Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διήμερο Αθήνα


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,με τον άνδρα μου κανονισαμε το επόμενο σαβ/κο να πάμε Αθήνα για 2μέρες και θα ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια από εκεί τι προτείνουν για καφε-ποτό-φαγητό (απο αξιοθέατα έχω κανα δύο υποψιν μου).Θα κινηθούμε κέντρο και βόρεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μουσεί ακρόπολης και για φαγητό ή καφέ, τουριστικό τρενάκι πλάκας, τελεφερίκ λυκαβητός ή τραμ και φλοίσβος για καφέ..εννοείται πλάκα θησείο πεζόδρομς..

φαγητό τι προτιμάτε, παραδοσιακά, ελληνικά , έθνικ..πες κι εδω είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον θα κινηθειτε κεντρο και βορεια, να σου προτεινω τα εξης:

-κεντρο: το καλυτερα εστιατορια ειναι α) πολυ ακριβο-το funky gourmet κεραμεικος, β) ακριβα-αθηρι κεραμεικος, κουζινα Θησειο, γ) μετρια-τζιτζικας και μερμηγκας μητροπολεως, avocado νικης συνταγμα (χορτοφαγια) και κανελα γκαζι, δ) οικονομικα-στο χερι fallafellas φαλαφελ αιολου (εχει τεραστια ουρα) και κωστας σουβλακι στη μητροπολεως.

καφε στο κεντρο συνηθως πανε οι επισκεπτες στο μουσειο ακροπολης, πολυ ωραια, μοναστηρακι-θησειο στον πεζοδρομο επισης ωραια και στο κολωνακι, μετρια. Αλλα της μοδας σημερα για τους Αθηναιους ειναι η περιοχη κοντα στην αιολου. Και για ποτο το βραδυ.

-βορεια: εστιατορια α) ακριβα botrinis και chefi στο χαλανδρι β) μετρια τζιτζικας και μερμηγκας (ειναι αλυσιδα). Το χαλανδρι επισης εχει μπαρακια, καφετεριες φουλ. Κηφισια δεν θα σου προτεινα να πας για φαγητο, αλλα για κανενα καφε στο κεφαλαρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια για τις προτάσεις σας.Έχω να ρθω πολύ καιρο-χρόνια Αθήνα και δεν ξέρω τι παίζει.'Εχουμε φίλους εκεί αλλά κ αυτοι με τα παιδια κ τις δουλειες από οτι μου έχουνε πει δεν βγαινουν κ πολύ πιθανον να μην ξερουν κ πολλά.

Από γουστα στην κουζίνα ειμαστε μαλλον ελληνικη και ο,τι καλο-ξεχωριστό ευπροσδεκτο.Όταν λες Χαρα ακριβό πόσο περιπου εννοούμε(αν ξερεις φυσικά)το ατομο 40-50-100ευρώ;Γιατι εχω ακουσει κ εξωφρενικες τιμες .Βέβαια ο καθενας μπορει να δώσει όσα θέλεο-έχει απλά να ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

ταβέρνες για ωραία μαγειρευτά άνω πετράλωνα , θεραπευτηριο , οικονομου, επίσης στην πλ άνω πετραλώνων προς κουκάκι όλα τα ταβερνάκια με μεζέδες. πλάκα γενικά όχι, πολύ τουριστικά.

αλλιώς fridays κολωνάκι, la pasteria επίσης, και με οικονομικά μενού..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις προτάσεις σας.Έχω να ρθω πολύ καιρο-χρόνια Αθήνα και δεν ξέρω τι παίζει.'Εχουμε φίλους εκεί αλλά κ αυτοι με τα παιδια κ τις δουλειες από οτι μου έχουνε πει δεν βγαινουν κ πολύ πιθανον να μην ξερουν κ πολλά.

Από γουστα στην κουζίνα ειμαστε μαλλον ελληνικη και ο,τι καλο-ξεχωριστό ευπροσδεκτο.Όταν λες Χαρα ακριβό πόσο περιπου εννοούμε(αν ξερεις φυσικά)το ατομο 40-50-100ευρώ;Γιατι εχω ακουσει κ εξωφρενικες τιμες .Βέβαια ο καθενας μπορει να δώσει όσα θέλεο-έχει απλά να ξέρουμε.

 

Εσεις ποσα θελετε να δωσετε? Για να σου προτεινω αναλογα. Το funky gourmet ειναι το ακριβοτερο με διαφορα, με μενου/ατομο απο 65 ευρω αλλα ειναι κατι το ιδιαιτερο. Τζιτζικας εχει ορεκτικα απο 5 ευρω, κυριως απο 8 ευρω περιπου. Μεζεδοπωλειο. Φαλαφελ στο χερι ειναι 2,5 ευρω. Βλεπεις εχει τεραστιες διαφορες. Πες μου τι θελεις και θα σου προτεινω. Ειμαι μεταξυ αλλων και κριτικος εστιατοριων (χομπυ)....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια, αλλα το fallafelas ειδικά για 2ήμερο δεν θα το πρότεινα. Άνετα η αναμονή μπορεί να φτάσει κανένα 20λεπτο. Δεν είναι μόνο που βλέπεις την ουρά, προχωράει πολύ αργά κιόλας. Δεν ξέρω γιατί, εν μέρει ίσως είναι και ο χρόνος που δίνουν στο να εξηγήσουν τις επιλογές γιατί έχει πολλούς ακόμα που πανε απο περιέργεια. Και αν είσαι του fallafel και το έχεις φάει και αλλού, δεν θα πεις ότι έφαγες κάτι πολύ ανώτερο. ΟΚ, μια χαρά είναι, νοστιμότατο, φρέσκα υλικά, οικονομικό, αλλα αν έχεις πεταχτεί σε μια πόλη να τη δεις, 20 λεπτά σε μια ουρά είναι υπολογίσιμα. Επίσης γύρω στις 20.30 αν θυμάμαι κλείνουν. To πλεονέκτημά του είναι ότι είναι φτηνό και γλιτώνεις το χρόνο να δεις κατάλογο, να παραγγείλεις, οπότε στην ουσία ίσως να σου βγει και πιο γρήγορα, αν δεν σε πειράζει να περιμένεις στην ουρά. Έχει γύρω παγκάκια να κάτσετε. Εμένα με ενόχλησε η αναμονή, αλλά φαντάζομαι με παρέα περνάει πιο ευχάριστα η ώρα.

 

Δεν έχω να προτείνω κάτι με κλειστά μάτια. Ενδέχεται όταν έρθετε να είναι πηγμένα με κόσμο κάποια μέρη ή όχι και αυτό κάνει μεγάλη διαφορά. Τα τελευταία χρόνια η Πλάκα είναι όμορφη, αλλά είναι μέρες που έχει πολύ κόσμο.

 

Θα διάλεγα ίσως κάποιο μαγαζί στην Αδριανού στον πεζόδρομο ανάμεσα στο Μοναστηράκι και στο Θησείο, αν ο δρόμος σας σας φέρει προς τα εκεί, αλλά δεν θυμάμαι κάποιο συγκεκριμένα. Είναι ωραία τώρα την άνοιξη με το πράσινο. Εκεί μαζεύει αρκετούς τουρίστες αλλά και ντόπιους.

 

https://www.google.gr/maps/@37.975913,23.723643,3a,75y,123.43h,82.43t/data=!3m4!1e1!3m2!1sCI9Y4DLne5dXQKGKQ43b8g!2e0

 

Επίσης έχει μια ταράτσα πάνω στο Μοναστηράκι, με πανέμορφη θέα, το 360. Την κουζίνα του δεν την ξέρω, μόνο περαστική ήμουν και θαύμασα τη θέα. Και έχω ακούσει και για άλλο ένα δίπλα, το Α for Athens, αν δεν κάνω λάθος, για ποτό. Αυτά τα δύο μαγαζιά ειδικά μαζεύουν αρκετή νεολαία, σε σχέση με τον πεζόδρομο, λιγο πιο κάτω.

 

http://popaganda.gr/wp-content/uploads/360-moires.jpg

 

Πιο ήσυχα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να ξεμακρύνεις έστω και για λίγο περπάτημα είναι στους Διοσκουρους, αυτή την εποχή. Ένα μαγαζάκι με λίγους μεζέδες, κυρίως σαν καφέ λειτουργεί, δεν θυμάμαι καν τι προσφέρει, στην άκρη της Πλάκας με θέα όλο το πράσινο και λιγη Ακρόπολη. Αλλά ενδέχεται να έχει πολύ κόσμο και εκεί, αναλόγως τη μέρα και να ξεμακρύνετε τζάμπα.

 

http://www.estockphoto.com/results.asp?image=2001-256145-01&itemw=4&itemf=0001&itemstep=1&itemx=3

 

Όπως καταλαβαίνεις, κριτήριο ήταν πιο πολύ η ατμόσφαιρα και όχι η ποιότητα του φαγητού και του καφέ για τις συγκεκριμένες προτάσεις...

 

Προς το βραδάκι η ντόπια νεολαία γεμίζει τις καφετέριες πέριξ της πλατείας στον Κεραμεικό - Γκάζι, ειναι αρκετά συμπαθητικό το μέρος, μπορείς να κατηφορίσεις από το Θησείο με τον πεζόδρομο. Αλλά νομίζω είναι από αυτά που πάει κάποιος γιατί πάνε όλοι... Δηλαδή μάλλον δεν θα το πρότεινα για διήμερο, εκτός και αν είναι από τα ενδιαφέροντά σας να πάτε εκεί που είναι οι "ΙΝ" καφετέριες... Και έχει σχετικά εύκολο πάρκινγκ, σε σχέση με πιο πάνω Πλάκα κτλ. Καλύτερα Αγία Ειρήνη, που γράφτηκε πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επίσης έχετε κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δείτε κάποιο άλλο μουσείο πχ? στην Πλάκα για παράδειγμα, υπάρχει το λουτρό των Αέρηδων που εχει πολύ ενδιαφέρον..είμαι αρχαιολόγος αν έχετε και τέτοιες "ανησυχίες" πες μου.

Επίσης οπωσδήποτε βόλτα ακρόπολη και αρχαία αγορά (ένα εισιτηριο με το μουσείο) η βόλτα στην αγορά τώρα που είνα άνοιξη είναι μαγευτική, και η στοά του αττάλου υπέροχη. αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...