Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Επειδή είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι και λογικά όπου νά'ναι θα γεννήσω, θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με μία απορία που έχω. Ξέρω ότι η διάρκεια των ωδινών πριν το χειρουργείο, δεν γνωρίζουμε πόσο θα κρατήσουν. Εγώ σκέφτομαι να κάνω και επισκληρίδιο. Θα ήθελα να μάθω πόση ώρα διαρκεί ο τοκετός από την στιγμή που σε πάνε στο χειρουργείο και μετά. Πάντα για φυσιολογικό τοκετό μιλάμε.. Και αν μπορεί κάποια να με ενημερώσει αναλυτικά. Παρεπιπτόντως θα γεννήσω στο Ιασώ της Λάρισας. Παρακαλώ ενημερώστε με.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εξαρταται απο πολλους παραγοντες αυτο, αλλα το συνηθες για τις πρωτοτοκες ειναι απο 12 ωρες μεχρι και 24 (στην εσχατη περιπτωση) μεχρι να γεννηθει το μωρο, υπαρχουν ομως και γυναικες που ειτε γεννησαν σε λιγοτερες ωρες, ειτε σε περισσοτερες.

 

Εμενα για παραδειγμα εσπασαν τα νερα μου στις 09:00 το πρωι και στις 20:00 το βραδυ μπηκα χειρουργιο, στις 23:25 ειχα γεννησει. Ομως οι εξωθησεις αρχισαν στις 23:00 (μεχρι τοτε κοιτουσα το ταβανι) και μετα απο σχεδον μιση ωρα ειχα γεννησει.

 

Αρχικα υπαρχουν 3 τροποι για την εναρξη του τοκετου:

1. Ρηξη υμενων (σπασιμο νερων).

2. Πτωση τραχηλικου πωματος.

3. Ωδινες.

Μολις αντιληφθεις κατι απο τα παραπανω παιρνεις βαλιτσες και τρεχεις για μαιευτηριο, εκει σε βαζουν στο δωματιο, σε εξεταζουν, λαμβανουν τις απαραιτητες πληροφοριες, και εσυ περιμενεις. Κατα διαστημα περναει γιατρος η μαια και εξεταζει διαστολη μεχρι να ερθει η ωρα για το κλυσμα. Οταν η διαστολη εχει φτασει στο καταλληλο σημειο σε προετοιμαζουν για μεσα. Περιμενεις, συνεργαζεσαι με τους γιατρους και γεννας :D!!!

 

Με το καλο!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και σε άλλο θέμα αλλά απάντηση δεν πήρα, οπότε το βάζω και εδώ...Τι να κάνουμε και εμείς που θα γεννήσουμε πρώτη φορά???Όσο να πεις είναι τρομακτικό...:shock:Άκουσα τη Μενεγάκη να λέει πως όταν γεννούσε κρατιόταν να μη φωνάζει για να μη λένε όσοι ήταν απέξω: άκου...η Μενεγάκη φωνάζει που γεννάει!!!!

Και μου δημιουργήθηκε η απορία...Ο κόσμος θα είναι έξω από την αίθουσα και θα ακούνε;;;Δε μαρέσει σαν ιδέα...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και σε άλλο θέμα αλλά απάντηση δεν πήρα, οπότε το βάζω και εδώ...Τι να κάνουμε και εμείς που θα γεννήσουμε πρώτη φορά???Όσο να πεις είναι τρομακτικό...:shock:Άκουσα τη Μενεγάκη να λέει πως όταν γεννούσε κρατιόταν να μη φωνάζει για να μη λένε όσοι ήταν απέξω: άκου...η Μενεγάκη φωνάζει που γεννάει!!!!

Και μου δημιουργήθηκε η απορία...Ο κόσμος θα είναι έξω από την αίθουσα και θα ακούνε;;;Δε μαρέσει σαν ιδέα...:roll:

 

αναλογα πως ειναι οι αιθουσες! αλλα δε νομιζω πια! αντε να φωναζει καμια αλλη επιτοκη! αλλα οχι να σε ακουνε κ απεξω!

 

μην ανησυχεις, μια χαρα θα συνεργαστεις! τι θα κανεις το μωρο; θα το χωνεψεις??? θα χεις τοση αγωνια να το δεις που θα τα αντεξεις ολα! οι πονοι αντεχονται, μη φοβασαι! με το καλο!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και σε άλλο θέμα αλλά απάντηση δεν πήρα, οπότε το βάζω και εδώ...Τι να κάνουμε και εμείς που θα γεννήσουμε πρώτη φορά???Όσο να πεις είναι τρομακτικό...:shock:Άκουσα τη Μενεγάκη να λέει πως όταν γεννούσε κρατιόταν να μη φωνάζει για να μη λένε όσοι ήταν απέξω: άκου...η Μενεγάκη φωνάζει που γεννάει!!!!

Και μου δημιουργήθηκε η απορία...Ο κόσμος θα είναι έξω από την αίθουσα και θα ακούνε;;;Δε μαρέσει σαν ιδέα...:roll:

 

Και εγω πριν γεννησω την ιδια απορια ειχα και σαν ιδεα ουτε και εμενα μου αρεζε, αλλα οταν ηρθε εκεινη η ωρα ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν με ενοιαξαν καθολου τα 20 ατομα :shock::shock::shock: που περιμεναν εξω και με ακουγαν (ευτυχως για λιγο, 4 εξωθησεις σε διαστημα 20 λεπτων). Εκεινη την ωρα δινεις ΖΩΗ στη ΖΩΗ ΣΟΥ, οποτε ξεχνας τους ΠΑΝΤΕΣ...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον εγω μπηκα στην αιθουσα στις 8 το πρωι κ 8κ26 το βραδυ γεννησα.

η εξωθηση μου κρατησε 7 λεπτα.ολη την αλλη ωρα παλευα με τις διαστολες κ να παρει θεση ο μικρος - στις ωδινες πηρε τελικη θεση-

 

εγω εκεινη τη μερα - 38 εβδ.- ειχα παει για καρδιοτοκογραφο στο ρεα. Ειχε ξεκινησει ο τοκετος - διαστολη 2- και δν ειχα παρει ειδηση. Με κρατησαν μεσα και στις 12 παρα το μεσημερι μου σπασαν κ τα νερα .

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

αναλογα πως ειναι οι αιθουσες! αλλα δε νομιζω πια! αντε να φωναζει καμια αλλη επιτοκη! αλλα οχι να σε ακουνε κ απεξω!

 

μην ανησυχεις, μια χαρα θα συνεργαστεις! τι θα κανεις το μωρο; θα το χωνεψεις??? θα χεις τοση αγωνια να το δεις που θα τα αντεξεις ολα! οι πονοι αντεχονται, μη φοβασαι! με το καλο!

 

Αχ, μακάρι...:-P Φοβόμουν μήπως οι συγγενείς είναι έξω από την πόρτα και τα ακούνε όλα!!!Σε ευχαριστώ πολύ, θα τα καταφέρουμε όλες!!!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αχ, μακάρι...:-P Φοβόμουν μήπως οι συγγενείς είναι έξω από την πόρτα και τα ακούνε όλα!!!Σε ευχαριστώ πολύ, θα τα καταφέρουμε όλες!!!:mrgreen:

 

σιγα που θα σε νοιαζει αυτο τοτε! τωρα το σκεφτεσαι που σαι ανετιλα μπροστα απ τον υπολογιστη!!!!!!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πριν γεννησω την ιδια απορια ειχα και σαν ιδεα ουτε και εμενα μου αρεζε, αλλα οταν ηρθε εκεινη η ωρα ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν με ενοιαξαν καθολου τα 20 ατομα :shock::shock::shock: που περιμεναν εξω και με ακουγαν (ευτυχως για λιγο, 4 εξωθησεις σε διαστημα 20 λεπτων). Εκεινη την ωρα δινεις ΖΩΗ στη ΖΩΗ ΣΟΥ, οποτε ξεχνας τους ΠΑΝΤΕΣ...!!!

 

Ωχ ναι ε???Άντε θα προσπαθήσω να μη σκέφτομαι τίποτα πέρα από το ότι δινεις ΖΩΗ στη ΖΩΗ ΣΟΥ όπως είπες!!!Και ο Θεός βοηθός...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ναι ε???Άντε θα προσπαθήσω να μη σκέφτομαι τίποτα πέρα από το ότι δινεις ΖΩΗ στη ΖΩΗ ΣΟΥ όπως είπες!!!Και ο Θεός βοηθός...:roll:

 

Αυτο συνεβη στο γενικο νοσοκομειο δραμας οπου και γεννησα, εσυ εκει που θα γεννησεις μπορει να διαφερει ο σχεδιασμος κτιριου και να μην ακουστεις καθολου!!! Παντως και στο γενικο που γεννησα ειχε αποσταση καποιων μετρων (50+-)το χειρουργειο απο το σαλονι, αλλα οπως και να εχει εγω ακουστηκα :oops::D, μετα μου αρεσε ομως οταν μου τα εξιστορουσαν, κυριως ο ανδρας μου ο οποιος παρολο που πηγε καμια 10αρια φορες τουαλετα :shock::shock::shock: (που ηταν και πιο μακρυα) με ακουγε!!!

 

Με το καλο!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρταται απο πολλους παραγοντες αυτο, αλλα το συνηθες για τις πρωτοτοκες ειναι απο 12 ωρες μεχρι και 24 (στην εσχατη περιπτωση) μεχρι να γεννηθει το μωρο, υπαρχουν ομως και γυναικες που ειτε γεννησαν σε λιγοτερες ωρες, ειτε σε περισσοτερες.

 

Εμενα για παραδειγμα εσπασαν τα νερα μου στις 09:00 το πρωι και στις 20:00 το βραδυ μπηκα χειρουργιο, στις 23:25 ειχα γεννησει. Ομως οι εξωθησεις αρχισαν στις 23:00 (μεχρι τοτε κοιτουσα το ταβανι) και μετα απο σχεδον μιση ωρα ειχα γεννησει.

 

Αρχικα υπαρχουν 3 τροποι για την εναρξη του τοκετου:

1. Ρηξη υμενων (σπασιμο νερων).

2. Πτωση τραχηλικου πωματος.

3. Ωδινες.

Μολις αντιληφθεις κατι απο τα παραπανω παιρνεις βαλιτσες και τρεχεις για μαιευτηριο, εκει σε βαζουν στο δωματιο, σε εξεταζουν, λαμβανουν τις απαραιτητες πληροφοριες, και εσυ περιμενεις. Κατα διαστημα περναει γιατρος η μαια και εξεταζει διαστολη μεχρι να ερθει η ωρα για το κλυσμα. Οταν η διαστολη εχει φτασει στο καταλληλο σημειο σε προετοιμαζουν για μεσα. Περιμενεις, συνεργαζεσαι με τους γιατρους και γεννας :D!!!

 

Με το καλο!!!

 

Καλά γιατί σε έβαλαν από τις 8 στο χειρουργείο αφού δεν γεννούσες ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συνεβη στο γενικο νοσοκομειο δραμας οπου και γεννησα, εσυ εκει που θα γεννησεις μπορει να διαφερει ο σχεδιασμος κτιριου και να μην ακουστεις καθολου!!! Παντως και στο γενικο που γεννησα ειχε αποσταση καποιων μετρων (50+-)το χειρουργειο απο το σαλονι, αλλα οπως και να εχει εγω ακουστηκα :oops::D, μετα μου αρεσε ομως οταν μου τα εξιστορουσαν, κυριως ο ανδρας μου ο οποιος παρολο που πηγε καμια 10αρια φορες τουαλετα :shock::shock::shock: (που ηταν και πιο μακρυα) με ακουγε!!!

 

Με το καλο!!!

Εμενα πάλι ποτέ δεν με είχε απασχολήσει το αν θα ακουστώ! Το θεωρούσα φυσιολογικο. Και εκείνη την ώρα φώναζα και το φχατιστιόμουν (ξέχναγα και τον πόνο έτσι). Μέχρι που ξαφνικά μου λέει ο γιατρός μου: " Ε, πώς κάνεις έτσι, μην φωνάζεις τόσο δυνατα, θα τρομάξεις τις άλλες εγκύους!!!!" :oops::oops::oops: . Καταντράπηκα και σταμάτησα προς στιγμήν και όντως δεν ακουγόταν άλλη να φωνάζει..δεν ξέρω μήπως φώναζα μόνο έγώ γιατί δεν πρόλαβαν να μου κάνουν επισκληρίδιο, τι να πω. Σε λίγο βέβαια συνέχισα το βιολί μου, που να κρατηθώ :D:D:D.

Link to comment
Share on other sites

Καλά γιατί σε έβαλαν από τις 8 στο χειρουργείο αφού δεν γεννούσες ακόμη?

 

Γιατι απο την στιγμη που η διαστολη φτανει σε ενα σημειο ικανο να γεννησεις δεν μπορουν να περιμενουν, υπαρχει περιπτωση να γεννησεις σε 10 λεπτα αλλα υπαρχει περιπτωση να γεννησεις και σε 3+ ωρες που εκανα εγω, δεν το ρισκαρουν για ευνοητους λογους!!! Εκτος των αλλων σε προετοιμαζουν κιολας, τοσο σωματικα οσο και ψυχολογικα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάλι ποτέ δεν με είχε απασχολήσει το αν θα ακουστώ! Το θεωρούσα φυσιολογικο. Και εκείνη την ώρα φώναζα και το φχατιστιόμουν (ξέχναγα και τον πόνο έτσι). Μέχρι που ξαφνικά μου λέει ο γιατρός μου: " Ε, πώς κάνεις έτσι, μην φωνάζεις τόσο δυνατα, θα τρομάξεις τις άλλες εγκύους!!!!" :oops::oops::oops: . Καταντράπηκα και σταμάτησα προς στιγμήν και όντως δεν ακουγόταν άλλη να φωνάζει..δεν ξέρω μήπως φώναζα μόνο έγώ γιατί δεν πρόλαβαν να μου κάνουν επισκληρίδιο, τι να πω. Σε λίγο βέβαια συνέχισα το βιολί μου, που να κρατηθώ :D:D:D.

 

Εγω παντως πλεον τα σκεφτομαι (πολυ συχνα) μπορω να πω και γελαω, χαιρομαι βρε παιδακι μου ενα πραγμα :mrgreen::mrgreen::mrgreen:, αλλα σκεφτομαι και οοολους τους αλλους που ιδρωνουν απο την αγωνια τους εκει εξω :rolleyes:!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πλεον τα σκεφτομαι (πολυ συχνα) μπορω να πω και γελαω, χαιρομαι βρε παιδακι μου ενα πραγμα :mrgreen::mrgreen::mrgreen:, αλλα σκεφτομαι και οοολους τους αλλους που ιδρωνουν απο την αγωνια τους εκει εξω :rolleyes:!!!

Κι εγώ τα θυμάμαι και γελάω! Τους άλλους καθόλου δεν τους σκέφτομαι.. συγκρίνεται η αγωνία τους με αυτά που περνάμε εμείς την ίδια ώρα στην αίθουσα τοκετού (μήπως είμαι ψωνάρα? :shock:) Το πρόβλημά μου είναι ότι μου είναι τόσο ευχάριστη ανάμνηση ο πρώτος τοκετός που φοβάμαι γιατί περιμένω έτσι και τον δεύτερο αλλά μπορεί να μην είναι :rolleyes::rolleyes::rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ τα θυμάμαι και γελάω! Τους άλλους καθόλου δεν τους σκέφτομαι.. συγκρίνεται η αγωνία τους με αυτά που περνάμε εμείς την ίδια ώρα στην αίθουσα τοκετού (μήπως είμαι ψωνάρα? :shock:) Το πρόβλημά μου είναι ότι μου είναι τόσο ευχάριστη ανάμνηση ο πρώτος τοκετός που φοβάμαι γιατί περιμένω έτσι και τον δεύτερο αλλά μπορεί να μην είναι :rolleyes::rolleyes::rolleyes:.

 

Οοοχι καλε, φυσικα δεν συγκρινεται, γιαυτο εβαλα τη λεξη "πλεον...", εκ των υστερων τους σκεφτομαι, οχι εκεινη την ωρα, ναι σιγα...αλλο τιποτα :D:D:D!!!

 

Με το καλο το μωρακι σου, μην σε στεναχωρει, μπορει η διαδικασια να μην ειναι το ιδιο ευκολη (σε ορισμενες περιπτωσεις), αλλα το αποτελεσμα μας ανταμοιβει παντα :D:D:D!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Οοοχι καλε, φυσικα δεν συγκρινεται, γιαυτο εβαλα τη λεξη "πλεον...", εκ των υστερων τους σκεφτομαι, οχι εκεινη την ωρα, ναι σιγα...αλλο τιποτα :D:D:D!!!

 

Με το καλο το μωρακι σου, μην σε στεναχωρει, μπορει η διαδικασια να μην ειναι το ιδιο ευκολη (σε ορισμενες περιπτωσεις), αλλα το αποτελεσμα μας ανταμοιβει παντα :D:D:D!!!

Μπα, εγώ ούτε εκ των υστέρων :D:D:D !

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

Link to comment
Share on other sites

Μπα, εγώ ούτε εκ των υστέρων :D:D:D !

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

 

Εεε τωρα, να μην σκεφτω τον ανδρουλη μου που πηγε καμια 10αρια φορες τουαλετα απο την αγωνια του :oops:???!!!

 

Παρακαλω γλυκια μου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσακια ....!

Τι ωραια που ειναι να τα θυμασαι αυτα!!

Τοσο μακρινα και τοσο ζωντανα....

 

Εγω ουρλιαζα παντως.

Οχι συνεχεια.Οταν μου "βαζαν χερι".

Βεβαια πηγα με τεχνητους και σε 4 ωρες "καθαρισα"!

Χαχαχαχ!

 

Ο αντρας μου , εκλαιγε απ'εξω ,τα ειχε βαλει με ολους και με ολα!Μαλωνε με τους δικους του , με τη μανα μου ....χαμος!

Οι φιλοι μας γελουσαν....

 

Ευτυχως γεννουσα μονο εγω και ηταν και βραδυ , οπότε λιγο το ρεζιλικι!

 

Τωρα , οταν τα θυμομαστε γελαμε , αλλα τοτε κοντεψε να παθει τιποτα ο ερμος!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απίστευτο το πώς έχει προνοήσει η φύση να ξεχνιούνται οι πόνοι. Εγώ, στην πρώτη γέννα ταλαιπωρήθηκα τόσο πολύ, που, όσο ήμουν στο μαιευτήριο, έλεγα πως ήταν η χειρότερη μέρα της ζωής μου!!! Όμως, πολύ γρήγορα το ξεπέρασα και άρχισα να αανυπομονώ για το...επόμενο!

 

Όσο για την ηχομόνωση, εγώ κόντεψα να σπάσω...το φράγμα του ήχου! :o:o

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με το μονο που δεν θα σκεφτεσαι εκεινη την ωρα ειναι το αν φωναζεις και αν θα σε ακουνε.....

 

Η ωρα οπωψς σου ειπαν και παραπανο τα κοριτσια μας δεν ειναι η ιδια..αλλες γεννουν σε 4ωρες αλλες σε μια μερα!!!

 

Θα ειναι η ωραιοτερη εμπειρια ς ζωη σου..μην σκεφεται το χαλας..αστο και οτι ειναι να γινει θα γινει..

 

Με το καλο το μωρο σου..

Ολα καλα..

 

Εγω παλι οταν πηγαινα να γεννησω την δευτερη φορα πονουσα μιαμιση ωρα στο δρομο που πηγαινα αθηνα...και απο μεσα τραγουδουσα το τραγουδι... ΕΔΩ ΣΕ ΘΕΛΩ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥΥΥΥΥΥ ΕΔΩ ΣΕ ΘΕΛΩ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥΥΥΥΥ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΦΑΝΕΙΣ ΔΥΝΑΤΗ,!!!! Παολα..... Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Με το που εφτασα σε 5 λεπτα γεννησα....ουτε καν κλησμα προλαβα....(εν το μεταξυ και εγω στο πρωτο εκανα επισκληριδιο και ημουν φαν της..ελεγα εγω υα γεννησω χωρις επισκληριδιο δεν μπορω...μολις πηγα στο μαιευτηριο η πρωτη κουβεντα ηταν..γιατρε επισκληριο..δεν προλαβαινεις μου νλεει ο γιατρος και εγω του ελεγα δεν μπορω να γεννησω χωρις επισκληριδιο...και αυτος μου ελεγε..μην ανυσηχεις κανενα(μωρο) δεν εχει μεινει μεσα..χαχα)

 

Η πρωτη γεννα ηταν πολυ διαφορετικη ωωωρες να γεννησω...

 

 

Ηταν η δευτερη γεννα ομως και κοντα κοντα με την αλλη..

Link to comment
Share on other sites

...και αυτος μου ελεγε..μην ανυσηχεις κανενα(μωρο) δεν εχει μεινει μεσα..χαχα)

QUOTE]

 

χαχα!! ωραιο αυτό που σε ειπε ο γιατρος,,,και ο δικος μου ειχε ορεξη για χιουμορ,,

 

 

εγω κορίτσια ολες εκεινες τις ωρες ( εκανα προκληση)αναθεματιζα τον αντρα μου που επρεπε να γεννησω εγω,,το μονο παρηγορο ηταν πως ηξερα πως και εκεινος δεν καλοπερνουσε τοσες ωρες με την dream team (μαμα +πεθερα) απεξω,,χεχε:evil::evil::evil:

 

βρε xan μην ανησυχεις,,,το επομενο λεπτο δε θα θυμασαι τιποτα,,εγω ελουσα με εμετο μια ειδικευομενη μαια:oops::oops::oops: εκεινη την ωρα ο χρονος κυλαει παρα πολύ γρηγορα,,μην ανησυχεις κοπελα μου, μια χαρα θα τα πας όπως ολες μας

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

KORIτσια μου με το καλο!η διαρκεια τοκετου διαφερει!εγω για να σας δωσω κουραγιο γεννησα σε 1,5 ωρα το πρωτο μου παιδακι καισε 3 τεταρτα το δευτερο. εκεινη την ωρα δε σε νοιαζει τιποτα μην το σκεφτεστε ολα ειναι υποφερτα και η φυση προνοει!γερα μωρα!!!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ..εγω γεννησα στο ρεα..με τεχνητους πονους καθοτι το νινι μου βαριοταν μαλλον να κανει κατι..μεσα σε 8 μιση ωρες ειχα γεννησει(το λεω με υπερηφανια γιατι ειναι το πρωτο μου)

 

μονο ο αντρας μου που ηταν μεσα μαζι μου(και οι δυο το θελαμε πολυ)ακουσε τα παντα..αν και δεν πρεπει να φωναξα πολυ ..μεσα σε μιση ωρα(εξωθησεις) ειχα γεννησει. οι υπολοιποι περιμεναν πανω..

Link to comment
Share on other sites

έσπασαν τα νερά στις 3μιση το χαραμα, πήρα υπόθετο για διαστολη το άλλο μεσημέρι στις 12, 4 το απόγευμα μου βαλανε τεχνιτούς πόνους, 9 κ μισή το βράδυ επειγουσα καισαρική λόγω αλλοίωσης παλμών και μη εξέλιξης του τοκετού... κοινώς 18 ωρίτσες και φαγαμε την πίκρα και πριν και μετα....

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...