Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοριτσια τα φωτα σας!! Θα σαλταρω λεμε!!!


Diana Dee

Recommended Posts

Πραγματικα χρειαζομαι την βοηθεια σας στο εξης :

Εχω αγορασει μια φορμα για muffins (αυτη που εχει μικρες υποδοχες για τη ζυμη) απο το ΙΚΕΑ (το αναφερω,δεν ξερω αν παιζει ρολο...)

Εχω δοκιμασει τρεις φορες να φτιαξω muffins(με 3 διαφορετικες συνταγες) και μια φορα κεκακια. Το αποτελεσμα??? Καθε φορα ενω φηνονται απ'εξω, μεσα ειναι λασπωμενα!!! Τα νευρα μου!! Εχω κανει καθε πιθανη παραλλαγη,στον τροπο ψησιματος, στην ποσοτητα baking powder, στις αναλογιες των υλικων.Δεν μπορω να καταλαβω!!!! Ετσι μου ερχεται να την πεταξω την φορμα! Αμαν πια! Στο τελευταιο που καταληξαμε με την μαμα μου ειναι οτι ειναι μαπα η ποιοτητα της φορμας και για αυτο δεν ψηνονται. Πριν λοιπον φαει πεταμα,μηπως εχετε καμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πραγματικα χρειαζομαι την βοηθεια σας στο εξης :

Εχω αγορασει μια φορμα για muffins (αυτη που εχει μικρες υποδοχες για τη ζυμη) απο το ΙΚΕΑ (το αναφερω,δεν ξερω αν παιζει ρολο...)

Εχω δοκιμασει τρεις φορες να φτιαξω muffins(με 3 διαφορετικες συνταγες) και μια φορα κεκακια. Το αποτελεσμα??? Καθε φορα ενω φηνονται απ'εξω, μεσα ειναι λασπωμενα!!! Τα νευρα μου!! Εχω κανει καθε πιθανη παραλλαγη,στον τροπο ψησιματος, στην ποσοτητα baking powder, στις αναλογιες των υλικων.Δεν μπορω να καταλαβω!!!! Ετσι μου ερχεται να την πεταξω την φορμα! Αμαν πια! Στο τελευταιο που καταληξαμε με την μαμα μου ειναι οτι ειναι μαπα η ποιοτητα της φορμας και για αυτο δεν ψηνονται. Πριν λοιπον φαει πεταμα,μηπως εχετε καμια ιδεα???

 

 

μηπως φταιει η θερμοκρασια του φουρνου σου κ η σχαρα που τα ψηνεις?παιζει ρολο να το ξερεις.διαβασε το φυλλαδιο της κουζινας σου κ δες για τα γλυκα σε ποια σχαρα κ σε τι θερμοκρασια πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

μηπως φταιει η θερμοκρασια του φουρνου σου κ η σχαρα που τα ψηνεις?παιζει ρολο να το ξερεις.διαβασε το φυλλαδιο της κουζινας σου κ δες για τα γλυκα σε ποια σχαρα κ σε τι θερμοκρασια πρεπει.

 

Τα εχω ψησει στον αερα ψηλα, στις αντιστασεις πιο χαμηλα, αλλα τιποτα! Το βιβλιαρακι εχει μεσα τροπο ψησιματος για κεικ και μετα λεει για γλυκακια σε φορμες. Τι αλλο να κοιταξω?? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου έτυχε και μένα κάτι παρόμοιο σε άλλη είδους φόρμα και τελικά έφταιγε το αλεύρι. Δοκιμάσε το σε άλλη φόρμα να δεις τι φταίει τα υλικά ή η φόρμα.

 

Εχω δοκιμασει απο 2 μαρκες αλευρι,αλλα και τις δυο φορες ηταν απο αυτο που δεν φουσκωνει μονο του. Αλλωστε στις συνταγες που ειχα βρει εγραφαν πως δεν ηταν απαραιτητο να φουσκωνει μονο του,γιατι βαζεις baking. Λες ομως να δοκιμασω να παρω αλευρι που φουσκωνει μονο του?? Δεν το ειχα σκεφτει... :roll:

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε αυτο που σου λεει η ντιμι.εμενα παντως εφταιγε το βιταμ.

 

Το βιταμ?? Κι απο αυτο εχω αλλαξει 3 μαρκες..Πως το καταλαβες ομως οτι εφταιγε αυτο σε σενα? Εγω νομιζω οτι ολα ιδια ειναι...Ειναι το πρωτο γλυκο ή φαγητο που δεν μου πετυχαινει (και επανειλλημενως κιολας) και τα εχω παρει :evil: Ευχαριστω κοριτσια, θα μαζεψω αποψεις και θα δοκιμασω αλλη μια φορα και θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ιδια φορμα και εχω ψησει κανονικα και χωρις προβλημα. Δεν μπορω να σκεφτω τι μπορει ν αφταιει . Παντως οχι η φορμα. Μηπως να τα αφησεις περισσοτερη ωρα . Δηλαδη μιση ωρα στους 180 πιστευω ειναι ενταξυ

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα μου λεει οταν λασπωνει το κεικ φταει το γαλα οταν πεφτει παραπανω!Και εγω οσες φορες το χω παθει απο εκει το επαθα!Τωρα ομως δεν ξερω γιατι αφου ακολουθεις την συνταγη το παθαινεις!Δοκιμασε και αυτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μαμα μου λεει οταν λασπωνει το κεικ φταει το γαλα οταν πεφτει παραπανω!Και εγω οσες φορες το χω παθει απο εκει το επαθα!Τωρα ομως δεν ξερω γιατι αφου ακολουθεις την συνταγη το παθαινεις!Δοκιμασε και αυτο!

 

 

εγω εβαζα παραπανω βιταμ κ λασπωσε το κεικ.

να παρεις αλευρι που φουσκωνει.ειναι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ιδια φορμα και εχω ψησει κανονικα και χωρις προβλημα. Δεν μπορω να σκεφτω τι μπορει ν αφταιει . Παντως οχι η φορμα. Μηπως να τα αφησεις περισσοτερη ωρα . Δηλαδη μιση ωρα στους 180 πιστευω ειναι ενταξυ

 

και εγώ έχω την ίδια φορμα, το πρόβλημά μου ήταν ότι κολλούσαν τα κεκάκια στα τοιχωματα και έπρεπε να τα αλοιφω με βουτυρο και αλέυρι.

Πήρα κάτι χαρτάκια για μαφινς από το σουπερμαρκετ και βάζω το μίγμα εκεί μεσα και τα ψήνω στους 180 για κανένα μισάωρο και ίσως παραπάνω, αλλά δεν ανοιγεις τον φουρνο. Ποτέ όταν ψηνεις κεικ δεν ανοιγεις τον φουρνο πριν το μισάωρο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια! Αφου σιγουρευτηκαμε οτι δεν φταιει η φορμα,εχουμε και λεμε :

1.θα παρω αλευρι που φουσκωνει μονο του

2.θα βαλω λιγο λιγοτερο γαλα

3.ισως και λιγο λιγοτερο βουτυρο

4.θα τα αφησω στο φουρνο λιγο παραπανω(οκ να μην μου αρπαξουν κιολας :D )

 

(Ναι,σε καμια περιπτωση δεν ανοιγω τον φουρνο πριν δειξουν ετοιμα. )

Θα τα κανω ολα αυτα και θα σας ενημερωσω!!!

Ευχαριστωωωω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αμε Χριστινακι! (που εισαι και κουκλιτσα!!!) Αμα πετυχει θα ανεβασω μια φωτο ΝΑΑΑ με το συμπαθειο και....φατε ματια ψαρια :lol::lol:

 

 

ευχαριστω diana dee.που με ειδες?στις νυφες?

εβαλες φωτο γιατι δεν την ανοιγει.ξαναβαλε.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε, αν δεις ότι έχουν κάνει χρώμα που σου αρέσει (και τα θεωρείς ψημένα) αντί να τα βγάλεις, να τους βάλεις από πάνω αλουμινόχαρτο, να σβήσεις τον φούρνο και να τα αφήσεις δέκα λεπτά παραπάνω. Στο λέω γιατί αυτό είναι το πρόβλημα με τον δικό μου φούρνο, αρπάζουν από πάνω και μέσα είναι ωμά...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμε Χριστινακι! (που εισαι και κουκλιτσα!!!) Αμα πετυχει θα ανεβασω μια φωτο ΝΑΑΑ με το συμπαθειο και....φατε ματια ψαρια :lol::lol:

 

 

ευχαριστω diana dee.που με ειδες?στις νυφες?

εβαλες φωτο γιατι δεν την ανοιγει.ξαναβαλε.

 

Καλε ναι! Στις νυφες και εισαι απο τις 2-3 που μου εχουν μεινει. Δεν λεω ολες οι κοπελες κουκλες,αλλα 2-3 ξεχωριζετε :D Ειχα κι εγω μια, προφιλ βεβαια, αλλα την εσβησα. Κολλαω λιγο να δειξω την μουρη μου σε forum. Σε καμια συναντηση θα με δεις :D

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε, αν δεις ότι έχουν κάνει χρώμα που σου αρέσει (και τα θεωρείς ψημένα) αντί να τα βγάλεις, να τους βάλεις από πάνω αλουμινόχαρτο, να σβήσεις τον φούρνο και να τα αφήσεις δέκα λεπτά παραπάνω. Στο λέω γιατί αυτό είναι το πρόβλημα με τον δικό μου φούρνο, αρπάζουν από πάνω και μέσα είναι ωμά...

 

Λες?? Θα το δοκιμασω κι αυτο! Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη! Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε, αν δεις ότι έχουν κάνει χρώμα που σου αρέσει (και τα θεωρείς ψημένα) αντί να τα βγάλεις, να τους βάλεις από πάνω αλουμινόχαρτο, να σβήσεις τον φούρνο και να τα αφήσεις δέκα λεπτά παραπάνω. Στο λέω γιατί αυτό είναι το πρόβλημα με τον δικό μου φούρνο, αρπάζουν από πάνω και μέσα είναι ωμά...

 

Λες?? Θα το δοκιμασω κι αυτο! Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη! Ευχαριστω πολυ!!!

 

 

σε ευχαριστω dianna dee.να βαλεις φωτο να σε δω γιατι σε συναντηση λιγο χλωμο.μενω πολυ μακρυα...

 

κανε τα ολα κι ελπιζω να δεις κεικ ! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...