Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΩΝ


saza

Recommended Posts

Εχω απορια αν αυτο συμβαινει μονο εδω στη Λαρισα ή και σε αλλες πολεις.....ο παιδιατρος πρεπει ή δεν πρεπει να κανει επισκεψεις στα σπιτια???? Εγω παντως θυμαμαι οταν ημουν μικρη ο παιδιατρος οταν ημαστα αρρωστα ερχοταν στο σπιτι...τωρα, χθες που το μωρο ειχε κατι ασπρα σπυρακια στο στομα ουσιαστικα μου εκανε διαγνωση απο τηλεφωνου και μου ειπε να παρω DACTARIN. Η πεθερα μου φρικαρε "καλα θα του δωσεις φαρμακο χωρις να το δει????" και δε με αφησε. Για ενημερωστε με αν προκειται περι νεας μοδας των παιδιατρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ;

ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ Ή ΔΕΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙ;

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΠΙΟ ΒΑΡΙΑ, ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΞΩ;

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ, ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΡΟΤΙΜΑΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικος μου και μια αλλη που θεωρειται και αυτη top δεν κανουν κατ'οικον επισκεψεις επειδη εχουν πολυ δουλεια, οποτε εξυπηρετεισαι απο το τηλεφωνο η περιμενεις ραντεβου για να πας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μία που δε μου ερχοταν για επίσκεψη στο σπίτι την άλλαξα. Γενικώς, το ΄χω ξαναγράψει, αν κάτι δε μου "κάθεται " καλά στον παιδίατρο τον αλλάζω. Εδώ στην Αθήνα έχουμε αρκετούς απ αυτούς αλλά και η Λάρισα μεγάλη πόλη είναι σίγουρα και εκεί θα έχετε αρκετές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες, καλησπέρα & ό,τι καλύτερο για τα παιδάκια σας!!!

Προσωπικά, πιστεύω ότι είναι του συρμού. Μάλλον, λίγοι είναι οι παιδίατροι, οι οποίοι πηγαίνουν στα σπίτια.

Άλλαξα δύο παιδιάτρους μέχρι να βρω κάποιον να πηγαίνει και οι δύο με δύσκολες καταστάσεις. Την πρώτη παιδίατρο, την άλλαξα, όταν η μικρή μου είχε τη γαστρεντερίτιδα. Εγώ στη δουλειά και το μωρό με την κυρία που την κράταγε και με οδηγίες χρήσεως, γιατί ήδη είχαμε τα πρώτα σημάδια. Προς το μεσημέρι, η μικρή κάνει τα κακάκια της κι η κυρία βλέπει αίμα στην πάνα. Τρομοκρατημένη, τηλεφωνεί στη μαμά μου, η οποία τρέχει στο σπίτι και παίρνει τηλέφωνο την παιδίατρο, η οποία της λέει ότι τώρα είναι κουρασμένη και δεν μπορεί να έρθει στο σπίτι, να την πάμε το απόγευμα στο ιατρείο της. Καλά, ούτε που μας ξαναείδε. Ο δεύτερος παιδίατρος μας "έχασε", όταν είχα πέρυσι το χειμώνα το κοριτσάκι μου άρρωστο με ίωση, η οποία της είχε κάνει υψηλό πυρετό με εξανθήματα και δεν απαντούσε στο ιατρείο (λογικό, αφού ήταν 9.ΟΟ το βράδυ), αλλά ούτε στο κινητό. Στην απέναντι πολυκατοικία, μόλις είχε ανοίξει το ιατρείο της μία νέα παιδίατρος, πήρα το τηλέφωνό της από την ταμπέλα, την πέτυχα την ώρα που έφευγε και γύρισε πίσω, την εξέτασε τη μικρή. Μέχρι σήμερα, αυτή έχουμε - αν και νέα - κι είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Μάλιστα, επειδή η μικρή το καλοκαίρι έπαφε επεφυκίτιδα, της τηλεφώνησα, παραμονή Δεκαπενταύγουστου, αργά το βράδυ κι απάντησε και μας καθοδήγησε. Κι όταν επιστρέψαμε από τις διακοπές και της τηλεφώνησα για να την ευχαριστήσω, που τουλάχιστον απάντησε, μου είπε ότι αυτή είναι η δουλειά της. Ελπίζω, να μην "στραβώσει" κι αυτή.

Όπως είπε κι η ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ τουλάχιστον στην Αθήνα, έχουμε επιλογές αρκετές, αλλά για την επαρχία, δεν ξέρω τι επιλογές έχεις; Αλλά, να δώσει φάρμακα από το τηλέφωνο, δεν ξέρω, τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς την δικιά μας την φωνάζουμε στο σπίτι πάντα, είτε για εμβόλιο είτε για εξέταση. Το καλό είναι ότι μένει κοντά στο σπίτι μας και βολεύει αλλά μέχρι να την πετύχουμε πρέπει να της τηλεφωνησουμε 2-3 φορες. Αν και αυτό με ενοχλεί είναι πολύ καλή όμως και δεν θέλω να την αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πάντως μένοντας στο εξωτερικό (Ισπανία τώρα, αλλά και σε άλλες χώρες παλαιότερα), η επίσκεψη από γιατρό (οποιασδήποτε ειδικότητας) στο σπίτι ακούγεται σαν μεγάλη πολυτέλεια!

Εμείς πηγαίνουμε σε συγκεκριμένο παιδίατρο, σε ένα ιδιωτικό ιατρικό κέντρο (μέσω ιδιωτικής ασφάλισης). Για έκτακτα περιστατικά στο κρατικό νοσοκομείο (μέσω κρατικής ασφάλισης), όπου επίσης δουλεύει ο ίδιος γιατρός πολλές φορές.

Το τηλέφωνό του δεν το έχουμε καν!

s5bnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...