Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαρος 32 εβδομαδα και διαβητης κυησης!sos


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!!!!ειμαι λιγο στεναχωρημενη και αγχωμενη ξανα.πηγα στο γιατρο μου σημερα το βαρος του μωρου 31w4d ηταν 2050γρ.μου ειπε οτι επειδη ναι μεν η καμπυλη των 75γρ πριν απο ενα μηνα ηταν πολλη καλη η 3ωρη ομως οριακη με μια παθολογικη τιμη.πηγα και σε ενδοκρινολογο μου εδωσε διαιτα και το παλευω με τιμες

νηστειας 65-89

μετα το φαγητο μια ωρα εχω 119-141

μετα το φαγητο δυο ωρες 97-124

απογευμα 2-3 ωρες μετα τα γευματα 92-99

και βραδυ 4-5 ωρες μετα το γευμα 81-88 κατα μεσο ορο

κοπελες με διαβητη τι εμπειρια ειχατε?κανατε ινσουλινη?το παλεψατε με διατροφη και περπατημα ?φτασατε μεχρι ποια εβδομαδα??????

αγχος για το μωρο πολυ :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην αγχώνεσαι με λίγη διατροφή υποθέτω θα είσαι εντάξει. Δεν είναι και μεγάλο το μωρό σου, εμένα στις 32w6d η μπέμπα μου ήταν 2200 γρ. και ο γιατρός είπε ότι ήταν ακριβώς στον μέσο όρο και όσο έπρεπε να ζυγίζει. Οπότε και το δικό σου το μωρό μια χαρά βάρος έχει. Επίσης από όσο ξέρω ο διαβήτης κύησης το μόνο που προκαλεί είναι δυστοκία και μεγάλο βάρος του μωρού, το μωρό σου δεν θα πάθει τίποτα από αυτο.

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι με λίγη διατροφή υποθέτω θα είσαι εντάξει. Δεν είναι και μεγάλο το μωρό σου, εμένα στις 32w6d η μπέμπα μου ήταν 2200 γρ. και ο γιατρός είπε ότι ήταν ακριβώς στον μέσο όρο και όσο έπρεπε να ζυγίζει. Οπότε και το δικό σου το μωρό μια χαρά βάρος έχει. Επίσης από όσο ξέρω ο διαβήτης κύησης το μόνο που προκαλεί είναι δυστοκία και μεγάλο βάρος του μωρού, το μωρό σου δεν θα πάθει τίποτα από αυτο.

http://www.endodiabetes.gr/pregnancy/diabetes-and-pregnancy/pregnancy-diabetes

 

Διάβασε εδώ για να δει τι μπορεί να προκαλέσει ο διαβήτης κύησης. Δεν είναι μόνο ότι θα είναι μεγάλο το μωρό και δεν τρέχει τίποτα. Σε ιατρικά θέματα εμπιστευόμαστε τους γιατρούς και όχι την γνώμη και εμπειρία της κάθε μαμάς.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!!ειμαι λιγο στεναχωρημενη και αγχωμενη ξανα.πηγα στο γιατρο μου σημερα το βαρος του μωρου 31w4d ηταν 2050γρ.μου ειπε οτι επειδη ναι μεν η καμπυλη των 75γρ πριν απο ενα μηνα ηταν πολλη καλη η 3ωρη ομως οριακη με μια παθολογικη τιμη.πηγα και σε ενδοκρινολογο μου εδωσε διαιτα και το παλευω με τιμες

νηστειας 65-89

μετα το φαγητο μια ωρα εχω 119-141

μετα το φαγητο δυο ωρες 97-124

απογευμα 2-3 ωρες μετα τα γευματα 92-99

και βραδυ 4-5 ωρες μετα το γευμα 81-88 κατα μεσο ορο

κοπελες με διαβητη τι εμπειρια ειχατε?κανατε ινσουλινη?το παλεψατε με διατροφη και περπατημα ?φτασατε μεχρι ποια εβδομαδα??????

αγχος για το μωρο πολυ :(

 

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τις μετρήσεις σου.Τι εννοείς μια ώρα μετά το φαγητό 119-141? Η ακριβής μέτρηση ποια είναι ? Επίσης ,ποια είναι η τιμή της γλυκοζηλιωμένης ? Θα ξεκινήσεις με την διατροφή και θα δεις στην πορεία...δεν μπορεί κανείς από εδώ να σου πει αν θα χρειαστείς ινσουλίνη.Μην αγχώνεσαι κυρίως , και με το καλό το μωράκι σου:P

 

Εγώ όταν έκανα την καμπύλη είχα νηστείας 89....

μια ώρα μετά , 111 γενικά καλές τιμές.Απλά επειδή η πρώτη ηταν λίγο οριακή , έκανα μετρήσεις για μια εβδομάδα.

Τελικά ήταν όλα καλά , έτρωγα ας πούμε κοτόπουλο με πατάτες και ψωμί και μια ώρα μετά είχα 105.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τις μετρήσεις σου.Τι εννοείς μια ώρα μετά το φαγητό 119-141? Η ακριβής μέτρηση ποια είναι ? Επίσης ,ποια είναι η τιμή της γλυκοζηλιωμένης ? Θα ξεκινήσεις με την διατροφή και θα δεις στην πορεία...δεν μπορεί κανείς από εδώ να σου πει αν θα χρειαστείς ινσουλίνη.Μην αγχώνεσαι κυρίως , και με το καλό το μωράκι σου:P

 

Εγώ όταν έκανα την καμπύλη είχα νηστείας 89....

μια ώρα μετά , 111 γενικά καλές τιμές.Απλά επειδή η πρώτη ηταν λίγο οριακή , έκανα μετρήσεις για μια εβδομάδα.

Τελικά ήταν όλα καλά , έτρωγα ας πούμε κοτόπουλο με πατάτες και ψωμί και μια ώρα μετά είχα 105.

 

η πρωτη μου καμπυλη ηταν με 75 γραμμαρια αψογη.η γλυκοζηλιωμενη επισης.

ομως επειδη το μωρο ειναι μεγαλο σε σχεση με την ΤΕΠ και ειχα αμνιακα στα ανωτατα ορια,εκανα και καμπυλη με 100 γρ η οποια ειχε μια παθολογικη τιμη δηλαδη λιγο τσιμπημενη. οριο 180 κ ειχα 185

 

ετσι πηγα σε ενδοκρινολογο και μου ειπε να το παλεψω για μια βδομαδα με διατροφη και διαιτολογιο ειδικο για διαβητη κυησης και μετρησεις νηστειας μετα απο τα γευματα αν ρυθμιστει με διατροφη θα το παρακολουθουμε αν οχι θα κανω ινσουλινη και θα το παρακολουθουμε ακομη πιο στενα..

 

οι τιμες που ανεφερα πχ 119-141 σημαινουν οτι μια ωρα μετα απο καθε γευμα εχω το χαμηλοτερο 119 το υψηλοτερο 141.αυτο σημαινει.

 

και η ερωτηση μου ηταν τι εκβαση ειχε η εγκυμοσυνη σε κοπελες που ειχαν διαβητη κυησης και εκαναν μετρησεις με απλη διατροφη η με ινσουλινη και μεχρι ποια εβδομαδα καταφεραν να φτασουν να γεννησουν με ασφαλεια χωρις καποιο θεμα.

 

απο εκει και περα επειδη μου εστειλες ενα αρθρο γνωριζω αρκετα καλα ποσο επικινδυνος μπορει να γινει ο διαβητης κυησης,οτι θελει πολυ προσοχη και να ακουμε μονο τον γιατρο γυναικολογο και ενδοκρινολγο για το τι ακριβως θα κανουμε.αλλα το να ακους εμπειριες και απο αλλες κοπελες δεν βλαπτει νομιζω.

μακαρι καμια κοπελα να μην αντιμετωπισει θεμα και να εχει μια τελεια εγκυμοσυνη και αν αντιμετωπισει να προσεχει πολυ πολυ για ενα εχει ενα υγειες μωρακι αγκαλια !!!!!!!! ;):):D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα! Είμαι στην 25η εβδομάδα κύησης και την Παρασκευή έκανα την καμπύλη ζαχάρου των 75!

Θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με τις τιμές: (φυσικά το πρωί θα επικοινωνήσω με το γιατρό για να του πω τις απαντήσεις)

 

Λήψη νηστείας: 87

60' μετά λήψη γλυκόζης: 162

120' μετά λήψη γλυκόζης: 103

 

Θεωρείτε πως είναι καλή; Είχα και στην πρωτη μου κόρη διαβήτη κύησης με πολύ πιο ανεβασμένες τιμές και το πάλεψα με διατροφή, όπως και τώρα που κάνω διατροφή!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

η πρωτη μου καμπυλη ηταν με 75 γραμμαρια αψογη.η γλυκοζηλιωμενη επισης.

ομως επειδη το μωρο ειναι μεγαλο σε σχεση με την ΤΕΠ και ειχα αμνιακα στα ανωτατα ορια,εκανα και καμπυλη με 100 γρ η οποια ειχε μια παθολογικη τιμη δηλαδη λιγο τσιμπημενη. οριο 180 κ ειχα 185

 

ετσι πηγα σε ενδοκρινολογο και μου ειπε να το παλεψω για μια βδομαδα με διατροφη και διαιτολογιο ειδικο για διαβητη κυησης και μετρησεις νηστειας μετα απο τα γευματα αν ρυθμιστει με διατροφη θα το παρακολουθουμε αν οχι θα κανω ινσουλινη και θα το παρακολουθουμε ακομη πιο στενα..

 

οι τιμες που ανεφερα πχ 119-141 σημαινουν οτι μια ωρα μετα απο καθε γευμα εχω το χαμηλοτερο 119 το υψηλοτερο 141.αυτο σημαινει.

 

και η ερωτηση μου ηταν τι εκβαση ειχε η εγκυμοσυνη σε κοπελες που ειχαν διαβητη κυησης και εκαναν μετρησεις με απλη διατροφη η με ινσουλινη και μεχρι ποια εβδομαδα καταφεραν να φτασουν να γεννησουν με ασφαλεια χωρις καποιο θεμα.

 

απο εκει και περα επειδη μου εστειλες ενα αρθρο γνωριζω αρκετα καλα ποσο επικινδυνος μπορει να γινει ο διαβητης κυησης,οτι θελει πολυ προσοχη και να ακουμε μονο τον γιατρο γυναικολογο και ενδοκρινολγο για το τι ακριβως θα κανουμε.αλλα το να ακους εμπειριες και απο αλλες κοπελες δεν βλαπτει νομιζω.

μακαρι καμια κοπελα να μην αντιμετωπισει θεμα και να εχει μια τελεια εγκυμοσυνη και αν αντιμετωπισει να προσεχει πολυ πολυ για ενα εχει ενα υγειες μωρακι αγκαλια !!!!!!!! ;):):D

 

Ωραία , κατάλαβα:P

Για έκβαση εγκυμοσύνης , δεν μπορώ να σου πω ακριβώς,φαντάζομαι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..Κι αυτό το λέω , γιατί ξαδέρφη του άντρα μου στην πρώτη εγκυμοσύνη , παρουσίασε διαβήτη κύησης ,έκανε ινσουλίνη και αν θυμάμαι καλά , ήταν σίγουρα στις 38 εβδομάδες όταν γέννησε.Η 2η εγκυμοσύνη της όμως ήταν πολύ πιο δύσκολη, έπαθε μέχρι και υπογλυκαιμικό σοκ.

 

Το άρθρο δεν το έβαλα για σένα (άλλωστε ήταν απάντηση σε άλλο ποστ), αλλά στο μέλος που έγραψε ότι το μόνο θέμα είναι το μεγάλο μωρό.Για τις γνώμες φυσικά δεν διαφωνώ , αρκεί να είναι γνώμες και όχι γνωματεύσεις.

 

Καλύ συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου , με ένα υγιές και τελειόμηνο μωράκι:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...