Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπουκωμένη μύτη...


Recommended Posts

Γεια σας και παλι, εδω και 6 ημερες το κοριτσακι μου δυομιση μηνων τωρα ειναι λιγο μπουκομενο και εχει και λιγο βηχα. Αυτο το γουργουρισμα απο τη μυτη δε λεει να σταματησει.Της βαζω συνεχεια ορο αλλα τιποτα.Η παιδιατρος τηλεφωνικα μου ειπε ορο και τιποτε αλλο.Εσας σας εχει τυχει κατι παρομοιο σε αυτη την ηλικια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 454
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι μου έχει τύχει και μάλιστα είχε και βραχνάδα αλλά επέιδή τότε θήλαζα το μητρικό γάλα έκανε τη δουλειά του και το πέρασε ελαφρά. Για τη μυτούλα βάζε φυσ. ορο και χρησιμοποιησε οτριζαλιν (για να ρουφάς τις μυξουλες). Επίσης έχω παρατηρήσει (αν και δεν ξέρω αν όντως έτσι είναι) ότι όταν είχαμε σωστή υγρασία στο δωμάτιο που κοιμάται η μυτούλα είναι πιο ανοιχτή. Η γιατρός μας είχε πει να του βάλουμε και 1-2 νύχτες μαξιλαράκι χαμηλό να κοιμηθεί. Περαστικά.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου έχει τύχει και μάλιστα είχε και βραχνάδα αλλά επέιδή τότε θήλαζα το μητρικό γάλα έκανε τη δουλειά του και το πέρασε ελαφρά. Για τη μυτούλα βάζε φυσ. ορο και χρησιμοποιησε οτριζαλιν (για να ρουφάς τις μυξουλες). Επίσης έχω παρατηρήσει (αν και δεν ξέρω αν όντως έτσι είναι) ότι όταν είχαμε σωστή υγρασία στο δωμάτιο που κοιμάται η μυτούλα είναι πιο ανοιχτή. Η γιατρός μας είχε πει να του βάλουμε και 1-2 νύχτες μαξιλαράκι χαμηλό να κοιμηθεί. Περαστικά.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

Και εμεις ακριβως τα ίδια κάναμε (η μπεμπα αρρωστησε 10 ημερών).. Αυτό που βοήθησε τρομερα (περα από το μαγικό otrisalin) ήταν ο υγραντήρας με λίγες σταγόνες ευκάλυπτο και ενα σπρει με θαλλασινο νερό που μας είπε ο γιατρός. (και τα ρούχα στα καλοριφερ βοηθούν). Καλή αναρρωση

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Το ξερω οτι το θεμα εχει αναφερθει πολλες φορες αλλα δεν εχω το χρονο να ψαξω δυστυχως.Εκτος απ το φυσιολογικο ορο τι αλλο επιτελους να κανω για τη μυτη της 12,5 μηνων κορης μου που ολη τη νυχτα δεν μπορουσε να ανασανει???Εκτος του οτι δεν της κανει και πολλα πραγματα ο ορος ,σκαει απ το κλαμα γιατι φοβαται.Τι να κανω????

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα της τραβας τη μυξα με το ορτισαλιν, συσκευη ρινικής αποφραξης, μπορεις περαν απο ορο να της βαζεις και σπρευ με θαλασινο νερό.

 

Επισης, δωσε μια κληση στην κουνια της βαζοντας βιβλια η μαξιλαρια κατω απο τα 2 ποδια της κουνιας.

 

δυστυχως οι μυξες μπορει να κανουν μέρες να περάσουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ απλά θέλω να τονίσω την σπουδαιότητα της αμπούλας

κι εμένα ο δικός μου έχουμε δράματα κάθε φορά που πάμε να του την κάνουμε και να του τραβήξουμε τις μύξες ΑΛΛΑ κάνουμε πέτρα την καρδιά μας και το κάνουμε γιατί αν δεν το κάνουμε... κινδυνεύει το παιδί περισσότερο.

Κινδυνεύει από ωτίτιδα από μικρόβιο που θα περάσει στα αυτιά λόγω της αυξημένης μύξας, και ακόμα χειρότερα, κινδυνεύει απο βρογχικά λόγω του ότι αντί να βγαίνουν οι μύξες, κατεβαίνουν κάτω στους πνεύμονες.

 

Λοιπόν, λυπηθείτε τα μεν τα μωρά σας, κάντε το δε γιατί μετά θα τα λυπάστε περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Μαμα του Ωριονα να σε ρωτησω κατι, αμπουλες βαζεις για να καθαρισεις τη μυτη ακομα και αν δεν εχει μυξουλες; :?:

 

εγω τις χρησιμοποιω για να καθαριζω τη μυτη μονο οταν ειναι μπουκωμενος..

πρωτα βαζω την αμπουλα και μετα τραβαω με το ορτισαλιν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαμα του Ωριονα να σε ρωτησω κατι, αμπουλες βαζεις για να καθαρισεις τη μυτη ακομα και αν δεν εχει μυξουλες; :?:

 

εγω τις χρησιμοποιω για να καθαριζω τη μυτη μονο οταν ειναι μπουκωμενος..

πρωτα βαζω την αμπουλα και μετα τραβαω με το ορτισαλιν.

 

προσωπικά όχι, δεν το κάνω προληπτικά αν και έχω ακούσει ότι προληπτικά μία κάθε βράδυ βοηθάει.

Εγώ διαφωνώ :lol:

Θεωρώ ότι κάτι πρέπει να το κάνουμε όταν υπάρχει λόγος κι όχι έτσι απλά

Μπορεί οι αμπούλες να είναι αθώες με θαλασσινό νερό ουσιαστικά αλλά γιατί να επιβαρύνω το παιδί μου ακόμα και με αυτό το αθώο όταν δεν υπάρχει λόγος.

Μιλάω πάντα για όταν το παιδί είναι μπουκωμένο

Εκεί πρέπει συνέχεια, μα συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

έχουν ειδική θέση οι υγραντήρες για τα έλαια

ένα μικρό φτυαράκι που προσαρμόζεται εκεί που βγαίνει ο ατμός κι έτσι διαχέεται στην ατμόσφαιρα

 

ο ευκάλυπτος είναι καλός... απλά δεν τον συνιστούν σε πολύ μικρά βρέφη μην τυχών και παρουσιάσουν κάποια αλλεργία

Link to comment
Share on other sites

και εμας μας ετυχε και βαλαμε κατι κατω απο στρωμα για να ειναι ελαφρυα σηκωμενο και φ.ορο αλλα τελικά χρειαστηκε και aerolin...γιατι δεν πας απο εκει να το ακουσει ο γιατρος σου ή να ερθει απο το σπιτι;;;ειναι αρκετες οι μερες και βηχει κιολας...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανέφερα στην παιδίατρό μας ότι χρησιμοποίησα αιθ. έλαιο ευκαλύπτου στον υγραντήρα μου'πε να μην ξαναβάλω. Κάποια σταγονίδια του ευκαλύπτου ενοχοποιούνται για κάτι (δε θυμάμαι τώρα βρε κορίτσια) :oops: που επιβαρύνουν τα αναπνευστικό. Θα μου πείτε και οι μαμάδες μας έβραζαν ευκάλυπτο και μια χαρά είμαστε. Τι να πω... :roll: Εγώ, πάντως, μια φορά δε βάζω ευκάλυπτο στον υγραντήρα. Αναρρώνουμε και εμείς τώρα. Περαστικά σ'όλα τα ζουζουνάκια!

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ανέφερα στην παιδίατρό μας ότι χρησιμοποίησα αιθ. έλαιο ευκαλύπτου στον υγραντήρα μου'πε να μην ξαναβάλω. Κάποια σταγονίδια του ευκαλύπτου ενοχοποιούνται για κάτι (δε θυμάμαι τώρα βρε κορίτσια) :oops: που επιβαρύνουν τα αναπνευστικό. Θα μου πείτε και οι μαμάδες μας έβραζαν ευκάλυπτο και μια χαρά είμαστε. Τι να πω... :roll: Εγώ, πάντως, μια φορά δε βάζω ευκάλυπτο στον υγραντήρα. Αναρρώνουμε και εμείς τώρα. Περαστικά σ'όλα τα ζουζουνάκια!

 

Τι να πω ρε παιδιά??Εμένα ο παιδίατρος μου το συστησε. Και πιστευω ότι βοήθησε. (Και ναι, το έβαζα σε ειδική θήκη του υγραντήρα για αιθερια ελαια)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όλοι οι υγραντήρες έχουν ειδική θήκη για τα αιθ. ελαια? Εμεις έχουμε ένα της chicco και λεει να μη βάζουμε τίποτα μέσα. Για τον ευκάλυπτο ξέρω από το δικό μου αλλεργιολόγο ότι απαγορεύεται για να μη δημιουργήσει αλλεργίες ή κάτι τέτοιο (?). Φαντάζομαι κάτι αναλογο ισχυει και για τα βρέφη. Βοηθά αντί αυτού οι εισπνοές με αλάτι και νερό!

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όλοι οι υγραντήρες έχουν ειδική θήκη για τα αιθ. ελαια? Εμεις έχουμε ένα της chicco και λεει να μη βάζουμε τίποτα μέσα. Για τον ευκάλυπτο ξέρω από το δικό μου αλλεργιολόγο ότι απαγορεύεται για να μη δημιουργήσει αλλεργίες ή κάτι τέτοιο (?). Φαντάζομαι κάτι αναλογο ισχυει και για τα βρέφη. Βοηθά αντί αυτού οι εισπνοές με αλάτι και νερό!

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

Tης CHICCO τον υγραντήρα έχουμε και εμείς. Δεν μπαίνει μέσα στη δεξαμενή του νερού αλλά σ'ένα "σκαφάκι" που εφαρμόζεται στην έξοδο των υδρατμών.

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευτυχως που υπαρχουν και οι οροι και το Otrisalin που ρουφαμε τις μυξουλες,διαφορετικα τι θα καναμε!Ειμαι 37 χρ. και αναρωτιεμαι,οταν εγω ημουν μωρο με βουλωμενη μυτουλα,η μητερα μου τι εκανε αραγε?

Και δυστυχως,εχω παρατηρησει απο το δικο μου το παιδι που ειναι 16 μηνων,πως οταν βουλωνει η μυτη ή απο ιωσουλα ή απο απλο συναχι αργει και να περασει.

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όλοι οι υγραντήρες έχουν ειδική θήκη για τα αιθ. ελαια? Εμεις έχουμε ένα της chicco και λεει να μη βάζουμε τίποτα μέσα. Για τον ευκάλυπτο ξέρω από το δικό μου αλλεργιολόγο ότι απαγορεύεται για να μη δημιουργήσει αλλεργίες ή κάτι τέτοιο (?). Φαντάζομαι κάτι αναλογο ισχυει και για τα βρέφη. Βοηθά αντί αυτού οι εισπνοές με αλάτι και νερό!

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

Tης CHICCO τον υγραντήρα έχουμε και εμείς. Δεν μπαίνει μέσα στη δεξαμενή του νερού αλλά σ'ένα "σκαφάκι" που εφαρμόζεται στην έξοδο των υδρατμών.

 

Αυτό το αγοράζει χωριστά ή υπάρχει μέσα στη συσκευασία γιατί δε νομίζω να έχω δει κάτι!

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Μαμά του Κωνσταντινούλη, από όσο θυμάμαι ήταν στη συσκευασία. Μήπως έπεσε πουθενά...

Doroula, δίκιο έχεις σωτήριο το otrisalin. Από ότι θυμάμαι στα αδέρφια μου η μαμά μου χρησιμοποιούσε έναν αποσυμφορητή που ήταν σαν αυγό. Μια μ@#$%&^*ία και μισή.... Συγγνώμη για την έκφραση.

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια...μηπως εχετε δοκιμασει την αποσυμφορητικη συσκευη φυσιομερ?...ειναι με σιλικονη στην ακρη...απλα θελω να ξερω αν ειστε ευχαριστημενες..

Link to comment
Share on other sites

natexo μου δεν νομιζω να υπηρχε αυτο το "αυγο" οταν γεννηθηκα εγω το 1972.Τα αδελφια σου απ'οτι καταλαβαινω θα ειναι πολυ μικροτερα. grozi to physiomer σπρέι μπεμπέ με θαλασσινο νερο που χρησιμοποιω καμια φορα εγω στον μικρο μου, εχει μπλε ακρη.Αυτο εννοεις ή καποιο αλλο καινουριο που εχει βγει με σιλικονη?

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μια αποσυμφορητικη συσκευη φυσιομερ...για να τραβαμε τις μυξουλες μετα τον ορο.εχει μυτη απο σιλικονη για να μην τραυματιζεται η μυτουλα του μωρου οταν κουναει το κεφαλι περα δωθε.η οτριζαλιν πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...