Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλύτεροι μαιευτήρες Θεσσαλονίκης


sporakii

Recommended Posts

Γεια σας!!

 

Εδώ και λίγο καιρό είμαι και εγώ μέλος αυτής της γλυκιάς κοινότητας και αποφάσισα να ζητήσω και εγώ βοήθεια σε ένα θέμα που με απασχολεί.Έχουμε αποφασίσει με τον σύζυγό μου να κάνουμε παιδάκι και θα ήθελα να μου προτείνετε τους καλύτερους μαιευτήρες στη Θεσσαλονίκη μέσα από δικές σας εμπειρίες.Λόγω του νεαρού της ηλικίας μου (25) δεν έχω μεγάλη εμπειρία από γιατρούς και θα ήθελα και εγώ όπως όλοι μας ότι καλύτερο για τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του τοκετού.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να θυμαστε οτι η εγκυμοσυνη δεν ειναι ασθενεια.

Δεν ειναι (μακρια απο εμας) αφαιρεση ογκου απο τον κεφαλι,οπου χρειαζεται εξειδικευμενο ιατρο με γνωσεις και ικανοτητες.

Σε μια ευκολη εγκυμοσυνη,μπορει ενας περαστικος με βοηθεια μεσω κινητου τηλεφωνου να σας ξεγεννησει.

Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να αρκεστειτε στον περαστικο:D,απλως να κουλαρετε και να μην αναζητειτε τον Μαγκντί Γιακούμπ για εγχειριση αμυγδαλών.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Άντονυ δε συμφωνώ. Ο τοκετός είναι φυσιολογική διαδικασία, αλλά κανείς δεν έχει συμβόλαιο με το Θεό ότι θα πάνε όλα καλά. Και αν δεν πάνε όλα καλά, τότε δεν έχεις και πολλά χρονικά περιθώρια να ψάξεις για τον καλό γιατρό, τότε θα είναι πλέον αργά. Οι μαιευτήρες υπάρχουν για κάποιο λόγο και ο λόγος προφανώς είναι η ραγδαία πτώση των περιπτώσεων θανάτου στη διάρκεια του τοκετού. Για να μην πιάσουμε και το άλλο τεράστιο θέμα του προγεννητικού ελέγχου, εκεί ο περαστικός νομίζω πράγματι δε μπορεί να βοηθήσει καθόλου.

Οπότε,την επόμενη φορά που ένα ζωντανό ον βάρους 3 κιλών θα βγει από μέσα σου, feel free να βασιστείς σε κανα περαστικό. Για εμάς τις υπόλοιπες,ευτυχώς υπάρχουν και άλλες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ως παθουσα δεν συμφωνω καθολου οτι πρεπει να αφηνουμε μια εγκυμοσυνη στην τυχη της κ στα χερια οπουδηποτε γιατρου γιατι δεν ξερεις που θα σε βγαλει κ τι θα συναντησεις.όλοι μας εχουμε συνδυασει αυτην την περιοδο με ομορφες κ γλυκες στιγμες υπαρχουν δυστυχως κ οι αντιθετες,αυτες που μονο οι ικανοι γιατροι μπορουν να προλαβουν γιατι μερικες τις κανονιζει μονο ο Θεος κ γι΄αυτο πρεπει να ρωτησεις ,να ψαξεις κ να βρεις τον καταλληλο γιατρο για σενα που το ενστικτο σου θα σου πει οτι ειναι αυτος ο ενας που μπορεις να εμπιστευτεις.Απο αυτη τη λογικη ορμωμενη κ ενω ειχα γιατρο θελησα να βρω εναν καλυτερο οταν ηρθε εκεινη η στιγμη κ οπως φανηκε ειχα δικιο γιατι οταν χρειαστηκε εσωσε τη ζωη τη δικη μου κ του παιδιου μου

Link to comment
Share on other sites

Αντονυ και εγω θα διαφώνησω μαζι σου.Σαν άντρας μάλλον δεν μπορείς να μπεις στην αγωνία και στην ευθύνη που εχει κάθε μανούλα και αυτο ειναι λογικό.Φυσικα και ειναι μια φυσιολογική διαδικασία η οποία όμως πολλές φορές δεν ειναι τόσο εύκολη όσο φαντάζει ..ολες ψάχνουμε το καλύτερο για εμάς και για την ψυχούλα που θα φέρουμε στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sporakii εύχομαι γρήγορα να γίνετε γονείς. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου, όμως θέτεις ένα μεγάλο ζήτημα: ποιος είναι ο "καλύτερος" γιατρός;

 

Παραβλέπω το θέμα που άνοιξε για την ανάγκη ή όχι εξειδικευμένου μαιευτήρα, απλά θέλω να επισημάνω πως η καθεμια μας ζητά διαφορετικά πράγματα από έναν γιατρό, οπότε είναι εντελώς υποκειμενική η επιλογή.

 

Συνεπώς, άκου βέβαια προτάσεις, αλλά τελικά καλύτερα να εμπιστευθείς φίλες ή συγγενείς σου, που ξέρεις τι άνθρωποι είναι και τι απαιτήσεις είχαν απ' τον γιατρό τους, ώστε να βρεις αυτόν που θα σου ταιριάζει καλύτερα.

 

ΥΓ συμβουλή: μην αγχώνεσαι τόσο ΚΑΙ γι' αυτό από τώρα, προέχει να μείνεις έγκυος κι αυτό απαιτεί ηρεμία και χαλάρωση... ;)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειδικοι ιατροι στο κομματι της εγκυμοσυνης δε νομιζω να υπαρχουν απο τους ιατρους που βρισκονται σε αυτες τις λιστες.

Αυχενική διαφάνεια https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1

β επιπέδου https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=4

doppler https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=6

επειδη το εχω ψαξει ειναι οι μονοι που εχουν γνωσεις να διαγνωσουν κατι παθολογικο στην εγκυμοσυνη μας.σκεφτειτε οι αλλοι ειναι απλοι γυναικολογοι οι οποιοι διαβαζουν τις διαγνωσεις τους.

ειμαι στον 4ο μηνα και ο γιατρος μου ειναι μεσα στη λιστα και ξερω τι σημαινει παρακολουθηση εγκυμοσυνης.καθε υπερηχος διαρκει τουλαχιστον 45 λεπτα,οπως λεει και ο κυπρος νικολαιδης για τη διαρκεια των υπερηχων ειδη απο το 2003 Η απάντηση είναι προφανής: δεν μπορεί κανείς να έχει εμπιστοσύνη σε αυτόν τον γιατρό».http://www.tovima.gr/science/article/?aid=150640

Link to comment
Share on other sites

Sporakii εύχομαι γρήγορα να γίνετε γονείς. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου, όμως θέτεις ένα μεγάλο ζήτημα: ποιος είναι ο "καλύτερος" γιατρός;

 

Παραβλέπω το θέμα που άνοιξε για την ανάγκη ή όχι εξειδικευμένου μαιευτήρα, απλά θέλω να επισημάνω πως η καθεμια μας ζητά διαφορετικά πράγματα από έναν γιατρό, οπότε είναι εντελώς υποκειμενική η επιλογή.

 

Συνεπώς, άκου βέβαια προτάσεις, αλλά τελικά καλύτερα να εμπιστευθείς φίλες ή συγγενείς σου, που ξέρεις τι άνθρωποι είναι και τι απαιτήσεις είχαν απ' τον γιατρό τους, ώστε να βρεις αυτόν που θα σου ταιριάζει καλύτερα.

 

ΥΓ συμβουλή: μην αγχώνεσαι τόσο ΚΑΙ γι' αυτό από τώρα, προέχει να μείνεις έγκυος κι αυτό απαιτεί ηρεμία και χαλάρωση... ;)

Απο ενα γυναικολογο ζητας να εχεις γνωσεις ουτε γκομενο θα τον πιασω ουτε φιλος μου θα γινει.Θελω να μου φερετε καλα και να εχει γνωσεις που να τις υπογραφει!Π.Χ ενα γυναικολογο που ειναι μεσα στις λιστες που εβαλα δεν μπορω να τον πω οτι δεν ειναι καλος μια και καθε χρονο δινει εξετασεις να ειναι εκει μεσα.τον αξιολογουν ανθρωποι ειδικοι στο κομματι της εγκυμοσυνης.ΟΠΟτε εγω τι να πω δεν ειναι καλος?αλλο δε μου αρεσιε η φατσα του και αλλο καλος ή οχι

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα προέχει να μείνω έγκυος για να αγχωθώ για τον γιατρό ωστόσο πιστεύω πως γυναικολόγος με γυναικολόγο έχει διαφορά.Άλλος μπορεί να ασχοληθεί μαζί σου και μία ώρα και άλλος να σε εξετάσει σε ένα τέταρτο.Οι απόψεις σίγουρα είναι πολλές αλλά ένας φημισμένος γιατρός για τον τρόπο αντιμετώπισης του σε κάθε εγκυμονούσα ξεχωρίζει.Απλά γιατί να ακούγεται ένας καλός σαν όνομα και κάποιοι όχι?Θα υπάρχει κάποιος λόγος.Απλά όλες μας θέλουμε το καλύτερο και είμαστε εδώ για να ανταλλάζουμε απόψεις στα θέματα που μας απασχολουν :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα προέχει να μείνω έγκυος για να αγχωθώ για τον γιατρό ωστόσο πιστεύω πως γυναικολόγος με γυναικολόγο έχει διαφορά.Άλλος μπορεί να ασχοληθεί μαζί σου και μία ώρα και άλλος να σε εξετάσει σε ένα τέταρτο.Οι απόψεις σίγουρα είναι πολλές αλλά ένας φημισμένος γιατρός για τον τρόπο αντιμετώπισης του σε κάθε εγκυμονούσα ξεχωρίζει.Απλά γιατί να ακούγεται ένας καλός σαν όνομα και κάποιοι όχι?Θα υπάρχει κάποιος λόγος.Απλά όλες μας θέλουμε το καλύτερο και είμαστε εδώ για να ανταλλάζουμε απόψεις στα θέματα που μας απασχολουν :)

σημασια εχει να ειναι ειδικος στην παρακολουθηση εγκυμοσυνης!!!

Δυστυχως βλεπω πως αρκετες κοπελες επιλεγουν απλους γυναικολογους για την παρακολουθηση τους.Καλοι οι γυναικολογοι ομως ψαξτε να ειναι καποιος ειδικος στο κομματι της εγκυμοσυνης και πιο ειδικοι απο οσους κανουν αυχενικη/β επιπεδου /doppler δεν υπαρχουν.ευτυχως στη σημερινη εποχη καποιοι νεοι γιατροι δε μενουν σε οτι μαθαινουν στην ειδικοτητα μα ξεφευγουν μαθαινουν ειδικα πραγματα αν δειτε στις λιστες υπαρχουν παρα πολυ ελληνες επιλεξτε για την παρακολουθηση της εγκυμοσυνης εναν ειδικο στο κομματι αυτο!Μη ρισκαρετε την υγεια των παιδιων μας.γιατι αν κανει ενα λαθος γιατρος που ειναι σε αυτες τις λιστες σκεφτειτε τι λαθη κανουν οι αλλοι γυναικολογοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βεβαιως το τι μπορει να κανει ενας ιατρος οταν διαγνωσει πιθανο προβλημα πχ στην αυχενικη ειναι σαφως περιορισμενο....στις περισσοτερες περιπτωσεις η απαντηση ειναι:Τιποτα.

 

Ο ιατρος περισσοτερο ειναι για να καθοδηγει την εγκυο σε θεματα που αφορουν αυτην,το ζαχαρο της κτλ.,πραγματα που σε αλλες χωρες (οχι υπανάπτυκτες) τα κανει μια απλη νοσοκομα-μαια και ζηταει την συνδρομη ιατρου οταν κριθει οτι χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως το τι μπορει να κανει ενας ιατρος οταν διαγνωσει πιθανο προβλημα πχ στην αυχενικη ειναι σαφως περιορισμενο....στις περισσοτερες περιπτωσεις η απαντηση ειναι:Τιποτα.

 

Ο ιατρος περισσοτερο ειναι για να καθοδηγει την εγκυο σε θεματα που αφορουν αυτην,το ζαχαρο της κτλ.,πραγματα που σε αλλες χωρες (οχι υπανάπτυκτες) τα κανει μια απλη νοσοκομα-μαια και ζηταει την συνδρομη ιατρου οταν κριθει οτι χρειαζεται.

Συμφωνω!το θεμα ειναι να κανει τη σωστη διαγνωση.και οσο γινεται νωριτερα.Οπως μου εχει πει ο γιατρος μου εχουν ενδειξεις για κατι εχουν τις γνωσεις να το παρακολουθουν και να κατευθυνουν οι αλλοι γυναικολογοι απλα διαβαζουν τα πορισματα τους.Δεν εχουν τις γνωσεις να πουνε αν λεει βλακειες ο γιατρος που εκανε τους υπερήχους.

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε παρακολουθεί γιατρός "της λίστας" γιατί είσαι τόσο .... agchomeni λοιπόν; :P

 

Προφανώς οι συγκεκριμένοι είναι εξειδικευμένοι, αυτό όμως δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι μαιευτήρες πρέπει να αφήσουν το λειτούργημα και ν' ανοίξουν σουβλατζίδικο - για να σου απαντήσω στο ίδιο ύφος μ' εσένα. Ο δικός μου πχ με έστειλε να κάνω σε εξειδικευμένο συνάδελφο αυχενική, β' επιπέδου κτλ, για να έχουμε την καλύτερη δυνατή ανάγνωση των ευρημάτων. Άρα είναι και θέμα γιατρού, να ενημερώνεται για τα σύγχρονα ιατρικά πρωτόκολλα, αλλά και να μπορεί να σε κατευθύνει χωρίς κόμπλεξ σε πιο εξειδικευμένους από αυτόν συναδέλφους όταν χρειάζεται.

 

Θα διαφωνήσω, τέλος, κάθετα στο "δε με νοιαζει ο χαρακτήρας του, δε θα τον πιάσω γκόμενο", γιατί τι να τον κάνω τον λαμπρό επιστήμονα αν είναι αγενής ή ανάλγητος και με βλέπει μόνο ως ιατρικό περιστατικό; Ο δικός μας πχ ζήτησε φωτο του μωρού για το αλμπουμ που κρατάει με τα μωρά που έφερε στον κόσμο, το οποίο ενημερώνει κάθε χρόνο με νέες φωτογραφίες, για να τα βλέπει που μεγαλώνουν. Ναι, λοιπόν, ζητάω κι άλλα εκτός απ' την επαγγελματική αρτιότητα, που τη θεωρώ εκ των ων ουκ ανευ.

 

Από εκεί και πέρα, για να απαντήσω και στο sporakii, το "όνομα" δεν είναι πάντα σημείο υπεροχής σ' έναν γιατρό. Φήμη αποκτά κάποιος γιατί έχει πχ καλές δημόσιες σχέσεις και διαφήμιση, δε σημαίνει ότι έχει όμως πάντα τον χρόνο που χρειάζεται να αφιερώσει σε κάθε μέλλουσα μητέρα.Όσο πιο μεγάλο "όνομα", τόσο πιο ακριβοθώρητος, ρωτήστε κι αυτές που χρειάστηκε να κάνουν εξωσωματικές και θα δείτε...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε παρακολουθεί γιατρός "της λίστας" γιατί είσαι τόσο .... agchomeni λοιπόν; :P

 

Προφανώς οι συγκεκριμένοι είναι εξειδικευμένοι, αυτό όμως δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι μαιευτήρες πρέπει να αφήσουν το λειτούργημα και ν' ανοίξουν σουβλατζίδικο - για να σου απαντήσω στο ίδιο ύφος μ' εσένα. Ο δικός μου πχ με έστειλε να κάνω σε εξειδικευμένο συνάδελφο αυχενική, β' επιπέδου κτλ, για να έχουμε την καλύτερη δυνατή ανάγνωση των ευρημάτων. Άρα είναι και θέμα γιατρού, να ενημερώνεται για τα σύγχρονα ιατρικά πρωτόκολλα, αλλά και να μπορεί να σε κατευθύνει χωρίς κόμπλεξ σε πιο εξειδικευμένους από αυτόν συναδέλφους όταν χρειάζεται.

 

Θα διαφωνήσω, τέλος, κάθετα στο "δε με νοιαζει ο χαρακτήρας του, δε θα τον πιάσω γκόμενο", γιατί τι να τον κάνω τον λαμπρό επιστήμονα αν είναι αγενής ή ανάλγητος και με βλέπει μόνο ως ιατρικό περιστατικό; Ο δικός μας πχ ζήτησε φωτο του μωρού για το αλμπουμ που κρατάει με τα μωρά που έφερε στον κόσμο, το οποίο ενημερώνει κάθε χρόνο με νέες φωτογραφίες, για να τα βλέπει που μεγαλώνουν. Ναι, λοιπόν, ζητάω κι άλλα εκτός απ' την επαγγελματική αρτιότητα, που τη θεωρώ εκ των ων ουκ ανευ.

 

Από εκεί και πέρα, για να απαντήσω και στο sporakii, το "όνομα" δεν είναι πάντα σημείο υπεροχής σ' έναν γιατρό. Φήμη αποκτά κάποιος γιατί έχει πχ καλές δημόσιες σχέσεις και διαφήμιση, δε σημαίνει ότι έχει όμως πάντα τον χρόνο που χρειάζεται να αφιερώσει σε κάθε μέλλουσα μητέρα.Όσο πιο μεγάλο "όνομα", τόσο πιο ακριβοθώρητος, ρωτήστε κι αυτές που χρειάστηκε να κάνουν εξωσωματικές και θα δείτε...

θα διαφωνησω μαζι σου οι υπολοιποι γυναικολογοι θα πρεπει να μετεκπαιδευθουν ξανα μια και η παρακολουθηση της εγκυμοσυνης ειναι ενα κομματι που δεν το γνωριζουν πλεον.Θα επρεπε να σου εχει πει επειδη η παρακολουθηση της εγκυμοσυνης θελει γνωσεις καλο θα ηταν να σε παρακολουθει εξειδικευμενος ιατρος.τι βλεπει ο γιατρος σου?μηκος και βαρος του μωρου.10-15 λεπτα εξεταση?ο Νικολαιδης στην συνεντευξη του λεει μην εμπιστευομαστε γιατρους που βλεπουν κατω απο 45 λεπτα το μωρο μας..http://www.tovima.gr/science/article/?aid=150640Μπορω να σου στειλω σε ηλεκτρονικη μορφη τα χαρτια με τις μετρησεις που ,μου κανει απο την αρχη ως τωρα της εγκυμοσυνης.να δεις 2 σελιδες μετρησειςΟι γνωσεις τους των περισσοτερων γυναικολογων ειναι των περασμενων δεκαετιων. Ποτε τελειωσαν απο τα νοσοκομεια?με ποιους εκπαιδευτηκαν?διαφορετικα ολοι το ιδιο κανουν ειτε πας στο νοσοκομειο ή εξωτερικος ιατρος τα ιδια μετρανε και ασε τι λεω εγω διαβασε τη συνεντευξη ενος ειδικου που εβαλα παρακατω και θα σε κανει να το σκεφτεις περισσοτερο πως η παρακολουθηση ειναι στα χερια των ειδικων.ευτυχως εχω ενα γιατρο που ειναι στη λιστα και ειναι ανθρωπος δεν με παραμυθιασε ουτε λεπτο ακομη και οταν ψαχναμε την αιτια της που δεν εμενα εγκυος.τελος παντων αυτο ειναι παρελθον ειμαι στον 4ο προς 5ο μηνα και το παιδι απο την αυχενικη και μετα καθε βορα το βλεπει σαν β επιπεδου ενα σωρο μετρησεις και παρατηρησει αν ειναι μεσα στα ορια.αν ειχες ενα τετοιο γιατρο θα καταλαβαινες τι σημαινει σωστη παρακολουθηση.

Οσο για τη φωτογραφια δεν μου ζητησε και δε θα εδινα κατι τετοιο του παιδιου μου. Να την κανει τι?να διαφημιζει τα παιδια που εχει ξεγεννησει?για προσωπικη προβολη κανενος δε θα χρησιμοποιουσα το παιδι μου.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως το τι μπορει να κανει ενας ιατρος οταν διαγνωσει πιθανο προβλημα πχ στην αυχενικη ειναι σαφως περιορισμενο....στις περισσοτερες περιπτωσεις η απαντηση ειναι:Τιποτα.

 

Ο ιατρος περισσοτερο ειναι για να καθοδηγει την εγκυο σε θεματα που αφορουν αυτην,το ζαχαρο της κτλ.,πραγματα που σε αλλες χωρες (οχι υπανάπτυκτες) τα κανει μια απλη νοσοκομα-μαια και ζηταει την συνδρομη ιατρου οταν κριθει οτι χρειαζεται.

 

Τί μπορεί να κάνει ο γιατρός όταν διαγνώσει πρόβλημα στην αυχενική: κατ'αρχήν, μπορεί να το διαγνώσει (η μαία δε μπορεί). Κατά δεύτερον, μπορεί να το εκτιμήσει και να σου παρουσιάσει τις εναλλακτικές. Τρίτον, μπορεί να εκτελέσει αυτές τις εναλλακτικές (π.χ. να σου κάνει τροφοβλάστη).

 

Επειδή τυχαίνει να ζω σε μια από αυτές τις "όχι υπανάπτυκτες" χώρες και επειδή βλέπω ότι επιμένεις πως ο γυναικολόγος μπορεί να υποκατασταθεί από μαία, να σου πω τη δική μου εμπειρία (αν και τα έχω γράψει και αλλού και δεν αντέχω να τα ξαναλέω όλα). Έχω χάσει δύο παιδιά στο πρώτο τρίμηνο ζώντας σε αυτή τη "μη υπανάπτυκτη" χώρα, έχω και δύο παιδιά που τα γέννησα στην Ελλάδα με το γιατρό μου.

 

Εδώ δε σε βλέπει γιατρός πριν την 8η εβδομάδα (αν είναι και φίρμα, δε σε βλέπει πριν τη 10η). Αυτό για μένα ήταν ένα τεράστιο πρόβλημα γιατί, έχοντας δύο τελειόμηνες εγκυμοσύνες χωρίς πρόβλημα, δε θεωρήθηκα επικίνδυνο περιστατικό, με αποτέλεσμα να μη μου γίνει το σετ εξετάσεων που μου έκανε και στις δύο περιπτώσεις ο γιατρός μου στην Ελλάδα (ο γιατρός μου που αντιμετωπίζει ΚΑΘΕ εγκυμοσύνη και ΚΑΘΕ γυναίκα σα μια μοναδική περίπτωση και δε βασίζεται στη στατιστική για να διαγνώσει τί έχει κάθε διαφορετικός άνθρωπος). Η μαία που με παρακολουθούσε στην πρώτη περίπτωση δε δεχόταν καν ότι η χωριακή μου ήταν χαμηλή (στα τάρταρα μιλάμε), έπρεπε να επιμείνω για να πάει να ρωτήσει το γιατρό για την περίπτωση. Μέσα σε όλα το γιατρό δεν τον είδα, δεν έχω δει καν τη σκατόφατσά του, αλλά στο τιμολόγιο μου στέλνανε "υπέρηχος με τον καθηγητή παπάρα" και όταν διαμαρτυρήθηκα και τους είπα δεν τον έχω δει καν, μου είπαν ότι αν δεν πληρώσω θα πάμε στα δικαστήρια. Στη δεύτερη περίπτωση, ο γιατρός (άλλος) είδε τη χωριακή μου (πάλι στα τάρταρα), μου είπε πολύ ωραία, έχετε βιοχημική αποβολή, γειά σας. Ούτε υπέρηχο (σημείωση, ο γιατρός μου στην Ελλάδα με το που μπαίνεις στο ιατρείο σου λέει καλημέρα και πάμε για υπέρηχο, τί να συζητάμε δηλαδή, κάτσε να δούμε πρώτα και μετά συζητάμε). Αποτέλεσμα, απέβαλα στο δρόμο, σε μια απόσταση Πανεπιστημίου-Πατήσια αιμοραγούσα συνέχεια (καιπέραν όλων των άλλων, ακόμη έχω την απορία πώς μπορούσα και στεκόμουνα και περπατούσα και μπήκα στο μετρό και έφτασα σπίτι, δηλαδή αυτοί που πεθαίνουν από αιμοραγία πόσο αίμα χάνουνε;;; ).

Αν ήμουνα στην Ελλάδα, ο γιατρός μου (και πσιτεύω ο κάθε γιατρός) θα με είχε ταράξει στις εξετάσεις, θα με είχε σε στενή παρακολούθηση, θα με έπαιρνε τηλέφωνο (πόσο συχνά το έκανε, πόσα του χρωστάω, κι ας μην είχαν πρόβλημα οι εγκυμοσύνες μου). Αυτό εδώ δεν υπάρχει. Εδώ είμαι ένα νούμερο, ένα τίποτα.

 

Και το αποκορύφωμα ήταν ένας άλλος καθηγητής, αιματολόγος: βρήκα άλλη γυναικολόγο εδώ και προσπαθώ να κάνω εξετάσεις (τελικά στην Ελλάδα έκανα περισσότερες) και μου γράφει ένα πλήρη αιματολογικό έλεγχο. Ο αιματολόγος λοιπόν, άρχισε να μου λέει ότι αυτές οι εξετάσεις είναι περιττές, είναι προφανές από τη συνολική μου κλινική κατάσταση ότι είμαι μια χαρά και οι δύο αποβολές ήταν τυχαία γεγονότα (έχει απευθείας με το Θεό αυτός, του το είπε στην ενδοσυνεννόηση, ε, και μας ενημερώνει κι εμάς) και ότι τέλος πάντων (και εδώ είναι όλο το ζουμί) δε μπορεί το σύστημα υγείας να επιβαρύνεται για να κάνουν εξετάσεις άνθρωποι καταφανώς υγιείς (επιμένει). Εκεί βέβαια ξεσπάθωσα γιατί υποτίθεται ότι ξενιτευτήκαμε για να έχουμε δουλειά και ασφάλεια, αν είναι να είμαι ανασφάλιστη, γυρνάω και στην Ελλάδα να τρώω ρίζες, δε χρειάζεται να βλέπω τα μούτρα τους. Τέλος πάντων, you get the point.

 

Ας τελειώνει κάποια στιγμή το αστείο με την ποιότητα και τις πρακτικές των "ανεπτυγμένων" χωρών. Ας καταλάβουμε ότι σε αυτές τις χώρες το νούμερο ένα κίνητρο είναι η επιβίωση του συστήματος (και καλά κάνουνε, γενικά μιλώντας). Αν σε βλέπει μαία τις πρώτες εβδομάδες δεν είναι επειδή δε χρειάζεται να σε δει γιατρός. Είναι επειδή το κόστος του να σε δει γιατρός είναι μεγαλύτερο από την πιθανότητα να χρειάζεται να σε δει γιατρός. Αυτό για μένα σήμαινε χάσιμο πολύτιμου χρόνου. Μπορεί να είχα τουλάχιστον ένα από αυτά τα παιδιά σήμερα. Αυτή την αλητεία την πουλάνε ως ουάου επαφή με τη φύση και απόλυτα φυσική διαδικασία κι έτσι και κάποιοι μασάνε. Οκ, όλα καλά, ΑΡΚΕΙ να μη χρειαστείς γιατρό πραγματικά. Όταν χρειαστείς γιατρό, γνώμη μου, η Ελλάδα είναι πολύ καλό μέρος να ζεις, ναι ακόμη και σήμερα με την κρίση και πέστε να με φάτε. Περιττό να πω ότι την επόμενη φορά που θα μείνω έγκυος με το καλό, κρατάω τεστ εγκυμοσύνης και μπαίνω να κλείσω εισιτήριο για Ελλάδα έτσι;

 

Οπότε, Άντονυ, μην το μασάς τόσο πολύ το παραμύθι, είναι παραμύθι (για μένα εφιάλτης). Κοπελιά μου με το καλό ένας καλός γιατρός στην Ελλάδα, βρες τον και νοιώσε τυχερή που ζεις εκεί και μπορείς να τον έχεις, εγώ θα πρέπει να τα σκάω στην ετζίαν (και όχι μόνο εγώ βέβαια, μετά από αυτή την εμπειρία δεν πιστεύω πόσες περιπτώσεις έχω ακούσει ανθρώπων που έρχονται στην Ελλάδα για ιατρικά, τα πάντα). Ναι, ακόμη και με την κρίση, ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα διαφωνησω μαζι σου οι υπολοιποι γυναικολογοι θα πρεπει να μετεκπαιδευθουν ξανα μια και η παρακολουθηση της εγκυμοσυνης ειναι ενα κομματι που δεν το γνωριζουν πλεον.Θα επρεπε να σου εχει πει επειδη η παρακολουθηση της εγκυμοσυνης θελει γνωσεις καλο θα ηταν να σε παρακολουθει εξειδικευμενος ιατρος.τι βλεπει ο γιατρος σου?μηκος και βαρος του μωρου.10-15 λεπτα εξεταση?ο Νικολαιδης στην συνεντευξη του λεει μην εμπιστευομαστε γιατρους που βλεπουν κατω απο 45 λεπτα το μωρο μας..http://www.tovima.gr/science/article/?aid=150640Μπορω να σου στειλω σε ηλεκτρονικη μορφη τα χαρτια με τις μετρησεις που ,μου κανει απο την αρχη ως τωρα της εγκυμοσυνης.να δεις 2 σελιδες μετρησειςΟι γνωσεις τους των περισσοτερων γυναικολογων ειναι των περασμενων δεκαετιων. Ποτε τελειωσαν απο τα νοσοκομεια?με ποιους εκπαιδευτηκαν?διαφορετικα ολοι το ιδιο κανουν ειτε πας στο νοσοκομειο ή εξωτερικος ιατρος τα ιδια μετρανε και ασε τι λεω εγω διαβασε τη συνεντευξη ενος ειδικου που εβαλα παρακατω και θα σε κανει να το σκεφτεις περισσοτερο πως η παρακολουθηση ειναι στα χερια των ειδικων.ευτυχως εχω ενα γιατρο που ειναι στη λιστα και ειναι ανθρωπος δεν με παραμυθιασε ουτε λεπτο ακομη και οταν ψαχναμε την αιτια της που δεν εμενα εγκυος.τελος παντων αυτο ειναι παρελθον ειμαι στον 4ο προς 5ο μηνα και το παιδι απο την αυχενικη και μετα καθε βορα το βλεπει σαν β επιπεδου ενα σωρο μετρησεις και παρατηρησει αν ειναι μεσα στα ορια.αν ειχες ενα τετοιο γιατρο θα καταλαβαινες τι σημαινει σωστη παρακολουθηση.

Οσο για τη φωτογραφια δεν μου ζητησε και δε θα εδινα κατι τετοιο του παιδιου μου. Να την κανει τι?να διαφημιζει τα παιδια που εχει ξεγεννησει?για προσωπικη προβολη κανενος δε θα χρησιμοποιουσα το παιδι μου.

 

Σωστά αυτά, όμως ο Νικολαίδης και ΌΛΟΙ όσοι δηλώνουν υπερηχογραφιστές στην Αγγλία, ΔΕΝ ξεγεννούν κιόλας. Γιατί εκεί είναι απολύτως αποσυνδεδεμένη η μαιευτική από την υπερηχογραφική παρακολούθηση.

Το ίδιο έκαναν-κάνουν στην Ελλάδα οι πραγματικά σπουδαίοι υπερηχογραφιστές. Π.χ. ο Καμινόπετρος.

Σε δύο βάρκες ταυτόχρονα ΚΑΝΈΝΑΣ σοβαρός γιατρός δεν πατά...

 

Επίσης, διαφωνώ σε αυτό που λες (ή σου είπαν) ότι δεν καταλαβαίνουν οι γυναικολόγοι τα υπερηχογραφήματα. Σίγουρα δεν καταλαβαίνουν στον ίδιο βαθμό γιατί δεν ασχολούνται με τα στατιστικά και τις σχετικές εξελίξεις σε καθημερινή βάση (όπως οι υπερηχογραφιστές δεν ασχολούνται σε καθημερινή βάση με τη μαιευτική και τις επιπλοκές της :rolleyes: ). Οπωσδήποτε, όμως, καταλαβαίνουν πολλά. Δεν επεμβαίνουν γιατί αυτό είναι το δεοντολογικά ορθό (ο καθένας αρμόδιος για τα θέματα εξειδίκευσής του) αλλά και νομικά συνετό (αφού δεν διαθέτουν την αναγκαία πιστοποίηση δεν δικαιούνται να παρέχουν την υπηρεσία και να αναλαμβάνουν το σχετικό ρίσκο).

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη, καταρχάς λυπάμαι πολύ για τις απώλειές σου!

Μακάρι να ξαναζήσεις αισίως την μητρότητα.

 

 

Σε πολλά από όσα έγραψες συμφωνώ.

Νομίζω ότι σε πολλές υπεραναπτυγμένες χώρες, η ιατρική υπηρεσία καθορίζεται από το κόστος της.

 

(Σε αντίθεση με τη χώρα μας που ποτέ δεν μας ένοιαξε η σπατάλη του δημοσίου χρήματος).

 

Είμαστε κάπως στον αντίποδα: στο "εξωτερικό", γνώμονας είναι συχνά το κόστος, στην Ελλάδα η απληστία ορισμένων γιατρών και μαιευτηρίων. Κακή ιατρική και στις δύο περιπτώσεις, όμως περισσότερα τα θύματα στην Ελλάδα. :!:

Το μόνο θετικό είναι ότι εδώ το σύστημα δεν σε συντρίβει, υπάρχουν παραθυράκια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε Ekabn.Καλυτερα δεν θαμπορουσες να τα πεις.Ξερεις,οπως κ πολλες αλλες κοπελες εδω μεσα πολυ καλα τι σου γινεται κ δεν αερολογεις.Να προσθεσω οτι το Μαρτιο του 2012 αν δεν κανω λαθος, η indipendent εκανε ενα αφιερωμα στην ημερα της γυναικας κ κατοπιν ερευνας ανακηρυξε την Ελλαδα πρωτη χωρα σε ασφαλεια για να γεννησει μια γυναικα σε ολοκληρο τον κοσμο ενω το Ηνωμενο Βασιλειο το κατεταξε στη δεκατη τριτη η δεκατη τεταρτη θεση.Ευγνωμωνω την τυχη μου που μεσα στην ατυχια μου ζω στην Ελλαδα κ δη στην αθηνα,χωρις βεβαια να θελω να πω οτι δεν μπορει κανεις να βρει κ καλους γιατρους κ σε αλλα μερη της χωρας.Απλα κακα τα ψεματα,η Αθηνα σου προσφερει περισσοτερες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτά, όμως ο Νικολαίδης και ΌΛΟΙ όσοι δηλώνουν υπερηχογραφιστές στην Αγγλία, ΔΕΝ ξεγεννούν κιόλας. Γιατί εκεί είναι απολύτως αποσυνδεδεμένη η μαιευτική από την υπερηχογραφική παρακολούθηση.

Το ίδιο έκαναν-κάνουν στην Ελλάδα οι πραγματικά σπουδαίοι υπερηχογραφιστές. Π.χ. ο Καμινόπετρος.

Σε δύο βάρκες ταυτόχρονα ΚΑΝΈΝΑΣ σοβαρός γιατρός δεν πατά...

 

Επίσης, διαφωνώ σε αυτό που λες (ή σου είπαν) ότι δεν καταλαβαίνουν οι γυναικολόγοι τα υπερηχογραφήματα. Σίγουρα δεν καταλαβαίνουν στον ίδιο βαθμό γιατί δεν ασχολούνται με τα στατιστικά και τις σχετικές εξελίξεις σε καθημερινή βάση (όπως οι υπερηχογραφιστές δεν ασχολούνται σε καθημερινή βάση με τη μαιευτική και τις επιπλοκές της :rolleyes: ). Οπωσδήποτε, όμως, καταλαβαίνουν πολλά. Δεν επεμβαίνουν γιατί αυτό είναι το δεοντολογικά ορθό (ο καθένας αρμόδιος για τα θέματα εξειδίκευσής του) αλλά και νομικά συνετό (αφού δεν διαθέτουν την αναγκαία πιστοποίηση δεν δικαιούνται να παρέχουν την υπηρεσία και να αναλαμβάνουν το σχετικό ρίσκο).

η παρακολουθηση της εγκυμοσυνης ειναι στατιστικα?αλλο και αυτο.οι νεοι γιατροι που βγαινουν κανουν οι περισσοτεροι μετεκπαιδευσεις και αν δεις στις λιστες του fmf ποσοι πολυ ειναι μεσα.και αυτο γιατι θελουν να ειναι ολοκληρομενοι στο επιπεδο γνωσεων παρακολουθηση εγκυμοσυνης.Αν μιλαμε για τα κεντρα που κανουν τους συγκεκριμενους υπερηχους δεν ασχολουνται οι γιατροι με τοκετους οχι δε ξερουν αολα εχουν χωρισει αυτο το κομματι για να τους στελνουν οι αλλοι τα περιστατικα.αν ξεγεννουσαν και ολας τοτε η γυναικα που θα πηγαινε για αυχενικη/β επιπεδου/ντοπλερ θα εμενε σε εκεινο τον γιατρο ποιος ο λογος να πηγαινε σε αλλο γιατρο.αυτη ειναι μια συμφωνια που εχει γινει.και καποιοι απλα δε θελουν να κανουν τοκετο.ολοι την ιδια εκπαιδευση εχουν κανει στους τοκετους.

Οσοι ειναι μεσα στις λιστες στο ιδιο επιπεδο ειναι και αυτο γιατι ολοι τους δινουν εξετασεις καθε χρονο κανεις δεν μπαινει τυχαια ή δεν του χαριστηκαν.

ο γιατρος που ειναι πιστοποιημενος μετραει σε εκατοστα χιλιαστα ολα τα σημεια που πρεπει να ελεξει του μωρου.και με βαση τις μετρησεις του βγαζει το συμπερασμα.Ο απλος γυναικολογος δεν εχει τις γνωσεις να μετρησει ολα αυτα για να σου πει αν το μωρο ειναι υγιες. αν ειχε γνωσεις θα εδινε και τις εξετασεις να ειναι μεσα στις λιστες.δεν ειναι τιποτα εξετασεις γνωσεων στο κομματι των υπερηχων ειναι

Για αυτο λεω δεν εχει γνωσεις να πει αν αυτος που σου εκανε το β επιπεδου ή αυχενικη λεει βλακειες ή οχι.αν ειχε γνωσεις γιατι καποιο προβλημα δεν το βρισκουν πριν την 22η εβδομαδα?το προβλημα θα φαινοταν στις 15 εβδομαδες και αν οχι τοτε σιγουρα στις 18-19 που θα ξαναεβλεπε το μωρο.γιατι να φτασει στις 22 εβδομαδες να φανει κατι.για αυτο σας λεω βρειτε γιατρους πιστοποιημενους για ολη την παρακολουθηση της εγκυμοσυνης.αλλωστε ολοι οι γυναικολογοι εχουν την ιδια εκπαιδευση απλα η παρακολουθηση ειναι μετεκπαιδευση.και αυτη που σε κανει καλυτερο και να διαφερεις απο τους αλλους σε γνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυβγαίνει νόημα από το μνμ σου aghomeni.. Λίγο το συντακτικό, λίγο η έλλειψη τόνων..

 

Αν κατάλαβα καλά, προτρέπεις τις γυναίκες να κάνουν όλους τους υπερήχους στους πιστοποιημένους μαιευτήρες-υπερηχογραφιστές. Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό! (Έχω μια μικρή διαφωνία βέβαια στο ότι η μόνη άρτια εκπαίδευση φαίνεται να παρέχεται από τη "Σχολή" Νικολαίδη. Δεν είναι η μόνη...).

 

Από την άλλη φαίνεται να υποβιβάζεις τη σημασία της διεξαγωγής του τοκετού. Νομίζεις ότι αρκούν τα περιστατικά που είδε ένας γιατρός ως ειδικευόμενος, γιατί "ό,τι ήταν να μάθει το έμαθε"; Η εμπειρία του τότε είναι ξεπερασμένη, αν ληφθεί υπόψη το πόση νέα γνώση προστίθεται συνέχεια με τα πρωτόκολλα τοκετού και τις έρευνες που τρέχουν. Επίσης, για την ασφαλή διεξαγωγή του τοκετού έχει σημασία το πόση μεγάλη σημασία έχει η συνεχής τριβή.

 

Ο λόγος άλλωστε που στο εξωτερικό έχουν διαχωρίσει τον τοκετό και την εν γένει παρακολούθηση της κύησης από την υπερηχογραφική παρακολούθηση της κύησης είναι ακριβώς αυτός: ένας πραγματικά σοβαρός επιστήμονας δεν μπορεί να παρακολουθήσει τις εξελίξεις και στα δύο αντικείμενα ούτε να τα συνδυάσει σε επαρκή βαθμό και τα δύο.

Ζούμε στην εποχή της εξειδίκευσης: όχι τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυβγαίνει νόημα από το μνμ σου aghomeni.. Λίγο το συντακτικό, λίγο η έλλειψη τόνων..

 

Αν κατάλαβα καλά, προτρέπεις τις γυναίκες να κάνουν όλους τους υπερήχους στους πιστοποιημένους μαιευτήρες-υπερηχογραφιστές. Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό! (Έχω μια μικρή διαφωνία βέβαια στο ότι η μόνη άρτια εκπαίδευση φαίνεται να παρέχεται από τη "Σχολή" Νικολαίδη. Δεν είναι η μόνη...).

 

Από την άλλη φαίνεται να υποβιβάζεις τη σημασία της διεξαγωγής του τοκετού. Νομίζεις ότι αρκούν τα περιστατικά που είδε ένας γιατρός ως ειδικευόμενος, γιατί "ό,τι ήταν να μάθει το έμαθε"; Η εμπειρία του τότε είναι ξεπερασμένη, αν ληφθεί υπόψη το πόση νέα γνώση προστίθεται συνέχεια με τα πρωτόκολλα τοκετού και τις έρευνες που τρέχουν. Επίσης, για την ασφαλή διεξαγωγή του τοκετού έχει σημασία το πόση μεγάλη σημασία έχει η συνεχής τριβή.

 

Ο λόγος άλλωστε που στο εξωτερικό έχουν διαχωρίσει τον τοκετό και την εν γένει παρακολούθηση της κύησης από την υπερηχογραφική παρακολούθηση της κύησης είναι ακριβώς αυτός: ένας πραγματικά σοβαρός επιστήμονας δεν μπορεί να παρακολουθήσει τις εξελίξεις και στα δύο αντικείμενα ούτε να τα συνδυάσει σε επαρκή βαθμό και τα δύο.

Ζούμε στην εποχή της εξειδίκευσης: όχι τυχαία.

Που εξειδικευτηκαν οι γιατροι για τους τοκετους εκτος απο τη φαση του Νοσοκομειου?Με τη λογικη αυτοι οι μονοι γιατροι που θα επρεπε να κανουν τοκετους ειναι αυτοι των νοσοκομειων δε συγκρινεται η εμπειρια τους και η τριβη τους καθημερινη.Ποσους τοκετους θα κανει ο ιδιωτης σε ενα μηνα και ποσους ενας σε δημοσιο νοσοκομειο?

Τα πρωτοκολλα δε σε κανουν καλο γιατρο ολοι οι γυναικολογοι που ασχολουνται και με τους τοκετους ενημερώνονται.

Άλλο,ενημερωνομαι χωρις να μετεκπαιδευομαι.Τα πρωτοκολλα και οι οδηγιες δινονται για να τις εφαρμόσεις κάποιες φορές πρέπει καποιος να σου τις δείξει και αλλο δινω καθε χρόνο εξετάσεις να ειμαι σε καποιες λίστες.Τουλάχιστον αυτοί οι γιατροί ελέγχονται σε επίπεδο γνώσεων οι υπόλοιποι?Αν ειναι τοσο καλα διαβασμένοι ας δώσουν εξετάσεις.Στο εξωτερικό η μαία ξεγενάει τη γυναικα,με ποιες γνώσεις ποια πρωτοκολλα παρακολουθεί και εφαρμόζει?σε αυτο το σημείο πρέπει να φτάσουμε? Καλα ας αφήσουμε το εξωτερικό...στην Αμερικη αν δεν εχει ιδιωτική ασφάλεια θα πεθάνεις.

Οσο αφορα ολη την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης θα πρέπει να γίνεται μονο απο εξειδικευμενους.Σε ολη την εγκυμοσυνη σημασία εχει η σωστή παρακολούθηση ο τοκετός θα σου τον κανει και ο ειδικευομενος με καποιον ειδικο σε καποιο νοσοκομειο. Η εμπειρία οποιουδήποτε ειδικού δε συγκρίνεται με κανενα ιδιώτη στο θέμα του τοκετού.

Ειμαι εγκυος πριν βρω το γιατρο αυτο που εχω σημερα και στη ηλικία των 30+ εχω αλλαξει αρκετους γαιτρους και μαλιστα της Θεσσαλονικης για να καταλληξω στον συγκεκριμενο.Ανθρωπο,επιστημονα,πιστοποιημενο κ.α. Ειναι απο τους γιατρους που δε θα τον δεις εξω για καφεδες αλλα στο ιατρειο του και τα σαββατοκυριακα να ασχολειται με τα περιστατικα του.Οταν ειχα παει σε αυτον για πρωτη φορα λεω αλλος ενας για να δω...τελικα ο ανθρωπος με ειχε μια ωρα ραντεβου να με εξετασει και να μιλησουμε για το θεμα υπογονιμοτητας.Αυτός και αν δεν ξερει ολα τα πρωτόκολλα...μου μιλησε μεχρι και για την ανοσολογια στην υπογονιμοτητα.Για αυτο και στο ιατρειο του εχω γνωρισει ατομα απο ολη τη βορεια ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

ας μην ξεχνάμε πάντως ότι η παρακολούθηση μιας εγκυμοσύνης δεν είναι μόνο τα υπερηχογραφήματα. είναι και οι εξετάσεις που κάνει η μητέρα (ή που πρέπει να κάνει) και το πόσο καλά "διαβάζει" τα αποτελέσματα ο γυναικολόγος και δίνει την κατάλληλη κατεύθυνση (σε γιατρό άλλης ειδικότητας) ή θεραπεία. πολλά μωρά, υπερηχογραφικά τέλεια, χάθηκαν από κακή διάγνωση του γυναικολόγου σε πρόβλημα της μαμάς (πχ διαβήτης, θυρεοειδής, θρομβοφιλία κλπ).

οπότε παίζει μεγάλο ρόλο ο γυναικολόγος να είναι έμπειρος και σε αυτό το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

ας μην ξεχνάμε πάντως ότι η παρακολούθηση μιας εγκυμοσύνης δεν είναι μόνο τα υπερηχογραφήματα. είναι και οι εξετάσεις που κάνει η μητέρα (ή που πρέπει να κάνει) και το πόσο καλά "διαβάζει" τα αποτελέσματα ο γυναικολόγος και δίνει την κατάλληλη κατεύθυνση (σε γιατρό άλλης ειδικότητας) ή θεραπεία. πολλά μωρά, υπερηχογραφικά τέλεια, χάθηκαν από κακή διάγνωση του γυναικολόγου σε πρόβλημα της μαμάς (πχ διαβήτης, θυρεοειδής, θρομβοφιλία κλπ).

οπότε παίζει μεγάλο ρόλο ο γυναικολόγος να είναι έμπειρος και σε αυτό το κομμάτι.

μα οταν λεμε παρακολουθηση ενοουμε τα παντα απο τον υπερηχο και ολο τον ελεγχο/Υπερηχογραφικα τέλεια μωρα τι εννοεις?στην αυχενικη και το β επιπεδου ?αν δεις σου λενε σε καλυπτει 65% και αυτο γιατι?Το μωρο το βλεπουν μια-δυο φορες οι γιατροι και καποια πραγματα που μπορει να φαινοταν σε προηγουμενο ή επομενο υπερηχο να μην φανουν στις 2 φορες που θα το δει ο ειδικος.αν ομως κανουμε τους υπερηχους όλους στους εξειδικευμενους, το ποσοστο ανεβαινει παρα πολυ.Για αυτο και σας λεω πως πιο ειδικοι στην παρακολουθηση της εγκυμοσυνης δεν υπαρχουν απο τους γιατρους της περιγεννητικης-εμβρυομητρικης.

Εμπειρια δεν ειναι μα γνωσεις!!!και δυστυχως οι περισσοτεροι ασχολουνται με γυναικολογικα δεν εχουν γνωσεις στο κομματι παρακολουθησης της εγκυμοσυνης

Link to comment
Share on other sites

Αναφερεις την δικη σου εμπειρια,και καλα κανεις.

Εγω φυσικα δεν ειμαι σε θεση να κρινω τι εγινε και τι δεν εγινε σωστα (ακομα και ενας σχετικος ιατρος δεν θα σου απαντουσε αν δεν εβλεπε ολα τα δεδομενα αναλυτικα),αλλα νομιζω οτι το να θεωρεις οτι οι εγκυμοσυνες θα πηγαιναν καλυτερα αν πχ σε εβλεπε ο Χ ιατρος νωριτερα,ειναι ενα μεγαλο αλμα που δεν τεκμηριωνεται απο καπου.

 

Με την ιδια λογικη θα μπορουσα να παραθεσω παρα πολλες περιπτωσεις στην Ελλαδα οπου εγινε καταχρηση ιατρικων παρεμβασεων,επεμβασεων και εξετασεων για...νομισματικους λογους και να πω οτι τελικα γι αυτο δεν πηγαν καλα οι Χ εγκυμοσυνες,ομως αυτο δεν τεκμηριωνεται.

 

Τί μπορεί να κάνει ο γιατρός όταν διαγνώσει πρόβλημα στην αυχενική: κατ'αρχήν, μπορεί να το διαγνώσει (η μαία δε μπορεί). Κατά δεύτερον, μπορεί να το εκτιμήσει και να σου παρουσιάσει τις εναλλακτικές. Τρίτον, μπορεί να εκτελέσει αυτές τις εναλλακτικές (π.χ. να σου κάνει τροφοβλάστη).

 

Επειδή τυχαίνει να ζω σε μια από αυτές τις "όχι υπανάπτυκτες" χώρες και επειδή βλέπω ότι επιμένεις πως ο γυναικολόγος μπορεί να υποκατασταθεί από μαία, να σου πω τη δική μου εμπειρία (αν και τα έχω γράψει και αλλού και δεν αντέχω να τα ξαναλέω όλα). Έχω χάσει δύο παιδιά στο πρώτο τρίμηνο ζώντας σε αυτή τη "μη υπανάπτυκτη" χώρα, έχω και δύο παιδιά που τα γέννησα στην Ελλάδα με το γιατρό μου.

 

Εδώ δε σε βλέπει γιατρός πριν την 8η εβδομάδα (αν είναι και φίρμα, δε σε βλέπει πριν τη 10η). Αυτό για μένα ήταν ένα τεράστιο πρόβλημα γιατί, έχοντας δύο τελειόμηνες εγκυμοσύνες χωρίς πρόβλημα, δε θεωρήθηκα επικίνδυνο περιστατικό, με αποτέλεσμα να μη μου γίνει το σετ εξετάσεων που μου έκανε και στις δύο περιπτώσεις ο γιατρός μου στην Ελλάδα (ο γιατρός μου που αντιμετωπίζει ΚΑΘΕ εγκυμοσύνη και ΚΑΘΕ γυναίκα σα μια μοναδική περίπτωση και δε βασίζεται στη στατιστική για να διαγνώσει τί έχει κάθε διαφορετικός άνθρωπος). Η μαία που με παρακολουθούσε στην πρώτη περίπτωση δε δεχόταν καν ότι η χωριακή μου ήταν χαμηλή (στα τάρταρα μιλάμε), έπρεπε να επιμείνω για να πάει να ρωτήσει το γιατρό για την περίπτωση. Μέσα σε όλα το γιατρό δεν τον είδα, δεν έχω δει καν τη σκατόφατσά του, αλλά στο τιμολόγιο μου στέλνανε "υπέρηχος με τον καθηγητή παπάρα" και όταν διαμαρτυρήθηκα και τους είπα δεν τον έχω δει καν, μου είπαν ότι αν δεν πληρώσω θα πάμε στα δικαστήρια. Στη δεύτερη περίπτωση, ο γιατρός (άλλος) είδε τη χωριακή μου (πάλι στα τάρταρα), μου είπε πολύ ωραία, έχετε βιοχημική αποβολή, γειά σας. Ούτε υπέρηχο (σημείωση, ο γιατρός μου στην Ελλάδα με το που μπαίνεις στο ιατρείο σου λέει καλημέρα και πάμε για υπέρηχο, τί να συζητάμε δηλαδή, κάτσε να δούμε πρώτα και μετά συζητάμε). Αποτέλεσμα, απέβαλα στο δρόμο, σε μια απόσταση Πανεπιστημίου-Πατήσια αιμοραγούσα συνέχεια (καιπέραν όλων των άλλων, ακόμη έχω την απορία πώς μπορούσα και στεκόμουνα και περπατούσα και μπήκα στο μετρό και έφτασα σπίτι, δηλαδή αυτοί που πεθαίνουν από αιμοραγία πόσο αίμα χάνουνε;;; ).

Αν ήμουνα στην Ελλάδα, ο γιατρός μου (και πσιτεύω ο κάθε γιατρός) θα με είχε ταράξει στις εξετάσεις, θα με είχε σε στενή παρακολούθηση, θα με έπαιρνε τηλέφωνο (πόσο συχνά το έκανε, πόσα του χρωστάω, κι ας μην είχαν πρόβλημα οι εγκυμοσύνες μου). Αυτό εδώ δεν υπάρχει. Εδώ είμαι ένα νούμερο, ένα τίποτα.

 

Και το αποκορύφωμα ήταν ένας άλλος καθηγητής, αιματολόγος: βρήκα άλλη γυναικολόγο εδώ και προσπαθώ να κάνω εξετάσεις (τελικά στην Ελλάδα έκανα περισσότερες) και μου γράφει ένα πλήρη αιματολογικό έλεγχο. Ο αιματολόγος λοιπόν, άρχισε να μου λέει ότι αυτές οι εξετάσεις είναι περιττές, είναι προφανές από τη συνολική μου κλινική κατάσταση ότι είμαι μια χαρά και οι δύο αποβολές ήταν τυχαία γεγονότα (έχει απευθείας με το Θεό αυτός, του το είπε στην ενδοσυνεννόηση, ε, και μας ενημερώνει κι εμάς) και ότι τέλος πάντων (και εδώ είναι όλο το ζουμί) δε μπορεί το σύστημα υγείας να επιβαρύνεται για να κάνουν εξετάσεις άνθρωποι καταφανώς υγιείς (επιμένει). Εκεί βέβαια ξεσπάθωσα γιατί υποτίθεται ότι ξενιτευτήκαμε για να έχουμε δουλειά και ασφάλεια, αν είναι να είμαι ανασφάλιστη, γυρνάω και στην Ελλάδα να τρώω ρίζες, δε χρειάζεται να βλέπω τα μούτρα τους. Τέλος πάντων, you get the point.

 

Ας τελειώνει κάποια στιγμή το αστείο με την ποιότητα και τις πρακτικές των "ανεπτυγμένων" χωρών. Ας καταλάβουμε ότι σε αυτές τις χώρες το νούμερο ένα κίνητρο είναι η επιβίωση του συστήματος (και καλά κάνουνε, γενικά μιλώντας). Αν σε βλέπει μαία τις πρώτες εβδομάδες δεν είναι επειδή δε χρειάζεται να σε δει γιατρός. Είναι επειδή το κόστος του να σε δει γιατρός είναι μεγαλύτερο από την πιθανότητα να χρειάζεται να σε δει γιατρός. Αυτό για μένα σήμαινε χάσιμο πολύτιμου χρόνου. Μπορεί να είχα τουλάχιστον ένα από αυτά τα παιδιά σήμερα. Αυτή την αλητεία την πουλάνε ως ουάου επαφή με τη φύση και απόλυτα φυσική διαδικασία κι έτσι και κάποιοι μασάνε. Οκ, όλα καλά, ΑΡΚΕΙ να μη χρειαστείς γιατρό πραγματικά. Όταν χρειαστείς γιατρό, γνώμη μου, η Ελλάδα είναι πολύ καλό μέρος να ζεις, ναι ακόμη και σήμερα με την κρίση και πέστε να με φάτε. Περιττό να πω ότι την επόμενη φορά που θα μείνω έγκυος με το καλό, κρατάω τεστ εγκυμοσύνης και μπαίνω να κλείσω εισιτήριο για Ελλάδα έτσι;

 

Οπότε, Άντονυ, μην το μασάς τόσο πολύ το παραμύθι, είναι παραμύθι (για μένα εφιάλτης). Κοπελιά μου με το καλό ένας καλός γιατρός στην Ελλάδα, βρες τον και νοιώσε τυχερή που ζεις εκεί και μπορείς να τον έχεις, εγώ θα πρέπει να τα σκάω στην ετζίαν (και όχι μόνο εγώ βέβαια, μετά από αυτή την εμπειρία δεν πιστεύω πόσες περιπτώσεις έχω ακούσει ανθρώπων που έρχονται στην Ελλάδα για ιατρικά, τα πάντα). Ναι, ακόμη και με την κρίση, ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

μα οταν λεμε παρακολουθηση ενοουμε τα παντα απο τον υπερηχο και ολο τον ελεγχο/Υπερηχογραφικα τέλεια μωρα τι εννοεις?στην αυχενικη και το β επιπεδου ?αν δεις σου λενε σε καλυπτει 65% και αυτο γιατι?Το μωρο το βλεπουν μια-δυο φορες οι γιατροι και καποια πραγματα που μπορει να φαινοταν σε προηγουμενο ή επομενο υπερηχο να μην φανουν στις 2 φορες που θα το δει ο ειδικος.αν ομως κανουμε τους υπερηχους όλους στους εξειδικευμενους, το ποσοστο ανεβαινει παρα πολυ.Για αυτο και σας λεω πως πιο ειδικοι στην παρακολουθηση της εγκυμοσυνης δεν υπαρχουν απο τους γιατρους της περιγεννητικης-εμβρυομητρικης.

Εμπειρια δεν ειναι μα γνωσεις!!!και δυστυχως οι περισσοτεροι ασχολουνται με γυναικολογικα δεν εχουν γνωσεις στο κομματι παρακολουθησης της εγκυμοσυνης

 

Το πρόβλημα είναι ότι έχεις ταυτίσει την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης με την υπερηχογραφική παρακολούθηση. Αυτό σου λέει η Σόφη: ότι παρακολούθηση της εγκυμοσύνης ΔΕΝ σημαίνει μόνο υπερηχογραφική παρακολούθηση του ΕΜΒΡΎΟΥ. Η εγκυμοσύνη εμπλέκει δύο: μαμά ΚΑΙ μωρό. Οι υπερηχογραφιστές παρακολουθούν την εξέλιξη του εμβρύου. Τη μαμά όμως, με τα θέματα που μπορεί να έχει (π.χ. Διαβήτης, πίεση, θρομβοφιλία κλπ.) ποιος την παρακολουθεί; Ο ... υπερηχογραφιστής;

 

Η υπερηχογραφική παρακολούθηση του ΕΜΒΡΎΟΥ είναι εξαιρετικά σημαντική και πρέπει να γίνεται μόνο από πιστοποιημένους γιατρούς. Εδώ, στην Αθήνα, ο γυναικολόγος που παρακολουθεί την κύηση και διεξάγει τον τοκετό παραπέμπει την έγκυο σε εξειδικευμένο γιατρό για όλα τα σημαντικά υπερηχογραφήματα. Αυτό θεωρείται δεδομένο! Ακόμα και στα δημόσια νοσοκομεία, οι υπερηχογραφιστές τοποθετούνται σε ξεχωριστό τμήμα (το τμήμα υπερήχων), που είναι αποσυνδεδεμένο από την κλινική (μαιευτική γυναικολογική).

 

Το ΠΑΝ στην ιατρική είναι η εξειδίκευση. Αν ένας γιατρός δηλώνει ταυτόχρονα ειδικός στα υπερηχογραφήματα/υπογονιμότητα/γυναικολογική ογκολογία/μαιευτική σίγουρα θα είναι .... Ελληνας γιατρός. :cool:

Σε οποιαδήποτε άλλη αναπτυγμένη χώρα θα δήλωνε μόνο μία ιδιότητα και θα ασκούσε μόνο τη συγκεκριμένη υποειδικότητα.

Εδώ όμως, λόγω της νοοτροπίας μας αλλά και του μικρού μεγέθους της αγοράς, συνηθίζεται ορισμένοι να δηλώνουν εξπέρ σε όλα, και ας έχουν εξειδικευθεί μόνο σε έναν τομέα. Ευτυχώς, τα πραγματικά μεγάλα ονόματα απέχουν από τέτοιες τακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...