Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

 

ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ. ΗΔΗ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΙΣΙΟ ΤΕΛΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΑΚΙ ΕΠΑΣΧΕ ΑΠΟ ΜΕΣ.ΑΝΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ, ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρώτα από όλα να σου πω ότι λυπάμαι πάρα πολύ για την διακοπή της εγκυμοσύνης σου , σε καταλαβαίνω απόλυτα είχα την ίδια απώλεια πριν 40 ημέρες στην 21η εβδομάδα!

Επειδή το ψάχνω και γω λόγω της δικής μου περίπτωσης η οποία υπο προυποθέσεις μόνο μπορεί να επιτευχθεί μέσω της προεμφυτευτικής διάγνωσης νομίζω πλέον ότι στις περιπτώσεις μεσογειακής αναιμίας έχουν αρχίσει τα πράγματα να γίνονται πιο απλά !

Δεν γνωρίζω να σου πω ποσοστά , αλλά στην Αθήνα υπάρχουν ήδη αρκετά κέντρα εξωσωματικής που ασχολούνται με την μέθοδο αυτή και έχω μιλήσει και με μια βιολόγο-γενετίστρια σχετικά. Αν θέλεις σου στέλνω με πμ το τηλέφωνο της .

Επίσης με την προεμφυτευτική διάγνωση ασχολείται και το εργαστήριο Γενετικής του Πανεπιστημίου Αθηνών που εδρεύει στο νοσοκομείο Παίδων.

Γνώμη μου είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους .

Σου εύχομαι καλή τύχη και να πάνε όλα καλά . Με ενδιαφέρει και μένα πολύ το θέμα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου περασε ακριβως τα ιδια 2 φορες :( Στην τριτη προσπαθεια τα καταφερε και τωρα εχει ενα υγιεστατο κοριτσακι 22 μηνων.Οποτε μην απελπιζεσαι νομιζω εκεινη ακολουθησε και καποια θεραπεια πριν μεινει εγκυος για τριτη φορα δεν ειμαι σιγουρη :oops: θα μαθω και θα σου πω.Σου ευχομαι γρηγορα με ενα υγιες μωρακι!!! :D:D

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Θα ηθελα οποια κοπελα εχει εμπειρια και γνωσεις σχετικα με τον προεμφυτευτικο ελεγχο στην εξωσωματικη να καταθεσει τις αποψεις της.

 

Ο γιατρος μου προτεινε τον προεμφυτευτικο γιατι και στις 3 προσπαθειες που εκανα με πολυ καλης ποιοτητας εμβρυα (βλαστοκυστες)το αποτελεσμα δεν ηταν θετικο.Ο ελεγχος γινεται στα εμβρυα η μπορει να γινει και στα ωαρια?

Υπαρχει καποιο καλο κεντρο που κανει προεμφυτευτικους ελεγχους στη Θεσσαλονικη?

 

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

ο προεμφυτευτικος πραγματικα ειναι σωτηριος σε πολλες περιπτωσεις. αλλα πανακριβος, δυστυχως. προσωπικη εμπειρια δεν εχω, αλλα ηθελα να κανω τον προεμφυτευτικο για τους ιδιους λογους με σενα.

τον ελεγχο τον κανουν οταν εχεις πολλα ωαρια, επειδη υπαρχει κινδυνος καποιο απο αυτα να χαθει στην διαδικασια. με δυο εμβρυα π.χ., δεν το ρισκαρεις.

ο ελεγχος γινεται στα εμβρυα, στα ωαρια ακομα οχι, γιατι αν και υπαρχει η καινουρια μεθοδος array, δεν εφαρμοζεται ακομα. τουλαχιστον στην θεσσαλονικη.

απ'οσο ξερω, ο πιο φτηνος προεμφυτευτικος στη θεσσαλονικη γινεται στο γενεσις. μπορεις ομως να το ρωτησεις σε αλλα κεντρα.

εκτος απο προεμφυτευτικο, μηπως να εκανες καποιες εξετασεις? δεν ξερω τι εχεις κανει απο αυτες, αλλα οχι μονο ορμονικες, ανοσολογικες, αλλα και αυτοανοσα, βιταμινες, ΝΚ, ελεγχο ενδομητριου?

εχεις ψαξει για intralipids η παραθυρο εμφυτευσης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο προεμφυτευτικος πραγματικα ειναι σωτηριος σε πολλες περιπτωσεις. αλλα πανακριβος, δυστυχως. προσωπικη εμπειρια δεν εχω, αλλα ηθελα να κανω τον προεμφυτευτικο για τους ιδιους λογους με σενα.

τον ελεγχο τον κανουν οταν εχεις πολλα ωαρια, επειδη υπαρχει κινδυνος καποιο απο αυτα να χαθει στην διαδικασια. με δυο εμβρυα π.χ., δεν το ρισκαρεις.

ο ελεγχος γινεται στα εμβρυα, στα ωαρια ακομα οχι, γιατι αν και υπαρχει η καινουρια μεθοδος array, δεν εφαρμοζεται ακομα. τουλαχιστον στην θεσσαλονικη.

απ'οσο ξερω, ο πιο φτηνος προεμφυτευτικος στη θεσσαλονικη γινεται στο γενεσις. μπορεις ομως να το ρωτησεις σε αλλα κεντρα.

εκτος απο προεμφυτευτικο, μηπως να εκανες καποιες εξετασεις? δεν ξερω τι εχεις κανει απο αυτες, αλλα οχι μονο ορμονικες, ανοσολογικες, αλλα και αυτοανοσα, βιταμινες, ΝΚ, ελεγχο ενδομητριου?

εχεις ψαξει για intralipids η παραθυρο εμφυτευσης?[/QUOTΕ

 

Εξετασεις ανοσολογικες εκανα και δεν βρεθηκε τιποτα !Ελεγχο ενδομητριου μου εκαναν πριν τη πρωτη μου εξωσωματικη λογω αφαιρεσης πολυποδα και ειναι καθαρο!Οσο για το παραθυρο εμφυτευσης στη τελευταια προσπαθεια το πετυχαμε γιατι ειχα θετικη ναι μεν χοριακη αλλα οριακη που τις επομενες μερες μηδενιστηκε.Συμπερασμα ..πιθανοτατα τα εμβρυα να μην ειναι υγιει παρολο που ηταν βλαστοκυστες!Τι τιμη εχουν στο Γενεσις γνωριζεις?

Link to comment
Share on other sites

μην βιαζεσαι να βγαλεις γρηγορα συμπερασματα για τα ωαρια σου. πολλες φορες απλα δεν πετυχαινει η προσπαθεια για πολλους και διαφορους λογους.

αν φταινε τα ωαρια, θα πρεπει να εχει γινει ελεγχος να το διαπιστωσεις, π.χ. προεμφυτευτικος, η μοριακη αναλυση DNA, η να μην εχεις ανταποκριση στα φαρμακα κ.λ.π.

η τιμη στο γενεσις απο αυτα που μου ειπε ο τοτε γιατρος μου, ηταν περιπου 1800, ενω στα αλλα κεντρα κοντα στα 2700. αυτες οι τιμες με καθε επιφυλαξη, γιατι ηταν τα λογια του γιατρου, δεν τον εκανα και δεν ξερω ακριβως. πρεπει να το ρωτησεις η ιδια.

και κατι αλλο. το εργαστηριο στο γενεσις δεν ξερω αν ειναι καλυτερο η χειροτερο απο τα αλλα. νομιζω, πανω κατω ολα το ιδιο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.

Εμεις εχουμε στο ιστορικο μας 2 βιοχημικες κ μια αυτοματη αποβολη.Εχουμε κανει τις απειρες εξετασεις κ για υπογονιμοτητα κ για καθ'εξιν αποβολες.Τελικα καναμε κ fish σπερματος κ εδειξε προβλημα οποτε θα κανουμε κ εμεις εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο μηπως κ καταφερουμε να κρατησουμε ενα υγιες μωρο στα χερια μας.

Με τον γιατρο κ την εμβρυολογο μιλησαμε μονο απο το τηλεφωνο,οποτε αναμενω να μιλησουμε κ απο κοντα πιο αναλυτικα.

Θα ηθελα κ εγω οποιες κοπελες εχουν εμπειρια απο τετοιες διαδικασιες να μοιραστουν μαζι μας τις αποψεις τους.

Πινοκιο ευχομαι ολα να σου πανε καλα, για ποτε περιπου σκεφτεσαι να την κανεις την εξωσωματικη?Κ εγω Θεσσαλονικη θα παω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.

Εμεις εχουμε στο ιστορικο μας 2 βιοχημικες κ μια αυτοματη αποβολη.Εχουμε κανει τις απειρες εξετασεις κ για υπογονιμοτητα κ για καθ'εξιν αποβολες.Τελικα καναμε κ fish σπερματος κ εδειξε προβλημα οποτε θα κανουμε κ εμεις εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο μηπως κ καταφερουμε να κρατησουμε ενα υγιες μωρο στα χερια μας.

Με τον γιατρο κ την εμβρυολογο μιλησαμε μονο απο το τηλεφωνο,οποτε αναμενω να μιλησουμε κ απο κοντα πιο αναλυτικα.

Θα ηθελα κ εγω οποιες κοπελες εχουν εμπειρια απο τετοιες διαδικασιες να μοιραστουν μαζι μας τις αποψεις τους.

Πινοκιο ευχομαι ολα να σου πανε καλα, για ποτε περιπου σκεφτεσαι να την κανεις την εξωσωματικη?Κ εγω Θεσσαλονικη θα παω.Ε

 

Ευχαριστω evio να σου πανε ολα καλα Λεω κατα την ανοιξη !Στη Θεσσαονικη που σκεφτεσαι να την κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Αγαπητή Πινόκιο ναι Θεσ/νίκη θα την κανω στο κέντρο που καναμε κ τις τελευταιες εξετάσεις μας.Μου αρεσε πολυ ο γιατρος κ ελπίζω να τα καταφέρουμε.

Μάλλον μαζί θα πορευτουμε γιατι κ εγω γυρω στην ανοιξη υπολογίζω να την κανω.Πρεπει να κανουμε αλλο ενα ραντεβου στο κεντρο κ μετα να κλεισουμε ραντεβου με την επιτροπη για τα φαρμακα κτλ.Βεβαια αμα με ρωτήσεις θα ηθελα να την εκανα χτες την εξωσωματικη:D Τεσπα περιμεναμε τοσα χρονια ας περιμένουμε κ λίγους μηνες παραπάνω!

Μακαρι το 2015 να αποδειχτεί καρπερό για ολες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετα απο μια παλλινδρομη κυηση ο γιατρος μας προτεινε προεμφυτευτικο ελεγχο των εμβρυων

Σας εχει τυχη παλλινδρομιση κ με τον προεμφυτευτικο να ειχατε τελειωμ. κυηση;

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Caramelaki, δυστυχώς ακούω ότι οι παλίνδρομες κυήσεις είναι ένα αρκετά συχνό φαινόμενο στις μέρες μας. Λυπάμαι πολύ γι' αυτό που σου συνέβη. Όμως, παραξενεύτηκα λίγο δεν σου κρύβω με το ότι σκέφτεστε να κάνετε προεμφυτευτικό έλεγχο λόγω μίας και μόνο παλίνδρομης κύησης. Γιατρός βεβαίως δεν είμαι αλλά αν δεν έχετε προβλήματα υπογονιμότητας, δεν παίρνετε και μία δεύτερή γνώμη; Κι εμείς κάνουμε εξωσωματική λόγω προεμφυτευτικής διάγνωσης αλλά δεν έχουμε ιδιαίτερη επιλογή γιατί την κάνουμε για να αποφύγουμε τη μεσογειακή αναιμία. Εσάς είναι η πρώτη εγκυμοσύνη; Έμεινες εύκολα έγκυος; Γιατί ο γιατρός θεωρεί ότι χρειάζεται προεμφυτευτικός; Νομίζω ότι το ιστορικό σου έχει κάποια σημασία στην απόφαση που θα πάρετε.

 

Όσο για τον Πάγκαλο, απ' ό,τι θυμάμαι πριν από ούτε έναν χρόνο έπαιρνε για την προεμφυτευτική διάγνωση 300 ευρώ ανά έμβρυο. Είναι αρκετά ακριβότερος από τους περισσότερους.

 

Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Caramelaki, δυστυχώς ακούω ότι οι παλίνδρομες κυήσεις είναι ένα αρκετά συχνό φαινόμενο στις μέρες μας. Λυπάμαι πολύ γι' αυτό που σου συνέβη. Όμως, παραξενεύτηκα λίγο δεν σου κρύβω με το ότι σκέφτεστε να κάνετε προεμφυτευτικό έλεγχο λόγω μίας και μόνο παλίνδρομης κύησης. Γιατρός βεβαίως δεν είμαι αλλά αν δεν έχετε προβλήματα υπογονιμότητας, δεν παίρνετε και μία δεύτερή γνώμη; Κι εμείς κάνουμε εξωσωματική λόγω προεμφυτευτικής διάγνωσης αλλά δεν έχουμε ιδιαίτερη επιλογή γιατί την κάνουμε για να αποφύγουμε τη μεσογειακή αναιμία. Εσάς είναι η πρώτη εγκυμοσύνη; Έμεινες εύκολα έγκυος; Γιατί ο γιατρός θεωρεί ότι χρειάζεται προεμφυτευτικός; Νομίζω ότι το ιστορικό σου έχει κάποια σημασία στην απόφαση που θα πάρετε.

 

Όσο για τον Πάγκαλο, απ' ό,τι θυμάμαι πριν από ούτε έναν χρόνο έπαιρνε για την προεμφυτευτική διάγνωση 300 ευρώ ανά έμβρυο. Είναι αρκετά ακριβότερος από τους περισσότερους.

 

 

Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσετε!

 

 

Καλησπερα Indyla εχω στο ιστορικο μου πανω απο μια παλλινδρομιση συν αποβολη γι¨αυτο θα γινει ο προεμφυτευτικος ελεγχος.

Σημερα επισκευτηκα το INTERGENETICS και μου ειπαν 400 ευρω ανα εμβρυο.

 

Εσυ εχει ξανακανει προεμφυτευτικο?

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Ναι, έχουμε κάνει προεμφυτευτική διάγνωση στο Alpha Lab που θεωρείται πολύ καλό. Νομίζω ότι οι τιμές του Πάγκαλου είναι υψηλότερες από όλους. Δεν ξέρω γιατί. Μπορώ να υποθέσω ότι "πουλάει" το όνομά του και αν συνεργάζεται με τον Πάντο (που νομίζω ότι συνεργάζεται) ίσως και αυτό να δικαιολογεί την υπερβολή. Αν δεν σας "υποχρεώνει" ο γιατρός ή το κέντρο να πάτε εκεί, μπορείτε να ρωτήσετε και αλλού. Είναι σημαντικό όμως να υπάρχει καλή συνεργασία μεταξύ εμβρυολόγου και γενετιστή και γι' αυτό συνήθως πηγαίνουμε όπου μας υποδείξει το κέντρο εξωσωματικής ή ο γιατρός μας.

Όπως ξαναέγραψα σε προηγούμενο post συνήθως οι τιμές της προεμφυτευτικής διάγνωσης δεν ξεπερνούν τα 1500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπερα !

Υπαρχουν σχετικές με το θεμα εμπειρίες ;;;;;; Και αν ναι, ποιος, που, ποσο, πως;;;;;;

Ευχαριστω!

 

καλημερα μαγισσα,

 

δεν εχω να σου πω πολλα καθως δεν γνωριζω πολλα. παντως ο γιατρος μου μου ειπε οτι αν κι αυτη τη φορα με τις βλαστοκυστες εχω αρνητικο (πρωτη φορα παμε με βλαστοκυστες) τοτε την επομενη θα παμε με προεμφυτευτικο μηπως συμβαινει κατι γενετικο στα εμβρυα μας και σταματουν την αναπτυξη. Εχουμε κανει καρυοτυπο ο οποιος εχει βγει φυσιολογικος οποτε δεν γνωριζω τί παραπανω θα δειξει ο προεμφυτευτικος αλλα τι να πω? Κι εγω τα εχω χαμενα. Εσεις εχετε κανει καρυοτυπο να υποθεσω?

 

Οσον αφορα τις τιμες εχω ακουσει απο 300 ευρω και πανω για το καθε εμβρυο.

 

Καλη επιτυχια σε ο,τι κανεις!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μαγισσα,

 

δεν εχω να σου πω πολλα καθως δεν γνωριζω πολλα. παντως ο γιατρος μου μου ειπε οτι αν κι αυτη τη φορα με τις βλαστοκυστες εχω αρνητικο (πρωτη φορα παμε με βλαστοκυστες) τοτε την επομενη θα παμε με προεμφυτευτικο μηπως συμβαινει κατι γενετικο στα εμβρυα μας και σταματουν την αναπτυξη. Εχουμε κανει καρυοτυπο ο οποιος εχει βγει φυσιολογικος οποτε δεν γνωριζω τί παραπανω θα δειξει ο προεμφυτευτικος αλλα τι να πω? Κι εγω τα εχω χαμενα. Εσεις εχετε κανει καρυοτυπο να υποθεσω?

 

Οσον αφορα τις τιμες εχω ακουσει απο 300 ευρω και πανω για το καθε εμβρυο.

 

Καλη επιτυχια σε ο,τι κανεις!

 

Καλημέρα!

Ναι έχουμε κάνει καριοτυπος! Φυσιολογικοί και οι δυο! Το θεμα μας ειναι μηπως λογω προβλήματος στο σπερμα τα εμβρυα μας εχουν χρωμοσωμικες ανωμαλίες! Αρα πρεπει να κανουμε προεμφυτευτικο για να το δουμε αυτο! Τωρα εχω αρχισει και το ψαχνω το θεμα αυτο.....

 

Αλλες εμπειρίες ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Πριν ξεκινήσουμε τη δεύτερη εξωσωματική είχαμε συζητήσει και εμείς να κάνουμε προεμφυτευτικό, λόγω της ηλικίας μου (40), μίας αποτυχημένης εξωσωματικής, μίας παλλίνδρομης και μίας βιοχημικής από φυσική σύλληψη. Η λογική του γιατρού ήταν ότι ίσως οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες να οφείλονται για το ότι δεν προχώρησαν τα έμβρυα. Το κόστος μας είχε πει ότι θα ήταν 400 ευρώ για το κάθε έμβρυο αλλά σίγουρα η τιμή θα έπεφτε με παζάρια ή αν ήταν πολλά τα έμβρυα που θα προέκυπταν για έλεγχο. Στην περίπτωσή μας όμως τελικά δεν έγινε ο προεμφυτευτικός γιατί την 3η ημέρα από την ωοληψία από τα δέκα γονιμοποιημένα έμβρυα είχαμε 2 καλά, 2 μέτρια και 6 ακόμα πιο κακής ποιότητας. Μας είπαν λοιπόν ότι με τόσα λίγα έμβρυα δεν διακινδυνεύουν τον προεμφυτευτικό ο οποίος έχει ένα μικρό ρίσκο να "βλάψει" το έμβρυο αλλά και ότι αν γίνει ο προεμφυτευτικός την 3η ημέρα η εμβρυομεταφορά πρέπει να γίνει την 5η στο στάδιο της βλαστοκύστης. Πολλά έμβρυα όμως δεν επιβιώνουν εκτός μήτρας για τόσες μέρες... Έτσι κάναμε εμβρυομεταφορά την 3η ημέρα χωρίς προεμφυτευτικό. Συμπέρασμα, για να γίνει προεμφυτευτικός πρέπει να έχεις πολλά και καλής ποιότητας έμβρυα ώστε να μείνουν σίγουρα κάποια για εμβρυομεταφορά... Ελπίζω να βοήθησα και να μην σας ζάλισα με την πολυλογία μου... Και για την ιστορία να σας πω ότι το αποτέλεσμα τελικά ήταν θετικό, διανύω την 6η εβδομάδα με πάρα πολύ άγχος μήπως γίνει κάτι και έχουμε πάλι τα ίδια... Προσπαθώ να μένω αισιόδοξη...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Πριν ξεκινήσουμε τη δεύτερη εξωσωματική είχαμε συζητήσει και εμείς να κάνουμε προεμφυτευτικό, λόγω της ηλικίας μου (40), μίας αποτυχημένης εξωσωματικής, μίας παλλίνδρομης και μίας βιοχημικής από φυσική σύλληψη. Η λογική του γιατρού ήταν ότι ίσως οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες να οφείλονται για το ότι δεν προχώρησαν τα έμβρυα. Το κόστος μας είχε πει ότι θα ήταν 400 ευρώ για το κάθε έμβρυο αλλά σίγουρα η τιμή θα έπεφτε με παζάρια ή αν ήταν πολλά τα έμβρυα που θα προέκυπταν για έλεγχο. Στην περίπτωσή μας όμως τελικά δεν έγινε ο προεμφυτευτικός γιατί την 3η ημέρα από την ωοληψία από τα δέκα γονιμοποιημένα έμβρυα είχαμε 2 καλά, 2 μέτρια και 6 ακόμα πιο κακής ποιότητας. Μας είπαν λοιπόν ότι με τόσα λίγα έμβρυα δεν διακινδυνεύουν τον προεμφυτευτικό ο οποίος έχει ένα μικρό ρίσκο να "βλάψει" το έμβρυο αλλά και ότι αν γίνει ο προεμφυτευτικός την 3η ημέρα η εμβρυομεταφορά πρέπει να γίνει την 5η στο στάδιο της βλαστοκύστης. Πολλά έμβρυα όμως δεν επιβιώνουν εκτός μήτρας για τόσες μέρες... Έτσι κάναμε εμβρυομεταφορά την 3η ημέρα χωρίς προεμφυτευτικό. Συμπέρασμα, για να γίνει προεμφυτευτικός πρέπει να έχεις πολλά και καλής ποιότητας έμβρυα ώστε να μείνουν σίγουρα κάποια για εμβρυομεταφορά... Ελπίζω να βοήθησα και να μην σας ζάλισα με την πολυλογία μου... Και για την ιστορία να σας πω ότι το αποτέλεσμα τελικά ήταν θετικό, διανύω την 6η εβδομάδα με πάρα πολύ άγχος μήπως γίνει κάτι και έχουμε πάλι τα ίδια... Προσπαθώ να μένω αισιόδοξη...!!

 

Καλημέρα!

Καλή και τελειομηνη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!

Εμεις πολλα εμβρυα δεν θα εχουμε σιγουρα! Καθως λόγο σπερματος δεν εχουμε καλα ποσοστά γονιμοποίησης! Αλλα ακομα και ετσι δεν θελω να προχωρήσω σε ετ χωρις προεμφυτευτικο! Ακομα και αν ειναι λιγα τα εμβρυα θελω να γινει ο προεμφυτευτικος και οτι γινει....ισως να χρειαστει να κανουνμε δυο διεγερσεις για να μαζέψουμε καλο αριθμο εμβρυων! Λεω εγω τωρα.....

Ξερει καμια τι ποσοστό των εμβρυων χάνονται απο την διαδικασια;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Λοιπόν PGS γίνεται ακόμα και ένα έμβρυο να έχεις (εφόσον το θέλεις) αλλά σίγουρα όσα πιο πολλά τόσο πιο καλά προκειμένου να μην καταλήξεις σε ακύρωση της προσπάθειας ελλείψει εμβρύων για μεταφορά.

 

Η δική μου εμπειρία είναι με προεμφυτευτική γενετική διάγνωση (PGD) που γίνεται για κληρονομικά νοσήματα και στη δική μας περίπτωση για μεσογειακή αναιμία. Την πρώτη φορά κάναμε βιοψία την 3η μέρα και τις άλλες δύο φορές την 5η αλλά η τάση διεθνώς είναι να γίνεται την 5η γιατί και το αποτέλεσμα είναι πιο σίγουρο μιας και παίρνουν περισσότερα κύτταρα και λιγότερο τραυματικό για το έμβρυο γιατί τα παίρνουν από την εξωτερική στιβάδα. Παρ' όλα αυτά, επειδή είναι μία δύσκολη τεχνική, βιοψία 5ης ημέρας κάνουν πολύ λίγα κέντρα στην Ελλάδα.

 

Εμείς από τα 5-6 έμβρυα που είχαμε κάθε φορά, μέναμε με 2-3 την 5η ημέρα (ένα χάναμε λόγω μεσογειακής αναιμίας) και μεταφέραμε 2. Είχα μέχρι τώρα δύο βιοχημικές και μία ανεμβρυική κύηση, ενδεχομένως λόγω προβλημάτων που είχε το σπέρμα και δεν γνωρίζαμε. Για να δούμε, θα είναι η επόμενη και η τυχερή;;; :-D

Link to comment
Share on other sites

Μάγισσα γεια σου και πάλι!! Από ότι έχω καταλάβει εγώ τα έμβρυα χάνονται περισσότερο καθώς περνούν οι μέρες μέχρι να γίνουν βλαστοκύστες παρά από τον προεμφυτευτικό. Σε εμάς είχαν πει ότι ο προεμφυτευτικός γίνεται είτε την 3η ημέρα, όπου αφαιρούν ένα από τα 8 κύτταρα του εμβρύου για έλεγχο, είτε την 5η ημέρα στο στάδιο της βλαστοκύστης όπου υπάρχουν ήδη γύρω στα 100 κύτταρα... Αν ο έλεγχος γίνει την 3η ημέρα η ΕΤ γίνεται την 5η και αν ο έλεγχος γίνει την 5η η ΕΤ γίνεται την 6η... Σίγουρα μία συζήτηση με το γιατρό εξωσωματικής και το γεννετισή θα είναι πιο διαφωτιστική...!!! Κι εγώ πολύ θα ήθελα να τον είχα κάνει, θα αισθανόμουν πιο σίγουρη αλλά μου είπαν ότι τα δύο καλά έμβρυα που είχα την 3η ημέρα μπορεί να χανόντουσαν μόνο και μόνο λόγω περιβάλλοντος εργαστηρίου, οπότε το ρισκάραμε... Ασε που και στην προηγούμενη εξωσωματική (σε άλλο κέντρο) πάλι είπαμε να κάνουμε βλαστοκύστες αλλά τελικά κάναμε ΕΤ την 4η μέρα... Τότε μας είπαν ότι είναι βλαστοκύστες αλλά εγώ πιστεύω ότι είδαν μάλλον ότι δεν προχωράνε και μας φώναξαν άρον άρον... Πάντως έγώ βρέθηκε ότι είχα και θέμα θρομβοφιλίας και αυτοάνοσου που τώρα για πρώτη φορά αντιμετωπίζω με αντιπηκτικές και κορτιζόνη, οπότε ελπίζω εκεί να ήταν το πρόβλημα και όχι στα χρωμοσώματα... Καρυότυπο είχαμε κάνει και ήταν φυσιολογικός και στους δύο... Καλή επιτυχία, χωρίς άγχος και να είσαι σίγουρη ότι όλα θα γίνουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Λοιπόν PGS γίνεται ακόμα και ένα έμβρυο να έχεις (εφόσον το θέλεις) αλλά σίγουρα όσα πιο πολλά τόσο πιο καλά προκειμένου να μην καταλήξεις σε ακύρωση της προσπάθειας ελλείψει εμβρύων για μεταφορά.

 

Η δική μου εμπειρία είναι με προεμφυτευτική γενετική διάγνωση (PGD) που γίνεται για κληρονομικά νοσήματα και στη δική μας περίπτωση για μεσογειακή αναιμία. Την πρώτη φορά κάναμε βιοψία την 3η μέρα και τις άλλες δύο φορές την 5η αλλά η τάση διεθνώς είναι να γίνεται την 5η γιατί και το αποτέλεσμα είναι πιο σίγουρο μιας και παίρνουν περισσότερα κύτταρα και λιγότερο τραυματικό για το έμβρυο γιατί τα παίρνουν από την εξωτερική στιβάδα. Παρ' όλα αυτά, επειδή είναι μία δύσκολη τεχνική, βιοψία 5ης ημέρας κάνουν πολύ λίγα κέντρα στην Ελλάδα.

 

Εμείς από τα 5-6 έμβρυα που είχαμε κάθε φορά, μέναμε με 2-3 την 5η ημέρα (ένα χάναμε λόγω μεσογειακής αναιμίας) και μεταφέραμε 2. Είχα μέχρι τώρα δύο βιοχημικές και μία ανεμβρυική κύηση, ενδεχομένως λόγω προβλημάτων που είχε το σπέρμα και δεν γνωρίζαμε. Για να δούμε, θα είναι η επόμενη και η τυχερή;;; :-D

 

Καλημέρα! Και εγώ με βάση όσα έχω διαβάσει για 5η μερα σκεφτομαι (αν φτασει κανενα)!

Που τον κάνατε τον προεμφυτευτικο και ποσα στοίχισε;;;;

Επισης μπορει να γινει προεμφυτευτικος σε κατεψυγμένο έμβρυο (αφου εχει αποψυχθεί βεβαια);;;; Η εστω μπορει να καταψυχθει μετα τον προεμφυτευτικο; Ρωταω με το σκεπτικό οτι ας πουμε μεινει μονο ενα έμβρυο να μην κατω ετ αλλα να μαζεψω κι αλλα.....

Διαφώτισε με σε παρακαλω γιατι τωρα εχω αρχισει και το ψαχνω το θεμα και μου φαινεται βουνο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Και εγώ με βάση όσα έχω διαβάσει για 5η μερα σκεφτομαι (αν φτασει κανενα)!

Που τον κάνατε τον προεμφυτευτικο και ποσα στοίχισε;;;;

Επισης μπορει να γινει προεμφυτευτικος σε κατεψυγμένο έμβρυο (αφου εχει αποψυχθεί βεβαια);;;; Η εστω μπορει να καταψυχθει μετα τον προεμφυτευτικο; Ρωταω με το σκεπτικό οτι ας πουμε μεινει μονο ενα έμβρυο να μην κατω ετ αλλα να μαζεψω κι αλλα.....

Διαφώτισε με σε παρακαλω γιατι τωρα εχω αρχισει και το ψαχνω το θεμα και μου φαινεται βουνο!!!!!

 

λοιπον, στην τελευταια μου εμπειρια λογω μικρου αριθμου ωαριων (μονο 9! - το θαυμαστικο ειναι ειρωνικο προς τους κυριους που τα χαρακτηρισαν λιγα) θελαν να τα καταψυξουμε πριν τον προεμφυτευτικο ελεγχο (για συγκεκριμενο συνδρομο) την 3η μερα, να μαζεψουμε κ αλλα, κ μετα σε ολα να γινει ο προεμφυτευτικος. προσωπικα προχωρησα και με τα 9, απο τα οποια σταλθηκαν για ελεγχο δειγμα απο τα 8. δυστυχως ομως ηταν ολα παθολογικα οποτε δεν προχωρησα σε εμβρυομεταφορα.

οταν ρωτησα γιατι να καταψυχθουν 3η μερα μου ειπαν οτι ειναι καλυτερα απο το να καταψυχθουν μετα τον προεμφυτευτικο ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, στην τελευταια μου εμπειρια λογω μικρου αριθμου ωαριων (μονο 9! - το θαυμαστικο ειναι ειρωνικο προς τους κυριους που τα χαρακτηρισαν λιγα) θελαν να τα καταψυξουμε πριν τον προεμφυτευτικο ελεγχο (για συγκεκριμενο συνδρομο) την 3η μερα, να μαζεψουμε κ αλλα, κ μετα σε ολα να γινει ο προεμφυτευτικος. προσωπικα προχωρησα και με τα 9, απο τα οποια σταλθηκαν για ελεγχο δειγμα απο τα 8. δυστυχως ομως ηταν ολα παθολογικα οποτε δεν προχωρησα σε εμβρυομεταφορα.

οταν ρωτησα γιατι να καταψυχθουν 3η μερα μου ειπαν οτι ειναι καλυτερα απο το να καταψυχθουν μετα τον προεμφυτευτικο ελεγχο.

 

 

Τα 9 ειναι λιγα; Ωχ παναγια μου! Που παω το κουτσαβάκι;;;; Εμεις με το ζορι ειχαμε 6 3ης μέρας! Για 5η μερα δεν βλεπω να φτανουν και πολλα..... Ωχ παναγια μου!!!

Ευχαριστω παντως!!!!! Ουφ ουφ και παλι ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...