Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τραπέζι, καλεσμένοι κλπ


mininie

Recommended Posts

Κορίτσια καλημερα!αντιμετωπίζω πρόβλημα σχετικά με τη βάφτιση μας και θα ήθελα να ακουσω γνώμες..Επειδή ο γάμος μας ειναι πολύ πρόσφατος και πέρασα πολύ σπαστικές καταστάσεις...τρέμω στην ιδέα να ξαναπεράσω τα ίδια.

Εγώ μετά τη φρίκη του γάμου... ονειρευόμουν μια κλειστή βάφτιση μακρυά από την πόλη μας..για ευνοήτους λόγους.Δυστύχως συναντώ αντιρρήσεις ακόμα και από τον άνδρα μου..και έτσι δεν θα γίνει..Το θέμα μου είναι α)σε τι βαθμό καλούν οι γονείς μας ? β)τι παίζει με το τραπέζι? από οσο ξέρω εγώ το πληρώνουν οι γονείς του παιδιού ..παίζει κάτι άλλο με τους παππούδες?πχ να πληρώνει ο ένας παππούς επειδή 'ακουσε' το όνομα του..

πείτε καμιά γνώμη από τις δικές σας εμπειρίες...please..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω απο ποια περιοχή είσαι αλλά όλα είναι σχετικά

Είναι κάποιο παππούδογιαγιάδες που θα πλήρωσουν είναι άλλοι που δεν δίνουν δραχμή

Το βασικό ρόλο τον έχουν οι γονείς και οι υπόλοιποι απλά ακολουθούν και να μπορούν και θέλουν συνεισφέρουν

Εμείς δεν είχαμε τέτοια προβλήματα γιατί το τραπέζι το πλήρωσαν και οι δυο μεριές με δική τους πρωτοβουλία και με καλεσμένους και πρόγραμμα το οπόιο το επιλέξαμε εμείς '

Οπότε δεν νομίζω οτι μπορείς να βρεις απαντήσεις στα ερωτήματα σου γιατί είναι υποκειμενικά όλα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν πληρωσεις εσυ....δεν εχουμε κανενα λογο στο ποιους θα καλεσετε..

Εαν για καποιο λογο θελουν να πληρωσουν αυτοι....εεε τοτε εχουν δικαιωμα να καλεσουν και αυτοι οσους θελουν ..

Οποτε απλα τα πραγματα πληρωνεις και κανεις κουμαντο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι θεμα οικογενειακο.......πρεπει να το συζητησετε αρχικα με τον αντρα σου κι ο καθενας με τους γονεις του.......καποιοι δινουν ολο το ποσο, καποιοι ενα μερος κι αλλοι τιποτα......

 

Εχε υποψη οτι ειδικα οι παππουδες (ακομα περισσοτερο οσοι δινουν και το ονομα) καλουν οποιον ξερουν και δεν ξερουν.....συγγενεις κοντινους, μακρινους, φιλους και γειτονες........πρεπει να κανετε μια αυστηρη λιστα...

 

Μπορειτε να τους μιλησετε σχετικα και να βολιδοσκοπησετε με αυτο τον τροπο αν θα υπαρξει οικονομικη ενισχυση απο πλευρας τους......αν εχουν σκοπο να μαζεψουν πολυ κοσμο μπορει και να συνεισφερουν......οχι οτι ειναι και σιγουρο αυτο......

 

Καλο κουραγιο!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι α)σε τι βαθμό καλούν οι γονείς μας ? β)τι παίζει με το τραπέζι? από οσο ξέρω εγώ το πληρώνουν οι γονείς του παιδιού ..παίζει κάτι άλλο με τους παππούδες?πχ να πληρώνει ο ένας παππούς επειδή 'ακουσε' το όνομα του..

 

α) Οι παππούδες δεν έχουν καμιά δουλειά να ανακατεφτούν στη λίστα των καλεσμένων. Η βάφτιση είναι οικογενειακή σας υπόθεση και οι παππούδες είναι καλεσμένοι. Ακόμα και αν θέλουν να πληρώσουν το τραπέζι, το γεγονός ότι κάνουν ένα "δώρο" δεν τους δίνει το δικαίωμα να ανακατεφτούν. Όταν προσφέρουμε ένα "δώρο" δεν είναι σωστό να βάζουμε όρους και προϋποθέσεις στον παραλήπτη του.

 

β) Αν οι γονείς αποφασίσουν να κάνουν τραπέζι, γιατί το τραπέζι δεν είναι υποχρεωτικό, τότε το τραπέζι είναι υποχρέωση των γονιών. Τώρα αν προσφερθεί να σας το κάνει δώρο ο παππούς είναι καλοδεχούμενο, αλλα σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωτικό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις θα κανουμε τα βαφτισια στην επαρχια. Θα καλεσουμε πολυ κοντινους συγγνενεις, φιλους, συναδελφους( που δεν προκειτε να ερθουν λογω αποστασης) και ερχομαστε στο διαταυτα!!

Εκει που θα κανουμε τα βαφτισια επειδη εχουν εξοχικο τα πεθερικα μου, θα καλεσουν "αναγκαστικα" ολους τους φιλους τους απο εκει (καμια 35αρια ατομα). Οποτε....Λογικο ειναι να "χρηματοδοτησουν" :D

Περα απο την πλακα, το ειπαν μονοι τους οτι οκ, απο την στιγμη που αμα το καναμε αλλου, δεν θα τους καλουσαμε εμεις, θα πληρωσουν αυτοι.

Στα βαφτισια καλουν οι γονεις του μωρου. Αμα οι παππουδογιαγιαδες θελουν να καλεσουν, θα πληρωσουν :wink: . Δεν μπορουν να κανουν κουμαντο στην τσεπη μας αλλωστε!

Το να κανεις τα βαφτισια μακρια απο τον τοπο κατοικιας σου, ειναι καλο γιατι θα ερθουν μονο οι κοντινοι και αυτοι που πραγματικα θελουν. Οποτε εσυ καλεις, αλλα δεν ερχονται (λειτουργει σαν αλλοθι :D , εσυ τουλαχιστον θα εχεις κανει την υποχρεωση σου!)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..και εγώ έτσι τα βλέπω τα πράγματα αλλά δυστυχώς όπως φαίνεται θα βγώ και αχάριστη από πάνω..

δεν θέλω να πώ παραπάνω..γιατί είναι μικρός ο κόσμος..αλλά πραγματικά...καλό μου κουράγιο! :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να βαφτίσετε το παιδάκι σας!

Στην βάφτιση κανονικά καλεί το ζευγάρι και όχι οι παπούδες, επίσης τα έξοδα τα κάνει το ζευγάρι, αλλά συνήθως οι παπούδες θέλουν να κάνουν το τραπέζι οι ίδιοι, έτσι βέβαια έχουν και λόγο για τους καλεσμένους.

Εγώ για παράδειγμα εποφάσισα με τον σύζυγό μου ότι θα καλέσουμε μόνο όσους πήραν έστω ένα τηλέφωνο να ευχηθούν για την γέννηση του μωρού....... επίσης οι παπούδες ήθελαν και από τις δύο μεριές να πληρώσουν για το τραπέζι κάτι το οποίο το δεχτήκαμε......εντάξει οι δικοί μας παπούδες ήταν συνεργάσιμοι και δεν μας δημιούργησαν προβήματα αν ήταν διαφορετικά μάλλον δεν θα είχαμε δεχτεί την συνεισφορά τους στο τραπέζι.

Καλό θα είναι να συζυτήσετε με τον σύζυγο πως θέλετε να είναι η βάφτιση και να πράξετε σύμφωνα με τις αποφάσεις σας και μην αφήσετε τους παπούδες να επεμβαίνουν.

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

κατα βαση οι γονεις αποφασιζουν!!!οποτε κοιταξτε να το ευχαριστηθειτε γιατι εκεινη την ημερα θα ειναι δυσκολα για το παιδι, αν γινεται και χαμος τοτε αστα!!!

με το καλο

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

clementine με το καλό η βάπτιση!

Κατά τη γνώμη μου στην βάπτιση καλούν οι γονείς και οι παππούδες κατόπιν συννενόησης με το ζευγάρι. Εμένα η πεθερά μου εβγαλε μια λίστα 120 ατόμων και την έκοψα στα 35 άτομα χωρίς δεύτερη κουβέντα. Οι γονείς μου καλούν 30 άτομα και αυτό κατόπιν συννενόησης μαζί μου.

Όσο για το θέμα του τραπεζιού εμείς το έχουμε να το κάνει ο παππούς που θα ακούσει το όνομα ειδικά στο αγόρι που θα πάρει και το επίθετο ή τουλάχιστον να τσονταρει κάποιο ποσό. Ο πεθερός μου ακούει το όνομα του είχε την απαίτηση να τραπεζώσουμε φίλους του, γείτονες, και σόι χωρίς να τσοντάρει ούτε ένα ευρώ.Φτάσαμε στο σημείο να μαζευτούν πάνω από 150 άτομα και τα περισσότερα ήταν από το σόι του που δεν πήραν ούτε ένα τηλέφωνο να ευχηθούν για τον μπέμπη. Έτσι για να του την σπάσω και όχι για οικονομικούς λόγους θα κάνουμε τραπέζι μόνο στους κουμπάρους, αδέρφια και γονείς σύνολο 20 άτομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...