Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μουστοκουλουρα


efal

Recommended Posts

Εχει κάποια από εσάς καλή και δοκιμασμένη συνταγή για μουστοκούλουρα; Αγόρασα μερικά από το φούρνο και ήταν πεντανόστιμα αλλά λέω να φτιάξω σπιτικά. Πήρα πετιμέζι να βάλω.Περιμένω με ανυπομονησία!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα efal!! Τα μουστοκούλουρα είναι ένα από τα αγαπημένα μου κουλουράκια, τα φτιάχνω συχνά.. Η συνταγή που χρησιμοποιώ είναι η εξής:

1 ποτήρι του νερού ελαιόλαδο

1 ποτήρι του νερού φυσικό χυμό ποροκαλιού

1 ποτήρι του νερού ζάχαρη

1 ποτήρι του νερού πετιμέζι

1 κουταλάκι του γλυκού σόδα μαγειρική τη διαλύουμε μέσα στο χυμό

1 κουταλάκι του γλυκού κανέλλα

μισό κουταλάκι του γλυκού γαρίφαλλο τριμμένο

μισό ποτηράκι του κρασιού κονιάκ

1 φακελάκι baking powder και αλευρι όσο πάρει 1 κιλό και λίγο παραπάνω, μέχρι να έχεις μια ζύμη που να μην κολλάει στο χερι σου

 

καλη επιτυχια!!! Περιμένω νέα σου...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω βρε κοριτσια..Επειδη τρελαινομαι για μουστοκουλουρα και θελω να φτιαξω.Το πετιμεζι τι ακριβως ειναι και απο που το παιρνετε?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Ρουλα μου, το πετιμεζι μπορείς να το βρεις την εποχή που κόβουν τα σταφύλια, εμένα μου φέρνει σταφύλια ενας συγγενής του αντρα μου, τα στύβουμε καλα και τα βράζω για πολλές ώρες ως ότου χυλώσει καλα΄και έπειτα το χρησιμοποιώ, μπορείς όμως να το βρεις και έτοιμο, κοστίζει λίγο (δηλαδή μπορεί και 10 ευρώ ένα μπουκαλι)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...