Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Του στερω τα γλυκα....


Recommended Posts

ο 19 μηνος πια φουντουκος μου δεν ειχε δοκιμασει γλυκο ως τους 18 μηνες.εννοω σοκολατα και τετοια.ουτε καν τσουρεκι η κεικ του εδινα.

στις διακοπες βρεθηκε μια καλη κυρια που του εδωσε το πρωτο kinder αυγο!!!! αν βλεπατε την πρωτη του δαγκωματια και την αντιδραση του ηταν για διαφημιση..γελουσε χορευε και εκανε τουμπες...

αλλα τωρα ζηταει συνεχεια απο την ωρα που ξυπναει γλυκο ...χτες ειδε και ζητησε σιροπιαστο!δηλ.ημαρτον

μηπως η στερηση το εκανε αυτο?

και τωρα τι κανουμε?

εχει καμια κοπελα παρομοια εμπειρια?

ο συζυγος τα εχει τα κιλακια του οπως και ολο το γενεολογικο του δεντρο.

προς το παρον ειναι αψογος ο γιος μου αλλα μετα τα 3 λενε οτι αρχιζει τα φαινεται η παχυσαρκια.(δηλ.αν εχει ταση για παχυσαρκια)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου βρε Ντεμούλα!!

 

Και εγώ προσέχω πολύ τον Αναστάση, γιατί όπως είδες δεν κινδυνεύει μόνο από τον μπαμπά αλλά και από την μαμά ( στα κιλάκια εννοώ).

Από την στιγμή όμως που δοκίμασε σοκολάτα, δεν μπορώ να το αποφύγω και να μην του δώσω. Όμως έχω κάνει συμφωνία μαζί του, 1 την ημέρα, του δίνω από τις μικρές τις κιντερ σοκολατίτσες και αν μου ζητήσει δεύτερη του λέω ότι έφαγε είδη μια και θα μπορεί πάλι αύριο να φάει άλλη. Ελπίζω με αυτό τον τρόπο και να είναι συγκρατημένος ώστε να μην καταλήξει σαν εμάς, αλλά και να μην πέσει με τα μούτρα με την πρώτη ευκαιρία που θα δει σοκολάτα και δεν θα είμαστε κοντά του για τον ελέγξουμε.

Άσε που την σοκολάτα την θεωρώ πολύ καλύτερη από τα γαριδάκια, πατατάκια κλπ, αυτά είναι που δεν του τα δίνω καθόλου, αλλά και πάλι, από την στιγμή που θα πάμε σε παιδικό πάρτυ θα φάει, τουλάχιστον ας είναι μόνο τότε..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω μια απορια...

οταν συναντηθηκαμε στον παιδοτοπο ειδε για πρωτη φορα στην ζωη του πατατακια(μαζι με το τοστ που του πηρα)

ως τοτε πατατακια δεν ειδε ξανα στην ζωη του ενω τοστ ετρωγε καθημερινα.

μολις τα ειδε επαθε κατι...τα ηθελε μανιωδως και ας μην ειχε δοκιμασει ξανα ενω δεν ηξερε την γευση τους..

γιατι δεν κανει το ιδιο με μια ψαροσουπα η με ενα καροτακι η αγγουρακι ας πουμε?

πως ηξερε οτι θα ηταν νοστιμα?

εχω ψυχωση με την διατροφη αλλα φοβαμαι και την στερηση..

τελικα ολα με μετρο αλλα πως το κρατας αυτο το μετρο.......

Link to comment
Share on other sites

Συμπεθέρα μου αν έχει προδιάθεση για για παχυσαρκία θα την αναπτύξει και χωρίς την σοκολάτα πιστεύω. Παν μέτρον άριστον. Λέω να του δίνεις λίγη kinder που και που. Εγώ ότι δεν θέλω να φάει η μικρή δεν το τρώω κι εγώ όταν είναι μπροστά και ότι δεν θέλω να δει τα χώνω στα ντουλάπια ή το ψυγείο. Άπαξ και το δει τελειώσαμε....... παίρνουνε τα ντεσιμπέλ μπροστά (που λέγαμε?) Της δίνω λίγο να της φύγει η περιέργεια και μετά το αποθηκεύω πάλι κι ας κλαίει. Προσπαθώ να της τραβήξω την προσοχή σε κάποιο άλλο φαγώσιμο που της αρέσει π.χ. αγγουράκι.

Βέβαια δεν βοηθάει το γεγονός ότι ο πατέρας της επεμβαίνει δεν βοηθάει ( μην κλάψει η πριγκηπέσσα του) αλλά θα τον στρώσω κι αυτόν με τη σειρά του.

Link to comment
Share on other sites

1 . μέτρο

2. όχι σαν επιβράβευση

3. αρκετά παιδιά που έχω ζήσει απο κοντά, μητέρες τους τα άφηναν να τρώνε σοκολάτες, και το βάρος τους είναι εντελώς νορμάλ, αλλά αυτό εξαρτάται και απο την οικογένεια φαντάζομαι... ?

 

θα έλεγα να τα επιτρέπεις σε ανεξάρτητες φάσεις, δηλ. να τα εμφανίζεις όχι στο σακουλάκι της συσκευασίας, αλλά σε μικρότερο σαν αυτό για τα σάντουιτς, έτσι ώστε να μη μπορεί να ζητάει παραπάνω απο ότι έχει το σακουλάκι. (αυτονόητο)

το ίδιο και με τα γλυκά.

 

όχι πάντως για να τον επιβραβεύσεις έτσι?

εγώ θα έλεγα να τον αφήσεις να φάει μια δυο φορές συνεχόμενα σοκολάτα, - θα βαρεθεί την γεύση ή θα ΄΄εχει την εικόνα ότι του δίνεις αυτό που θέλει.

όταν την ζητάει άλλη μέρα θα λες απλως δεν εχουμε πάρει σημερα....

την άλλη φορά που θα πάμε σουπερμάρκετ θα πάρουμε εντάξει?

και θα πάρεις - μην τον αφήσεις με την υπόσχεση.

πάλι θα την εμφανίζεις κάπως ελεγχόμενα δηλ. τόσο έχει σήμερα.

 

στόχος είναι να μην αισθανθεί ότι είναι απαγορευμένο αλλά ουτε και ότι τρώμε ασυστολα. ,μπορείς κάλλιστα να πεις ότι αν φάει και άλλο θα τον πονέσει η κοιλιά του, και μετά ίσως κάνει και διάρροια. (απο την πολλη ζάχαρη πχ μπορεί κάποιος να το πάθει αυτό, αλήθεια είναι.) και για αυτό καλύτερα να μην φάει παραπάνω, αλλα αφού δεν έχει και άλλο δεν γίνεται κιόλας. !

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, εγω την πήγα 16 μηνών και της έδωσαν σοκολάτα η αδελφή μου και ο φίλος της, μεχρι τότε εμεις τρώγαμε σοκολάτα στα κρυφά.....

Το κακό με την σοκολάτα είναι ότι καταστρεφει το ασβέστιο, δομικό στοιχείο των οστών. Σπάνια της δίνω κλιντερ και πολύ σπάνια άλλα γλυκά. Ένα διάστημα που έκατσε να τρώει καθημερινά γλυκό μου ανέπτυξε απεχθεια για τα φρούτα που είναι η βασική και αγαπημένη της τροφή, μαζί με το γάλα.

Συνήθως μια δυο φορές την εβδομάδα της δίνω γλυκό και αυτό κάθεται σε φάση που τρώμε εμείς και της δίνουμε λίγο απο το πιάτο μας, αν και θέλει δικό της και το απαιτεί then we play it by the ear. Αγαπημένη της φράση είναι {τουτα, τουτα} και εννοεί την τουρτα. Ονομάζω τούρτα την αυγόφετα και της την δίνω με μέλι, ονομάζω τούρτα το γιατούρτι και τότε το εμπλουτίζω με λίγη μαρμελάδα (ευτυχώς δε της αρεσει τοτε) ή με μπισκότο......

Εχουμε πρόβλημα χαμηλού βάρους που με αγχώνει, αλλά δε θέλω να πιάσουμε το βάρος που μας αντιστοιχει με τροφες αχρηστες, αν και σ αυτη την ηλικία ακομα και μια καθαρα θερμιδική τροφή ειναι πολυ πολυ χρήσιμη, γιατι κανουν κάυσεις. Πάντως οι γευσεις μαθαινονται και βλέπω μεχαρα το παιδι να τρωει (συνηθως) λαχανικα και φρουτα με χαρα. Πως ομως το αναθεματισμένο μπορει και ξεχωριζει τα γλυκά απο την συσκευασια ακομα και τα απαιτει, μολις τα δει κοντα της????????

Στο σουπερ μαρκετ ημασταν στα ψυγεια να παρουμε γιαουρτι και εβαζε στοκαλαθι αυτα τα επιδορπια γιαουρτιου, τα επιδορπια για παιδια , οσο και αν της ελεγα αυτα ειναι σκουπιδια δε τρως εσυ τετοια, αυτο λυσσαγε, ολο σο σουπερ μαρκετ εμαθε οτι ειμαι {μαμα χαζηηηηηηηηηηηηη}, αλλα, παίδες μου περασε το δικό μου (αγωνας κυριασρχιας , δυναμης επιβιωσης χε χε χε).

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα παιδιά μας θα πάνε νηπιαγωγείο και σχολείο θα έχουμε πρόβλημα φαντάζομαι στο να τους εξηγήσουμε ότι όλα αυτά (σοκολάτες, γλυκά, γαριδάκια κτλ) κάνουν κακό στην υγεία τους. Όλα τα άλλα παιδάκια θα τρώνε τέτοιες αηδίες και τα δικά μας θα πρέπει να αντισταθούν. Δεν ξέρω πως θα το αντιμετωπίσουμε τότε.

Τώρα όμως και όσο περισσότερο μπορούμε, είναι ευκολο να τα αποτρέψουμε από την κατανάλωση γλυκών. Προ ημερών, είχαμε τούρτα παγωτό στο σπίτι λόγω γενεθλίων. Η μεγάλη μας κόρη, ζήτησε να δοκιμάσει (δοκιμάζει οτιδήποτε μας δει να τρώμε) και αρκέστηκε σε 1-2 κουταλιές.

Ικανοποίησε την περιέγγιά της και αυτό ήταν! Μετά αδιφόρησε και συνέχισε το παιχνίδι της.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως το βασικο ειναι να κρατας το μετρο όχι να στερεις πραγματα από το παιδι. Εκ των πραγματων καποια στιγμη θα τα φαει..

Ο Χαρης εχει φαει οτι μπορειτε να φανταστειτε και ειναι ακόμα πολύ μικρουλης. Αν τρωμε παγωτο θελει κι αυτος... Τρωει 1-2 κουταλιες (στην ακρη του κουταλιου οχι γεματες) και με τα δεν θελει αλλο.... Το μονο που δεν εχει φαει ακόμα ειναι ψαρι και αυγο.. αν και αυγο εχει φαει απλα δεν το εχει φαει σκετο.. Το εχει φαει μεσα σε φαγητα αυγολεμονο(χειροτερα δηλαδη αφου ειναι ωμο), σε γλυκα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

.Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να μην φάει ούτε σοκολάτα γαριδάκια φαστ φουντ κι όλα τα συναφή αλλά θα ήταν σαν να ζω σε ουτοπία οπότε ας φάει απ΄όλα με μέτρο έτσι ώστε να μην παρουσιάσει στερητικό σύνδρομο και πέσει αργότερα με τα μούτρα. :?

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

.Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να μην φάει ούτε σοκολάτα γαριδάκια φαστ φουντ κι όλα τα συναφή αλλά θα ήταν σαν να ζω σε ουτοπία οπότε ας φάει απ΄όλα με μέτρο έτσι ώστε να μην παρουσιάσει στερητικό σύνδρομο και πέσει αργότερα με τα μούτρα. :?

 

 

 

Αυτο το σκεπτικο εχω κι εγω και του δινω απ'οτι ζητησει λιγο!!τα περισσοτερα δεν του αρεσουν και τρωει μια δυο μπουκιτσες.οταν ειναι να φαει τσουρεκακι,κοβω ενα μικρο κομματι ωστε να δει οτι ειναι μονο αυτο και δεν εχει αλλο!!ετσι δεν τρωει πολυ!κι εγω φοβαμαι οτι θα πεσει με τα μουτρα o μικρος σου demi,και θα ειναι χειροτερα και πιο δυσκολα να ξεκολλησει.πρεπει να παιρνουν διαφορες γευσεις απο τον χρονο και πανω,μας το λενε και οι γιατροι!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...