Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδίατρος φιλικός προς το θηλασμό στο Ηράκλειο Κρήτης;


Zaxarenia

Recommended Posts

Καλησπέρα, σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω την παιδίατρό μας.

Γενικά δεν με ενθουσιάζει, θα έλεγα με απωθεί και ειδικά όσον αφορά το θηλασμό έχουμε διαφορετικές απόψεις και δεν μπορώ να συνεργαστώ έτσι....θέλω να μπορώ να εμπιστεύομαι την/τον γιατρό και να μην αναρωτιέμαι κάθε φορά αν κρύβεται κάτι πίσω απ'αυτά που λέει ή αν απλά είναι άσχετη με το θέμα....:roll:

και πιο πολύ δεν μπορώ να συγχύζομαι κάθε φορά που πηγαίνω τη μικρή μου για επίσκεψη. Αυτά για να εξηγήσω την κατάσταση που επικρατεί....

οπότε αν ξέρει καμιά κοπέλα παιδίατρο στο Ηράκλειο Κρήτης άξιο εμπιστοσύνης και ειδικά φιλικό προς το θηλασμό θα ήθελα πολύ να με ενημερώσει....

Ευχαριστώ πολύ! :)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Zaxarenia εγω πηγαινα στην Μαρια Τεντου,το ιατρειο της ειναι στην πλατεια Ελευθεριας

Πριν μερες την ειδα στο αεροδρομιο και της ειπα οτι περιμενω το 4ο και οτι θα ηθεκα αυτη να ειναι παρουσα στον τοκετο και μου ειπε να την ειδοποιησω

Το ασχημο με εμενα ειν αι οτι δεν μενω Ηρακλειο και δεν μπορω να πηγαινω τα τρια παιδια καθε φορα πηγαινε ελα 100 χλμ

Και θα πρεπει να κλεισεις ραντεβου

 

Ριξε μια ματια κι εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31524&highlight=%CC%E1%F1%E9%E1+%D4%E5%ED%F4%EF%F5

4

Link to comment
Share on other sites

Ηλιάννα μου ειλικρινά σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!:D

Κρίμα να μην είχ ρωτήσει νωρίτερα, θα είχα γλυτώσει έτσι τρομερό άγχος και σκέψεις για το τι είναι σωστό και τι όχι....

η παιδίατρος που έχω τώρα μου είπε (για ακόμη μια φορά) ότι το μητρικό γάλα δεν επαρκεί τώρα σε σίδηρο(έχει φάει κόλλημα με το σίδηρο) και γι'αυτό υποτίθεται έπρεπε να τρώμε ρυζάλευρο και άλλες τέτοιες κρέμες στη συνέχεια.

Και παρόλο που της έχω πει ότι είμαι κατά των σκευασμάτων εκείνη επιμένει....αφού είναι μελετημένες ειδικά για βρέφη!:shock::evil:

Κατά τ' αλλα όμως όταν η μικρή μου παρουσίασε ατοπική δερματίτιδα(ανθυμάμαι καλά έτσι λεγεται) έλεγε οτι με τον μητρικό θηλασμό ελαφρύνουμε την κατάσταση(γιατί αν έπαιρνε αγελαδινό πιθανότατα θα είχε κάνει μεγαλυτερη αλλεργία).Τι να πεις!

Γενικά όμως δε μου αρέσει...είναι ψυχρή.

Τέλοσπάντων, μην το κουράζω άλλο.Θα την πάω στην Μ.Τ. όπως συστήνεις!

Σ'ευχαριστώ και πάλι!

 

Υ.Γ. Η βλακεία είναι που έχω κλείσει ραντεβού με την παλιά από τώρα για τον επόμενο μήνα για τον εμβολιασμό και έχει το εμβόλιο...:?

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ασχημο με εμενα ειν αι οτι δεν μενω Ηρακλειο και δεν μπορω να πηγαινω τα τρια παιδια καθε φορα πηγαινε ελα 100 χλμ

 

Προς Χανιά είσαι ή Άγιο Νικόλαο;Κρίμα πάντως!(για την παιδίατρο, όχι που δε μενεις Ηρ'ακλειο :))Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κιόλας!Πάτε για το κορίτσι τώρα;!:lol:Γερό να είναι και....κορίτσι!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Ο παιδίατρος που παρακολουθεί τον δικό μου είναι ο Βασιλογιαννάκης. Είναι καλός γιατρός (πιθανόν να τον έχετε ακούσει, θεωρείται πολύ γνωστος στο Ηράκλειο).

 

Όσον αφορά στο θέμα του θηλασμού, υποστηρίζει ό,τι και ο ΠΟΥ, δηλαδή min τα 2 χρόνια. Μάλιστα, μου έχει πει ότι έχει μιλήσει αρκετές φορές σε συνέδρια για τα πλεονεκτήματα του μητρικού θηλασμού. Την τελευταία φορά που είχε δει τον μικρό μου (όταν συμπλήρωσε χρόνο), με ρώτησε εάν σε κανένα μήνα σκόπευα να σταματήσω το θηλασμό. Ξαφνιάστηκα και τον ρώτησα γιατί και εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο παιδί. Μου απάντησε ότι φυσικά δεν είχε κανένα πρόβλημα το παιδί, ότι ο θηλασμός μεγαλώνει γερά παιδια και ότι νόμιζε απλά ότι εγώ είχα κουραστεί (επειδή πιο πριν του έλεγα ότι ξυπνάει πολλές φορές τη νύχτα).

 

Παρόλα αυτά, μία πολύ καλή μου φίλη έχει μία κορούλα 5 μηνών την οποία παρακολουθεί η γιατρός Μαρία Τέντου. Από όσα μου έχει πει έχω καταλάβει ότι πρέπει να είναι πολύ καλή γιατρος (και στο θέμα του μητρικού θηλασμού), συνεπώς αφού την συστήνουν πολλοί, μαλλόν πήγαινε σε εκείνη.

BnNFp2.png yfnIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς Χανιά είσαι ή Άγιο Νικόλαο;Κρίμα πάντως!(για την παιδίατρο, όχι που δε μενεις Ηρ'ακλειο :))Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κιόλας!Πάτε για το κορίτσι τώρα;!:lol:Γερό να είναι και....κορίτσι!

Μεσσαρα ειμαι...50 να ερθουμε και αλλα τοσα να επιστρεψουμε

Αντε να μας φτιαξουν το δρομο να ειναι πιο ευκολη η προσβαση

 

Εμεις δεν πηγαιναμε αυτην την περιοδο ουτε για αγορι,ουτε για κοριτσι,για να δουμε ομως τι ψαρια θα πιασουμε:-P

4

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!:)

kikaki, σ'ευχαριστώ και σένα! Ακουστά το έχω το επίθετο του γιατρού σου...

ωστε υπάρχουν παιδίατροι φιλικοί προς το θηλασμό....:roll: κοίτα να δεις που δεν το περίμενα! Ανέπτυξα το θέμα, αλλά για να πω την αλήθεια δεν περίμενα να βρω λύση...και μάλιστα τόσο γρήγορα! Χαίρομαι ιδιαίτερα!:D

Ηλιάννα μου φαντάζομαι την ταλαιπωρία σας...ο άντρας μου έχει καταγωγή από Κριτσά, έχω πάει 2-3 φορές. Είναι ωραία η διαδρομή όμως!:D

 

Εμεις δεν πηγαιναμε αυτην την περιοδο ουτε για αγορι,ουτε για κοριτσι,για να δουμε ομως τι ψαρια θα πιασουμε:-P

 

Καλή ψαριά θα είναι!:lol:

Έχω δύο φίλες (μία στην Αθηνα, μία εδώ) που γεννανε ίδια περίοδο με σένα!Η Ηρακλειώτισα μέχρι 8/7/10 και η Αθηναία μέχρι 10/6/10.

Εγώ πάλι γέννησα 6/6/09!:-D Ωραία εποχή = καλή ψαριά!:lol:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Καλή Χρονιά!

Πήγα σήμερα στην Τέντου! Πολύ καλή, τουλάχιστον η πρώτη εντύπωση ήταν άριστη! Και για ακόμη μια φορά τα πηρα στο κρανίο με την παλιά γιατί δεν έλεγχε τη μικρή μου από κάτω (στο πουλάκι της) και έπαθε σύμφηση χειλεων και έτσι πήγαμε (ευτυχώς άμεσα) σε παιδοχειρούργο....:(

Ευτυχώς όλα θα πάνε καλά...

Φυσικά τα βάζω και με τον εαυτό μου πάρα πολύ γιατί σαν μάνα (καλή υποτίθεται) έπρεπε να το είχα προσέξει αλλά τι να πω...θεωρουσα ότι αν ήταν κάτι σοβαρό θα το έβλεπε η παιδίατρος...κακώς! που να το'ξερα όμως.... προσπαθώ να δικαιολογήσω τον εαυτό μου, αλλά και πάλι με θεωρώ απαράδεκτη οσον αφορά αυτό το θέμα...τσπ! Ξέφυγα ΄πάλι!

Ηλιάννα σ'ευχαριστώ για τη σύσταση, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη για πρώτη φορά!

Με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ηλιάννα σ'ευχαριστώ για τη σύσταση, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη για πρώτη φορά!

Με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου!:D

Πολυ χαρηκα που εμεινες ευχριστημενη

4

Link to comment
Share on other sites

Zaxarenia μου μόλις τώρα είδα το θέμα....Εμείς έχουμε τον Τριγώνη και είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι!!!!Είναι υπέρ του θηλασμού και μάλιστα στην πρώτη επίσκεψη μου ανέλυσε ΤΑ ΠΑΝΤΑ περί θηλασμού!!!! Αφού να φανταστείς είχα μαζέψει απορίες και μου τις κάλυψε ΟΛΕΣ πριν καν ρωτήσω!!! Βέβαια εξαιτίας του θανάτου της κουνιάδας μου (33 χρόνων) πέρασα άσχημη ψυχολογική περίοδο και δυστυχώς πάνε 5 μέρες που δεν έχω γάλα (μου κόπηκε) και ο γιατρός με το ζόρι επειδή τον πίεσα μου συνέστησε κάποιο ξένο γάλα....δεν ήθελε αλλά στην κατάσταση που βρίσκομαι τώρα δεν θέλω το παιδί μου να πεινάει....άλλωστε πάλι καλά που τον θήλαζα 9 μήνες!!!! Ελπίζω όταν με το καλό κάνουμε 2ο μωράκι να το θηλάσω περισσότερο!!!!

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Κυριακή!

Καταρχήν τα συλλυπητήριά μου για την κουνιάδα σας. Κρίμα βέβαια που κόπηκε το γάλα σου, αλλά φυσικά και πρέπει να φάει το παιδάκι σου.

Ίσως να μπορούσε να σε βοηθήσει κάποια σύμβουλος θηλασμού για επαναγαλακτισμό...δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ελπίζω όμως να νιώσεις και εσύ σύντομα καλά, άσχετα με το αν θηλάσεις ξανά ή όχι.

Ακουστά τον εχω και τον Τριγώνη(όπως και τον Βασιλογιαννάκη που μου συνέστησε η kikaki). Τώρα πήγαμε στην Τέντου!

Πολύ καλή φαίνεται, τουλάχιστον είναι ευγενική και ήρεμη και από τα λίγα που είπαμε ενημερωμένη σχετικά με θηλασμό.

Σ'ευχαριστώ!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά κοπέλα μου! Πολύ χαίρομαι που σου αρέσει η παιδίατρος! Το παν είναι να συννενοείσαι με τον γιατρό οπότε ;)

Να χαίρεσαι το ζουζούνι σου!!!

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...