Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δωρο Χριστουγέννων (ποσο ειναι?)


patousaki mou

Recommended Posts

δεν μπορω να βρω το θέμα, σίγουρα το έχετε συζητήσει, αλλά ας μου πεί κάποια, πόσο είναι το δώρο Χριστουγέννων κατα το 6μηνο του ΟΑΕΔ?

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Δεν είναι στάνταρ το δώρο,είναι ανάλογα με το πότε ξεκίνησε το 6μηνό σου. Εμένα που ξεκίνησε στις 19-10-2010 είναι να πάρω 499.88 ευρώ.Βγαίνει αναλογία. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν είναι στάνταρ το δώρο,είναι ανάλογα με το πότε ξεκίνησε το 6μηνό σου. Εμένα που ξεκίνησε στις 19-10-2010 είναι να πάρω 499.88 ευρώ.Βγαίνει αναλογία. Ελπίζω να βοήθησα.

 

εμένα δηλ που ξεκινάει μέσα Οκτωβρίου, λογικά θα πάρω πιο λίγα...!!!!!

κρίμα! και ήλπιζα οτι η απάντηση θα ήταν..."όσο και το μηνιάτικο του ΟΑΕΔ"...

 

όπως και να'χει , σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Λογω κολπικης αιμοραγιας ειμαι με αδιες απο τον δευτερο μηνα εγκυμοσυνης μου,γενναω τον Ιανουαριο θα παρω δωρο χριστουγεννων απο την δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

Λογω κολπικης αιμοραγιας ειμαι με αδιες απο τον δευτερο μηνα εγκυμοσυνης μου,γενναω τον Ιανουαριο θα παρω δωρο χριστουγεννων απο την δουλεια;

 

θα πάρεις, όχι ολόκληρο όμως. πάει αναλογικά απο οτι ξέρω και το υπόλοιπο θα το πάρεις απο το ικα. εμένα τουλάχιστον έτσι έγινε με το δώρο πάσχα που ήμουν στην ίδια κατάσταση με εσένα!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοίταξε, εγώ το δώρο Πάσχα το πήρα μετά το Πάσχα. δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για το δώρο Χριστουγέννων.

 

το επίδομα τοκετού είναι 900-1000 ευρώ και το παίρνεις απο το ΙΚΑ μόλις γεννήσεις. αυτό δεν εννοείς?

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

διαβασε εδω

 

 

για να βγαλετε το ημερομισθιο με το οποιο θα υπολογιστουν τα επιδοματα θα διαιρεσετε τα μικτα του μισθου του δεκεμβρη του τελευταιου ετους πριν τον τοκετο με το 25(ημερομισθια).εαν π.χ ο μικτος μισθος σας ειναι 1200 ευρω το μικτο σας ημερομισθιο ειναι

 

1200 / 25 = 48 ευρω.

 

το 48 ευρω το διαιρειται με το 2

 

48 / 2 = 24.

 

το 24 ειναι το ποσο που θα πολλαπλασιασετε με τις 56 μερες για να υπολογισετε το επιδομα κυοφοριας ,δηλαδη

 

24 * 56 = 1,344 ευρω επιδομα κυοφοριας

 

με το ιδιο ποσο θα πολλαπλασιασετε και το επιδομα λοχειας εκτος και αν γραψετε το παιδι στο δικο σας βιβλιαριο οποτε το 24 θα παρει μια προσαυξηση 10% λογω προστατευομενου μελους και θα γινει

 

26.6 * 63 μερες = 1675 ευρω επιδομα λοχειας

 

το επιδομα τοκετου ειναι σταθερο για ολες, 991,20 ευρω.

 

 

 

πρωτα παιρνεις το επιδομα κυοφοριας (56 μερες πριν την πητ) και μετα την γεννα το επιδομα λοχειας και τοκετου!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτά τα παίρνεις αφού γεννήσεις. εγώ τουλάχιστον τότε τα πήρα. εσύ λές για το επίδομα κυοφορίας. εμένα μου το έδωσαν μαζί με το λοχείας.

Ναι..ναί...καλά κατάλαβες, ήμουν απλήρωτη μέχρι τότε. άσε, κι εγώ πίστευα οτι ήταν αλλιώς τα πράγματα, αλλά δεν....

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

patousaki γιατι δεν πηρες το κυοφοριας πριν τον τοκετο?

 

μου είπαν οτι έπρεπε πρώτα να γεννήσω για να το πάρω, και το πήρα μαζί με της λοχείας. δεν ξέρω γιατί. μήπως λόγω ΤΑΞΥ????

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σε όλους. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το Δώρο Χριστουγέννων; Είχα αναρωτική άδεια Ιανουάριο & Φεβρουάριο του 2010. Η άδεια κυοφορίας & λοχείας ξεκίνησαν Ιουνιο & τελείωσαν Σεπτέμβριο. Όλος ο Οκτώβρης ήταν κανονική άδεια και τώρα είμαι σε άδεια απο τον ΟΑΕΔ. Απο που παίρνω δώρο;;;; Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποτε θα παρουμε κοριτσια το δωρο χριστουγενων απτον ΟΑΕΔ ?????(6μηνο)

το χαρτι της αποφασης που μου εχουν δωσει με τις πληρωμες γραφει το ποσο αλλα δεν γραφει ημερομηνια .......... το εχει στο τελος :?:???::?

εχει ιδεα καμια μανουλα ναμου πει ?

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το Δώρο Χριστουγέννων; Είχα αναρωτική άδεια Ιανουάριο & Φεβρουάριο του 2010. Η άδεια κυοφορίας & λοχείας ξεκίνησαν Ιουνιο & τελείωσαν Σεπτέμβριο. Όλος ο Οκτώβρης ήταν κανονική άδεια και τώρα είμαι σε άδεια απο τον ΟΑΕΔ. Απο που παίρνω δώρο;;;; Ευχαριστώ προκαταβολικά

φανταζομαι οτι ενα ποσοστο (καποια μεροκαματα) θα τα πληρωθεις απτην δουλεια σου κ καποια αλλα απτον ΟΑΕΔ.

το χαρτι της αποφασης που σου εδωσαν δεν γραφει τιποτα???????? κοιτα στο τελος

αλλα μπορεις κ να παρεις τον λογιστη της δουλειας σου να ρωτησεις :P

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...