Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φόβοι για τον τοκετό στο σπίτι- ιστορίες για το τι μπορεί να πάει στραβά


Nena

Recommended Posts

Εγω είμαι πολύ θετική στον τοκετό στο σπίτι και σιγουρα θα το επιχειρούσα αν δεν είχα μια καισαρική στο ιστορικό μου. Το θεμα είναι που θα βρεις γιατρό και μαια που θα σε αναλάμβαναν. Και επίσης είναι σημαντικό να είσαι κοντά σε νοσοκομείο σε περίπτωση που συνέβαινε κάτι απρόοπτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν γεννουσα σπιτι το γιο μου δυστυχως δεν θα τον ειχα :? λογω αποκολλησης πλακουντα. στο νοσοκομειο ομως ημουν συνδεμενη με καρδιοτοκογραφο και μου εγινε αμεσως υπερηχος οταν χαθηκαν οι σφυγμοι του μωρου :?

Link to comment
Share on other sites

αν γεννουσα σπιτι το γιο μου δυστυχως δεν θα τον ειχα :? λογω αποκολλησης πλακουντα. στο νοσοκομειο ομως ημουν συνδεμενη με καρδιοτοκογραφο και μου εγινε αμεσως υπερηχος οταν χαθηκαν οι σφυγμοι του μωρου :?

 

Επειδή ξέρω αρκετες τετοιες περιπτώσεις εγω είμαι ακρως αρνητική στον τοκετό στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο αυτο που περασα ουτε να το σκέφτομαι!

Στο κέντρο φυσικού τοκετού ισως...εφοσον ειναι σταντ μπαι γιατρος απο πάνω σε περιπτωση ανάγκης. Υποψιν οτι πριν γεννησω ήμουν υπερ της ιδεας...βλεποντας ομως τι μπορει να προκυψει αλλαξα γνώμη...λιγο :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν θα το επιχειρούσα για πολλούς πρακτικούς λόγους, όχι μόνο για τους προφανείς- ιατρικούς.

Είσαι έγκυος τώρα; Αν σε ενδιαφέρει πάντως το θέμα του τοκέτου στο σπίτι φαντάζομαι θα έχεις έρθει σε επαφή με την Ευτοκία.

Αρχίζουν καινούρια μαθήματα αυτόν τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας δεν ειμαι εγκυος..... αλλα προβληματιστηκα διαβαζοντας ενα αρθρο σε καποιο περιοδικο αναθεωρησα την υποψη μου σε καποια πραγματα........δηλαδη τωρα θα το σκεφτομουν να το κανω παρολο που εχω κανει καισαρικη!

Υπαρχουν παντως γιατροι νομιζω στ οργανισμο φυσικου τοκετου(ετσι λεγεται νομιζω) και σιγουρα θα το ψαξω αλλα ο ανδρας μου ουτε να το σκεφτεται δε θελει...δεν νοιωθει ασφαλεια γιατι και εμεις περασαμε διαφρα μεχρι να γεννησω....αλλα και παλι!!!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν γεννουσα σπιτι το γιο μου δυστυχως δεν θα τον ειχα :? λογω αποκολλησης πλακουντα. στο νοσοκομειο ομως ημουν συνδεμενη με καρδιοτοκογραφο και μου εγινε αμεσως υπερηχος οταν χαθηκαν οι σφυγμοι του μωρου :?

 

Αν γεννησεις με μαια στο σπίτι , τοτε εκεινη εχει μαζι της καρδιοτοκογράφο και οτι αλλο χρειάζεται . Ειχα δει ενα ντοκιμαντερ προσφατα .

Για το εξωτερικό βεβαια, στην Ελλάδα δεν γνωριζω ...

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως Χριστίνα μου σκέψου ότι εδώ οι γιατροί δεν αναλαμβάνουν εύκολα για φυσιολογικό τοκετό στο νοσοκομείο μετά από καισαρική. Πόσο μάλλον στο σπίτι! Δεν ξέρω, είναι περίπλοκη διαδικασία, δεν είναι απλό! Και στο σπίτι ακόμα περισσότερο φαντάζομαι... Αξίζει να ρισκάρεις έστω και στο ελάχιστο??

 

 

:roll::roll::roll:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν γεννουσα σπιτι το γιο μου δυστυχως δεν θα τον ειχα :? λογω αποκολλησης πλακουντα. στο νοσοκομειο ομως ημουν συνδεμενη με καρδιοτοκογραφο και μου εγινε αμεσως υπερηχος οταν χαθηκαν οι σφυγμοι του μωρου :?

 

Αν γεννησεις με μαια στο σπίτι , τοτε εκεινη εχει μαζι της καρδιοτοκογράφο και οτι αλλο χρειάζεται . Ειχα δει ενα ντοκιμαντερ προσφατα .

Για το εξωτερικό βεβαια, στην Ελλάδα δεν γνωριζω ...

 

γεννησα με διαστολη 7 φυσιολογικα. σε 3 λεπτα εβγαλαν το παιδι. με εσκισαν με τα χερια τους και ο γιατρος μου τραβουσε με αναρροφητηρα το παιδι και με πατουσαν μια μαια και ενας γιατρος την κοιλια. αν πηγαιναμε για καισαρικη ο γιος μου δεν θα ζουσε(ποτε να με ναρκωσουν?). του εδωσαν οξυγονο με αμπου και τον διασωληνωσαν. ηταν μελανος και δεν εκλαψε. στο σπιτι δεν θα γινοταν τιποτα με μια μαια και εναν γιατρο.

(ολοι μου λενε οτι θα το ξεχασω αλλα κανουν μεγαλο λαθος. ΠΟΝΕΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.)

Link to comment
Share on other sites

αν γεννουσα σπιτι το γιο μου δυστυχως δεν θα τον ειχα :? λογω αποκολλησης πλακουντα. στο νοσοκομειο ομως ημουν συνδεμενη με καρδιοτοκογραφο και μου εγινε αμεσως υπερηχος οταν χαθηκαν οι σφυγμοι του μωρου :?

 

Αν γεννησεις με μαια στο σπίτι , τοτε εκεινη εχει μαζι της καρδιοτοκογράφο και οτι αλλο χρειάζεται . Ειχα δει ενα ντοκιμαντερ προσφατα .

Για το εξωτερικό βεβαια, στην Ελλάδα δεν γνωριζω ...

 

γεννησα με διαστολη 7 φυσιολογικα. σε 3 λεπτα εβγαλαν το παιδι. με εσκισαν με τα χερια τους και ο γιατρος μου τραβουσε με αναρροφητηρα το παιδι και με πατουσαν μια μαια και ενας γιατρος την κοιλια. αν πηγαιναμε για καισαρικη ο γιος μου δεν θα ζουσε(ποτε να με ναρκωσουν?). του εδωσαν οξυγονο με αμπου και τον διασωληνωσαν. ηταν μελανος και δεν εκλαψε. στο σπιτι δεν θα γινοταν τιποτα με μια μαια και εναν γιατρο.

(ολοι μου λενε οτι θα το ξεχασω αλλα κανουν μεγαλο λαθος. ΠΟΝΕΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.)

 

Καλή μου, το ότι σε άφησαν να τα περάσεις΄όλα αυτά δεν είναι θέμα που σχετίζεται με τον τοκετό στο σπίτι...οι γιατροί δεν σας πρόσεξαν καθόλου, η περιγραφή σου τα λεεί όλα...με διαστολή 7 δεν καταλαβαίνω πώς γέννησες, αλλά είναι άλλο θέμα..

 

Όσο για τον τοκετό στο σπίτι, χρειάζονται συγκεκριμένες προϋποθέσεις που αν δεν τις πληροίς πας ή στο Κέντρο ή στο μαιευτήριο εξαρχής.Αυτό κρίνεται βάσει του ιστορικού και της εξέλιξης της εγκυμοσύνης.

Χριστίνα, θα σου έλεγα να έρθεις σε επαφή με το Κέντρο Φυσικού Τοκετού και να σε ενημερώσουν οι ίδιοι. Έχουν σάιτ, πάτα αναζήτηση στο google...

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.Οταν εννοεις με αφησαν να τα περασω και δεν με προσεξαν οι γιατροι τι εννοεις? παραξενο ακουγεται οτι γεννησα με 7 διαστολη αλλα αν εγραφα οτι μου εκαναν καισαρικη και δεν προλαβαν γιατι μεχρι να με πιασει η ναρκωση και να με κοψουν ο γιος μου δεν θα ζουσε. :? θα ηταν καλυτερο? το μωρο δεν επεφταν οι σφυγμοι σταδιακα. εχασε εντελως ξαφνικα. το ειδα με τα ματια μου. οι μαιες ευτυχως ηταν γρηγορες και ειδοποιηθηκαν οσοι γιατροι ηταν μεσα στα χειρουργεια και 2 νεογνολογοι-παιδιατροι. στο σπιτι θεωρω οτι ειναι δυσκολα.παντα μιλαω για μενα. η κουνιαδα μου που περιεγραψε το περιστατικο στο γυναικολογο της το μονο που της ειπε ηταν'' μπραβο στο γιατρο της νυφης σου που εκανε καλη επιλογη για ΦΤ και οχι για ΚΤ γιατι θα το χανατε το μωρο''

Link to comment
Share on other sites

Ειχα καταπληκτικη εγκυμοσυνη μεχρι σχεδον τελος και θα ημουν φανταζομαι πολυ καλη υποψηφια για τοκετο στο σπιτι ή στο κεντρο. Για να μην πολυλογω, ο μικρος μου γεννηθηκε με κομπο στον ομφαλιο και ηταν τυχερος που βγηκε με καισαρικη γιατι ισως...δεν θελω να το σκεφτομαι. Τι θα γινοταν αραγε εαν γεννουσα σπιτι ? Πως μπορει μια καλη εγκυμοσυνη να εγκυηθει και εναν καλο τοκετο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν γεννουσα σπιτι το γιο μου δυστυχως δεν θα τον ειχα :? λογω αποκολλησης πλακουντα. στο νοσοκομειο ομως ημουν συνδεμενη με καρδιοτοκογραφο και μου εγινε αμεσως υπερηχος οταν χαθηκαν οι σφυγμοι του μωρου :?

 

Αν γεννησεις με μαια στο σπίτι , τοτε εκεινη εχει μαζι της καρδιοτοκογράφο και οτι αλλο χρειάζεται . Ειχα δει ενα ντοκιμαντερ προσφατα .

Για το εξωτερικό βεβαια, στην Ελλάδα δεν γνωριζω ...

 

γεννησα με διαστολη 7 φυσιολογικα. σε 3 λεπτα εβγαλαν το παιδι. με εσκισαν με τα χερια τους και ο γιατρος μου τραβουσε με αναρροφητηρα το παιδι και με πατουσαν μια μαια και ενας γιατρος την κοιλια. αν πηγαιναμε για καισαρικη ο γιος μου δεν θα ζουσε(ποτε να με ναρκωσουν?). του εδωσαν οξυγονο με αμπου και τον διασωληνωσαν. ηταν μελανος και δεν εκλαψε. στο σπιτι δεν θα γινοταν τιποτα με μια μαια και εναν γιατρο.

(ολοι μου λενε οτι θα το ξεχασω αλλα κανουν μεγαλο λαθος. ΠΟΝΕΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.)

 

Εγώ πόνεσα και μόνο που το διάβασα! :shock:

Μπράβο σου όμως! Είσαι δυνατή!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.Οταν εννοεις με αφησαν να τα περασω και δεν με προσεξαν οι γιατροι τι εννοεις? παραξενο ακουγεται οτι γεννησα με 7 διαστολη αλλα αν εγραφα οτι μου εκαναν καισαρικη και δεν προλαβαν γιατι μεχρι να με πιασει η ναρκωση και να με κοψουν ο γιος μου δεν θα ζουσε. :? θα ηταν καλυτερο? το μωρο δεν επεφταν οι σφυγμοι σταδιακα. εχασε εντελως ξαφνικα. το ειδα με τα ματια μου. οι μαιες ευτυχως ηταν γρηγορες και ειδοποιηθηκαν οσοι γιατροι ηταν μεσα στα χειρουργεια και 2 νεογνολογοι-παιδιατροι. στο σπιτι θεωρω οτι ειναι δυσκολα.παντα μιλαω για μενα. η κουνιαδα μου που περιεγραψε το περιστατικο στο γυναικολογο της το μονο που της ειπε ηταν'' μπραβο στο γιατρο της νυφης σου που εκανε καλη επιλογη για ΦΤ και οχι για ΚΤ γιατι θα το χανατε το μωρο''

 

Αν είναι δυνατόν, δεν σε κατηγορώ!αλίμονο! Να χαίρεσαι το μωρό σου κι ελπίζω να μην ξαναπεράσεις κάτι τόσο επώδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μαίες από όσο ξέρω αναλαμβάνουν τοκετό στο σπίτι. Στο εξωτεριό πάντως νομίζω ότι περιμένει το ασθενοφόρο κάτω από το σπίτι για παν ενδεχόμενο όταν διεξάγεται τοκετός στο σπίτι. Τουλάχιστον έτσι μου έχει πει φίλη που ζει στην Ισπανία. Το θεωρώ κι εγώ πολυ παρακινδυνευμένο με την έννοια ότι για τυχόν σοβαρές επιπλοκές χρειάζεται άμεσα χειρουργείο και ιατρική παρέμβαση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πόνεσα και μόνο που το διάβασα! :shock:

Μπράβο σου όμως! Είσαι δυνατή!!!

 

Κι εγω ποναω και μονο που το ξανασκεφτομαι :( . Μπραβο στο γιατρο θα ξαναπω εγω, (και κατι που δεν ανεφερα μεχρι τωρα:πηγε ο αντρας μου να του δωσει 300 ευρω φακελακι και του τα εδωσε πισω) και στις γιαγιαδες μας που γεννουσαν στα χωραφια μπραβο. πως χαλασε ετσι ο κοσμος :? ουτε τη γεννηση ενος παιδιου να μην χαιρομαστε καποιες γυναικες :?

DaF καλη μου δεν παρεξηγηθηκα.μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι ευκολο τοκετο και ΓΕΡΟ ΜΩΡΟ :D

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει μια καλη εγκυμοσυνη να εγκυηθει και εναν καλο τοκετο?

 

έτσι ακριβως!!! και στο κάτω κάτω για ποιο λόγο να πάρω ένα ρίσκο???? γιατί να μην εκμεταλευτώ την επιστημονική εξέλιξη???? γιατί να διακινδυνέυσω την δικήμου υγεία και την υγεία του παιδιού μου????

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια,

είμαι η greek.mother και έυχομαι σε όλες σας να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Για αρχή, θέλω να αναφερθώ στην μανούλα και να τις πω ότι πράγματι την καταλαβαίνω, γιατί αν εξαιρέσω το πάτημα απο τις μαίες που ανάφερε, πέρασα και εγώ τα ίδια στην γέννηση του 2ου παιδιού μου.

Όσον αφορά τον τοκετό στο σπίτι, σίγουρα δεν αποτελεί απόλυτη ένδειξη μια καλή, χωρίς προβλήματα και επιπλοκές, εγκυμοσύνη αλλά παίζει σημαντικό ρόλο στη λήψη μιας τέτοιας απόφασης.

Το γεγονός ότι πολλά συμβαίνουν στη διάρκεια ενός τοκετού είναι αλήθεια, και αναμφισβήτητο. Υπάρχει όμως ένα μεγάλο αλλά........

Στις περισσότερες περιπτώσεις ο όρος φυσιολογικός τοκετός δεν υφίσταται!

Θέλω να πω, ότι απο τη στιγμή που μια γυναίκα θα πάει με ραντεβού για να γεννήσει, κάνοντας επομένως πρόκληση τοκετού, αν και ο τοκετός μπορεί να εξελιχθεί από τον κόλπο, παύει να είναι φυσιολογικός!

Ας μην ξεχνάμε, ότι όσο παρεμβαίνουμε σε κάθε τι φυσιολογικό τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να έχουμε αρνητικά αποτελέσματα.

Η χρήση της οκυτοκίνης έχει πολλές φορές και όχι άδικα, ενοχοποιηθεί για την κακή εξέλιξη ενός τοκετού! Η αλόγιστη χρήση της έχει επιφέρει το θάνατο πολλών παιδιών και τις καταστροφικές συνέπειες ενός γρήγορου τοκετού.

Έτσι λοιπόν, όταν μιλάμε για τοκετό στο σπίτι, εννοείται πως δεν θα γίνει κανένα είδος παρέμβασης και όλα θα κυλήσουν ομαλά, αν και εφόσον υπάρχουν οι κατάλληλες προυποθέσεις .

Λόγω του επαγγέλματός μου, όταν έκανα πρακτική στο νοσοκομείο της Χαλκίδας, μια μανούλα είχε πρόωρο τοκετό και γέννησε στο σπίτι της, μόνη της με τον σύζυγό της!

Δεν θα το πιστέψετε, αλλά η φύση για ακόμη νια φορά προνόησε....Ένας φυσικός κόμπος του ομφάλιου έσωσε τη μητέρα και το έμβρυο από βέβαιο θάνατο, εμποδίζοντας την αιμορραγία!!!!!

Δικός μου κανόνας, δική μου γνωμη είναι ότι όλα είναι σχετικά και τίποτα δεν είναι δεδομένο! Όσο πιο λίγο παρεμβαίνουμε στη φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων, έχουμε και καλύτερα αποτελέσματα!

Πάντως, αν έκανα και 3ο παιδί θα το σκεφτόμουνα πολύ σοβαρά, να γεννήσω στο κέντρο φυσικού τοκετού!!!!!!! :oops:

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα εμπειριες των εδω κοριτσιων απο τις γεννες τους και ηθελα να ρωτησω.Οταν υπαρχει διαστολη 2 γιατι δινουν οκυτοκίνη απο την στιγμη που αν περιμενουν θα προχωρησει η διαστολη?για να επισπευσουν την γεννα? και γιατι ενω το κανουν αυτο μερικες παλι αργουν παρα πολυ να γεννησουν?λογικα θα επρεπε να επιταχυνθει η διαστολη.

Link to comment
Share on other sites

φοβερο!!!

απλα χρειαζετε μεγαλη προετοιμασια στο σπιτι!!

ξερω μια κοπελα που γεννησε στο σπιτι, με την γιατρο της!!! μου το περιεγραψε κ πραγματικα συγκηνιθηκα!

:!: βεβαια το σπιτι της ηταν 10 μετρα απο το νοσοκομειο! :!: κ ολα πηγαν καλα! φυσιολογικος τοκετος

αλλα σε γενικες γραμμες ειμαι κατα! μονο κ μονο για την ασφαλεια που σου προσφερει το νοσοκομειο!

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

φοβερο!!!

απλα χρειαζετε μεγαλη προετοιμασια στο σπιτι!!

ξερω μια κοπελα που γεννησε στο σπιτι, με την γιατρο της!!! μου το περιεγραψε κ πραγματικα συγκηνιθηκα!

:!: βεβαια το σπιτι της ηταν 10 μετρα απο το νοσοκομειο! :!: κ ολα πηγαν καλα! φυσιολογικος τοκετος

αλλα σε γενικες γραμμες ειμαι κατα! μονο κ μονο για την ασφαλεια που σου προσφερει το νοσοκομειο!

 

χαιρω πολυ χαιρουπουλος! Αμα το σπιτι ειναι απεναντι απο το νοσοκομειο δεν ειναι πολυ διαφορετικά;...το θεμα ειναι να εχεις την ασφαλεια να εισαι μεσα σε χειρουργειο σε λιγα λεπτα αν χρειαστει.

Καπου εδω μεσα διαβασα οτι εχει πεθανει μωρο στο κεντρο φυσικου τοκετου επειδη δεν το προλαβανε και ηθελε νοσηλεια....ειναι αραγε αληθεια ή πανε να χτυπησουνε αυτη την προσπαθεια που κανουν εκει οι μαιες :roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

 

Καπου εδω μεσα διαβασα οτι εχει πεθανει μωρο στο κεντρο φυσικου τοκετου επειδη δεν το προλαβανε και ηθελε νοσηλεια....ειναι αραγε αληθεια ή πανε να χτυπησουνε αυτη την προσπαθεια που κανουν εκει οι μαιες :roll::roll::roll::roll:

 

 

:shock: κάθε φορά που διαβάζω τέτοια λέω....μάλλον στην Ολλανδία οι γυναίκες και τα μωρά τους είναι εφτάψυχα και γεννάνε οι περισσότερες σπίτι, εδώ στην Ελλάδα είμαστε καταραμένες!!!!!!!

 

(έλεος πια, μπορεί κάποιος να δίνει σαφή στοιχεία -πχ δημοσιεύματα από έγκυρη εφημερίδα ρε παιδιά...-για να υποστηρίζει αυτά που λέει; Αν είναι έτσι να πω κι εγώ ότι άκουσα από τη θεία της ξαδέρφης του περιπτερα ότι πεθαναν τελικά τα εφτάδυμα της νύφης της γειτόνισας του κουμπάρου του μανάβη ! yogini δεν μιλώ για σενα, μιλώ για όποιον τα έγραψε αυτά 'κάπου' εδώ μέσα..)

 

επαναλαμβάνομαι, αλλά καλά κάνω : Αν κάποια έχει όρεξη να γεννήσει στο σπίτι της, είναι υποχρεωτικό το νοσοκομείο να είναι στα 10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...