Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αισιο τέλος μετά απο καθ'εξιν αποβολές


dimela38

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Antia σε ευχαριστώ πολυ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Η αλήθεια ειναι οτι ειμαι τόσο πολυ απογοητευμένη ... Παιδευόμαστε ενάμιση χρόνο, θα μου πεις άλλες κοπέλες ταλαιπωρούνται για πολλαααα χρόνια. Όμως δεν παει έτσι, δεν μπορω να σκεφτώ " στην αρχή είμαστε ακόμα τι να πουν και εκείνες ". Πιστεύω καταλαβαίνεις τι θελω να πω. Εχω βαρεθεί , κουραστεί , απελπιστεί και πολλά αλλά.... Όλο κατι καινούργιο εχουμε να αντιμετωπίσουμε όσο ψάχνουμε. Νιώθω ώρες ώρες να πνίγομαι... Και το χειρότερο αλλά ακούς απο μια ειδικότητα αλλά απο μια άλλη για το τι φταιει. Ψάξε ΕΣΥ τώρα να βγάλεις άκρη... Αναγκάζομαι να διαβάζω , να ρωτάω , να ψάχνω συνεχώς μόνη μου γιατι πλέον δεν εμπιστεύομαι κανέναν γιατρό. Βαρέθηκα.....

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κανονικό πένθος περνάς.. αλλά το μέλλον θα σε ανταμείψει και σύντομα μάλιστα. Κι εγώ είχα απελπιστεί, αλλά όταν άρχισα ΕΓΩ να το ψάχνω και πήρα την κατάσταση στα χέρια μου τότε ηρέμησα. Όσο αφορά τους γιατρούς υπάρχει τεράστια βρωμιά εκ μέρους τους και καλά κάνεις να είσαι διαβασμένη και ενημερωμένη ώστε να μην σου λένε βλακείες κι εσύ να γίνεσαι πειραματόζωο. Εγώ πήγα σε 3 γιατρούς μέχρι να πω επιτέλους βρήκα έναν γιατρό που ξέρει τι λέει και τι κάνει. Πάρε κι άλλες γνώμες αν αισθάνεσαι ότι σου μασάνε. Είναι σημαντικό να έχεις γιατρό που να ξέρει τι κάνει. Μην αγχώνεσαι για το χρόνο. Είμαι σίγουρη ότι θα κάνεις και δεύτερο και ίσως και τρίτο παιδάκι.

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κανονικό πένθος περνάς.. αλλά το μέλλον θα σε ανταμείψει και σύντομα μάλιστα. Κι εγώ είχα απελπιστεί, αλλά όταν άρχισα ΕΓΩ να το ψάχνω και πήρα την κατάσταση στα χέρια μου τότε ηρέμησα. Όσο αφορά τους γιατρούς υπάρχει τεράστια βρωμιά εκ μέρους τους και καλά κάνεις να είσαι διαβασμένη και ενημερωμένη ώστε να μην σου λένε βλακείες κι εσύ να γίνεσαι πειραματόζωο. Εγώ πήγα σε 3 γιατρούς μέχρι να πω επιτέλους βρήκα έναν γιατρό που ξέρει τι λέει και τι κάνει. Πάρε κι άλλες γνώμες αν αισθάνεσαι ότι σου μασάνε. Είναι σημαντικό να έχεις γιατρό που να ξέρει τι κάνει. Μην αγχώνεσαι για το χρόνο. Είμαι σίγουρη ότι θα κάνεις και δεύτερο και ίσως και τρίτο παιδάκι.

 

Μακάρι βρε antia μου. Πραγματικά θελω να πω ,σύντομα όμως , ωραία τωρα θα αφεθώ στα χέρια του γιατρού μου και σταματάω να ψάχνομαι μόνη μου. Δεν ειναι οτι ο γυν/γος μου δεν ειναι καλός, απλά να ο ένας γιατρός αναιρεί τα λόγια του άλλου και εμείς είμαστε σε σύγχυση . Ποιον να ακολουθήσουμε, ποιος εχει δικό....

Νομιζω πάντως οτι εχω φτάσει λίγο πριν τον πάτο. Φαντάσου, στην πρώτη βιοαχημικη, που ακόμα ηταν αρχή κ δεν το περίμενα καθολου να αντιδράσω έτσι, πρεπει να έφτασα στην κατάθλιψη. Έκλαιγα χωρις λόγο, δεν ήθελα να βλέπω άνθρωπο, δεν ήθελα να βγω απο το σπίτι...μαυρίλα!!! Ανέβαςα και προλακτινη απο τη στεναχώρια και ξαφνικά έπιασα ενα γρομπαλακι στο στηθος . Τρέξε μετα για μαστογραφίες και υπερήχους. Κυστη μου είπαν αλλά έλεγχος σε 3 μηνες γιατι ηταν λίγο ύποπτη και εννοείται κ πολλές άλλες κύστες. Περίεργο μου έλεγαν , τόσο μικρό στηθος κ τόσες πολλές κύστες. Τελικά Αύγουστο πήγαμε μια εβδομαδα διακοπες, ηρέμησα λίγο κ οταν γυρίσαμε η κυστη είχε εξαφανιστεί( και στον υπέρηχο).

Το ξερω θέλει ψυχραιμία η κατάσταση , αλλά που να τη βρω. Όλο μη βιάζεσαι , κάνε υπομονή ακούω , αλλά ποσο πια;;;; Και να φανταστείς σε γονείς και συγγενείς δεν εχουμε πει τίποτα για εξωσωματικές , εξετασεις για να μην εχουμε να εξηγούμε κ σε εκείνους καθε φορά. Μόνο τα αδέρφια μας γνωρίζουν, αλλά αν δεν τα έχουν περάσει δεν μπορούν να το καταλάβουν ακριβώς...

Εύχομαι πραγματικά με όλη μου τη δύναμη να μη αργήσει η μερα που θα πω κ εγώ ναι,

τα καταφέραμε και ηταν όλα απλά μια μεγάλη ταλαιπωρία που μας έφερε πιο κοντά στο όνειρο μας, γιατι σαν όνειρο το βλέπουμε πλέον....

Ζήτω συγγνώμη για τη λογοδιάρροια, ήθελα να πω λιγότερα, αλλά γράφοντας παρασύρθηκα....

Link to comment
Share on other sites

evgi τωρα βρηκα το χρονο να σου ξαναγραψω.μην αγχωνεσαι.εισαι μικρη ακομα.εγω μετραω πεντε αποβολες αλλα εξι απωλειες(διδυμα).εξετασεις ,ταλαιπωρια να μη βγαζω ακρη.αν δεν επαιρνα την κατασταση στα χερια μου δεν θα ειχα κανει τιποτα.πριν μεινω εγκυος για πρωτη φορα βρισκομαι θετικη στα χλαμυδια κ στο μυκοπλασμα στο εν λογω κεντρο.ενα μια αντιβιωση κ γω κ ο αντρας μου.τρεις μηνες μετα την επαναλαμβανω.ξανα παλι τα ιδια.αλλος ενας μηνας αντιβιωση.ακολουθουν η μια αποβολη μετα την αλλη.τα χλαμυδια ομως δεν προκαλουν αποβολες πρωτου τρημηνου.καποιες φορες ρηξη υμενων αργοτερα.ολοι σηκωνουν τα χερια ψηλα!κανω κ εξω ,μενω εγκυος πανε κ τα διδυμα.στελνω για ανοσοιστοχημεια τα εμβυα οχι μονο της τελευταιας αποβολης αλλα κ της πρωτης.καθαρη η εξεταση αλλα η παθολογοανατομος παρατηρει οτι ο πλακουντας δεν αντιστοιχει σε εγκυμοσυνη πρωτου τριμηνου αλλα τριτου!!!.αυτο γιατι δεν αναφερθηκε στην ιστολογικη του νοσοκομειου?ειναι πολυ σημαντικο ευρημα.πρωτα απ ολα υποδηλωνει λοιμωξη κ μετα κακη αιματωση.εγω ομως ημουν φουλ στην ηπαρινη.σιγουρη οτι κατι συμβαινει στο περιβαλλον της μητρας βρισκω εναν πολυνκαλο επιστημονα που ειναι ο μοναδικος στην ελλαδα που χειριζεται ηλεκτρονικο μικροσκοπιο.πηραμε δειγμα απο το ενδομητριο κ το εξεταση σε πολυ μεγαλη αναλυση.βρηκε χρονια λοιμωξη που δεν ανιχνευοταν σε κολπικο επιχρισμα.στελνουμε ξανα στο ιδιο κεντρο απο το ιδιο κομματι ιστο ενδομητριου κ ζητω καλλιεργεια.βρισκουν στρεπτοκοκο που αφενος δεν ενοχλει παρα μονο στη γεννα κ αφετερου δεν ειναι δυνατον να υπαρχει στο ενδομητριο.γελουσαν με το αποτελεσμα οι λοιμωξιολογοι.μου δινουν εξι εβδομαδες αντιβιωση με διαφορετικα σχηματα.κανω μετα μοριακο ελεγχο σε παρα πολλα πραγματα στο εργαστηριο που σου ειπα σε προηγουμενο μηνυμα κ βγαινουν ολα αρνητικα.τωρα πρεπει να βρω την καταλληλη στιγμη να κανω μεταφορα.εκανα μια δοκιμη με προετοιμασια ενδομητριου αλλα δεν αντεδρασα καθολου καλα στα φαρμακα.κ να σκεφτεις οτι σε αυτο τα πανε καλα ακομη κ γυναικες πενηντα χρονων κ βαλε.αυριο θα στειλω κ δειγμα για ιστολογικη να δουμε γιατι δεν αντεδρασε καλα ο ιστος.βαρελι διχως πατο η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

evgi τωρα βρηκα το χρονο να σου ξαναγραψω.μην αγχωνεσαι.εισαι μικρη ακομα.εγω μετραω πεντε αποβολες αλλα εξι απωλειες(διδυμα).εξετασεις ,ταλαιπωρια να μη βγαζω ακρη.αν δεν επαιρνα την κατασταση στα χερια μου δεν θα ειχα κανει τιποτα.πριν μεινω εγκυος για πρωτη φορα βρισκομαι θετικη στα χλαμυδια κ στο μυκοπλασμα στο εν λογω κεντρο.ενα μια αντιβιωση κ γω κ ο αντρας μου.τρεις μηνες μετα την επαναλαμβανω.ξανα παλι τα ιδια.αλλος ενας μηνας αντιβιωση.ακολουθουν η μια αποβολη μετα την αλλη.τα χλαμυδια ομως δεν προκαλουν αποβολες πρωτου τρημηνου.καποιες φορες ρηξη υμενων αργοτερα.ολοι σηκωνουν τα χερια ψηλα!κανω κ εξω ,μενω εγκυος πανε κ τα διδυμα.στελνω για ανοσοιστοχημεια τα εμβυα οχι μονο της τελευταιας αποβολης αλλα κ της πρωτης.καθαρη η εξεταση αλλα η παθολογοανατομος παρατηρει οτι ο πλακουντας δεν αντιστοιχει σε εγκυμοσυνη πρωτου τριμηνου αλλα τριτου!!!.αυτο γιατι δεν αναφερθηκε στην ιστολογικη του νοσοκομειου?ειναι πολυ σημαντικο ευρημα.πρωτα απ ολα υποδηλωνει λοιμωξη κ μετα κακη αιματωση.εγω ομως ημουν φουλ στην ηπαρινη.σιγουρη οτι κατι συμβαινει στο περιβαλλον της μητρας βρισκω εναν πολυνκαλο επιστημονα που ειναι ο μοναδικος στην ελλαδα που χειριζεται ηλεκτρονικο μικροσκοπιο.πηραμε δειγμα απο το ενδομητριο κ το εξεταση σε πολυ μεγαλη αναλυση.βρηκε χρονια λοιμωξη που δεν ανιχνευοταν σε κολπικο επιχρισμα.στελνουμε ξανα στο ιδιο κεντρο απο το ιδιο κομματι ιστο ενδομητριου κ ζητω καλλιεργεια.βρισκουν στρεπτοκοκο που αφενος δεν ενοχλει παρα μονο στη γεννα κ αφετερου δεν ειναι δυνατον να υπαρχει στο ενδομητριο.γελουσαν με το αποτελεσμα οι λοιμωξιολογοι.μου δινουν εξι εβδομαδες αντιβιωση με διαφορετικα σχηματα.κανω μετα μοριακο ελεγχο σε παρα πολλα πραγματα στο εργαστηριο που σου ειπα σε προηγουμενο μηνυμα κ βγαινουν ολα αρνητικα.τωρα πρεπει να βρω την καταλληλη στιγμη να κανω μεταφορα.εκανα μια δοκιμη με προετοιμασια ενδομητριου αλλα δεν αντεδρασα καθολου καλα στα φαρμακα.κ να σκεφτεις οτι σε αυτο τα πανε καλα ακομη κ γυναικες πενηντα χρονων κ βαλε.αυριο θα στειλω κ δειγμα για ιστολογικη να δουμε γιατι δεν αντεδρασε καλα ο ιστος.βαρελι διχως πατο η κατασταση.

 

Πω πω ....,δηλαδή μεγάλη ταλαιπωρία. Προφανώς έχεις στην κατάψυξη έμβρυα αφού μιλάς για μεταφορά. Τι προετοιμασία σου κάνανε για το ενδομήτριο, δεν σου έκαναν τα συνηθισμένα; Τι υποψιάζεται ο γιατρός σου οτι έφταιξε για την κακή σου ανταπόκριση; Για την χρόνια λοίμωξη που σου είχαν βρει δεν ευθύνεται κάποιο απο τα γνωστά μικρόβια, δηλ δεν σου είχαν βρει ακριβώς τι μόλυνση ηταν αυτή; Μπορει να ρωτάω και βλακεία, σορυ, προσπαθω να καταλάβω.

Σου έχουν αποκλείσει μια φυσική συλληψη και πας κατεύθειαν για έμβρυο μεταφορά ή το κανείς απλά για να κερδίσεις χρόνο;

Πολλές ερωτήσεις έτσι;

Τι να πω , ειναι πια τοοοοσο δύσκολο να καταφέρουμε μια εγκυμοσυνη;

10/2 πάντως εχω ραντεβού με ΤΣ...ΚΟ. Ειμαι περίεργη να δω τι θα μας πει. Πάντως ο γυναικολογος μου, οταν του είπα για τα χλαμυδια ξαφνιάστηκε κ οταν τον ρώτησα μου ειπε οτι δεν φταίγανε για τις αποβολές. Όμως η αντιβίωση που έδωσε(12 μερες rulid)δεν μου γέμισε και εμένα το μάτι.

Αχ Παναγίτσα μου , πραγματικά ΒΑΡΕΘΗΚΑ ! Απορώ πως καταφέρνεις και είσαι τοσο δυνατή.Μη νομίζεις οτι κλαίγομαι απο εδώ κ απο εκεί. Εδώ εχω μιλήσει και στον άντρα μου. Τον εχω απελπίσει και αυτόν. Κανείς δεν γνωρίζει τι περνάμε.

Πραγματικά σου εύχομαι κορίτσι μου να έρθει ο επόμενος μήνας και να σε βρει έγκυο!!!!!!! Έτσι για το γαμωτο, χωρις ταλαιπωρίες , χωρις τίποτα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε καταλαβαινω evgi.συνηθισα πια να ειμαι δυνατη.οχι μικροβιο αλλο δε βρεθηκε αλλα δεν εγινε μοριακη εξεταση τοτε.μετα την αντιβιωση εκανα τον μοριακο ελεγχο.ολες μου οι συλληψεις ηταν φυσικες εκτος απο την τελευταια.ειμαι 40 κ δεν πρεπει να καθυστερω.

για την προετοιμασια πηρα το γνωστο σχημα cyclacur,utrogestan.απαντηση θα δωθει απο την βιοψια κ απο την ηλεκτρονικη μικροσκοπιση ενδομητριου για το τι πηγε στραβα.

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω evgi.συνηθισα πια να ειμαι δυνατη.οχι μικροβιο αλλο δε βρεθηκε αλλα δεν εγινε μοριακη εξεταση τοτε.μετα την αντιβιωση εκανα τον μοριακο ελεγχο.ολες μου οι συλληψεις ηταν φυσικες εκτος απο την τελευταια.ειμαι 40 κ δεν πρεπει να καθυστερω.

για την προετοιμασια πηρα το γνωστο σχημα cyclacur,utrogestan.απαντηση θα δωθει απο την βιοψια κ απο την ηλεκτρονικη μικροσκοπιση ενδομητριου για το τι πηγε στραβα.

 

Μαγιοπουλας ντρέπομαι τοσο πολυ που σε βομβαρδίζω συνέχεια με ερωτήσεις...μια τελευταία θα ήθελα να σου κανω(τουλάχιστον προς το παρόν :oops:) χιχιχι...

Τον Δεκέμβριο εκανα εξωσωματικη. Τωρα , στον αμεσως επόμενο κύκλο δηλ, εχω ήδη 5 μερες καθυστέρηση και προς το παρόν κανένα σημάδι οτι πρόκειται να αδιαθετησω. Εχω κανει χοριακη και εχω αποκλείσει την πιθανοτητα εγκυμοσυνης. Διαβάζω οτι συμβαίνει μετα απο εξωσωματικη μια διαταραχή στον επόμενο κύκλο. Εσένα η εμπειρία σου ποια ηταν. Είχες καθολου καθυστέρηση αμεσως μετα την εξωσωματικη; ( αν κατάλαβα καλά η τελευταία σου εγκυμοσυνη ηταν απο εξωσωματικη, συγγνώμη αν ειμαι λάθος).

Ευχαριστώ πολυ , φιλία πολλά και Σε αφήνω στην ησυχία σου.

Link to comment
Share on other sites

ρωτα με ο,τι θες.δεν εχω κανενα προβλημα.μην αισθανεσαι ασχημα.με την εξως εμεινα εγκυος οποτε δεν μπορω να σου πω.ομως μετα τις εξωσωμ οι ωοθηκες επειδη κουραζονται ειναι πιθανη η ανωμαλια κυκλου.δεν ειναι τυχαιο που σου λενε να ξαναπαρεις διεγερση μετα απο τρεις κυκλους.γενικως αυτα τα φαρμακα ειναι μεγαλη ανακατωσουρα για τον οργανισμο.η υποφιση πιεζεται απιστευτα.

Link to comment
Share on other sites

ρωτα με ο,τι θες.δεν εχω κανενα προβλημα.μην αισθανεσαι ασχημα.με την εξως εμεινα εγκυος οποτε δεν μπορω να σου πω.ομως μετα τις εξωσωμ οι ωοθηκες επειδη κουραζονται ειναι πιθανη η ανωμαλια κυκλου.δεν ειναι τυχαιο που σου λενε να ξαναπαρεις διεγερση μετα απο τρεις κυκλους.γενικως αυτα τα φαρμακα ειναι μεγαλη ανακατωσουρα για τον οργανισμο.η υποφιση πιεζεται απιστευτα.

 

Μαγιοουλας σε ευχαριστώ πολυ για την υπομονή και τη βοήθεια σου!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μαγιοπουλας καλημέρα. Εγώ παλι. Ήθελα να σε ρωτήσω , το κέντρο που μου έλεγες για τον μοριακό έλεγχο ιςτου ενδομητρίου ειναι αυτό ; https://www.genotypos.gr/

Σε αυτό χρησιμοποιούν το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο η μονο ο επιστήμονας που μου ανέφερες;

Δηλ αν πάω σε αυτό το κέντρο και βγει αρνητικο για χλαμυδια πρεπει να το ψάξω και άλλο; Αν θυμάμαι καλα μου είπες δεν πειράζει που παίρνω αντιβίωση.

Αν μιλάμε για το ιδιο κέντρο θα τους τηλ να ρωτήσω . Φαντάζομαι θα θέλουν κ συγκεκριμένη μερα κυκλου για τη λήψη του δείγματος.

Ευχαριστώ!!! Φιλία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια!

Με την μαγιοπουλος έχουμε μιλήσει και με πμ και ελπίζω να με θυμάσαι! Ήθελα απλά να πω ότι τελικά μετά από 6 χρόνια εξετάσεων και 5 αποβολές πρώτου τριμήνου (ούτε καν βασικά τριμηνο, συνήθως 6-7 βδομάδα τελείωναν ολα) είμαι έγκυος με φυσιολογικό τρόπο και είμαι στη 10 εβδομάδα. Ο πάνε καλά, βέβαια ο φόβος με τέτοιο ιστορικό υπάρχει πάντα. Περισσότερα για την θεραπεία που έκανα είναι στο θέμα "Ανοσολογος" στο Θέλω να γίνω μπαμπάς/μαμά. Αν θέλετε κάτι να ρωτήσετε μπορείτε μη διστάσετε. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες τις κοπέλες γιατί πολύ απλά σας νιώθω. ..

Link to comment
Share on other sites

Maria781 παρακολουθω τα νεα σου κ χαιρομαι απιστευτα.σε σκεφτομαι κ γω κ παιρνω κουραγιο.η στατιστικη λεει οτι μετα απο πεντε αποβολες η πιθανοτητα να παει η επομενη κυηση πολυ καλα ειναι πολυ μεγαλη.προσοχη ομως.μην ξανανοιγουμε συζητηση για εμβολια κ για τον συγκεκριμενο ανοσολογο.ειναι επικυνδυνο κ οι λογοι εχουν αναλυθει πολλακις στο θεμα ανοσολογος.τα εμβολια ειναι αναποτελεσματικα κ επικινδυνα.εγω τα εκανα κ ειχα την πεμπτη αποβολη.αλλου ηταν το θεμα.εγκυος δν υπηρχε περιπτωση να μην ξαναμεινεις.πεντε συλληψεις ειχες κανει.απλα ηταν θεμα χρονου!πας καλα γιατι η φυση κ η τυχη το θελει.κ οι γιατροι σου φυσικα που σε καθοδηγουν.Σου ευχομαι ολοψυχα να σου πανε καλε κ περιμενω να ακουω παντα καλα νεα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χαίρομαι που σε άκουσα! Πραγματικά ήμουν πολύ επιφυλακτικη για τα εμβόλια και δε ξέρω αν αυτά με βοήθησαν όμως αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι ήταν η μοναδική αλλαγή -θεραπεία που έκανα. Όσον αφορά τις καθεξειν αποβολές αυτό που γνωρίζω εγώ και έχω διαβάσει σε πολλά ενημερωτικά σαιτ είναι ότι η μία αποβολή φέρνει την άλλη και όσα περισσότερες έχεις τόσο πιο δύσκολα είναι τα πράγματα. Γενικά είχα απογοητευτεί και περίμενα να δω αν θα με βοηθήσουν τα εμβόλια και μετά έτσι έλεγα τουλάχιστον δε θα κάνω κάτι άλλο.

Στην τύχη δε πιστεύω, πιστεύω στο Θεό.

Εσύ αν επιτρέπεται στον ίδιο που έκανα εγώ τα εμβόλια τα έκανες και εσύ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα εκανα στον αντιστοιχο της αθηνας.τον επισκευθηκα ομως κ τον δικο σου.κ πηγε να με μπλεξει.μου ζητουσε κ παλι εμβολια με θετικα αντιπατρικα.ηδη μου εβγαλε παθολογικες φυσιολογικες εξετασεις.ξερω πολλους ομως που εκαναν τα εμβολια εκει που τα κανες κ συ κ αποτελεσμα δεν ειχαν.οι καθεξιν αποβολες ειναι απο ενα σημειο κ περα ανεξερευνητες.καποια στιγμη η φυση δινει τη λυση μονη της κ οι γυναικες αυτες κανουν παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

δηλ συνεργαζόταν με τον αντίστοιχο στην Αθήνα; δε μου αρέσει να επιμένω στους άλλους τι θα κάνουν γιατί το θέμα είναι πολύ ευαίσθητο. Σε ρώτησα απλά γιατί όταν τον επισκέφτηκα τον ρώτησα για ποιο λόγο ενώ και άλλα ζευγάρια κάνουν τα εμβόλια τελικά δε τεκνοποιουν και απάντησε ότι δε κάνουν τα εμβόλια σωστά. Τώρα θα μου πεις λεφτά θα ήθελε, δε διαφωνώ καθόλου, απλά θεώρησα ότι αν μπω στη διαδικασία να τα κάνω θα τα κάνω μόνο εκεί για να δω τι θα γίνει ώστε να μην έχω μετά αμφιβολίες του τύπου "μήπως είχε δίκαιο; μήπως να τα ξανακάνω σε αυτόν; κτλ κτλ".

Σίγουρα θεός δεν είναι αλλά με τα ίδια μου τα μάτια κάθε φορά που πάω για εμβόλιο είναι εκεί πολλές έγκυες που πάνε για τον ίδιο λόγο.

Τέλος απλά να προσθέσω ότι όσον αφορά λοιμώξεις του ενδομητριου είχα και εχω (χρόνια ενδομητρητιδα) για την οποία πήρα 7 μήνες αντιβίωση (αλήθεια! ) το 2011 και μετά απεβαλα άλλες 3 φορές. .μια απορία είχα και όλοι το ίδιο μου είπαν:οι γυναίκες στην Αφρική που γεννάνε αβέρτα και άνετα είναι καθαρές από μικρόβια; ; Όχι μου είπαν το ίδιο: όχι βέβαια. ....

Να προσθέσω τέλος ότι δε προσπαθώ να πείσω κανέναν, απλά παραθέτω την αλήθεια που πιστεύω εγώ όσον αφορά τη γνώμη μου σύμφωνα με το πως έψαξα τα πράγματα, τους γιατρούς που συνάντησα, τις κουβέντες που ανταλλάξαμε και τελικά αυτά που συνέβησαν σε μένα.Αυτο φυσικά σημαίνει ότι ότι λέω και ότι θεραπεία ακολούθησα δε σημαίνει ότι θα βοηθήσει όλους.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα κ ειδες εγκυες αλλα δε σημαινει οτι αυτες εμειναν λογω των εμβολιων.απλα αυτες που δεν εμειναν δεν ηταν εκει.ξερεις πως ερχονταν εμβολια στην αθηνα για μια φιλη μου με σαραντα βαθμους?ξερεις οτι ηθελε να της τα κανει ανα δωδεκα μερες ενω ηταν εγκυος?το ειπε στην αιματολογο της κ κοντεψε να παθει εγκεφαλικο η γυναικα.κ αυτη κ η υπολοιπη ομαδα που την παρακολουθουσαν ανοσολογικα στον ευαγγελισμο.η ενδομητριτιδα ηταν το θεμα σου κ αυτο ειναι κ το δικο μου.φυσικα κ σε πιστευω για την αντιβιωση.θελει πολυ δυνατο κ μακροχρονιο σχημα για να φυγει,γιατι στην περιοχη δυσκολα δρα η αντιβιωση.αυτο ειναι κ το θεμα το δικο μου.με αυτο παιδευομαι απο το καλοκαιρι.οσο για την αφρικη κτλ εξαρταται κ απο το ειδος του μικροβιου κ απο την αντιμετωπιση του απο καθε οργανισμο.κ υστερα ποιος ειπε οτι στην αφρικη δεν χανονται παιδια;μαλλον η αντιβιωση εκανε το θαυμα της κ συντομα θα κανεις επιτελους το παιδακι σου μετα απο τα τοσα που εχεις περασει.ελπιζω κ γω το ιδιο.ορμωμενες λοιπον απο τις δικες μας περιπτωσεις ας ψαχτουν κ αλλες γυναικες προς σε αυτη την κατευθυνση μηπως βρουν λυση κ ειναι εκει το προβλημα τους αν εχουν εξαντλησει ολα τα αλλα.εγω συνιστω εκτος απο το απλο κολπικο κ μοριακο ελεγχο μαζι με καλλιεργεια σε ιστο ενδομητριου.οι λοιμωξεις δυσκολα ανιχνευονται.

Link to comment
Share on other sites

οι απόψεις για τα εμβόλια διίστανται και το ξέρω. Άλλοι λένε ότι απλά μας τρώνε λεφτά. Δεν έχω ιδέα αλλά εύχομαι να είναι μόνο αυτό αν τελικά έχει κάποιο λάκκο η φάβα. Εννοώ ότι φοβάμαι και εγω για τυχόν προβλήματα που μπορεί να μου δημιουργησουν. Αυτό αν και μου είπαν ότι δεν θα πάθω τίποτα γενικά το φοβάμαι.

Εγώ δεν πιστεύω στην ενδομητρητιδα γιατί 2 χρόνια μετά τη θεραπεία όπως είπα είχα άλλες 3 αποβολές και αλλη αντιβίωση δε ξαναπηρα.

Πραγματικά δε ξέρω τι με βοήθησε. Δυσκολεύομαι ακόμη να το παραδεχτώ ότι είναι πολύ πιθανό να είναι τα εμβόλια. Όμως επαναλαμβάνω ότι δεν έκανα αλλού είδους θεραπεία εκτός από αυτά. Τόσο τυχαίο να είναι; ; Δυσκολεύομαι και αυτό να το πιστέψω....

Πάντως δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι όλες οι άλλες γυναίκες έχουν καθαρό ενδομητριο και εμείς πια κολλήσαμε τα μικρόβια που δεν ανιχνεύονται, δύσκολα θεραπευονται και προκαλούν αποβολές. Πολλες γυναίκες πλέον έχουν πολλές σχέσεις με διάφορους πριν γεννήσουν. Είναι δυνατόν όλες αυτές να είναι καθαρές;

Δεν αμφισβητώ ότι είχα πρόβλημα στο ενδομητριο. Άλλωστε είχα συμπτώματα. Απλά δε θεωρώ ότι οι επόμενες 3 οφείλονται πάλι εκεί.

φυσικά και τα ξέρω αυτά που με ρωτάς αφού πρώτον μένω στη νησιωτική Ελλάδα και δεύτερον είμαι έγκυος άρα γνωρίζω και τη συχνότητα των εμβολίων...εύχομαι βέβαια και παρακαλώ το θεό να μη πάθω πότε τίποτα, δε σου το κρύβω όπως είπα ότι φοβάμαι κιόλας. ..αλλά να ήτανε μόνο αυτό. ..ευτυχώς λέω που δεν έκανα εξωσωματική γιατί θα είχα άλλο ένα λόγο να φοβάμαι.

Εύχομαι πραγματικά ότι καλύτερο! Ήθελα να σε ενημερώσω γιατί μου είχες στείλει μνμ κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

maria 781 σε ευχαριστω πολυ.θελω πολυ να συνεχισουμε να μιλαμε για να παιρνω κ γω κουραγιο.οπως κ να χει εισαι κ παλι εγκυος κ πας καλα.αυτο μονο να σκεφτεσαι τωρα.αυτο δεν ηταν το ζητουμενο?απλα εγραψα γιατι δεν θελω να παρασυρθουν αλλες γυναικες που ειναι σε απελπισια.η ενδομητριτιδα παντως ειναι που ειναι αποδεκτο απο ολοκληρη την επιστημονικη κοινοτητα οτι προκαλει αποβολες.αυτο δεν αμφισβητειται.εσυ το ελεγξες με υστεροσκοπιση το θεμα της ενδομητριτιδας?θυμασαι τι αντιβιωτικο σχημα ειχες παρει?με ενδιαφερει πολυ τι προσεγγιση ακολουθησς ο γιατρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ μαγιοπουλος είχα πάρει τόση αντιβίωση στην αρχή που δε θυμάμαι. Μετά σίγουρα επαιρνα ciproxin για 20 μέρες. Σταματουσα 10 με έβλεπε και ξανά. Το μικρόβιο είχε φύγει από την αρχή αρχή αλλά δήθεν δεν έπεφτε το ph του κόλπου ή του τραχήλου. ...κάτι τέτοιο. Το μικρόβιο το βρήκε παίρνοντας δείγμα μέσα από την μήτρα. Αυτα ..

Και εγώ χαίρομαι να τα λέμε και εύχομαι και πάλι ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

μυκοπλασαμα το οποίο έφυγε και στρεπτοκοκκο αλλά αυτό μου είπε δε δημιουργούσε πρόβλημα ,κάτι σαν φυσική χλωρίδα, και πάντα έβγαινε στις καλλιέργειες που έκανα. Εσύ τι είχες;

Link to comment
Share on other sites

σε μενα στο λοκους ειχαν βρει χλαμυδια στο τραχηλικο κ στρεπτοκοκο στο ενδομητριο.εκ των υστερων οταν εκανα διασταυρωση στοιχιων στο παστερ κ σε αλλο εργαστηριο μοριακα οπου δεν ξεφευγει τιποτα γιατι ανιχνευεται το dna,αποδειχθηκε οτι δεν υπαρει τιποτα κ οτι το αποτελεσμα ηταν λαθος.ο στρεπτοκοκος δεν ενοχλει παρα μονο στον τοκετο κ δεν ζει στο ενδομητριο.μηπως σου βρηκαν γονοκοκο?υπηρχαν ενδειξεις στην υστεροσκοπιση σου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...