Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιβιωση κατηγοριας C στην εγκυμοσύνη χρειαζομαι την αποψή σας


eleftheria7

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και ολες .

ειμαι 24 και υγιεστατη δεν καπνιζω δεν πινω τρωω υγιεινα

στις 31 μαρτιου ειχα ουρολοιμωξη και η γυναικολογος μου εδωσε noroxin 400 mg για 7 μερες, στις 10 απριλιου και ενω ειχα καθυστεριση 6 μερες εκανα το τεστ και ειμαι εγκυος..:):(

πανω στο θαυμα που συνεβενε μεσα μου επερνα μια δυνατη κατηγοριας C αντιβιωση..

εχω φοβηθει πολυ για το μωρο μου.

Εψαξα πολυ στο internet για αυτη την αντιβιωση και ειδα πολλα τα οποια μονο φοβο μου προκαλεσαν

ρωτησα την γυναικολογο μου την φαρμακοποιο και τα κεντρικα που προμηθευουν αυτο το φαρμακο και ολοι μου ειπαν πως τπτ δεν ειναι σιγουρο ακομα και σε μια φυσιολογικη κυηση και πως πολλες γυναικες πηραν αυτη την αντιβιωση και ολα πηγαν καλα..χωρις να ειναι σιγουροι για το αποτελεσμα που θα εχω εγω στην εγκυμοσυνη μου.

Και πως υσχιει ο νομος του ολου ή του ουδεν..δηλ πως αν ειχε συμβει κατι ο οργανισμος θα απεβαλε το εμβυο. Και πωσ ηταν πολυ αρχη ακομα στην διμιουργια του εμβρυου.

Διανυω την 6 βδομαδα και φοβισμενη συνεχιζω να θελω το μωρακι μου.χωρις να ξερω τι κακο του κανα .............εχει καμια σας παρομοια εμπειρια ή μηπως εχετε ακουσει κατι....:|

1Sh7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρέπει να επισκεφτείς κάποιο γεννετιστή. Αυτοί είναι οι μόνοι αρμόδιοι για τέτοια θέματα. Ηρέμησε γιατί συνήθως τα πράγματα δεν είναι τόσο σοβαρά όσο δείχνουν και όντως ισχύσει ο νόμος του όλου ή του δεν σ αυτή την ηλικία κύησης. Εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν υπολογιζω σωστα πηρες αντιβιωση 2 εβδομαδες μετα τη συλληψη

Μιλησε μ ενα γενετιστη Πιστευω πως θα τη βγαλεις καθαρη

 

 

Πυστευεις πως θα την βγαλω καθαρη λες ε?

μακαρι να ναι ολα καλα. σημερα θα κοιταξω για γενετιστη ομως θα πρεπει να παρουν δειγμα απο τον πλακουντα λογικα ή απο το εβρυο?

1Sh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πυστευεις πως θα την βγαλω καθαρη λες ε?

μακαρι να ναι ολα καλα. σημερα θα κοιταξω για γενετιστη ομως θα πρεπει να παρουν δειγμα απο τον πλακουντα λογικα ή απο το εβρυο?

Οχι καλε..Οι γενετιστες εχουν ολα τα στοιχεια για τα φαρμακα που χρησιμοποιουνται για παρενεργειες κτλ Σου παιρνουν και ενα ιστορικο και σου λενε ο κινδυνος ειναι αυξημενος (κατα ποσο) ή ιδιος με 0,5%(αν θυμαμαι καλα) που ισχυει γενικα για τον πλυθησμο

Ευχομαι να πανε ολα καλα

Πιστευω οτι θα παει καλα επειδη:Οπως λες πηρες τα φαρμακα ως τη 2η εβδομαδα μετα τη συλληψη Αφου το εμβρυο δεν χαθηκε τοτε ολα ειναι καλα Να εισαι συγκρατημενη ομως μεχρι να σου τα πουν οι ειδικοι

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο, αλλά δε νομίζω πως υπάρχει λόγος ανησυχίας. Δεν υπάρχει κανένα φάρμακο σήμερα που να γράφει ότι μπορεί να χορηγηθεί με ασφάλεια στην κύηση. Κι αυτό όχι επειδή έχει αποδειχθεί ότι όλα είναι βλαπτικά για το έμβρυο, αλλά επειδή καμμιά εταιρία δεν θέλει να έχει ευθύνη στην περίπτωση που αποδειχθεί το αντίθετο. Ωστόσο είναι πραγματικά ελάχιστα αυτά τα οποία έχει αποδειχθεί ότι όντως είναι βλαπτικά για το έμβρυο, και αυτα το γράφουν σαφώς στις οδηγίες χρήσης τους (π.χ. κάποια φάρμακα για την ακμή). Πάρα πολλές γυναίκες παίρνουν και έχουν πάρει αντιβίωση στα πρώτα στάδια της κύησης χωρίς καθόλου προβλήματα. Και μη σε προβληματίζει η κατηγορία της αντιβίωσης, δεν αυξάνει τις πιθανότητες κάποιου προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει και εγώ στην πρώτη μου κόρη. Ουρολοίμωξη και δυνατή αντιβίωση ( στις οδηγίες του φαρμάκου έλεγε ακόμα και για τερατογέννεση) στις πρώτες 2 εβδομάδες κύησης που δεν υποπτευόμουν καν οτι ήμουν έγκυος. Όταν το είχα πει στον γυναικολόγο ξεροκατάπιε και μου είχε πει θα προχωρήσουμε τώρα και θα δούμε πως θα πάει. Τελικά όλα πήγαν καλά. Μην τρομάζεις προκαταβολικά.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Και να ήξερες ότι ήσουν έγκυος πάλι θα σου έδιναν αντιβίωση γιατί η ουρολοίμωξη είναι κάτι σοβαρό που μπορεί να επεκταθεί κ να σου επηρεάσει κ το νεφρό...οπότε πρέπει να καταπολεμηθεί. Πολλές γυναίκες παθαίνουν ουρολοίμωξη στην εγκυμοσύνη (το προκαλεί κ η ίδια η εγκυμοσύνη σε ένα βαθμό) κ παίρνουν αντιβίωση χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια δεν γνωρίζω αν θα σου έδινε τη συγκεκριμένη, αλλά γενικά οι γιατροί δίνουν αντιβιώσεις κατά την εγκυμοσύνη. Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά αλλά εννοείται πως θα το ρωτήσεις για να είσαι ήσυχη. :wink: Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει και εγώ στην πρώτη μου κόρη. Ουρολοίμωξη και δυνατή αντιβίωση ( στις οδηγίες του φαρμάκου έλεγε ακόμα και για τερατογέννεση) στις πρώτες 2 εβδομάδες κύησης που δεν υποπτευόμουν καν οτι ήμουν έγκυος. Όταν το είχα πει στον γυναικολόγο ξεροκατάπιε και μου είχε πει θα προχωρήσουμε τώρα και θα δούμε πως θα πάει. Τελικά όλα πήγαν καλά. Μην τρομάζεις προκαταβολικά.

 

 

 

Το μήνυμά σου με καθησύχασε αρκετά!!! ευχαριστώ

1Sh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...