Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θαλασσινη βαφτιση-νεες ιδεες!


Σοφία Τ.

Recommended Posts

Ηρθε και η δικη μας ωρα...Θα βαφτισουμε τον μπεμπη μας καπου μεσα στον Ιουλιο και σκεφτομαι να κανω θεμα θαλασσινο και συγκεκριμενα το καραβακι...Για προσκλητηριο,ντεκορ,μπομπο για τα παιδακια εχω καλυφθει (ενταξει για τα παιδακια αυτο που εχω δεν ειναι ακριβως σχετικο αλλα μου αρεσει)....Αλλα οσο κι αν ξεψαχνισα το σχετικο τοπικ αλλα και το διαδικτυο για τις μπομπο των μεγαλων τελικα δεν βρηκα κατι που και να με ενθουσιασει αλλα και να ειναι οικονομικο γιατι θα εχω καμια 200αρια καλεσμενους...Το μονο που λιγακι μου αρεσε ειναι καρω πουγκι ψηλο (δηλαδη για να κλεισει κανουμε κομπο με τον εαυτο του-δεν εχει κορδελα πανω) με ενα μπρελοκ-καραβι επανω...Εχετε καμια καλη ιδεα εσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Sofia kalispera. Emeis tin vaptisi tin kaname ton dekemvrio kai tis boubounieres tis ftiaksame monoi mas. Pirame ilika (galazio xontro touli, apoksiramena portokalia kai kaneles kai kordeles) kai dimiourgisame fantasou san sxedio karamelas. Boris na promitheftis ilika apo antistixa katastimata kai na ta ftiaksete monoi sas.

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πιθανον να το ξερεις αλλα ωστοσο εγω θα στο προτεινω: μπες στο site http://www.an-agapas.gr κ σιγουρα θα παρεις καποιες ιδεες. Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι.

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πιθανον να το ξερεις αλλα ωστοσο εγω θα στο προτεινω: μπες στο site http://www.an-agapas.gr κ σιγουρα θα παρεις καποιες ιδεες. Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι.

 

Πολυ καλα ολα αλα λιγο τσιμπιμενα!!!

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για να λεει : "θαλασσινες βαφτισεις- νεες ιδεες" μάλλον θα το εχει δει αυτο το topic.. και θα ψαχνει κατι νεο!!!! :D

 

Ουπς :roll: πρωι ηταν ακομα και με το μωρο αγκαλια :roll:

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάλαβα πιο εννοεις, με τον κόμπο αλλά δεν θα στο πρότεινα γιατι -πάντα κατά την άποψή μου-ταιριάζει αυτός ο κόμπος σε γάμο...

 

Πήγαινε στο "topic για θαλλασινές βαπτησεις" της vera, και θα δεις πολλά με το υφος που θες...

 

Ειναι βατό θεμα και θα βρεις πολλά.

Μπορεις να φτιάξεις και κρεμαστές που εχουν πολύ ωραια εικόνα και ειναι και πιθο πρωτοτυπες...πες αν θες κάτι τετοιο να σου γράψω λεπτομέριες...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω κι εγω κατι?

 

θα κανω τη βαφτιση τηε μικρης 28/6..

 

επέλεξα για θεμα τη γοργονα αλλα όχι με τα κλασσικα γαλαζια και ασπρα χρωματα.. επελεξα τα τρια χρωματα : πορτοκαλι, φουξια και πρασινο...

 

οι μπομπονιερες θα ειναι για τις γυναικες φουξ κουτακια με πρασινη κορδελα, για τους αντρες πορτοκαλι κουτακια με πρασινη κορδελα. Για τα παιδια θα ειναι πρασινα χωνακια με φουξ κορδελα.. Θα παραγγειλω μια γοργονα απο μπαλονια και ζητησα τα χρωματα να ειναι φουξια και πρασινα...

ααα... όπου χρειαστεί να βαλω θαλασσα (που ειναι σε λιγα σχετικα σημεια...) θα βαλω ενα γαλαζιο ελεκτρικ.. Αλλα πολυ λιγο για να μην γινω παρδαλη!!

 

το θεμα μου λοιπον ειναι το εξης:

εφτιαξα απο συμπιεσμενο χαρτονι ενα καραβι... Και εχω 2 αποριες:

απορία 1: τι χρωμα να βαψω το καραβι?? (το σκαρι εννοω...)

απορία 2: Λεω να βαλω πανι στο μισο δεξια και κορδελες στο αλλα μισο αριστερα πάνω... Θα ειναι ωραιο???? Το πανι να ειναι ασπρο???

 

για πειτε καμια ιδεα....

Link to comment
Share on other sites

<a href=http://img12.imageshack.us/img12/1851/52165316.jpg' alt='52165316.jpg'>

w320.png[/img]

 

 

Καπως ετσι το εννοω...

 

τι χρωμα να ειναι το σκαρι, ειναι ωραιο το ασπρο πανι, οι κορδελες ειναι καλες???

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα πιο εννοεις, με τον κόμπο αλλά δεν θα στο πρότεινα γιατι -πάντα κατά την άποψή μου-ταιριάζει αυτός ο κόμπος σε γάμο...

 

Πήγαινε στο "topic για θαλλασινές βαπτησεις" της vera, και θα δεις πολλά με το υφος που θες...

 

Ειναι βατό θεμα και θα βρεις πολλά.

Μπορεις να φτιάξεις και κρεμαστές που εχουν πολύ ωραια εικόνα και ειναι και πιθο πρωτοτυπες...πες αν θες κάτι τετοιο να σου γράψω λεπτομέριες...

 

Κοριτσια ευχαριστω για την ανταποκριση...Αγγελουδια δωσε ιδεες για τις κρεμαστες που λες, πως θα τις κανω???

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε με 1 μετρο κορδονι ποντικοουρά τον σκελετό και διπλωσε το στη μεση.κάνε εναν κόμπο περιπου στα 3-4 εκατοστά και μετά αρχιζε και δενε κουφετάκια και κάπου πριν το τελος το βασικό μπιχλιμπίδι της βαπτησης...Τι να σου λέω τωρα...αν ψιλοκατάλαβες, αρχισε και τα ξαναλέμε...γινεται ωραια στο τελος...κάνε καμια δυο να ξελυθουν τα χερια σου και μετά κόψε τα υλικά σου...μην το κάνεις απο την αρχή...99%να κάνεις λάθος και να πετάξεις τα υλικά σου... :wink:

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα σε ειδα...

Θα φτιάξεις ...θα κατασκευάσεις το καράβι;;;

Αν ναι...τοτε εμενα μου ταιριάζει ασπρο του πάγου προς ζαχαρι ο σκελετός...το καράβι δηλαδή και ελαφρύ φραουλί το πανί...

αν δεν κάνω λάθος κοριτσι εχεις;;;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάς κατευθειαν στα δυσκολα...γιατί;;;πάρτο καλυτερα ετοιμο και αλλαξέ του τα φωτα...εγω αυτο θα εκανα...οσο και να πιάνουν τα χερια σου ...το να φτιάξεις ενα καραβι θεωρω οτι ειναι δυσκολο...δεν ξερω...

Μη φευγεις πολυ απο τα χρωμματα της θάλασσας...το πολύ φουξια και το πολύ λαχανι θα χαλάσουν την θαλασσινη αισθηση...για προχωρα και θα δουμε...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα πιο εννοεις, με τον κόμπο αλλά δεν θα στο πρότεινα γιατι -πάντα κατά την άποψή μου-ταιριάζει αυτός ο κόμπος σε γάμο...

 

Πήγαινε στο "topic για θαλλασινές βαπτησεις" της vera, και θα δεις πολλά με το υφος που θες...

 

Ειναι βατό θεμα και θα βρεις πολλά.

Μπορεις να φτιάξεις και κρεμαστές που εχουν πολύ ωραια εικόνα και ειναι και πιθο πρωτοτυπες...πες αν θες κάτι τετοιο να σου γράψω λεπτομέριες...

 

εγω καταλαβα οτι εννοεί το πουγκακι που ειναι καραβάκι και εχει ενα καραβάκι φιλντισι. Οσο δεν ειναι γάμου αυτο το πουγκάκι, μπορει να το κάνει πολύ άνετα σε βάφτιση.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλο κατάλαβα...σορυ πολλά σορυ...τωρα το προσεξα...Νομιζα για ενα απλό μουγκι που το δενεις εσυ ενα κομπο με το χερι...Αυτο ειναι γάμου...

Αυτο ποιυ βλέπω ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΒΑΠΤΗΣΗ και μάλιστα ωραιο και πρωτοτυπο...Αλλου ειναι η ενσταση μου...Πολύ αγοριστικο πάει να γινει...αυτο λέω...Το καραβάκι αν το πάρω στα χερια μου και δεν ξερω απο πιον ειναι , ο νους μου θα πάει σε αγορι...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το πουγκι που μου αρεσε ειναι αυτο:

 

264b1.jpg

 

με αυτο το μπρελοκ απο τον κυριο ελξις:

 

1223764381-b-IMG_0010.jpg

 

Βασικα η μπομπονιερα που μου αρεσε (εκτος βεβαια της veras-το καραβακι για το οποιο μιλαμε σε αλλο τοπικ-αλλα εκεινο βγαινει πολυ ακριβο) ειναι αυτη της rias, αλλα προς το παρον δεν βρισκω το πουγκι που εχει:

 

1.jpg

 

Λοιπον για πειτε σας αρεσει ο συνδυασμος πουγκι-μπρελοκ που διαλεξα?Μεσα λεω να βαλω κουφετο-βοτσαλο.

 

(Το πουγκι καραβι που λετε το ειδα αλλα μονο το πουγκι κανει 1,5 ευρω-οποτε η μπομπονιερα θα ξεφυγει πολυ...)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ωραιο ειναι...μην βαλεις βοτσαλο...ειναι ακριβο το καλό και δεν φαινεται...το βοτσαλο πάει σε πλεξι γκλάς κουτι σκέτο χωρις τουλι που φαινεται απιθανα απο εξω...

Κοιτα στο πακετο-ατλας για το 2ο πουγκι μηπως το εχει αλλιώς μεινε στο μονοχρωμο γιατι το καρό δεν πάει με το καραβάκι...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...