Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως φτιάχνονται οι φακές ;;;


beba09

Recommended Posts

Μπορεί κάποια έμπειρη νυκοκοιρά να μας πει με λεπτομέρεια.....με λεπτομέρεια όμως, πως να φτιάξουμε πεντανόστιμες φακές. Η συνταγή του Τσελεμεντέ δεν μου βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποιά συνταγή έχεις; Θα σου πω πώς τις κάνω εγώ:

 

1. Τις ξεπλένω με νερό (με το σουρωτήρι ή στην κατσαρόλα με καπάκι-σουρωτήρι)

2. Προσθέτω τριμμένη φρέσκια ντομάτα, λίγες σκελίδες σκόρδο, λίγο κρεμμύδι ψιλοκομμένο, αλάτι και λίγο ξύδι μπαλσάμικο. (Δόσεις με το μάτι:cool:)

3. Ρίχνω νερό ώσπου να σκεπαστούν καλά και τις αφήνω να βράσουν για περίπου 1 ώρα, συνήθως θέλουν και λίγο παραπάνω (τουλάχιστον αυτές που παίρνω εγώ).

4. Όταν σβήσω το φαγητό μετά από λίγο προσθέτω λίγο ελαιόλαδο.

 

Αυτά...ελπίζω να σε βοήθησα!

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

φακές σούπα

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=864&Itemid=49

 

φακές με λουκάνικα στο φούρνο, αν παλεύεις να κάνεις την οικογένεια να τις φάει

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=4604&Itemid=49

 

φακές σούπα χωριάτικες

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=751&Itemid=49

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλεις και ποσότητες και χρόνους? Πες μου να στις συμπληρώσω αύριο.

 

Τα βασικά είναι τα εξής:

1. Βράζεις τις φακές (προτίμησε την μάρκα 3 άλφα) σε λίγο νερό σε μεγάλη κατσαρόλα για λίγα λεπτά, έπειτα τις σουρώνεις.

2. Εχεις ετοιμάσει σε μικρότερη κατσαρόλα ζεστό νερό αρκετό, πχ μια μικρή κατσαρόλα γεμάτη.

3. Ρίχνεις το ζεστό νερό στη μεγάλη κατσαρόλα, ρίχνεις δαφνόφυλλα και ρίχνεις και τις σουρωμένες φακές.

Αφήνεις αν βράσουν να μαλακώσουν (θα τις δείς και θα φουσκώσουν κάπως)

4. Οσο γίνεται το 3 πολτοποιείς στο μούλτι ντομάτες καθαρισμένες και ξεφλουδισμένες, κρεμμύδια και τα ρίχνεις σε μπολ.

Προσθέτεις 1 κ.γ. ζάχαρη (την χρειάζεται η ντομάτα γιατί πικρίζει).

Αλατοπιπερώνεις, ρίχνεις και σκελίδες σκόρδο ολόκληρες και καρότα κομμένα σε ροδέλες μέτριου πάχους.

Ανακατεύεις καλά το μίγμα αυτό.

5. Οταν μαλακώσουν οι φακές βγάζεις τα δαφνόφυλλα και ρίχνεις το μίγμα 4

6. Χαμηλώνεις την φωτιά και σιγοβράζεις με κλειστό το καπάκι.

Στην αρχή είσαι αποπάνω για να δείς τί παίζει στην κατσαρόλα ανάλογα με την ένταση της φωτιάς. Οταν βρείς την επιθυμητή ένταση που βράζει ήρεμα το αφήνεις, όποτε θυμηθείς ρίχνεις ένα ανακάτεμα.

7. Αφού και αρχίσουν να μαγειρεύονται όλα μαζί όμορφα ρίχνεις το λάδι, κάπου στη μέση του χρόνου μαγειρέματος.

Νομίζω σε 45' μου γίνεται το φαγητό και κάπου 15' μετά την έναρξη βρασμού βάζω το λάδι ή προς το τέλος.

Βάζω μισό ποτήρι λάδι (ελαιόλαδο) πάντα ή και λιγότερο για 1 σακουλάκι φακές και μια μικρή κατσαρόλα γεμάτη νερό.

 

Αν θες ποσότητες και χρόνους σου γράφω όσα έχει ο τσελεμεντές μου, (έχω την Σκούρα).

 

Ενδιάμεσα στο μαγείρεμα δοκιμάζεις το ζουμί και συμπληρώνεις αλάτι και πιπέρι.

Αφού και γίνει το φαγητό 'οσο είναι ζεστό ξαναδοκιμάζω και προσθέτω ξύδι, ή και όχι.

 

Ελπίζω να βοήθησα! Αν ξεχνάω κάτι το συμπληρώνω αύριο και αν σε ενδιαφέρει η συνταγή να σου πώ και πόσες ντομάτες κρεμμύδια κτλ :-D

Ετσι τις κάνω πάντα και γίνονται ανάρπαστες!

Α και όταν δεν έχω ντομάτες και θέλω ναι και σώσε φακές βάζω πουμαρό, αλλά το αποφεύγω, προτιμώ να έχω έστω μια ντομάτα και να συμπληρώσω με πουμαρό. Δίνει άλλη υφή η ντομάτα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρε τις φακες "τρια αλφα"της μικρες!!!

πλενω τις φακες,τις βαζω να βρασουν μονο με νερο καμια ωρα τις βγαζω,τις σουρωνω.

βαζω στην κατσαρολα λιγο μαραθο,1 κερμμυδι,ι κομ.σκορδο, και λαδι.....τα τσιγαριζω λιγο.

μετα βαζω ντοματα φρεσκια(η κονσερβα αν δεν εχω) και ενα κουταλακι σουπας πελτε ντοματας,(αν θες ενα φυλλο δαφνη)και νερακι(οχι παρα πολυ)και το αφινω να βρασει.

αφου βρασει βαζω μεσα τις φακες και χαμιλωνω το ματι της κουζινας,τα αφινω 15 λεπτα και ειναι οκ!!!!

μπορεις στο πιατο σου να βαλεις και λιγο ξυδι.....αν σου αρεσει.

πολλοι δεν βαζουν τον μαραθο αλλα εχει αρωμα και γευση!!!

καλη ορεξη...μιαμ...μιαμ!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα σου γραψω τη συνταγη για τα μοναδικα οσπρια που τρωει με ευχαριστηση ο αντρας μου!

βαζεις τισ φακες να παρουν μια καλη βραση -αδειαζεις το πρωτο νερο κ εχοντας ετοιμο νερο στο βραστηρα συμπληρωνεις στην κατσαρολα και συνεχιζεις το βρασιμο.ψιλοκοβεις κρεμμυδακι *αν θες το βαζεις και ολοκληρο* και μια σκελιδα σκορδο ,ριχνεις και ενα δυο δαφνοφυλλα ,αλατακι ,λιγο πιπερακι,λιγο κοκκινο πιπερακι (μικρες ποσοτητες στο πιπερι εκτος κ αν σ αρεσουν πικαντικα)και βαλε και ριγανη νοστιμιζει απιστευτα τις φακες σε συνδυασμο με το δαφνοφυλλο.αν θελεις βαζεις καροτο .σαλτσα σπιτικη,η ψιλοκοβεις 1-2 ντοματες η ετοιμη οτι εχεις .περιπου στο μισαωρο θα ειναι ετοιμες ,αφου σβησεις το ματι βαλε ελαιολαδο.καλη σας ορεξη!

Link to comment
Share on other sites

βασικοτατο μπεμπα.

 

να καθαρισεiς τις φακες σε μια ρηχη πιατελιτσα.

λιγες λιγες με τη σειρα.

εχουν μικρα πετραδακια μεσα οι φακες πολυ συχνα.

 

υγ: ζητω η χυτρα ταχυτητας!!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

θα σου γραψω τη συνταγη για τα μοναδικα οσπρια που τρωει με ευχαριστηση ο αντρας μου!

βαζεις τισ φακες να παρουν μια καλη βραση -αδειαζεις το πρωτο νερο κ εχοντας ετοιμο νερο στο βραστηρα συμπληρωνεις στην κατσαρολα και συνεχιζεις το βρασιμο.ψιλοκοβεις κρεμμυδακι *αν θες το βαζεις και ολοκληρο* και μια σκελιδα σκορδο ,ριχνεις και ενα δυο δαφνοφυλλα ,αλατακι ,λιγο πιπερακι,λιγο κοκκινο πιπερακι (μικρες ποσοτητες στο πιπερι εκτος κ αν σ αρεσουν πικαντικα)και βαλε και ριγανη νοστιμιζει απιστευτα τις φακες σε συνδυασμο με το δαφνοφυλλο.αν θελεις βαζεις καροτο .σαλτσα σπιτικη,η ψιλοκοβεις 1-2 ντοματες η ετοιμη οτι εχεις .περιπου στο μισαωρο θα ειναι ετοιμες ,αφου σβησεις το ματι βαλε ελαιολαδο.καλη σας ορεξη!

 

Συμφωνώ απόλυτα με την συνταγή της Στέλλας. Με μόνη διαφορά ότι εγώ δεν πετάω το νερό της πρώτης βράσης, τις πλένω όμως πριν τις βράσω. Γίνονται βέβαια πιο βαριές οπότε αν έχετε ευαίσθητα στομάχια δεν λέει αλλά είναι πολύ πιο γευστικές... ντομάτα βάζω οπωσδήποτε αλλά όχι καρότο...

Τέλος συμφωνώ απόλυτα με την ρίγανη, μπόλικη μάλιστα... γίνονται φακές χωρίς ρίγανη;;;;

Όσο για τον άντρα μου φακές από την μαμά του δεν έτρωγε... τώρα με ρωτάει συχνά ποτέ θα φτιάξεις φακές;;;;;;

RSYNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να σου γράφω και χθες αλλά δεν θυμάμαι τι έγινε και δεν απάντησα τελικά.

Εγώ τις φακές τις κάνω ως εξής:

1. Μισό σακουλάκι φακές βιολογικές, τις διαλέγω, τις πλένω και τις σουρώνω.

2. Στην χύτρα ρίχνω λάδι να καλύψω τον πάτο της

3. Περνάω από το μπλεντεράκι 1 σκορδάκι και ένα μεγάλο κρεμμύδι

4. Ψιλοκόβω όσα καρότα θέλω (1-2) (έχω συνήθως βιολογικά που έχω βάλει στην κατάψυξη, έτοιμα κομμένα)

5. Βάζω ένα πελτεδάκι ντομάτας βιολογικής παραγωγής από την Poumaro την μικρή συσκευασία.

6. Τα ρίχνω όλα στην χύτρα μαζί με αλάτι πιπέρι, 2 δαφνόφυλλα και νερό.

7. Κλείνω και αφήνω να βράσουν για ακριβώς 20 λεπτά (οι βιολογικές φακές αργούν να βράσουν δεν ξέρω γιατί. Οι κανονικές 3α γίνονται και λιγότερο από 5 λεπτά)

8. Στα 20 λεπτά κλείνω το μάτι και αφήνω την χύτρα να ανοίξει μόνη της.

9. Πάντα κάνω τις φακές από την προηγούμενη γιατί οι φρέσκες δεν τρώγονται! Είναι άνοστες. Πρέπει να μείνει η φακή για να νοστιμέψει.

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέλος συμφωνώ απόλυτα με την ρίγανη, μπόλικη μάλιστα... γίνονται φακές χωρίς ρίγανη;;;;

Όσο για τον άντρα μου φακές από την μαμά του δεν έτρωγε... τώρα με ρωτάει συχνά ποτέ θα φτιάξεις φακές;;;;;;

 

δεν μενει απ το να τη δοκιμασεις και να μας πεις τι γνωμη σου!την τρωνε οι αντρες με ευχαριστηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Η συνταγη ''φαρσαλων'' ειναι η καλυτερη για εμενα.

Ξεπλενεις τις φακες και στην κατσαρολα μαζι με το κρεμμυδι,το σκορδο τις τσιγαριζεις πρωτα..ριχνεις 2φυλλα δαφνης και το σβηνεις με λιγο βαλσαμικο ξυδι.μετα προσθετεις το νερο αλατι πιπερι και εγω βαζω και λιγο πουμαρο.

Ειναι παρα πολυ ωραιες!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πότε τη βάζουμε τη ρίγανη κορίτσια? Μπορώ στο τέλος για να βάλω μόνο στο πιάτο μου?

Είναι περίεργος ο δικός μου και όπως μάθει να τα τρώει κολλάει, δεν θέλει αλλαγές! Της μάνας του δεν τις έτρωγε ποτέ :D Φοβάμαι μη πάνε χαμένες με ρίγανη γιατί θα τις κάνω σήμερα και δεν έχω χρόνο για διπλά φαγητά.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ βραζω τις φακές κανά δεκάλεπτο. τις σουρώνω τσιγαριζω κρεμμύδι σκόρδο ρίχνω τις φακές χυμό ντομάτας (τον έτοιμο) νερό αλάΤΙ, πιπέρι, μίγμα λαχανικών (ξέρεις οι έτοιμοι ζωμοί) κλίγο κανέλα. Α και 5-6 δαφνόφυλλα χαμηλώνω τη φωτιά και αφήνω να βράσουν.Κατά καιρούς τις κοιτάω αν θέλουν νερό στο μισάωρο ρίχνω λίγο λάδι και στο τέλος ξύδι. Εμένα ο άντρας μου επειδη θέλει και λουκάνικο βάζουμε καμιά φορά και ένα λουκάνικο κομμένο σε μικρά κομμάτια. Περίπου θελουν καμιά ώρα. Εμε΄΄ις προττιμάμε τις μεγάλες φακές! Καλή επιτυχία!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την ρίγανη εγώ την βάζω από την αρχή... αλλά και στο τέλος να την βάλεις γιατί όχι;;;
Τότε θα είναι καλό να μαγειρευτεί με το φαγητό, περίεργο μου φαίνεται πάντως, δεν πικρίζει? Μου αρέσουν γλυκές οι φακές αλλά μου αρέσει και πολύ η κυρία ρίγανη :D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Angicat καθαρίζεις και κόβεις τα καρότα και Απλά τα βάζεις κατάψυξη; Ενδιαφέρον!!!!

 

Ναι, δοκίμασέ το. Τίποτα δεν είναι σαν το φρέσκο τραγανό καροτάκι αλλά αν είσαι πνιγμένη στις υποχρεώσεις και ξεχάσεις να πάρεις φρέσκα μια χαρά είναι και της κατάψυξης.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες εκδοχές.. Θα δοκιμάσω...

 

Βασικά θέλω νόστιμες φακές για την μικρή.....το κρεμμύδι και το σκόρδο πέφτουν βαριά στα παιδικά στομαχάκια;;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες εκδοχές.. Θα δοκιμάσω...

 

Βασικά θέλω νόστιμες φακές για την μικρή.....το κρεμμύδι και το σκόρδο πέφτουν βαριά στα παιδικά στομαχάκια;;

 

H ποσότητα που κρεμμυδιού και σκόρδου που αναλογεί στην μερίδα που θα φάει ένα παιδάκι είναι πολύ μικρή και εξάλλου είναι και μαγειρεμένα, δεν είναι ωμά γι αυτό και δεν υπάρχει πρόβλημα. Μην ξεχνάς ότι και τις φακές πολλοί τις θεωρούν βαριές για το στομάχι, οπότε μην κολλάς στο κρεμμύδι και στο σκόρδο.

Link to comment
Share on other sites

1 κρεμμύδι σε ολόκληρη κατσαρόλα δεν νομίζω ότι πέφτει τόσο βαρύ. Σκόρδο βάζεις σκελίδες ολόκληρες που δεν είναι ανάγκη να τις σερβίρεις ;)

Κύβους γιατί να φάει καλέ το παιδί? Πεντανόστιμες είναι με φρέσκα υλικά.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Η δική μου συνταγή είναι η εξής:

 

1. Βάζω μισό φακελάκι ψιλές φακές σε μπολ με νερό και της αφήνω να "κάτσουν" όλη νύχτα (μαλακώνου έτσι).

2. Την επόμενη μέρα ψιλοκόβω κρεμυδάκι, σκόρδο, καρότα και μία πατάτα

3. Ξεπλένουμε τις φακές

4. Σε κατσαρόλα βάζω λαδάκι και όλα τα παραπάνω υλικά

5. Βάζω νερό ώστε να καλύπτονται όλα τα υλικά και επίσης:

6. Αλάτι, πιπέρι και 3 δαφνόφυλλα

7. Αν το κάνεις σε χύτρα κλείνεις και περιμένεις 20 λεπτά

8. Σε κατσαρόλα θα σου πάρει καμιά ώρα (μπορεί και παραπάνω δεν το έχω μετρήσει) και χρειάζεται να ελέγξεις να υπάρχει νερό.

9. Μετά βγάζω τα δαφνόφυλλα, προσθέτω ένα φακελάκι πελτέ, ανακατεύω και έτοιμη!

10. Αν θέλεις στο πιάτο βάζεις λαδάκι ή ξύδι (ανάλογα τα γούστα)

 

ΥΓ: βγαίνει λίγο πηχτή λόγο της πατάτας, αλλά ο μικρός μου το λατρεύει γιατί μπορεί να το φάει και μόνος του

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...