Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβος για δημοσια νοσοκομεια


polina26

Recommended Posts

Την στιγμη που επιλεγει μια εγκυος να γεννησει σε ιδιωτικο γνωριζει οτι θα πληρωσει ενα αρκετα μεγαλο ποσο για την νοσηλεια που οριζει ενας ομαλος τοκετος. Παρολαυτα σε περιπτωση που συμβει κατι και χρειαστει περαιτερω νοσηλεια θα κανει "πισω" και θα ζητησει διακομιδη σε δημοσιο ρισκαρωντας την υγεια του μωρου η τη δικη της (εφοσον υπαρχει φοβος για το δημοσιο) για να μην πληρωσει επιπλεον χρηματα, και οχι γιατι το δημοσιο της παρεχει ιατρικες υπηρεσιες που ουτε κατα διανοια υπαρχουν στα περισσοτερα ιδιωτικα :? ???!!!

 

Σιγουρα θα συμβαινει, δεν εχω λογο να το αμφισβητω, αλλα μου φαινεται περιεργο και ταυτοχρονα ερχεται σε συγκρουση με τις αποψεις αλλων γονιων και γιατρων!!! Κανω αναφορα βασιζομενη παντα σε απτα και αληθινα περιστατικα και φυσικα εδω επαρχια που διαφερουν πολυ τα πραγματα (γιαυτο στο πρωτο μου μηνυμα εγραψα "δεν μπορω να διανοηθω οτι διακομιδη εφαρμοζεται κυριως για οικονομικους λογους"). Πληθωρα περιστατικων (το τονιζω, μιλαω για επαρχια) και με ελαφρες επιπλοκες που παρολαυτα χρηζουν ολιγοημερης διακομιδης, φευγει για το δημοσιο αφου το ζητησουν οι γιατροι, οι οποιοι υστερουν κατα πολυ σε γνωσεις και εμπειρια απο οτι οι γιατροι στο δημοσιο.

 

Επομενως, καταληγω στο συμπερασμα, πως πρωτο μελημα ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ γυναικων ως προς την επιλογη ιδιωτικου ειναι στην πραγματικοτητα η ανεση τους και οχι ο φοβος που επικρατει για το δημοσιο.

 

Προς αποφυγη παρεξηγησεων: το συμπερασμα μου σχετιζεται αναφορικα παντα με την περιπτωση που αναλυω στην 1η παραγραφο και οχι γενικα.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοαλάκι, καλά κάνεις και το διευκρινίζεις. Εσύ το έθεσες πολύ κόσμια, αλλά εγώ θα δηλώσω ότι τα ιδιωτικά μαιευτήρια 2 επαρχιακών πόλεων που έχω στο μυαλό μου ( η μία δίπλα στην Αθήνα) είναι για τα μπάζα. Τέλος. Αφού αναρωτιέμαι πώς στο καλό πάνε οι γυναίκες εκεί. Ειδικά αυτό δίπλα στην Αθήνα δεν έκανε ούτε μια απλή γενική αίματος στα νεογέννητα, άλλα έστελνε το μπουκαλάκι στο Γενικό Νοσοκομείο της περιοχής (που είναι σχεδόν κολλητά). Η πλάκα είναι, βέβαια, ότι και το εν λόγω Νοσοκομείο θεωρείται από τα χειρότερα της επικράτειας!!! Κοινώς, μη σου τύχει...

Link to comment
Share on other sites

καλά, δεν μιλάμε για νοσοκομεία/κλινικές επαρχίας.

δεν είναι τυχαίο ότι, έτσι κι αλλιώς, τα σοβαρά περιστατικά φεύγουν κατευθείαν για Αθήνα ή Θεσ/νίκη.

 

εγώ μιλάω για το τί συμβαίνει στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα με το να επιλέξω γιατρό... Αφού βρήκα κάποιον γιατρό που εμπιστευόμουν και ήθελα να με αναλάβει, κατόπιν είδα ότι συνεργάζεται με συγκεκριμένο ιδιωτικό μαιευτήριο, οπότε και επέλεξα να γεννήσω εκεί (εφόσον βέβαια μπορούσα να ανταπεξέλθω οικονομικά).

Ποτέ πιο πριν δεν με είχε απασχολήσει το που θα γεννήσω, αλλά το ποιος γιατρός θα με αναλάβει... Αν ο γιατρός συνεργαζόταν με δημόσιο θα τον ακολουθούσα εκεί.

Δεν έχω κανένα φόβο ούτε για δημόσια μαιευτήρια, ούτε για ιδιωτικά (τουλάχιστον τα μεγάλα). Ως προς την "άνεσή μου" όπου και να πήγαινα θα διάλεγα μονόκλινο γιατί δεν είμαι και πολύ κοινωνικός τύπος. :-) Αν πάλι δεν γινόταν, θα έκανα υπομονή για 4-5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα με το να επιλέξω γιατρό... Αφού βρήκα κάποιον γιατρό που εμπιστευόμουν και ήθελα να με αναλάβει, κατόπιν είδα ότι συνεργάζεται με συγκεκριμένο ιδιωτικό μαιευτήριο, οπότε και επέλεξα να γεννήσω εκεί (εφόσον βέβαια μπορούσα να ανταπεξέλθω οικονομικά).

Ποτέ πιο πριν δεν με είχε απασχολήσει το που θα γεννήσω, αλλά το ποιος γιατρός θα με αναλάβει... Αν ο γιατρός συνεργαζόταν με δημόσιο θα τον ακολουθούσα εκεί.

Δεν έχω κανένα φόβο ούτε για δημόσια μαιευτήρια, ούτε για ιδιωτικά (τουλάχιστον τα μεγάλα). Ως προς την "άνεσή μου" όπου και να πήγαινα θα διάλεγα μονόκλινο γιατί δεν είμαι και πολύ κοινωνικός τύπος. :-) Αν πάλι δεν γινόταν, θα έκανα υπομονή για 4-5 μέρες.

 

Σαν να το έγραψα εγώ! Επέλεξα τον γυναικολόγο μου πολλά χρόνια πριν σκεφτώ καν να μείνω έγκυος (ήξερα βέβαια πώς είναι σαν μαιευτήρας από την ξαδέλφη μου που γέννησε μαζί του τα παιδιά της) και παρόλο που δεν με ενθουσιάζει η ιδέα του δημοσίου θα το επέλεγα αν δεν συνεργαζόταν με ιδιωτικό. Μαιευτήριο θα άλλαζα, γιατρό όχι.Και εγώ επέλεξα μονόκλινο επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα κοινωνική οπότε και στο δημόσιο το ίδιο θα έκανα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοαλάκι, καλά κάνεις και το διευκρινίζεις. Εσύ το έθεσες πολύ κόσμια, αλλά εγώ θα δηλώσω ότι τα ιδιωτικά μαιευτήρια 2 επαρχιακών πόλεων που έχω στο μυαλό μου ( η μία δίπλα στην Αθήνα) είναι για τα μπάζα. Τέλος. Αφού αναρωτιέμαι πώς στο καλό πάνε οι γυναίκες εκεί. Ειδικά αυτό δίπλα στην Αθήνα δεν έκανε ούτε μια απλή γενική αίματος στα νεογέννητα, άλλα έστελνε το μπουκαλάκι στο Γενικό Νοσοκομείο της περιοχής (που είναι σχεδόν κολλητά). Η πλάκα είναι, βέβαια, ότι και το εν λόγω Νοσοκομείο θεωρείται από τα χειρότερα της επικράτειας!!! Κοινώς, μη σου τύχει...

 

Μηπως στελνωντας το μπουκαλακι ηθελε να δωσει και το "μπαλακι" της ολης διαδικασιας προκειμενου να μην κανουν την διαδικασια των εξετασεων αυτοι στο ιδιωτικο, η απλα ενδεχεται να μην ειχαν τα καταλληλα μηχανηματα???!!!

 

Παντως και εδω καπως ετσι ειναι τα πραγματα σε αυτο το θεμα!!! Ειμαι απο μια μικρη επαρχιακη πολη, η οποια εχει ενα δημοσιο νοσοκομειο που βασιζεται σε αρκετα καλο επιπεδο παρεχομενων υπηρεσιων, και 2 ιδιωτικες κλινικες που η μια εκ των 2 δεν πληροι τις προυποθεσεις για τη διεξαγωγη ενος τοκετου με επιπλοκες (ουτε καν ελαφρυες), ενω η αλλη κλινικη σαφως υπερεχει, τοσο σε ειδικοτητες γιατρων οσο και σε ιατρικο εξοπλισμο.

 

Εγω γεννησα στο νοσοκομειο, παρολαυτα ο γιατρος που με παρακολουθει γενικα ειναι ιδιωτης, τον γνωριζω πολλα χρονια και δεν ηθελα να τον αλλαξω οταν εμεινα εγκυος εφοσον ειχα αποφασισει να γεννησω στο δημοσιο, απλα προτιμησα να πηγαινω και στους εκει γιατρους για παρακολουθηση. Οφειλω να αναφερω πως κανενας απο τους γιατρους (τοσο ο ιδιωτης οσο και οι νοσοκομειακοι) δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα με τις επιλογες που εκανα. Μαλιστα ο ιδιωτης γιατρος ξεγενναει σε ιδιωτικη κλινικη (στη καλη που εχουμε), παρολαυτα ποτε μα ποτε δεν μου εκανε κουβεντα για τον τοκετο, ισα ισα εγω ημουν αυτη που ανοιξα τη συζητηση για να λυσω ορισμενες αποριες μου, και το μαναδικο πραγμα που μου ειπε ο γιατρος ηταν το εξης: "εγω μπορει να ξεγενναω σε ιδιωτικο αλλα ΕΣΥ θα πας να γεννησεις εκει που αιθανεσαι καλα απο ολες τις αποψεις". Εν τελει αποδειχθηκε πως καλα εκανα και επελεξα να γεννησω στο νοσοκομειο, και ο λογος ειναι: το μωρακι μου λογω στασιμοτητας στη μια πλευρα της κοιλιας μου για παρατεταμενο χρονικο διαστημα, γεννηθηκε με ραιβοκρανο και μαλιστα στο τσακ προλαβαμε να μην γινει ινομυωμα. Αν δεν υπηρχε ο φυσικοθεραπευτης και ο νευρολογος του νοσοκομειου ενδεχομενως να καθυστερουσε η διαγνωση, και συνεπως η 6μηνη θεραπεια αποκαταστασης που χρειαστηκε η μονακριβη μου!!!

 

Νομιζω παντως (αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με) οτι και σε αυτο το θεμα υπαρχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ Αθηνας και επαρχιας. Μαθαινω οτι σε πολλους τοκετους (Αθηνα) οι γιατροι σχεδον επιβαλλουν :?::!: την εγκυο να γεννησει εκει οπου "ανηκουν" οι γιατροι τους, και τις περισσοτερες φορες ανηκουν" σε ιδιωτικο η ΚΑΙ σε ιδιωτικο. Σιγουρα ομως υπαρχουν και εξαιρεσεις, που αν εχεις την τυχη και τις πετυχεις ολα πανε πολυ καλυτερα χωρις να στρεσαρεσαι για το γεγονος οτι "πρεπει να ακολουθησω τον γιατρο μου εκει που ανηκει"!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

οχι μακριά από τα δημόσια τι να πουμε για το τι συμβαίνει εκεί μέσα;;;;;

λοιμωξεις στα κουνάκια των μωρών ,μικρόβια και οτι αλλο κυκλοφορεί,

καθόλου στήριξη και βοήθεια στον θηλασμό από τις μαίες

οχι ιδιωτικό και πάλι ιδιωτικό μωρό φέρνουμε στον κόσμο

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η καθεμια μας εχει τη δικη της αποψη ... Οπως λοιπον εχουμε κ αποψη για γιατρους ετσι κ για νοσοκομειο. Εγω ειμαι ευχαριστημενη απο το Ελενα. Αλλες παλι οχι. Οπως ειμαι κ ευχαριστημενη απ τη γυναικολογο μου για την οποια καποιες λενε τα χειριστα. Δυστυχως ο καθε γιατρος εχει κ ανεπιτυχεις εκβασεις, ανθρωπινο. Δε θεωρω οτι στα 100000 περιστατικα τα 10 κακα σε κανουν κακο γιατρο. Ειναι τι θα σου τυχει...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση το εξής:

Σε αυτό το θέμα οι κοπέλες που μιλάνε με τα χειρότερα λόγια για τα δημόσια νοσοκομεία (πέρα από το ότι δεν έχουν οι ίδιες εμπειρία από δημόσιο) έχουν και οι τρεις τον ίδιο γυναικολόγο και τα μηνύματά τους συνολικά στο φορουμ εξαντλούνται κυρίως στο να εκθειάζουν τον γιατρό τους, την αμοιβή του και το νοσοκομείο στο οποίο ξεγεννάει.

Τι να πω... τυχαίο θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

δεν πρεπει να μας κάνει τίποτα εντύπωση διότι ο καθένας μιλάει για προσωπική εμπειρία ή απο εμπειρίες τρίτων

εξάλλου ο καθένας επιλέγει ότι θέλει αλλά και για άλλα θέματα ιατρικά οπως χολής σκωληκοειδεκτομής κτλ πάλι τα ιδιωτικά είναι καλύτερα με όσα ακούγονται και εξάλλου υπάρχουν κλινικές συμβεβλημένες με εοπυυ που οι γιατροί μπαίνουν και χειρουργούν και ειναι οικονομικές όπως τα δημόσια αφού και εκεί πληρώνουμε μαύρα την αμοιβή του γιατρού.αρα ο καθένας επιλέγει τι τον βολεύει , τι τον συμφέρει και λέμε ελεύθερα την αποψή μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εχω ξαναγραψει. γιατι εχω εμπειρια πλεον απο δυο γεννες μια σε ιδιωτικο μαιευτηριο και αλλη μια σε δημοσιο. Και στο δημοσιο εμεινα σουπερ ευχαριστημενη ενω στη ιδιωτικο μερικως ευχαριστημενη. Τυχαιο? δε ξερω. Παντως και στις δυο περιπτωσεις ειχα μονοκλινο δωματιο και γιατρους συγκεκριμμενους που ειχαν καλοπληρωθει!

Στο ιδιωτικο επασχε η εξυπηρετηση τους ειχαν πολυ φορτο εργασιας, αργουσαν να ερθουν οταν τους καλουσα, ενας χαμος απο επισκεψεις στον οροφο (οχι στο δωματιο ηταν μονοκλινο) και γενικα ειχε φασαρια στο επισκεπτηριο. Μονο το μενου τους ηταν πολυ καλο σε σχεση με το δημοσιο που ηταν απλο αλλα τρωγοταν ανετα. Στο δημοσιο εμεινα σε μονοκλινο λουξ δωματιο , αμεση γρηγορη κι ευγενικη εξυπηρετηση, υπομενετικο προσωπικο, καθολου χαμος απο επισκεπτηρια καθως ολος ο οροφος ειχε μονο λουξ δωματια, καθαριοτητα μια χαρα και στα δυο μαιευτηρια. `στο δημοσιο πληρωσα μονο 500 ευρω για το δωματιο ενω στο ιδιωτικο περι τις 4000 ευρω! Τρελη διαφορα ετσι?

Γενικα αν στο δημοσιο εχεις δικο σου γιατρο (δεν πας στον αφημερευων) νομιζω οτι δε συντρεχει λογος ανυσηχιας. Τι να πω... εξαρταται. Παντως γενικα ευκολος ασθενης δεν ειμαι, και ιδιοτροπιες εχω και δεν ειμαι ανθεκτικη στον πονο.

κατι που με τσαντισε πολυ στο ιδιωτικο μαιευτηριο ηταν οτι στο τελος πηγαν παρανομα να με χρεωσουν για συλλογη βλαστοκυτταρων (ΣΥΛΛΟΓΗ οχι φυλαξη, περα για περα παρανομο να σε χρεωσουν υπαρχει και δεδικασμενο σχετικα μ αυτο) αλλα ημουν ενημερωμενη , τους απειλησα με μηνυση και εφυγε αμεσως η εξτρα χρεωση (καπου 450 ευρω ηταν!) φερθηκαν πολυ τσατσικα και απο οτι εχω καταλαβει πιθανοτατα το κανουν εκτενως αυτο κι οποια δε γνωριζει την παταει και τους τα σκαει. Γι αυτο προσοχη.

Να στε καλα, οπου κι αν γεννατε, καλη τελειομηνη εγκυνοσυνη σε ολες τις μανουλες!

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας ειμαι καινουργια στο σαιτ κ μανουλα!εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο κ ολα πηγαν καλα...δεν ειχα βεβαια την περιποιηση που κανουν σε ιδιωτικες κλινικες αλλα εξαλου εκει δινεις ενα σορο λεφτα..ειμαι υπερ του δημοσιου νοσοκομειου μου προσεφεραν οτι ακριβως χρειαζομουνα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, γεννησα τον δεκεμβριο του 13. Πριν 9 μηνες δηλαδη . ασφαλεια ικα εχω. Η διαφορα μου ηταν σχεδον 50 ευρω την ημερα στο απλο μονοκλινο οχι λουξ! Αλλα μια χαρα ωραιοτατο ηταν. Ευρυχωρο με πολυθρονα ξαπλωστρα για τον συνοδο, καθαριοτητα καθε μερα κλπ. Αν παρεις τηλ στις πληροφοριες θα σου πουν τη διαφορα για το ραμειο σου . γενικα ολος ο οροφος ηταν σουπερ!!! Δεν εκανα κρατηση ή κατι τετοιο απλα οταν πηγα να γεννησω στην εισαγωγη δηλωσα μονοκλινο.

 

 

MARIA 79 καλησπέρα! Σε ποιο νοσοκομειο γεννησες? φυσιολογικα ή καισαρικη?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς γεννήσαμε στο Έλενα τέλος του 2012 και έχω να γράψω τα καλύτερα, τόσο για τον γιατρό που μας παρακολουθούσε 9 μήνες, όσο και για το προσωπικό και τα δωμάτια. Μείναμε σε μονόκλινο για 4 μέρες, πληρώσαμε 160? περίπου και μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση το εξής:

Σε αυτό το θέμα οι κοπέλες που μιλάνε με τα χειρότερα λόγια για τα δημόσια νοσοκομεία (πέρα από το ότι δεν έχουν οι ίδιες εμπειρία από δημόσιο) έχουν και οι τρεις τον ίδιο γυναικολόγο και τα μηνύματά τους συνολικά στο φορουμ εξαντλούνται κυρίως στο να εκθειάζουν τον γιατρό τους, την αμοιβή του και το νοσοκομείο στο οποίο ξεγεννάει.

Τι να πω... τυχαίο θα είναι...

Τυχαίο;δε νομίζω...εγώ πάντως θα συμβούλευα τις κοπέλες του φόρουμ να προσέχουν που πάνε,γιατί κ εγώ διάβαζα για γιατρούς που είναι πολύ καλοί κ φθηνοί,επισκέφθηκα έναν από αυτούς κ μόνο για τα σκουπίδια δεν με έβγαλε!τι πολύποδα στη μήτρα κ ότι πρέπει να κάνω άμεσα επέμβαση(απορούσε που δεν αιμορραγούσα όταν έχω περίοδο),αν το προήγουμενο τεστ παπ είχε βγει αρνητικό,γιατί έβλεπε τον τράχηλό μου ερεθισμένο κ άλλα πολλά.Θυμάμαι έφυγα ράκος απτο ιατρείο του.Ευτυχώς πήγα κ στο γιατρό μου γιατί είμαι από επαρχία κ μου είπε ότι είμαι μια χαρά.Όταν τον ρώτησα τι ήταν αυτό που μου έδειχνε ως πολύποδα μου απάντησε:το ενδομήτριό σου!

Οπότε ας είμαστε πιο επιφυλακτικές γιατί θεωρώ ότι κάποια ποστ είναι "πλασματικά" κ πίσω από αυτά κρύβονται άλλοι λόγοι που ποστάρονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν 4 χρόνια είχα εμπειρία από το Ιασώ που δεν την ξεχνάω ποτέ. Έκανα απόξεση μετά από κύηση και 3βδομάδες με αιμορραγία και ήμουνα τρομερά εξαντλημένη. Πήγα σε ένα υπόγειο άθλιο και βρώμικο (πάνω όλα λάμπουν και κάτω άστα να πάνε!) Το προσωπικό αγενέστατο, ο καρδιολόγος με ρώταγε με υφάκι γιατί έχω ταχυπαλμία (γιατί είχα κέφια ήθελα να του πω αλλά φωνή δεν έβγαινε) τέλος πάντων μας βάζουν όλες σε ένα δωμάτιο, μας δίνουν τις ρόμπες και μας λένε αλλάξτε, ένιωσα σα φυλακισμένη που της δίνουν τη στολή της, όλα χύμα. Μετά μου λένε σήκω να πας στο χειρουργείο με αυτά τα πλαστικά στα πόδια και πέρασα μέσα από νερά και καλώδια γιατί έκαναν εργασίες. Μετά τη διαδικασία μου φώναζαν να σηκωθώ γιατί έπρεπε να πάει άλλη και εγώ να λέω ότι ζαλίζομαι. Στο τέλος με πήγανε στον άντρα μου και μας πήρε στην καφετέρια ο γιατρός να του δώσουμε 600? και καλά για να μην περιμένουμε στα ταμεία, αλλά μετά μας είπε ότι δεν είχε και απόδειξη με αυτή την τιμή.

Δύο χρόνια μετά επέλεξα το Αλεξάνδρα για να γεννήσω, το χειρουργείο καινούριο όλα πεντακάθαρα, ήταν μέσα η μαία, ο καρδιολόγος, η αναισθησιολόγος και ο γιατρός μου. Επειδή είχα επιβαρυντικούς παράγοντες και ήμουν πολύ ταλαιπωρημένη ο γιατρός μου είχε ζητήσει να μην είναι κανείς άλλος θεατής και με αγχώνουν. Το δωμάτιο ήταν άψογο, δίκλινο γιατί μονόκλινο έχει μόνο ένα και ήταν γεμάτο, πλήρωσα με ΙΚΑ 35? διαφορά θέσης, με δικό του μπάνιο καθαρό και καινούριο. Τα μωρά τα είχαμε μαζί μας αλλά οι μαίες μας βοηθούσαν πολύ. Το μόνο που με χάλασε ήταν ότι ήταν μαζί μας και την ώρα του επισκεπτηρίου το οποίο οι δικοί μου επισκέπτες σεβάστηκαν και ελάχιστοι κάθισαν μέσα για 2-3λεπτά. Ούτε εγώ είχα όρεξη για επισκέψεις για να είμαι ειλικρινής. Η διπλανή μου είχε άλλη άποψη για τις επισκέψεις αλλά όταν μαζεύτηκε κόσμος είπα σε μια μαία να τους πει ευγενικά να φύγουν και έφυγαν.

Επίσης το άλλο που δεν κατάλαβα ποτέ είναι γιατί φέρνουν το φαγητό την ώρα του επισκεπτηρίου και μάλιστα στο παίρνουν αμέσως.

Αν αποφασίσω να κάνω άλλο παιδί στο ίδιο νοσοκομείο, αν και πιστεύω πως δεν είναι όλα τα δημόσια ίδια ούτε όλα τα ιδιωτικά ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννηθηκα στο Ελενα και η μαμα μου ελεγε παντα τα καλυτερα. Αν ηθελα να γεννησω ιατρικοποιημενα, ισως πηγαινα κι εγω εκει. Ομως ο τροπος γεννας που ηθελα (και καταφερα) δεν υποστηριζεται στα δημοσια νοσοκομεια οποτε η μονη μου επιλογη ηταν το ιδιωτικο. Στην περιπτωση που πηγαινα για επισκληριδιο ή καισαρική θα προτιμουσα μονοκλινο λουξ σε καποιο δημοσιο παρα τρικλινο σε ιδιωτικο.

Link to comment
Share on other sites

...

Γενικα αν στο δημοσιο εχεις δικο σου γιατρο (δεν πας στον αφημερευων) νομιζω οτι δε συντρεχει λογος ανυσηχιας. ...

 

ΑΥΤΟ ακριβώς αποδεικνύει το αντίθετο από όσα ισχυρίζεσαι.

Γιατί Δημόσιο= Εφημερεύων γιατρός. Άρα, μας λες ότι αυτή η εξίσωση δεν είναι ασφαλής και πρέπει να "επιλέξουμε" γιατρό για να μην συντρέχει λόγος ανησυχίας;

 

Τελικά τι εννοούμε ως δημόσιο; Την κατάχρηση που κάνουμε μοιράζοντας "φιλοδωρήματα" και επιλέγοντας γιατρούς, μαίες, δωμάτια, μενού κλπ.;

 

Σέβομαι απόλυτα την άποψη των μελών, όπως η Αλεξία, που γέννησε με τον εφημερεύοντα. Αυτά τα μέλη εμπιστεύονται πραγματικά το δημόσιο νοσοκομείο και έχει βαρύτητα η γνώμη τους για αυτό που είναι και το πιο σημαντικό: την αίσθηση ασφαλείας.

Τα υπόλοιπα μοιάζουν σαν να ψάχνουμε να εξασφαλίσουμε το καλύτερο "πακέτο" (μονόκλινο λουξ :roll: ) στην πιο συμφέρουσα τιμή. Και έτσι αναρωτιέμαι τι βάρυνε περισσότερο στην επιλογή: η αίσθηση ασφαλείας ή η τιμή για την ... αίσθηση πολυτελείας;

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως καθε εγκυος γυναικα επιλεγει να γεννησει σε ιδιωτικο μαιευτηριο εχωντας στο πισω μερος του μυαλου της το ενδεχομενο να συμβει πιθανον καποια επιπλοκη και να πρεπει το μωρο η η ιδια να χρειαστουν περαιτερω νοσηλεια, οποτε δεν μπορω να διανοηθω οτι η διακομηδη (απο ιδιωτικο σε δημοσιο) γινεται για λογους οικονομικους, αλλα γινεται ΚΥΡΙΩΣ για λογους ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ!!!

 

Τις γνωσεις και την εμπειρια την κατεχουν (ευτυχως) οι γιατροι που ασκουν αυτο το λειτουργημα στα δημοσια νοσοκομεια, και οχι στα ιδιωτικα, αλλωστε η πληθωρα των περιστατικων νοσηλευεται στα δημοσια, αναμενομενο λοιπον ειναι να εχουν και την καταλληλοτερη εμπειρια, και μην ξεχναμε πως η εμπειρια ειναι κατι που αποκτιεται!!!

 

Σαφως και υπαρχουν αριστοι επιστημονες στα ιδιωτικα, αλλα τα δημοσια υπερτερουν!!! Επιπλεον ας μην ξεχναμε πως τα δημοσια νοσοκομεια βασιζονται σε συγκεκριμενα ιατρικα πρωτοκολλα, που σπανιως δεν τηρουνται, ενω τα ιδιωτικα ναι μεν εχουν ιατρικα πρωτοκολλα αλλα ελαχιστο προσωπικο ξερει να τα διαχειριζεται (αυτος ειναι ενας ακομη λογος που εφαρμοζεται διακομηδη, γιατι εαν δεν εφαρμοστει υπαρχουν ποινικες κυρωσεις).

 

Σημ: και εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο και μαλιστα επαρχιακο, αλλα παρολαυτα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα, αντιθετως θα ελεγα, με "αγκαλιασαν" και με βοηθησαν σε ολα. Βεβαια υπηρχαν και καποιες αναποδες μαιες (γιατι γιατρους αναποδους δεν συναντησα) αλλα τις εβαλα στη θεση τους (γιατι ειχαν την απαιτηση να ξερω να θηλαζω το μωρο που μολις γεννησα :shock::shock::shock:), ωστοσο οι γιατροι δεν ειχαν την απαιτηση να ξερω να γεννησω ;););) και γιαυτο (αλλα και για πολλα ακομη) τους ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ!!!

αυτη τη στιγμη ολοι οι καλοι γιατροι εχουν βγει στις ιδιωτικες κλινικες. ειναι δυνατον απο τα ιδιωτικα π.χ διαβαλκανικο που ειναι απο τα καλυτερα στελεχωμενα να στελνουν στΟ Ιπποκρατειο ή Παπαγεωργιου?Οι παλιοι και καλοι γιατροι στελεχωνουν τις κλινικες.

Τα νοσοκομεια υπολειτουργουν και περισσοτερο στην επαρχια, γινονται τοκετοι χωρις παιδιατρους νεογνολογους ολα στελνονται τα μωρα στο Ιπποκρατειο κ Παπαγεωργιου.

Οι ειδικευομενοι αναλβανουν τοκετους παρακολουθηση και να ξεγεννησουν χωρις ειδικους.Στο ιδιωτικο ο χειροτερος που θα ασχοληθει ειναι ειδικος,στο δημοσιο ο ειδικος ειναι στο σπιτι.

αν ο θεος με αξιωσει να γινω μανα εννοειται πως θα παω στο ιδιωτικο.θα τσιγκουνευτω αλλου ομως η υγεια η δικη μου και του μωρου αξιζει πολυ περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δύο χρόνια μετά επέλεξα το Αλεξάνδρα για να γεννήσω, το χειρουργείο καινούριο όλα πεντακάθαρα, ήταν μέσα η μαία, ο καρδιολόγος, η αναισθησιολόγος και ο γιατρός μου. Επειδή είχα επιβαρυντικούς παράγοντες και ήμουν πολύ ταλαιπωρημένη ο γιατρός μου είχε ζητήσει να μην είναι κανείς άλλος θεατής και με αγχώνουν. Το δωμάτιο ήταν άψογο, δίκλινο γιατί μονόκλινο έχει μόνο ένα και ήταν γεμάτο, πλήρωσα με ΙΚΑ 35? διαφορά θέσης, με δικό του μπάνιο καθαρό και καινούριο. Τα μωρά τα είχαμε μαζί μας αλλά οι μαίες μας βοηθούσαν πολύ. Το μόνο που με χάλασε ήταν ότι ήταν μαζί μας και την ώρα του επισκεπτηρίου το οποίο οι δικοί μου επισκέπτες σεβάστηκαν και ελάχιστοι κάθισαν μέσα για 2-3λεπτά. Ούτε εγώ είχα όρεξη για επισκέψεις για να είμαι ειλικρινής. Η διπλανή μου είχε άλλη άποψη για τις επισκέψεις αλλά όταν μαζεύτηκε κόσμος είπα σε μια μαία να τους πει ευγενικά να φύγουν και έφυγαν.

Επίσης το άλλο που δεν κατάλαβα ποτέ είναι γιατί φέρνουν το φαγητό την ώρα του επισκεπτηρίου και μάλιστα στο παίρνουν αμέσως.

Αν αποφασίσω να κάνω άλλο παιδί στο ίδιο νοσοκομείο, αν και πιστεύω πως δεν είναι όλα τα δημόσια ίδια ούτε όλα τα ιδιωτικά ίδια.

Οταν μιλαμε για δημοσιο ειναι δυνατον να μιλαμε για δικο μας ιατρο? Αυτο ειναι παρανομο, θελεις δικο σου ιατρο στο ιδιωτικο στο δημοσιο πηγαινουμε σε οποιον ειναι στη βαρδεια.Αυτο παντα με κανει εξαλη οταν το ακουω. Ο γιατρος χρησινοποιει δημοσιους χωρους για πελατιακες σχεσεις.Δε φταιει αυτος φταιμε και εμεις που τους δινουμε τη δυνατοτητα να φαιρονται ετσι

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να καταντήσει και αυτό το θέμα ακόμα μια αντιπαράθεση για το ποιο είναι το καλύτερο (ιδιωτικό/δημόσιο) να πω απλά πως υπάρχουν και γιατροί σε δημόσια μαιευτήρια, τους οποίους επισκέπτονται στα απογευματινά ιατρεία εντός νοσοκομείου μέλλουσες μητέρες και οι οποίοι αναλαμβάνουν να είναι οι ίδιοι στον τοκετό χωρίς κανένα και το τονίζω χρηματικό αντάλλαγμα. Με μία αναζήτηση στο φόρουμ μπορείτε να βρείτε εύκολα τα ονόματά τους. Δεν είναι όλοι ένα και το αυτό, υπάρχουν και εξαιρέσεις.

 

Συμφωνώ απόλυτα ότι η οποιαδήποτε έξτρα αμοιβή ζητά ένας γιατρός δημοσίου είναι παράνομη και θα πρέπει να καταγγέλλεται (όπως η περίπτωση της γυναικολόγου καθηγήτριας στο Έλενα) και ουδέποτε θα έδινα χρήματα σε τέτοιο γιατρό.

 

Λυπάμαι Ιωάννα που η άποψή σου είναι ότι δεν υπάρχουν καλοί γιατροί στα δημόσια μαιευτήρια, εμείς είμαστε πολύ τυχεροί γιατί το ανηψάκι μου κόντεψε να πεθάνει από το υψηλό επίπεδο των παιδιάτρων γνωστού ιδιωτικού μαιευτηρίου της Θεσσαλονίκης και ευτυχώς που το ευτελές δημόσιο Ιπποκράτειο είχε την εμπειρία να αντιμετωπίσει το πρόβλημα.

 

Τέλος πάντως, το θέμα που έθιξε η θεματοθέτρια ήταν αν υπάρχει πραγματικά λόγος να φοβάται τα δημόσια μαιευτήρια και ευτυχώς υπάρχουν ουκ ολίγες μαρτυρίες που αποδεικνύουν πως όχι, δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να καταντήσει και αυτό το θέμα ακόμα μια αντιπαράθεση για το ποιο είναι το καλύτερο (ιδιωτικό/δημόσιο) να πω απλά πως υπάρχουν και γιατροί σε δημόσια μαιευτήρια, τους οποίους επισκέπτονται στα απογευματινά ιατρεία εντός νοσοκομείου μέλλουσες μητέρες και οι οποίοι αναλαμβάνουν να είναι οι ίδιοι στον τοκετό χωρίς κανένα και το τονίζω χρηματικό αντάλλαγμα. Με μία αναζήτηση στο φόρουμ μπορείτε να βρείτε εύκολα τα ονόματά τους. Δεν είναι όλοι ένα και το αυτό, υπάρχουν και εξαιρέσεις.

 

Συμφωνώ απόλυτα ότι η οποιαδήποτε έξτρα αμοιβή ζητά ένας γιατρός δημοσίου είναι παράνομη και θα πρέπει να καταγγέλλεται (όπως η περίπτωση της γυναικολόγου καθηγήτριας στο Έλενα) και ουδέποτε θα έδινα χρήματα σε τέτοιο γιατρό.

 

Λυπάμαι Ιωάννα που η άποψή σου είναι ότι δεν υπάρχουν καλοί γιατροί στα δημόσια μαιευτήρια, εμείς είμαστε πολύ τυχεροί γιατί το ανηψάκι μου κόντεψε να πεθάνει από το υψηλό επίπεδο των παιδιάτρων γνωστού ιδιωτικού μαιευτηρίου της Θεσσαλονίκης και ευτυχώς που το ευτελές δημόσιο Ιπποκράτειο είχε την εμπειρία να αντιμετωπίσει το πρόβλημα.

 

Τέλος πάντως, το θέμα που έθιξε η θεματοθέτρια ήταν αν υπάρχει πραγματικά λόγος να φοβάται τα δημόσια μαιευτήρια και ευτυχώς υπάρχουν ουκ ολίγες μαρτυρίες που αποδεικνύουν πως όχι, δεν υπάρχει.

ποιος ειπε πως επειδη πηγαινεις στα απογευματινα πρεπει να ειναι στο τοκετο?αυτο νομιζω ειναι παρανομο.

καθε ημερα διαβαζουμε αρθρα στον τυπο απο γιατρος σε δημοσια νοσοκομεια.για τις ελειψεις ιατρων.Για να δουμε ποιοι εμειναν στα νοσοκομεια?Μονο οι καθηγητες οι οποιοι ολοι συνεργαζονται με τα ιδιωτικα.Δηλ απο το διαβαλκανικο ή τον Αγιο Λουκα θα το στειλουν στο ιπποκρατειο?δυσκολευομαι να το πιστεψω ειμαι Ασφαλίστρια οποτε καποια πραγματα τα μαθαινω απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θεωρώ πως αν πας και βρεις απο νωρις ενα μαιευτηρα να σε παρακολουθει σε δημόσιο νοσοκομειο και να σε ξεγεννησει ολα ειναι οκ και εχεις και την ασφαλεια ψυχολογικα πως δε θα σε ξεγεννησει ενας τυχαιος ειδικευομενος που θα βρεθει εφημερια. Οχι πως φταινε σε κατι οι ειδικευομενοι- είναι οι αυριανοι μεγαλα ονόματα κι αυτοί!

 

Απλά, προσωπικά δε νιωθω ανασφάλεια αν μιλώ καθε φορά με συγκεκριμένο γιατρό και έρθει έστω κιναν δεν εχει εφημερια να με ξεγεννησει. Φυσικά , όπως όλοι οταν δουλευοθμε έξτρα υπερωρίες, θα θέλει να πληρωθει. Δε νομίζω δα να είναι και τόσο κακό να συμφωνησετε τι ποσο του αρκει ... Δουλειά κάνει!

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειπε πως επειδη πηγαινεις στα απογευματινα πρεπει να ειναι στο τοκετο?αυτο νομιζω ειναι παρανομο.

καθε ημερα διαβαζουμε αρθρα στον τυπο απο γιατρος σε δημοσια νοσοκομεια.για τις ελειψεις ιατρων.Για να δουμε ποιοι εμειναν στα νοσοκομεια?Μονο οι καθηγητες οι οποιοι ολοι συνεργαζονται με τα ιδιωτικα.Δηλ απο το διαβαλκανικο ή τον Αγιο Λουκα θα το στειλουν στο ιπποκρατειο?δυσκολευομαι να το πιστεψω ειμαι Ασφαλίστρια οποτε καποια πραγματα τα μαθαινω απο μεσα.

 

Κανείς δεν είπε ότι "πρέπει" αλλά παράνομο δεν είναι. Παράνομο είναι να σου ζητάν χρήματα για να είναι στον τοκετό. Αυτό που είπα είναι ότι υπάρχουν κάποιοι, λίγοι ίσως αλλά υπάρχουν, οι οποίοι διατίθενται να παρακολουθήσουν μία έγκυο και να φτάσουν στον τοκετό μαζί της χωρίς "ταρίφες" και φακελώματα. Επίσης στα δημόσια δεν υπάρχουν μόνο καθηγητές αλλά και επιμελητές με καλή εμπειρία και μπόλικη διάθεση και κάνεις λάθος όταν λες ότι όλοι οι καθηγητές συνεργάζονται με ιδιωτικά, δεν ισχύει. Μιλάμε για μαιευτήρια ειδικά, όχι γενικά για νοσοκομεία. Τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα, αυτό συμβαίνει.

 

Δυσκολεύεσαι η όχι, στο ανίψι μου αυτό συνέβη. Σε παλιά συνάδελφό μου που γέννησε σε άλλο παλιό μεν αλλά γνωστό ιδιωτικό μαιευτήριο της Θεσσαλονίκης το 2007, ευτυχώς που τυχαία μια μαία παρατήρησε λίγο πριν το εξιτήριο το παιδί. Έφυγε εσπευσμένα για το Ωνάσειο με πρόβλημα στην καρδιά που έπρεπε να έχει δει ο 'άξιος' ιδιωτικός μαιευτήρας από τον υπέρηχο κιόλας.

 

Ναι, υπάρχουν μπόλικοι αδιάφοροι, "ταρίφες" μαιευτήρες δημοσίου. Αλλά υπάρχουν και άλλοι τόσοι στο ιδιωτικό που αισχροκερδούν πατώντας στην αγωνία ενός ζευγαριού να αποκτήσει ένα υγιές παιδί.

 

Τέλος πάντων, νομίζω πάλι ξεφύγαμε. Υπάρχουν μαρτυρίες από διάφορες σχολιάστριες οι οποίες γέννησαν σε εφημερία δημόσιου μαιευτηρίου και έχουν να πουν τα καλύτερα για τους εφημερεύοντες γιατρούς και το νοσηλευτικό προσωπικό. Να μην τις ακούσουμε;

Link to comment
Share on other sites

αν ο θεος με αξιωσει να γινω μανα εννοειται πως θα παω στο ιδιωτικο.θα τσιγκουνευτω αλλου ομως η υγεια η δικη μου και του μωρου αξιζει πολυ περισσοτερο.

 

Ακριβως αυτο, οοοταν θα γινεις μανα τοτε τα ξαναλεμε, γιατι απεχεις πολυ απο την πραγματικοτητα κοπελα μου (και ας εισαι ασφαλιστρια)!!!

 

Μπορω αν θελεις να σου απαριθμησω εναν-εναν τους λογους για τους οποιους φαινεται να απεχεις...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...