Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

Εγώ πάλι νομίζω πως παλιά ήταν πιο απλό το να μεγαλώνεις παιδιά. Οκ, υπήρχε φτώχεια, αλλά ένα πιάτο φαί πρόσφεραν στα παιδιά τους. Ούτε διάβασμα για το σχολείο, ούτε φροντιστήρια, ούτε δραστηριότητες, ούτε φρεσκοπλυμμένα και μοσχομυριστά ρούχα κάθε μέρα, ούτε μπάνιο καλά καλά. Μόνα τους μεγάλωναν που λέει ο λόγος. Τώρα που οι απαιτήσεις της εποχής είναι τόσο πολλές, γινόμαστε χίλια κομμάτια και πραγματικά θεωρώ ήρωες τους πολύτεκνους!

 

 

Εχεις ένα δίκιο free dom μου...

 

αλλά από την άλλη , τις ανάγκες μας εμείς τις δημιουργούμε!

δηλαδή οι γονείς επιλέγουν να κάνει το παιδί τους 3-4 δραστηριότητες εκτός σχολείου...αλλά δεν σημαίνει πως χωρίς αυτές δεν μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχεις ένα δίκιο free dom μου...

 

αλλά από την άλλη , τις ανάγκες μας εμείς τις δημιουργούμε!

δηλαδή οι γονείς επιλέγουν να κάνει το παιδί τους 3-4 δραστηριότητες εκτός σχολείου...αλλά δεν σημαίνει πως χωρίς αυτές δεν μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί..

 

 

Πες τα βρε κοριτσι μου! Αμαν με αυτες τις δραστηριοτητες που ψυχαναγκαστικα πηγαινουν καποιοι τα παιδια τους! Φιλη μου με ενα παιδακι το στελνει ολοημερο (8-4) και μετα τεσσερις φορες την εβδομαδα παει καρατε, μια παραδοσιακους χορους και δυο μπασκετ. Της λεω "καλα, θελετε να το εξοντωσετε"? Ποτε θα χαλαρωσει αυτο το μικρο? Ποτε θα παιξει, ποτε θα χαζεψει, θα ονειρευτει?

Κατα τη γνωμη μου οι πολλες δραστηριοτητες ειναι για ελαχιστα παιδια, η πλειοψηφια λειτουργει καλυτερα με λιγοτερα πραγματα. Βεβαια ειναι και αυτο μια συγχρονη αντιληψη των γονεων, οτι οσα πιο πολλα προσφερεις τοσο το καλυτερο (κατα τη γνωμη μου ειναι πατατα)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα.Οχι απλος πατατα (καρο με πατατες ειναι).8στα 10 παιδια εχουν απολυτη αναγκη απο το σπιτι τους.Εκει ειναι η υγεια,ακομη κ οταν βααριουνται.

Link to comment
Share on other sites

Όντως κορίτσια κάποια πράγματα είναι υπερβολές, συμφωνώ απόλυτα, όμως μια ξένη γλώσσα δε θα το στείλεις; Και ένα άθλημα.. Ε βάλτα αυτά επι 4 ή 5 παιδιά, πρέπει να τρέχεις όλη μέρα. Εσείς με τα πιο πολλά παιδάκια πώς τα καταφέρνετε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω πως παλιά ήταν πιο απλό το να μεγαλώνεις παιδιά. Οκ, υπήρχε φτώχεια, αλλά ένα πιάτο φαί πρόσφεραν στα παιδιά τους. Ούτε διάβασμα για το σχολείο, ούτε φροντιστήρια, ούτε δραστηριότητες, ούτε φρεσκοπλυμμένα και μοσχομυριστά ρούχα κάθε μέρα, ούτε μπάνιο καλά καλά. Μόνα τους μεγάλωναν που λέει ο λόγος. Τώρα που οι απαιτήσεις της εποχής είναι τόσο πολλές, γινόμαστε χίλια κομμάτια και πραγματικά θεωρώ ήρωες τους πολύτεκνους!

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...Βέβαια να πω την αλήθεια την ήθελα κι εγώ λίγο την ταλαιπωρία...προκειμένου να μην μου φαγώνονται μέσα στο σπίτι, τους ξεκίνησα δραστηριότητες αλλά κι αυτό μεγάλη κούραση είναι βρε κορίτσια...τρέξε στ΄αγγλικά, πάρε και τον μικρό μαζί που θέλει εκείνη την ώρα να δει παιδικά, ετοίμασε στολές για ταεκ βοντο κτλ...τελικά καταλήξαμε 2 φορές τη βδομάδα ταεκ βοντο και μια αγγλικά...!!!Με τον μικρό παραμάσχαλα και όλη την προίκα για να τον απασχολώ την ώρα της δραστηριότητας του μεγάλου.. (μαρκαδόρους αυτοκινητάκια κ.α)...Ήρωες οι πολύτεκνοι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως κορίτσια κάποια πράγματα είναι υπερβολές, συμφωνώ απόλυτα, όμως μια ξένη γλώσσα δε θα το στείλεις; Και ένα άθλημα.. Ε βάλτα αυτά επι 4 ή 5 παιδιά, πρέπει να τρέχεις όλη μέρα. Εσείς με τα πιο πολλά παιδάκια πώς τα καταφέρνετε;

 

Έτσι είναι...και άντε ακόμη δεν έχουμε διαβάσματα...(ο μεγάλος μου πάει νήπια).Του χρόνου τι θα κάνουμε???Ο μεγάλος πρώτη κι ο μικρός νήπια...κι αν δεν θέλουν ίδιες δραστηριότητες, τι κάνεις?Ποιον πρωτοπας?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μια συμβουλη θα σας δωσω.Οσες ειστε στην φαση που ξεκινατε τωρα τις δραστηριοτητες με τα πιστιρικια βαλτε απο την αρχη μεσα στο παιχνιδι(εννοω το πανε-ελα)οποιον μπορειτε.Συζυγο παππου γιαγια αδελφο οποιον ειναι εστω κ λιγο διαθεσιμος.Ειναι εξαντλητικο,ειδικα αν υπαρχει κολυμβητηριο στα σχεδια σας,περισσοτερη ωρα χρειαζεστε μεσα στα ντουζ παρα στο μαθημα,πππφφφ!:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

.8στα 10 παιδια εχουν απολυτη αναγκη απο το σπιτι τους.Εκει ειναι η υγεια,ακομη κ οταν βααριουνται.

 

ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ!!!!!!! Γιατι αραγε αρνουμαστε να το καταλαβουμε οτι και τα παιδια ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ τη θαλπωρη του σπιτιου??? Εμας παντως κανουν οτι κανουν στο σχολειο (ξενες γλωσσες, ενα αθλημα 1 φορα την εβδ) και μετα ΟΛΟΚΛΗΡΟ το απογευμα ειναι σπιτι, παιζουν , χαζευουν και γενικοτερα κανουν οτι γουσταρουν:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα στις πιο γλυκές και κεφάτες πολύτεκνες και τρίτεκνες και δίτεκνες της χώρας!!:PΚι εμείς αγγλικά πάμε και μπάλα και τέλος!Αφού διαβάσουν παίζουν σπίτι μεταξύ τους ή έρχεται και κανα γειτονάκι ή βγαίνουν έξω στη γειτονιά (σε συγκρότημα είμαστε).Πόσες φορές ένιωθα άσχημα γιατί δεν τα έβγαζα βόλτα έξω στην πόλη αλλά μετά έλεγα, είσαι χαζή?Πού θα περάσουν καλύτερα από εδώ?There is no place like home!!!!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μια συμβουλη θα σας δωσω.Οσες ειστε στην φαση που ξεκινατε τωρα τις δραστηριοτητες με τα πιστιρικια βαλτε απο την αρχη μεσα στο παιχνιδι(εννοω το πανε-ελα)οποιον μπορειτε.Συζυγο παππου γιαγια αδελφο οποιον ειναι εστω κ λιγο διαθεσιμος.Ειναι εξαντλητικο,ειδικα αν υπαρχει κολυμβητηριο στα σχεδια σας,περισσοτερη ωρα χρειαζεστε μεσα στα ντουζ παρα στο μαθημα,πππφφφ!:roll::roll::roll:

 

Kαλημέρα συνονόματη και συντοπίτισσα...Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ στο θέμα του κολυμβητηρίου...Κι εγώ τα πέρασα πέρσυ με τον μεγάλο και φέτος θα συνεχίσω με τον μικρό.. Τον έστειλα στο δημοτικό κολυμβητήριο Πανοράματος (λίγο τσιμπημένο μεν) και μ΄έφαγαν τα δρομολόγια, αλλά πραγματικά άξιζε τον κόπο γιατί στην θάλασσα το παιδί δεν με είχε καθόλου ανάγκη...(εννοείται ότι είχα τον νου μου)..Ξεκινούν μαθήματα με βατραχοπέδιλα και σανίδα και σταδιακά τα αφαιρούν...έμεινα πολύ ευχαριστημένη και με τα μαθήματα και με τις εγκαταστάσεις...Όσο για τα ντουζ....βάλε σαγιονάρες και σορτς και οπλίσου με πολύ υπομονή...αξίζει ο κόπος...εγώ θα τα ξεκινήσω τον ιούνιο..αν θες παρέα, πάμε μαζί για συμπαράσταση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα στις πιο γλυκές και κεφάτες πολύτεκνες και τρίτεκνες και δίτεκνες της χώρας!!:PΚι εμείς αγγλικά πάμε και μπάλα και τέλος!Αφού διαβάσουν παίζουν σπίτι μεταξύ τους ή έρχεται και κανα γειτονάκι ή βγαίνουν έξω στη γειτονιά (σε συγκρότημα είμαστε).Πόσες φορές ένιωθα άσχημα γιατί δεν τα έβγαζα βόλτα έξω στην πόλη αλλά μετά έλεγα, είσαι χαζή?Πού θα περάσουν καλύτερα από εδώ?There is no place like home!!!!

 

Καλημέρα Μαρουσκάκι...Τι καλά...έχετε παρέα...Μην νιώθεις τύψεις, μια χαρά περνάνε και στο σπίτι...κι εγώ όταν καμιά φορά τους λέω "που θέλετε να πάμε σήμερα?" μου απαντούν.."ας μείνουμε σπίτι...θα είμαστε φρόνιμοι..." (εκεί με κάνουν λιώμα και τους αγκαλιάζω....) και το καλό είναι ότι πραγματικά εκείνες τις φορές είναι φρόνιμοι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαρουσκάκι...Τι καλά...έχετε παρέα...Μην νιώθεις τύψεις, μια χαρά περνάνε και στο σπίτι...κι εγώ όταν καμιά φορά τους λέω "που θέλετε να πάμε σήμερα?" μου απαντούν.."ας μείνουμε σπίτι...θα είμαστε φρόνιμοι..." (εκεί με κάνουν λιώμα και τους αγκαλιάζω....) και το καλό είναι ότι πραγματικά εκείνες τις φορές είναι φρόνιμοι...

Κι εμένα δε ζητάνε ποτέ να φύγουμε από το σπίτι, πάντα έχουν παρέα (ο ένας τους άλλους) κι αν θελήσουν κι εξτρά παρέα είναι και τα συνομήλικα γειτονάκια οπότε είναι πλήρεις!;)

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια κι εγω τοσο καιρο αναρωτιομουν γιατι τα δικα μου εχουν μια αρνηση για τις εξοδους, τις δραστηριοτητες, κτλ. Τωρα καταλαβαινω οτι συμβαινει κι αλλου κ οτι τα παιδια οντως περνανε καλα σπιτι μεταξυ τους.. Φετος παμε μονο σκακι μια φορα την εβδομαδα κ τις εχω κανει χρυσες να ξεκινησουν ενα αθλημα, τα εχουν απορριψει ολα.. Το μονο που τους αρεσει ειναι κολυμβηση, αλλα κι εγω σκεφτομαι ολη αυτη τη φασαρια κ το καθυστερω ακομα. Απο την αλλη η μικρη πιστευω οτι θα ειναι πιο δεκτικη στα εξωσχολικα, αρκει να μην την παρασυρουν οι αλλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

 

 

Λοιπόν παρατήρησα ότι το 90% των μαμάδων που συμμετέχουν

σε αυτό το θέμα είναι από Θεσσαλονίκη...η γενικά βόρεια...

 

χαχα...;)

 

μια τρέλα την κουβαλάμε όσο ανεβαίνεις πάνω ε???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

 

 

Λοιπόν παρατήρησα ότι το 90% των μαμάδων που συμμετέχουν

σε αυτό το θέμα είναι από Θεσσαλονίκη...η γενικά βόρεια...

 

χαχα...;)

 

μια τρέλα την κουβαλάμε όσο ανεβαίνεις πάνω ε???

Πραγματικά, όλες Θεσ/νίκη ή τριγύρω! Και σε άλλα θέματα ψάχνω ψάχνω και καμιά δε βρίσκω. Αυτό πάλι πως εξηγείται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά, όλες Θεσ/νίκη ή τριγύρω! Και σε άλλα θέματα ψάχνω ψάχνω και καμιά δε βρίσκω. Αυτό πάλι πως εξηγείται;

 

 

 

xaxa...η βόρεια Ελλάδα θα λύσει το δημογραφικό ..;);)

Link to comment
Share on other sites

Καμία Αθηναία εδώ; Η μόνη είμαι; Αλλά έχουμε πάρει και εμείς λίγο από θεσσαλονικιά τρέλα καθώς ο άντρας μου σπούδαζε για δέκα χρόνια Θεσσαλονίκη! Και την μετέδωσε και σε εμένα! Τα δικά μου τα μεγάλα κάνουν αγγλικά, κολύμβηση και ο δεύτερος κάνει και πινγκ πονγκ και εικαστικά! Είναι ο πολυάσχολος... Θα αρχίσω και τον τρίτο baby swimming όταν φτιάξει λίγο ο καιρός. Τον πήγαινα ένα τρίμηνο και πριν μείνω έγκυος, όταν ήταν μωρούλι και του άρεσε πολύ. Αλλά βέβαια σαν το σπίτι τίποτα καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Καμία Αθηναία εδώ; Η μόνη είμαι; Αλλά έχουμε πάρει και εμείς λίγο από θεσσαλονικιά τρέλα καθώς ο άντρας μου σπούδαζε για δέκα χρόνια Θεσσαλονίκη! Και την μετέδωσε και σε εμένα! Τα δικά μου τα μεγάλα κάνουν αγγλικά, κολύμβηση και ο δεύτερος κάνει και πινγκ πονγκ και εικαστικά! Είναι ο πολυάσχολος... Θα αρχίσω και τον τρίτο baby swimming όταν φτιάξει λίγο ο καιρός. Τον πήγαινα ένα τρίμηνο και πριν μείνω έγκυος, όταν ήταν μωρούλι και του άρεσε πολύ. Αλλά βέβαια σαν το σπίτι τίποτα καλύτερο!

Πως τα καταφέρνεις βρε Μαράκι; Τους πηγαινοφέρνεις εσύ ή κάποιος άλλος; Ε, να, τέτοια διαβάζω και μετά λέω στον εαυτό μου, μη μιλάς καθόλου που νομίζεις ότι ζορίζεσαι!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

 

 

Λοιπόν παρατήρησα ότι το 90% των μαμάδων που συμμετέχουν

σε αυτό το θέμα είναι από Θεσσαλονίκη...η γενικά βόρεια...

 

χαχα...;)

 

μια τρέλα την κουβαλάμε όσο ανεβαίνεις πάνω ε???

 

 

Ωραία τρέλα...φαίνεται φταίει που άργησε λίγο η digea εδώ πάνω, είναι και η ανεργία λίγο περισσότερο πιο αυξημένη...πώς να περάσει η ώρα...:wink:;-):wink: ?

Πλάκα κάνω βέβαια...!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τρέλα...φαίνεται φταίει που άργησε λίγο η digea εδώ πάνω, είναι και η ανεργία λίγο περισσότερο πιο αυξημένη...πώς να περάσει η ώρα...:wink:;-):wink: ?

Πλάκα κάνω βέβαια...!!

 

 

χαχαχα καλα τελειο;Εγραψες!8)8):cool:

Link to comment
Share on other sites

Καμία Αθηναία εδώ; Η μόνη είμαι; Αλλά έχουμε πάρει και εμείς λίγο από θεσσαλονικιά τρέλα καθώς ο άντρας μου σπούδαζε για δέκα χρόνια Θεσσαλονίκη! Και την μετέδωσε και σε εμένα! Τα δικά μου τα μεγάλα κάνουν αγγλικά, κολύμβηση και ο δεύτερος κάνει και πινγκ πονγκ και εικαστικά! Είναι ο πολυάσχολος... Θα αρχίσω και τον τρίτο baby swimming όταν φτιάξει λίγο ο καιρός. Τον πήγαινα ένα τρίμηνο και πριν μείνω έγκυος, όταν ήταν μωρούλι και του άρεσε πολύ. Αλλά βέβαια σαν το σπίτι τίποτα καλύτερο!

 

 

Πράγματι βρε Μαρία, πως τα καταφέρνεις?Μπράβο...

Link to comment
Share on other sites

Πως τα καταφέρνεις βρε Μαράκι; Τους πηγαινοφέρνεις εσύ ή κάποιος άλλος; Ε, να, τέτοια διαβάζω και μετά λέω στον εαυτό μου, μη μιλάς καθόλου που νομίζεις ότι ζορίζεσαι!:lol:

 

 

Και μετά φταίνε οι άντρες μας που μας λένε γκρινιάρες???

(Φταίνε βέβαια ό,τι και να πουν αλλά να, κάποιες φορές έχουν και δίκιο)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα καλα τελειο;Εγραψες!8)8):cool:

 

 

Να΄σαι καλά ΜΑΜΑ ΛΕΝΑ. Πραγματικά, αν θες παρέα σε καμιά δραστηριότητα που ενδιαφέρει οοοόλα τα βλαστάρια μας, το ψάχνουμε μαζί, να έχουμε και παρέα. Βέβαια παίζουν κι άλλα ρόλο, περιοχή, ωράρια, οικονομικό κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Να΄σαι καλά ΜΑΜΑ ΛΕΝΑ. Πραγματικά, αν θες παρέα σε καμιά δραστηριότητα που ενδιαφέρει οοοόλα τα βλαστάρια μας, το ψάχνουμε μαζί, να έχουμε και παρέα. Βέβαια παίζουν κι άλλα ρόλο, περιοχή, ωράρια, οικονομικό κτλ...

 

Λενα καθολου κακη η ιδεα σου απλος εμεις με το κολυμβητηριο ξεμπερδεψαμε λογο του οτι 1ο μεγαλωσαμε κ δεν μας αποσχολει πια(χαχα η 12 χρονη τα λεει αυτα)και2ο τα αγορια θελουν ποδοσφαιρο που δεν το βλεπω προς το παρον ουτε ααυτο.Εγω δεν εχω καμια βοηθεια την μανουλα μου τηνεχω χαση κ η πεθερα ειναι πολυ μακρια Κρητη.Ασε πολυ κουραση ολα μα ολα παιρνανε απο τα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...