και στο προηγουμενο τριμηνο.

 

Ειμαι 24w & 1d σε διδυμα.

Με το γιατρο μου καποια στιγμη αναφεραμε για τις ενεσεις κορτιζονης προκειμενου να προλαβουμε την αναπτυξη των πνευμονων των μωρων στην περιπτωση που γεννησω πολυ προωρα.

Γνωριζει καποια για τις ενεσεις, τη διαδικασια και σε ποια εβδομαδα κυησης γινονται;;;;

Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και με το καλο τα μωρακια σου! Εγω ειχα κανει 2 ενέσεις απο διπλή δόση στη 35 εβδομάδα! Ουσιαστικά έπαθα μια αλλεργία και μια απο τις πιθανές συνέπειες ηταν ο πρόωρος τοκετος! Λόγω του οτι δεν είχαν αναπτυχθεί οι πνεύμονες , καναμε τις ενέσεις. Ποναει ελάχιστα και μετα απο μια ωρα περνάει το μουδιασμα. ο φαρμακοποιός τις κανει και απο οτι καταλαβα ηταν για καλο. Ουτε ειχα διαβάσει κατι αρνητικό τοτε που το έψαχνα πολυ. Τελικα γέννησα στην 39 και ολα μια χαρα όσον αφορά την υγεια όλων μας

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προς το τέλος της εγκυμοσύνης τις είχα κάνει, όταν φάνηκε ότι μπορεί να γεννήσω πριν την ώρα μου. Εσύ ίσως τις κάνεις νωρίτερα, γιατί είσαι διαφορετική περίπτωση λόγω δίδυμης κύησης. Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία, μία ένεση κάνεις και μετά από λίγες μέρες άλλη μία. Εγώ δεν θυμάμαι να ένιωσα ούτε μούδιασμα ούτε κάποια ενόχληση.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ περίπου στην 25η εβδομάδα. Δύο συνεχόμενες ημέρες έκανα μία διπλή ένεση κορτιζόνης. Ο φαρμακοποιός που μου την έκανε μου είπε εκείνες τις ημέρες να μη φάω πολλά αλμυρά και γλυκά. Πόνο δε θυμάμαι να είχα, ίσως ελαφρύ μούδιασμα, για λίγη ώρα.

 

Δεν ήθελα πολύ να τις κάνω, αλλά είχα χαμηλό πλακούντα και σε περίπτωση αιμορραγίας, θα μου έπαιρναν το μωρό με καισαρική. Έτσι, ο γιατρός μου έκρινε ότι έπρεπε να εξασφαλίσουμε ότι το μωρό θα επιβίωνε, όσο μικρό και αν μου το έπαιρναν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...