Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΑXΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ - Κουλουράκια - Μπιστοκάκια-Κέικ


Afroditi D

Recommended Posts

και εγω σε ταψακι το εβαλα 20εκ που εχω αν εχεις μεγαλυτερο βαλε παραπανω δοση

ειναι τελειοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοομια μερα το κρατησα μονο φαγωθηκε ολο :!:

 

 

 

 

ειναι της αργυρως της μενεγακη η συνταγη :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κεικ πορτοκάλι (δοκιμασμενο)

 

Υλικα

1 Βιταμ

2 φλυτζ. τσαγιου ζαχαρη ή δύο ποτηρια (οπως μετραει ο καθενας εγω προτιμω ενα ποτηρι κανονικου μεγεθους που αφηνω απο πανω ενα δαχτυλο κενο)

5 αβγα

1 φλ. τζαγιου χυμο πορτοκαλι (το ιδιο με οτι μετρησετε τη ζαχαρη)

Ξυσμα από ενα πορτοκάλι

1 πακετο φαρινα κοκκινη

 

Χτυπάμε το βουτυρο μεχρι να ασπρισει. Ριχνουμε τη ζαχαρη και χτυπάμε μεχρι να λιώσει. Προσθετουμε ενα ενα τα αβγα, το χυμο πορτοκάλι και το ξυσμα. Στη συνεχεια ριχνουμε τη φαρινα σιγα σιγα και αφηνουμε στο πακετο περιπου ενα δαχτυλο.

Βουτυρωνουμε τη φορμα και μετα ριχνουμε μεσα το αλευρι που μας περισεψε να πάει παντου και να κολλησει πάνω στο αλευρι (αυτο ισως κάποιες να το ξερετε εγω πάντως δεν το ηξερα, μου το ειπε η μαμα μου το κάνουμε για να ειμαστε σιγουρες οτι δεν θα κολλησει το κεηκ). Ψηνουμε κλασσικα στους 180 για 40 περιπου λεπτα

 

Η συνταγη ηταν μεχρι εδω και το κεηκ εχει εντονη γευση πορτοκαλιου.

Εγω ομως επειδη εμαθα να κάνω γλασσο σοκολάτας και το βάζω παντου το πασαλειψα από πάνω και εβαλα για ντεκορ φετουλες πορτοκάλι με σοκολάτα (φρεσκο πορτοκαλι) και φλουδες που πρώτα τις εβρασα για καμια ωρα μεσα σε νερο και ζαχαρη και γινανε σαν το γλυκο του κουταλιου οπότε τρωγονται..

 

kehkportokali.jpg

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το τελειο γλασσο σοκολατας

που ειναι υπεραρκετο για να καλυψει ενα κανονικο κεικ με το παραπανω (θα μεινει για να βουτηξουν και τα δαχτυλακια τα παιδια), που στεκετε και δεν κολλαει στα χερια.. (ειδα κι επαθα να το μαθω)

 

Βαζουμε 100 γρ γαλα σε ενα κατσαρολακι και το ζεστενουμε μεχρι να παρει βραση... Μόλις παρει, το χαμηλωνουμε σε παπα πολυ σιγανη φωτια και ριχνουμε μεσα 25 γρ βουτυρο και 2 πλακες κουβερτουρα (σε κομματια).. Τα ανακατευουμε μεχρι να λιωσουν καλα και να γινει ενα ομοιμορφο μειγμα και το κατεβαζουμε απο τη φωτια..

Ετοιμο..

Ουτε ναπεριμενεις 100 ωρες να λιωσει σε μπν μαρι η κουβερτουρα και μετα να σφιγγει και να μην ξερεις τι να την κανεις ουτε να ριχνεις μεσα κρεμες γαλακτος ουτε τιποτα.. πολυ απλο και πολυ σουπερ (σαν το λεω εγω που φτιαχνω γλυκα για να τρωω το γλασσο.. :P

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αυτο το σοκολατενιο της Ελενης που λες το εχεις δοκιμασει?

Εμενα ο φουρνος μου εχει μεχρι 250 βαθμους αρα λογικα δεν μπορω να το φτιαξω.. :?

Και επισης λογικα πρεπει να το φας ολο εκεινη την ωρα αλλιως θα πηξειη σοκολατα.. για πες γιατι ειμαι ολιγον ασχετη..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ααααα και για να μην το ξεχασω επισης.. θα μοιραστω μαζι σας ενα παρα πολύ ωραιο υλικο που βρηκα για να διακοσμω τα κεικ σοκολάτας μου (γιατι πλεον φτιαχνω μονο κεικ αναμιχτο με σοκολατα που στο ασπρο βαζω κομματακια σοκολατας ) και απο πανω μια τεραστια στρωση γλασου... :lol:

 

Χρησιμοποιω τα μικρα μπαλακια δημητριακων απο τα παιδικα γιαουρτακια που δεν τα τρωει συνηθως ο χαρης (επειδη δεν του τα δινουμε δηλαδη οχι επειδη δεν τα θελει αμα τα δει τρωει μονο αυτα και αφηνει το γιαουρτι )

Διαλεγω τις συσκευασίες και παιρνω παντα αυτα που εχουν τα μικρα μπαλακια σε τρια χρωματα.. Επίσης βάζω caprice τα ασπρα με τις μαυρες ριγες.. :lol:

 

(Οπως εχετε καταλάβει σε αυτη την οικογενεια αν λειψει η σοκολατα θα πεθανουμε απο ασιτια...)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ααααα και για να μην το ξεχασω επισης.. θα μοιραστω μαζι σας ενα παρα πολύ ωραιο υλικο που βρηκα για να διακοσμω τα κεικ σοκολάτας μου (γιατι πλεον φτιαχνω μονο κεικ αναμιχτο με σοκολατα που στο ασπρο βαζω κομματακια σοκολατας ) και απο πανω μια τεραστια στρωση γλασου... :lol:

 

Χρησιμοποιω τα μικρα μπαλακια δημητριακων απο τα παιδικα γιαουρτακια που δεν τα τρωει συνηθως ο χαρης (επειδη δεν του τα δινουμε δηλαδη οχι επειδη δεν τα θελει αμα τα δει τρωει μονο αυτα και αφηνει το γιαουρτι )

Διαλεγω τις συσκευασίες και παιρνω παντα αυτα που εχουν τα μικρα μπαλακια σε τρια χρωματα.. Επίσης βάζω caprice τα ασπρα με τις μαυρες ριγες.. :lol:

 

(Οπως εχετε καταλάβει σε αυτη την οικογενεια αν λειψει η σοκολατα θα πεθανουμε απο ασιτια...)

 

 

 

 

 

βαλε την συνταγη τωραααααααααααααα ακουςςςςςςςςςςςςς τα σαλια μου τρεχουν :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σιγα βρε αυτο δεν ειναι δυσκολο.. Απλα φτιαχνω ενα απλο κεικ, στη μιση ζυμη ριχνω κακαο (οποτε γινεται σοκολατενια) και στην αλλη μιση ριχνω ενα πακετακι "σταγονες" κουβερτουρας (αυτο παιρνουμε για να κανουμε το γλασσο).. Και απλα απο πανω βαζω δυο στρωσεις γλασσο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

κουκλίτσα έκανα το κεικ σου με κάποια αλλαγή...

απλά έκανα την διπλή δόση για να το ψήσω σε φόρμα του κέικ...πολτοποίησα στο μπλέντερ δυο μήλα κι αντί βούτηρο έβαλα λάδι.

Ο Θεός βοηθός...είναι στον φούρνο και ψήνετε τώρα :?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κουκλίτσα έκανα το κεικ σου με κάποια αλλαγή...

απλά έκανα την διπλή δόση για να το ψήσω σε φόρμα του κέικ...πολτοποίησα στο μπλέντερ δυο μήλα κι αντί βούτηρο έβαλα λάδι.

Ο Θεός βοηθός...είναι στον φούρνο και ψήνετε τώρα :?

 

 

 

 

εγινε καλο?περιμενω να μου πεις για να κανω κ εγω την αλλαγη :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγινε καλο?περιμενω να μου πεις για να κανω κ εγω την αλλαγη :lol:

 

Τώρα σε λίγο θα το βγάλω...θα περιμένω να κρυώσει λίγο και ίσως κατά το βραδάκι φάω ένα κομμάτι. Το αργότερο αύριο θα σε ενημερώσω κουκλίτσα μου!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κουκλίτσα μιά χαρά έγινε...πολύ νόστιμο θα έλεγα με το μήλο μέσα! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αυτο το σοκολατενιο της Ελενης που λες το εχεις δοκιμασει?

Εμενα ο φουρνος μου εχει μεχρι 250 βαθμους αρα λογικα δεν μπορω να το φτιαξω.. :?

Και επισης λογικα πρεπει να το φας ολο εκεινη την ωρα αλλιως θα πηξειη σοκολατα.. για πες γιατι ειμαι ολιγον ασχετη..

 

 

το εχω κανει ναι ειναι σαν το σουφλε σοκολατας :!: βαλτο στο τερμα που ειναι ο φουρνος σου :!: τρωγετε ζεστο με μια μπαλα παγωτου τωρα αν δεν φαγωθει ολο εκεινη την στιγμη η σοκολατα θα πηξει μεσα κατα σαν μερεντα θα γινει στην υφη

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΪΚ ΔΙΑΒΟΛΟΥ

 

Υλικά

για το κέικ

 

1/2 κούπες αλεύρι που φουσκώνει μόνο του

1 κούπα ζάχαρη

1 κούπα καστανή ζάχαρη

1/2 κουταλάκι σόδα

1/2 κουταλάκι αλάτι

1 κούπα γάλα

1 κούπα μαργαρίνη σοφτ

4 αυγά

125 γρ. σοκολάτα κουβερτούρα λιωμένη, κρύα

1/4 κουταλάκι βανίλια1/2 κουταλάκι κόκκινο χρώμα ζαχαροπλαστικής (προαιρετικά)

 

για το γλάσο

 

200 γρ. σοκολάτα κουβερτούρα

200 γρ. κριμ τσιζ

2/3 κούπας γάλα

1/4 κουταλάκι βανίλια

λίγο αλάτι

1 1/2 κούπα ζάχαρη άχνη

 

Χρόνος προετοιμασίας: 30'

Χρόνος ψησίματος: 1 ώρα

 

 

Εκτέλεση

 

Βάλτε όλα τα υλικά του κέικ στο μπολ του μίξερ κι ανακατέψτε τα για 1' στη χαμηλή ταχύτητα. Χτυπήστε τα για 3' στη δυνατή ταχύτητα του μίξερ. Βουτυρώστε καλά μια μεγάλη στρογγυλή φόρμα για κέικ, με άνοιγμα στο κέντρο κι αδειάστε μέσα το μίγμα. Ψήστε το κέικ στους 180 βαθμούς Κελσίου, για 1 ώρα. Βγάλτε το από το φούρνο κι αφήστε το να κρυώσει επάνω σε σχάρα. Στο μεταξύ, ετοιμάστε το γλάσο. Λιώστε τη σοκολάτα σε μπεν μαρί κι αφήστε τη να κρυώσει. Χτυπήστε στο μίξερ το κριμ τσιζ με το γάλα και τη βανίλια, ν' αφρατέψει. Αδειάστε μέσα τη λιωμένη σοκολάτα, το αλάτι και τη ζάχαρη και χτυπήστε τα όλα μαζί, ώσπου να επιτύχετε ένα λείο, ομοιογενές μίγμα. Βάλτε το γλάσο στο ψυγείο για 1 ώρα, να πήξει. Βγάλτε το, ξαναχτυπήστε το ν' αφρατέψει και χωρίστε το σε 3 μέρη. Κόψτε το κέικ οριζόντια σε τρεις φέτες και ενώστε τες, βάζοντας γλάσο ενδιάμεσα. Πατήστε τες ελαφρά, ώστε το γλάσο να πιεστεί και να τρέξει σε διάφορα σημεία τριγύρω. Στολίστε με το υπόλοιπο γλάσο την επιφάνεια και πασπαλίστε με τριμμένη σοκολάτα. Φυλάξτε το κέικ στο ψυγείο. Βγάλτε το, 30' πριν το σερβίρετε, για να μαλακώσει.

 

cake%20diavolou.jpg

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΪΚ ΔΙΑΒΟΛΟΥ

 

Υλικά

για το κέικ

 

1/2 κούπες αλεύρι που φουσκώνει μόνο του

1 κούπα ζάχαρη

1 κούπα καστανή ζάχαρη

1/2 κουταλάκι σόδα

1/2 κουταλάκι αλάτι

1 κούπα γάλα

1 κούπα μαργαρίνη σοφτ

4 αυγά

125 γρ. σοκολάτα κουβερτούρα λιωμένη, κρύα

1/4 κουταλάκι βανίλια1/2 κουταλάκι κόκκινο χρώμα ζαχαροπλαστικής (προαιρετικά)

 

για το γλάσο

 

200 γρ. σοκολάτα κουβερτούρα

200 γρ. κριμ τσιζ

2/3 κούπας γάλα

1/4 κουταλάκι βανίλια

λίγο αλάτι

1 1/2 κούπα ζάχαρη άχνη

 

Χρόνος προετοιμασίας: 30'

Χρόνος ψησίματος: 1 ώρα

 

 

Εκτέλεση

 

Βάλτε όλα τα υλικά του κέικ στο μπολ του μίξερ κι ανακατέψτε τα για 1' στη χαμηλή ταχύτητα. Χτυπήστε τα για 3' στη δυνατή ταχύτητα του μίξερ. Βουτυρώστε καλά μια μεγάλη στρογγυλή φόρμα για κέικ, με άνοιγμα στο κέντρο κι αδειάστε μέσα το μίγμα. Ψήστε το κέικ στους 180 βαθμούς Κελσίου, για 1 ώρα. Βγάλτε το από το φούρνο κι αφήστε το να κρυώσει επάνω σε σχάρα. Στο μεταξύ, ετοιμάστε το γλάσο. Λιώστε τη σοκολάτα σε μπεν μαρί κι αφήστε τη να κρυώσει. Χτυπήστε στο μίξερ το κριμ τσιζ με το γάλα και τη βανίλια, ν' αφρατέψει. Αδειάστε μέσα τη λιωμένη σοκολάτα, το αλάτι και τη ζάχαρη και χτυπήστε τα όλα μαζί, ώσπου να επιτύχετε ένα λείο, ομοιογενές μίγμα. Βάλτε το γλάσο στο ψυγείο για 1 ώρα, να πήξει. Βγάλτε το, ξαναχτυπήστε το ν' αφρατέψει και χωρίστε το σε 3 μέρη. Κόψτε το κέικ οριζόντια σε τρεις φέτες και ενώστε τες, βάζοντας γλάσο ενδιάμεσα. Πατήστε τες ελαφρά, ώστε το γλάσο να πιεστεί και να τρέξει σε διάφορα σημεία τριγύρω. Στολίστε με το υπόλοιπο γλάσο την επιφάνεια και πασπαλίστε με τριμμένη σοκολάτα. Φυλάξτε το κέικ στο ψυγείο. Βγάλτε το, 30' πριν το σερβίρετε, για να μαλακώσει.

 

cake%20diavolou.jpg

 

 

 

ουαου :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και είναι όντως πολύ νόστιμο!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

θα το φτιαξω αυριο κ θα σου πω :wink::D

 

ΟΚ κουκλίτσα μου θα περιμένω να μου πεις κι εσύ τις δικές σου εντυπώσεις!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κεικ πορτοκάλι (δοκιμασμενο)

 

Υλικα

1 Βιταμ

2 φλυτζ. τσαγιου ζαχαρη ή δύο ποτηρια (οπως μετραει ο καθενας εγω προτιμω ενα ποτηρι κανονικου μεγεθους που αφηνω απο πανω ενα δαχτυλο κενο)

5 αβγα

1 φλ. τζαγιου χυμο πορτοκαλι (το ιδιο με οτι μετρησετε τη ζαχαρη)

Ξυσμα από ενα πορτοκάλι

1 πακετο φαρινα κοκκινη

 

 

και αν βάλετε μισό φλιτζάνι χυμό πορτοκάλι και μισό γάλα είναι πιο αφράτο............γιαμ γιαμ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υγρό κέικ λεμονιού

 

45354827az6.th.jpg

 

Υλικά

 

3 αυγά 175 γρ.

ζάχαρη 75 γρ.

κρέμα γάλακτος 35% λιπαρά

140 γρ. αλεύρι 1 κουτ. του γλυκού μπέικιν πάουντερ

50 γρ. βούτυρο λιωμένο

20 ml ρούμι

ξύσμα από 1 λεμόνι

 

Επικάλυψη

100 γρ. ζάχαρη άχνη

χυμός από 1 λεμόνι

 

Εκτέλεση

 

Σε ένα μπολ ανακατεύουμε τα αυγά, τη ζάχαρη και το ξύσμα από το λεμόνι. Προσθέτουμε την κρέμα γάλακτος, το αλεύρι, το μπέικιν πάουντερ και ανακατεύουμε. Στο τέλος, προσθέτουμε το λιωμένο βούτυρο και το ρούμι.

Αδειάζουμε το μείγμα σε μία βουτυρωμένη και αλευρωμένη φόρμα του κέικ, αφήνουμε στο ψυγείο για μισή ώρα να ξεκουραστεί και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 2000 για 7 λεπτά και στους 160- 170 0 για 40 λεπτά περίπου.

Μόλις βγει από το φούρνο, ξεφορμάρουμε με προσοχή και γκλασάρουμε με την άχνη και το λεμόνι, που προηγουμένως τα έχουμε ανακατέψει, με ένα πινέλο.

 

Καλή επιτυχία!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για όποια ενδιαφέρεται έβαλα μόλις στο φούρνο ένα κέικ και περιμένω να ψηθεί γιατί σήμερα θα έκανα επιδρομή στις σοκολάτες του σούπερ μάρκετ

Βγαίνει καταπληκτικό σε γεύση και δεν έχει τραγικές θερμίδες όπως άλλα κέικ ! Όποια πάλι δεν νηστεύει όπως εγώ μπορεί να το περάσει με γλάσο μετά για ποιο φαντεζύ όψη ή με ζάχαρη άχνη

 

Νηστήσιμο σοκαλατένιο Κέικ

 

Υλικά

3 φλ.τσαγιού αλεύρι για όλες τις χρήσεις

7 κουτ.σούπας κακάο

1 κουτ.γλυκού σόδα φαγητού (αυτά τα τρία κοσκίνισμα)

 

2φλ.τσαγιού ζάχαρη

10 κουτ.σούπας ηλιέλαιο (οτιδήποτε εκτός ελαιόλαδο γιατί μυρίζει)

2 κουτ.σούπας ξύδι

2 βανίλιες

2φλ.τσαγιού νερό βρύσης

 

Όλα αυτά μαζί τα ανακατεύεται καλά μέχρι να γίνει ένα μείγμα ωραίο και παχύρευστο Αλέιφουμε την φόρμα με ηλιέλαιο και πασπαλιζουμε με κακάο (το έχω κάνει και με άχνη ζάχαρη) βάζουμε το μείγμα μας και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο για 30΄ λεπτά στους 175-180 βαθμούς .

Βέβαια ανάλογα με τον κάθε φούρνο το ψιλοελεγχουμε πρώτα

 

Τώρα περιμένω να βγει να κρυώσει και να τσιμπίσω μια κοματάρα με γάλα

σλούρπ σλούρπ :?:lol::lol::lol:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να κάνω μια ερώτηση στις μαγέρισσες;;;

 

 

έχω ξυνόγαλα το οποίο παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειές μου δεν κατάφερα να πιω.... Αν κάνω κέικ με γιαούρτι μπορώ να το χρησιμοποιήσω αντί γιαουρτιού;

 

Το είπα στον σύζυγο και μου είπε: ΝΑ ΤΟ ΦΑΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ!!!!! :lol::lol:

 

Δέχομαι κι άλλες συνταγές που μπορώ να το χρησιμοποιήσω

 

 

Ευχαριστώ....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Δίχρωμο κέικ!

 

006kk3.th.jpg

 

Υλικά

Λάδι για το άλλειμα των σκευών

175 γραμ. μαλακωμένο βούτυρο

175 γραμ. ζάχαρη

2 βανίλιες

3 μεγάλα αυγά χτυπημένα

175 γραμ. αλεύρι που φουσκώνει μόνο του (φαρίνα)

1 κουτ. σούπας γάλα

Κόκκινο χρώμα ζαχαροπλαστικής

8 κουτ. σούπας ζεσταμένη μαρμελάδα φράουλα

ή σώς σοκολάτας

Άχνη ζάχαρη

Εκτέλεση

 

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 190 βαθμούς.

Λαδώνουμε δυο στενόμακρες βαθειές φόρμες - περιεκτικότητας ενός λίτρου η κάθε μία - και τις στρώνουμε με λαδόκολα.

Χτυπάμε καλά το βούτυρο με τη ζάχαρη και μετά, ρίχνουμε μέσα τις βανίλιες και τα χτυπημένα αυγά (λίγα - λίγα), χτυπώντας καθε φορά το μείγμα πολύ καλά.

Ρίχνουμε το αλεύρι και το γαλα και ανακατεύουμε καλά μέχρι το μείγμα να γίνει ένας μαλακός χυλός.

Ρίχνουμε τη μισή ποσότητα στη μία φόρμα και ισιώνουμε την επιφάνεια με ένα κουτάλι. Προσθετουμε στο άλλο μισό μείγμα μερικές σταγόνες από το κόκκινο χρώμα ζαχαροπλαστικής , ανακατεύουμε και αδειάζουμε στην άλλη φόρμα.

Ψήνουμε τα κέικ στο φούρνο για 30 λεπτά μέχρι να φουσκώσουν και να πάρουν χρώμα. Μόλις είναι έτοιμα, τα ξεφορμάρουμε, βγάζουμε τη λαδόκολλα και τα αφήνουμε να κρυώσουν.

Μόλις κρυώσουν, κόβουμε κάθε κέικ στη μέση οριζόντια: Έτσι, έχουμε 4 στενόμακρα παραλληλεπίπεδα. Τα ενώνουμε εναλλάξ μετάξύ τους με τη μαρμελάδα (κόκκινο με άσπρο - άσπρο με κόκκινο)ή την σως σοκολάτας και πασπαλίζουμε με την άχνη ζάχαρη.

 

Καλή επιτυχία!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...