Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περί νηστείας...


ARNIKOL

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Οχι aria146 μην νοιώθεις μοναξιά. Εχεις εμένα για παρέα.

Και ναι zana1911, μαζί με την sevoula είστε.... αθεόφοβες.:D

Θέμα με τη νηστεία και το χ3σ@τ3!!!!

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ε, τι περίμενες?

Εχεις δει πολλά να μην τα μαμήσουμε? Αυτό θα έμενε?:mrgreen:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε συ aria146, έχω μία απορία.

Δηλαδή υπάρχουν άλλες 145 αριες?

Ή τυχαίο είναι το νούμερο, γιατί βλέπω πολλές. Νούμερο 48, νούμερο 34, καλλιστεία μου θυμίζει. Και τώρα το νούμερο 12..:D:D:D

 

Πάει το θέμα σου κοπελιά...:mrgreen:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία: Τετάρτες και Παρασκευές είναι νηστείες μόνο από κρέας και ψάρι ή και γάλακτοκομικά και αυγά;

 

Λοιπόν, κανονικά Τετάρτες και Παρασκευές (όχι Δευτέρες) είναι μέρες νηστείας απ' όλα τα ζωϊκά, όμως τις εβδομάδες α) πριν από την Κυριακή του Ασώτου τις απόκριες, β) της Διακαινισίμου, δηλ μετά το Πάσχα γ) μετά την Κυριακή της Πεντηκοστής, δ) μεταξύ Χριστουγέννων και Θεοφανείων δεν είναι νηστεία και τρώμε τα πάντα. Την εβδομάδα πριν την Κυριακή της Αποκριάς (Τυρινής) τρώμε τα πάντα εκτός από κρέας. Δεν είναι τόσο μπερδεμένο όσο ακούγεται...:mrgreen:

Το βρήκα από ένα βιβλίο με συνταγές "Τα σαρακοστιανά", που έχει τις ημέρες νηστείας όλου του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πως πανε τα πραγματα κοπελιες...τι Ιπποκρατης και τι...θρησκεια υποχρεωτικη νηστεια θα κανουμε ολοι μας.....και μαλιστα αυστηρη....Τετάρτη και Παρασκευη ουτε λαδι....και κρεας μονο την Κυριακη......και να δεις τι οικονομια θα κανουμε.......(Θεε μου σχοραμε την αμαρτωλη.....)εγω πάντως νηστευω απο κρεας ολη την σαρακοστη (μονο κρεας ομως...ολα τα αλλά τα καταβροχθίζω...!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ aria146, έχω μία απορία.

Δηλαδή υπάρχουν άλλες 145 αριες?

Ή τυχαίο είναι το νούμερο, γιατί βλέπω πολλές. Νούμερο 48, νούμερο 34, καλλιστεία μου θυμίζει. Και τώρα το νούμερο 12..:D:D:D

 

Πάει το θέμα σου κοπελιά...:mrgreen:

με χεις βάλει στο ματι αδερφε μου ;;; :lol::lol::lol::lol: όταν εγω γραφτηκα η μόνη αρια ήμουν εγω νταξ; τα νουμερακια είναι το διαχωριστικό που εχω στο σκαλπ απο τον cheef in comand του διαστυμοπλοιου μου (καποιες κακόβουλες λεγαν το αρια σαν αριανη και με εβγαλαν ουφο αλλα που να παει το φτωχό μυαλο τους στην ΟΠΕΡΑ ... τεσπα περασμενα ξεχασμενα :lol::lol::lol::lol::lol:)

 

Λοιπόν, κανονικά Τετάρτες και Παρασκευές (όχι Δευτέρες) είναι μέρες νηστείας απ' όλα τα ζωϊκά, όμως τις εβδομάδες α) πριν από την Κυριακή του Ασώτου τις απόκριες, β) της Διακαινισίμου, δηλ μετά το Πάσχα γ) μετά την Κυριακή της Πεντηκοστής, δ) μεταξύ Χριστουγέννων και Θεοφανείων δεν είναι νηστεία και τρώμε τα πάντα. Την εβδομάδα πριν την Κυριακή της Αποκριάς (Τυρινής) τρώμε τα πάντα εκτός από κρέας. Δεν είναι τόσο μπερδεμένο όσο ακούγεται...:mrgreen:

Το βρήκα από ένα βιβλίο με συνταγές "Τα σαρακοστιανά", που έχει τις ημέρες νηστείας όλου του χρόνου.

ψηφίζω Ζεττα ΤΟ ΧΕΙ ΛΕΜΕ !!! :lol::lol::lol::lol: (το χα κι εγω το book ακι αλλα δεν σηκώθηκα να το ανοίξω - νταξ κι εδω μεσα απο τοιχο σε τοιχο βιβλιοθηκη που να το ψαχνω ; -στην τουαλέτα μονο δεν ε΄χουμε βιβλιοθηκη :-) )

Link to comment
Share on other sites

... - νταξ κι εδω μεσα απο τοιχο σε τοιχο βιβλιοθηκη που να το ψαχνω ; -στην τουαλέτα μονο δεν ε΄χουμε βιβλιοθηκη :-) )

Κι όμως εκεί είναι που μου χρειάζεται, μαζεύονται τα περιοδικά κι οι εφημερίδες πάνω στο καλάθι με τα άπλυτα...

Πολύ καλό βιβλίο για όποιον ενδιαφέρεται (εκδόσεις "ακρίτας")

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως του έχει ξεφύγει αυτή η τροπή του θέματος του ρας απορώ και κόπτομαι... δεν έχει πάρει είδηση ότι σερβίρετε σούσι;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

δεν αγοράζω περιοδικά ουτε εφμερίδες .... τα διαβάσω ηλεκτρονικα δεν παίζει μπικινίνι για 3 ευρω κατα μέσο όρο την μερα για εφημέριδες

(do the math πως παω τουαλέτα λοιπον αχχαχαχαχ :-) :-) ) ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ στο pc και δεν μπορω να κόψω το εξοδο :-)

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία: Τετάρτες και Παρασκευές είναι νηστείες μόνο από κρέας και ψάρι ή και γάλακτοκομικά και αυγά;

 

Λοιπον, τα πραγματα ειναι απλα. Ας μη μπαινουμε σε λεπτομεριες,νομιζω οτι μπερδευεται καποιος που δε γνωριζει, ζητηθηκε κατι συγκεκριμενο. ΟΧΙ ΔΕΥΤΕΡΑ νηστεια, ΟΥΤΕ το ΣΑΒΒΑΤΟ!

 

Αν καποιος νηστευει κανονικα απο τροφες απλως γιατι θελει να ακολουθησει τις νηστειες, τοτε Τεταρτη και Παρασκευη απο ζωικες τροφες, δηλαδη γαλακτομικα προιοντα, αυγα, ψαρια, κρεας. Θαλασσινα επιτρεπονται. Αυτες ειναι οι συνηθεις μερες που ακολουθουν οι πιστοι.

 

Και μιλαω οχι για Σαρακοστη και νηστεια Χριστουγεννων ή του Δεκαπενταυγουστου, γιατι τοτε ακολουθειται η καθιερωμενη για τη συγκεκριμενη περιοδο νηστεια, π.χ. εβδομαδα της Τυρινης στηναρχη της Σαρακοστης.

Σαββατο κανονικα, δεν τηρειται νηστεια, ΕΚΤΟΣ αν θελει να κοινωνησει καποιος.

Και ολα αυτα ΔΕΝ εχουν νοημα αν δεν εχεις νηστεψει και πνευματικα. ;)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Πως του έχει ξεφύγει αυτή η τροπή του θέματος του ρας απορώ και κόπτομαι... δεν έχει πάρει είδηση ότι σερβίρετε σούσι;

Οπου ναναι έρχεται. Μην ανησυχείς. Τον βλέπω να το μελετάει το θέμα πριν απαντήσει, κάπως έτσι:shock:. Ή έτσι?:oops:

 

(do the math πως παω τουαλέτα λοιπον αχχαχαχαχ :-) :-) :-)

Τώρα πια είναι η πιο τρελέγκω...

Να ανοίξουμε topic στις ψηφοφορίες.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

της Παναγίας δεν νηστεύεις το λάδι.Δεν νηστεύεις καθόλου.Ο Δεκαπεντάυγουστος είναι το "Πάσχα" του καλοκαιριού οπότε εκείνη τη μέρα "επιβάλεται" να φάς κρέας.

.

μμμ....

μαλλον δεν το διατυπωσα καλα(αν κ το ξαναδιαβασα αλλα τεσπα)

δεν εννοουσα την ημερα της παναγιας αλλα τη νηστεια του δεκαπενταυγουστου:)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

το βρηκα.....

ΤΟ ΣΟΥΣΙ !!! ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑ :-) :-)

 

Αμαν, μου το μαμήσατε το θέμα... εγώ και οι απορίες μου!:-P:razz::evil:

 

Ε, τι περίμενες?

Εχεις δει πολλά να μην τα μαμήσουμε? Αυτό θα έμενε?:mrgreen:

 

Ααααααχαχαχαχα!!!Δεν παίζεστε!!!

:lol::lol::lol::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

MSN-Emoticon-eating-sushi-134.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
της Παναγίας δεν νηστεύεις το λάδι.Δεν νηστεύεις καθόλου.Ο Δεκαπεντάυγουστος είναι το "Πάσχα" του καλοκαιριού οπότε εκείνη τη μέρα "επιβάλεται" να φάς κρέας.

.

εξαρταται...αν της Παναγιας πεσει Τεταρτη ή Παρασκευη τοτε μονο ψαρι τρωμε απο ζωικα..Τεταρτες κ Παρασκευες κανονικα ειναι νηστεια χωρις κρεας, ψαρι και ζωικα και χωρις λαδι αλλα ειναι ορισμενες γιορτες που τρως λαδι αυτες τις μερες..(εμεις εχουμε ενα ημερολογιο που τα γραφει πανω)..Μ.Σαββατο δεν τρωμε λαδι κ ειναι το μοναδικο..Βεβαια, αν καποιος δεν μπορει να νηστεψει απο την τροφη για τον χι ψι λογο τοτε μπορει να νηστεψει απο κατι αλλο..

bV6Dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...