Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσικός Τοκετός στο Λητώ


Recommended Posts

μπράβο σου!να την χαίρεσαι! να σε ρωτήσω κάτι που με απασχολεί? ωξυτοκίνη κάνουν με το καλημέρα σας; ή ΜΟΝΟ όταν χρειάζεται; Γιατί έχω ακούσει ότι στα ιδιωτικά βάζουν ορό με ωξυτοκίνη μόλις πας και όταν πήγαμε να δούμε το Λητώ η μαία έτσι μας είπε...μήπως συννενοήσαι με τον γιατρό σου για αυτό;επίσης, να σε ρωτήσω: η μαία ήταν δική σου ή απλά της βάρδιας;ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπράβο σου!να την χαίρεσαι! να σε ρωτήσω κάτι που με απασχολεί? ωξυτοκίνη κάνουν με το καλημέρα σας; ή ΜΟΝΟ όταν χρειάζεται; Γιατί έχω ακούσει ότι στα ιδιωτικά βάζουν ορό με ωξυτοκίνη μόλις πας και όταν πήγαμε να δούμε το Λητώ η μαία έτσι μας είπε...μήπως συννενοήσαι με τον γιατρό σου για αυτό;επίσης, να σε ρωτήσω: η μαία ήταν δική σου ή απλά της βάρδιας;ευχαριστώ!

 

Γεια σας,

 

Σε κανένα ιδιωτικό μαιευτήριο δε γίνεται υποχρεωτική χρήση ωκυτοκίνης. Αυτό εξαρτάται από τις επιθυμίες του γιατρού της επιτόκου. Εάν η μαία σας εξήγησε ότι γίνεται έτσι αυτό τότε αντικατοπτρίζει την πρακτική του συγκεκριμένου γιατρού ή γιατρών με τους οποίους συνεργάζεται, όχι του μαιευτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγώ γέννησα πριν μια εβδομάδα στο λητώ στο δωμάτιο σαν στο σπίτι. έχω να πω τα καλύτερα! παρότι με άγχωνε η ιδέα του μαιευτηρίου ο συγκεκριμένος χώρος είναι ότι πιο φιλικό σε μαμά και βρέφος υπάρχει μετά το σπίτι... πέρα από την αισθητική πλευρά του πράγματος είναι χώρος που σου επιτρέπει να χαλαρώσεις, να έχεις χαμηλό φωτισμό, σέβεται την ιδιωτικότητα της περίστασης και γενικά δεν θυμίζει σε τίποτα μια κλασσική αίθουσα ωδινών ή εξωθήσεων όσο καλαίσθητες και αν είναι.

ήθελα να μπω να γεννήσω στην πισίνα αλλά όταν έφτασα στο μαιευτήριο, δεν προλάβαινα να πάω ούτε στο ντουζ και γέννησα στο κρεββάτι. παρόλα αυτά δεν είχα καμία απολύτως παρέμβαση (δεν υπήρχε και χρόνος βέβαια) και μια μικρή ρήξη που ΄εγινε στο περίνεο από μόνη της ήταν 1 ράμμα. μετά πήρα αμέσως το μωρό μου αγκαλιά, εγώ και ο μπαμπάς του, ήρθε παιδίατρος και το εξέτασε εκεί δίπλα μου, μπήκαμε στην πισίνα για τους πόνους της υστεροτοκίας, μου επέτρεψαν να έχω φωτογράφο στη γέννα μου και το πιο σημαντικό απ'όλα το επόμενο πρωί γύρισα στο σπιτάκι μου με το άλλο μου παιδάκι. οι μαίες δε και το προσωπικό του μαιευτηρίου άψογοι, εκεί σε ό,τι χρειαστείς με απόλυτη όμως διακριτικότητα και σεβασμό. να αναφέρω ενδεικτικά ότι χτυπούσαν την πόρτα για να μπουν και συστήνονταν μόλις έμπαιναν...

εχω στο μυαλό μου την όλη διαδικασία σαν μια γιορτή που το δώρο μου ήταν το παιδάκι μου....

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

νελλιτσα πολυ ενθαρρυντικα τα οσα εγραψες.

 

Υπαρχει δυνατοτητα να γεννησει καποια στο χωρο αυτο χωρις παρουσια γιατρου;

Θελω να πω.. μπορει καποια να ξεκινησει τη διαδικασια με τη μαια της και να ολοκληρωσουν τον τοκετο οι δυο τους;

Και αν χρειαστει γιατρος ποιος αναλαμβανει; αυτος που εχει βαρδια;

WaUBp2.png

WHWGp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

νομίζω πως δεν στο επιτρέπουν να πας χωρίς γιατρό (χωρίς να είμαι σίγουρη). στη δικι΄σα μου περίπτωση που πήγα τελευταία στιγμή, ήμουν στις εξωθήσεις και η γιατρός μου δνε είχε φτάσει ακόμα, ήρθαν 2 γιατρού της βάρδιας, μου συστήθηκαν και τους είπα πως αν όλα πάνε καλά δεν θέλω αν παρέμβουν και θα συνεχίσω με τη μαία μου. δεν ξέρω όμως να σου πω τι θα συνέβαινε αν τελικά η γιατρός μου δνε προλάβαινε...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
εγώ γέννησα πριν μια εβδομάδα στο λητώ στο δωμάτιο σαν στο σπίτι. έχω να πω τα καλύτερα! παρότι με άγχωνε η ιδέα του μαιευτηρίου ο συγκεκριμένος χώρος είναι ότι πιο φιλικό σε μαμά και βρέφος υπάρχει μετά το σπίτι... πέρα από την αισθητική πλευρά του πράγματος είναι χώρος που σου επιτρέπει να χαλαρώσεις, να έχεις χαμηλό φωτισμό, σέβεται την ιδιωτικότητα της περίστασης και γενικά δεν θυμίζει σε τίποτα μια κλασσική αίθουσα ωδινών ή εξωθήσεων όσο καλαίσθητες και αν είναι.

ήθελα να μπω να γεννήσω στην πισίνα αλλά όταν έφτασα στο μαιευτήριο, δεν προλάβαινα να πάω ούτε στο ντουζ και γέννησα στο κρεββάτι. παρόλα αυτά δεν είχα καμία απολύτως παρέμβαση (δεν υπήρχε και χρόνος βέβαια) και μια μικρή ρήξη που ΄εγινε στο περίνεο από μόνη της ήταν 1 ράμμα. μετά πήρα αμέσως το μωρό μου αγκαλιά, εγώ και ο μπαμπάς του, ήρθε παιδίατρος και το εξέτασε εκεί δίπλα μου, μπήκαμε στην πισίνα για τους πόνους της υστεροτοκίας, μου επέτρεψαν να έχω φωτογράφο στη γέννα μου και το πιο σημαντικό απ'όλα το επόμενο πρωί γύρισα στο σπιτάκι μου με το άλλο μου παιδάκι. οι μαίες δε και το προσωπικό του μαιευτηρίου άψογοι, εκεί σε ό,τι χρειαστείς με απόλυτη όμως διακριτικότητα και σεβασμό. να αναφέρω ενδεικτικά ότι χτυπούσαν την πόρτα για να μπουν και συστήνονταν μόλις έμπαιναν...

εχω στο μυαλό μου την όλη διαδικασία σαν μια γιορτή που το δώρο μου ήταν το παιδάκι μου....

 

Καλή χρονιά, να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Ήθελα να σε ρωτήσω τι διαδικασία ακολούθησες για να επιστρέψεις την επόμενη μέρα σπίτι σου.

Στο νοσοκομείο πλήρωσες μόνο για την ημέρα της διαμονής σου ή όλο το πακέτο των 3 ημερών?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ηταν πολυ καλη εμπειρεια για μενα, ετσι οπως ηθελα να γεννησω και ελαχιστοι επαγγελματιες υγειας γνωριζουν πως να το υποστηριξουν. Χαιρομαι που το εζησα και θεωρω πως ηταν το ιδανικο για μενα, το παιδακι και τον αντρα μου.

Θα ηθελα να ξεκαθαρισω καποια πραγματα: το κοστος δεν ειναι καθολου υψηλο, απλα το δωματιο πληρωνεις (3κλινο, 2κλινο, κλπ) και η μονη διαφορα ειναι πως μενεις 2 μερες αντι για 3. Αν θες να μεινεις παραπανω, ειναι 100 ευρω η μερα στο τρικλινο (στα αλλα δεν ξερω, δεν θα πληρωνα για ακριβοτερο δωματιο ετσι κι αλλιως). Οποτε αν θελετε ντε και καλα να κατσετε οσο σε εναν φυσιολογικο τοκετο, η διαφορα ειναι μολις 100 ευρω, αρα λογικοτατο κοστος.

Επισης δεν σε δεσμευει κανενας να μην κανεις χρηση φαρμακων, ακριβως διπλα ειναι οι κανονικες αιθουσες τοκετου και τα χειρουργεια, οποια στιγμη το ζητησεις σε μεταφερουν. Οπως και σε περιπτωση αναγκης φυσικα. Οταν λεμε διπλα, εννοουμε διπλα, σαν να λεμε 10 δευτερολεπτα χρονο να σε παρουν και να σε πανε.

Απο εξοπλισμο εχει τα παντα το δωματιο, απλα ειναι κρυμμενα καλα (οξυγονο, καρδιοτοκογραφο, κλπ). Επισης οταν σου κανουν την εισαγωγη, σε ελεγχουν και μια τελευταια φορα να δουν οτι πλοιρεις ακομα τις προυποθέσεις και σου κανουν καρδιοτοκογραφημα. Εγω ενιωσα απολυτα ασφαλης αλλα και πως με προσεξαν πολυ. Οντως "σαν στο σπιτι" μου.

Στο τελος των εξωθησεων ειναι παρουσα η μαια της βαρδιας του νοσοκομειου και ο γιατρος σου. Δεν ειναι προαιρετικος ο γιατρος, με την εννοια οτι πρεπει να τον πληρωσεις γιατι αυτος υπογραφει και χωρις να εχεις γιατρο δεν σε δεχεται το νοσοκομειο για εισαγωγη. Ομως οντως δεν συμμετεχει, η μαια κανει τα παντα και ο γιατρος ειναι παρων και επιβλεπει. Στο τελος με την εξωθηση βοηθαει, με τον πλακουντα και σε περιπτωση παρεμβασης πχ περινεοτομης, εμβρυουλκιας, ραμματων, κλπ. (σε εμενα ευτυχως δεν χρειαστηκε καμια παρεμβαση)

Καταλαβαινω πως δεν ταιριαζει σε ολες, εμενα μου φαινεται το ιδανικο και η τελεια γεννα, σε καποια αλλη ομως φαινεται η χειροτερη επιλογη. Για εμενα η χειροτερη ηταν το κλυσμα, ξυρισμα, υποθετο, ορος, χειρουργεικη αιθουσα, οκυτοκινη, επισκληριδιος (και μετα καθετηρας? ή χρηση περισσοτερης οκυτοκινης λογω αδρανειας, στρεσαρισμα μωρου και καισαρικη? ή απλα παρενεργειες της επισκληρηδιου, που ειναι οπιοειδες φαρμακο?), περινεοτομη χωρις να χρειαζεται απαρατητα, αποκλεισμος σε ενα κρεβατι, κλπ κλπ. Αυτο για μενα ειναι βασανιστηριο απο ταινια τρομου, για αλλες ομως μπορει να ειναι το ιδανικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας,

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει γεννήσει στο κέντρο φυσικού τοκετού στο Ίλιον; Υπάρχει ακόμα; Γιατί δεν βλέπω κάτι σχετικό στην ιστοσελίδα τους.

 

Επίσης, θα ήθελα γενικότερα να ρωτήσω, εάν δεν θέλει κανείς να επιλέξει τον τοκετό σπίτι του, αλλά θέλει φυσικό τοκετό χωρίς παρεμβάσεις στο μαιευτήριο, με μαία από την Ευτοκία, σε ποια μαιευτήρια μπορεί να το κάνει; Πέρα απ' το Λητώ που αναφέρεται παραπάνω, υπάρχουν και άλλα και ποια; Ευπρόσδεκτη όποια κοπέλα έχει σχετική εμπειρία, θα βοηθούσε πολύ!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Josefine, όταν ήμουν έγκυος το 2013 παρακολούθησα τα "μαθήματα ανώδυνου τοκετού" από τον σύλλογο που αναφέρεις - έ, ήταν καθαρά η διαφημηστική καμπάνια του Λητώ και του δωματίου του φυσικού τοκετού. ΜΟΝΟ για αυτό το μαιευτήριο μιλάγανε, για καμία άλλη εναλλακτική, το άλλο στο Ιλιον δεν το ανέφερε κανείς. Να σου πω την αλήθεια, αυτό ήταν που με ενόχλησε πολύ και σταμάτησα τα "μαθήματα" στη μέση. Δεν ξέρω αν τώρα έχει αλλάξει κάτι, δεν χάνεις και τίποτα να πας να τις ακούσεις (παρεμπιπτώντως,΄από τις μαιες άκουσα διάφορα ανυπόστατα για τις συνθήκες στα δημόσια, και ότι στα δημόσια δεν κάνουν επισκληρίδιο καί άλλες μπούρδες). Προσωπικά και παρά το αρχικό μου όνειρο να γεννήσω φυσικά, και "χωρίς παρεμβάσεις" κτλ, γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο φυσιολογικά, με παρεμβάσεις αλλά με ασφάλεια, χωρίς ταλαιπωρία και δεν το μετανιώνω με τίποτα.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει γεννήσει στο κέντρο φυσικού τοκετού στο Ίλιον; Υπάρχει ακόμα; Γιατί δεν βλέπω κάτι σχετικό στην ιστοσελίδα τους.

 

Επίσης, θα ήθελα γενικότερα να ρωτήσω, εάν δεν θέλει κανείς να επιλέξει τον τοκετό σπίτι του, αλλά θέλει φυσικό τοκετό χωρίς παρεμβάσεις στο μαιευτήριο, με μαία από την Ευτοκία, σε ποια μαιευτήρια μπορεί να το κάνει; Πέρα απ' το Λητώ που αναφέρεται παραπάνω, υπάρχουν και άλλα και ποια; Ευπρόσδεκτη όποια κοπέλα έχει σχετική εμπειρία, θα βοηθούσε πολύ!

 

Όχι η αίθουσα στο ϊλιον δεν υπάρχει, με ενδιέφερε κ εμένα αλλά είχε ήδη καταργηθεί από το 2011 που γέννησα εγώ ίσως κ νωρίτερα.

 

Και στο Μητέρα μπορείς να το κάνεις και σίγουρα και σε άλλα μαιευτήρια αλλά αυτό μπορείς να το συζητήσεις μαζί τους. Θα σου απαντήσουν σε κάθε απορία σου.

 

Τα μαθήματα τα συστήνω ανεπιφύλαχτα άσχετα με το που κ με ποιον θα γεννήσεις.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, κορίτσια, για τις απαντήσεις σας.

 

Κρίμα που δεν υπάρχει μια κλινική που να είναι κατ' εξοχήν κλινική φυσικού τοκετού, ώστε να υπάρχουν και 5-6 γιατροί να επιλέξεις με ποιον ταιριάζεις ιδιοσυγκρασιακά αλλά και να εξειδικεύεται στους φυσικούς τοκετούς και να συσσωρεύει εμπειρία. Και πολύ πιο κρίμα που δεν γίνεται κάτι τέτοιο σε δημόσιο νοσοκομείο.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για να γεννησεις με τις μαίες της Ευτοκίας πρέπει να είναι σε ιδιωτικό μαιευτήριο (γιατι σε δημόσια δεν τους επιτρέπεται να δουλέψουν ως ανεξάρτητες) και οπωσδήποτε με γιατρό που γνωρίζει και αναλαμβάνει φυσικο τοκετό. Αλλιώς μπορείς και χωρίς γιατρό, αλλά σε σπίτι (κάτι που εγώ προσωπικά δεν θα το επέλεγα για διάφορους λόγους).

Ξέρω πως συνεργάζοναι με το Λητώ και το Μητέρα, που είναι του ίδιου ομίλου. Δεν ξέρω αν συνεργάζονται με κάποιον γιατρό σε άλλο μαιευτήριο, αλλα μπορείς να ρωτήσεις. Δεν έχει νόημα να υπάρχει μια κλινική αποκλειστικά για φυσικούς τοκετούς γιατί είναι οικονομικά ασύμφορο, μιας και υπάρχει ελάχιστο ενδιαφέρον στην Ελλάδα αυτή την στιγμή. 'Ομως οι ελάχιστοι γιατροι που το αναλαμβάνουν γνωρίζουν αρκετά καλά την επιστημη τους και έχουν πολυετή εμπειρεία.

Τον γιατρό επιλεγεις πρώτο και μετά το μαιευτήριο (αν είναι σε πολλά διαφορετικά), οχι αναποδα. Ειναι σαν να μην διαλέγεις πρώτα τον άντρα σου αλλά την πεθερά.

Link to comment
Share on other sites

Jocelyn, σ' ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντησή σου. Πολύ με κατατόπισες. (για το μαιευτήριο δεν θέλω να τα κάνω ανάποδα και καλά μου τα λες, αν και έχω από πεποίθηση μια εμπιστοσύνη στα δημόσια για πολλούς λόγους). Όπως και να 'χει η Ευτοκία θα πρέπει να είναι το σημείο αφετηρίας και μετά βλέπουμε!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρακαλω. Σχετικά με όσα ειπώθηκαν για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στην Ευτοκία, εμένα δεν μου άρεσαν και πολύ γιατί είχα ήδη διαβάσει από πριν και ηξερα περισσοτερα απο οσα ειπαν. Πήγα σε ελάχιστα και για μένα ήταν καλά μόνο επειδή γνωρίζεις γονείς που είναι στην ίδια φάση με σένα και το μάθημα έχει και λίγο γυμναστική. Αν καποιος δεν ξερει ομως ειναι χρησιμα.

Δεν μου άρεσε επίσης που είχε διαφήμιση ενός στρώματος που το λένε mio nido και είναι σαν κρεβάτι σκύλου που υποτιθεται θα βολέψει το μωρό. Μάλλον είναι φίλη τους αυτή που το πουλαει και της κανουν τη χαρη να το παρουσιαζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
καλησπερα εμένα ο γιατρός μου είναι και στο λητώ αλλά το είδα και δεν έχει καμία σχέση με γαιά ρέα ή ιασώ εγώ γέννησα ρέα με τον κο Γκόνγκα λάζαρο και όλα τέλεια και αφού η αμοιβή είναι ίδια σε όλα τα ιδιωτικά σιγά μην πήγαινα λητώ

 

έχοντας εμπειρία και από τα 4 μαιευτήρια που αναφέρεις - στο λητώ γέννησα, στα άλλα επισκέπτρια - μπορώ να σου πω ότι το καλύτερο από άποψη υποδομών είναι το ρέα που είναι και το πιο καινούριο. Ιασώ και Γαία τα θεωρώ απαράδεκτα...τα δωμάτιά τους είναι μινιατούρες...βέβαια δεν ξέρω και τί δωμάτιο θέλεις. Στο Λητώ με περιποιήθηκαν εξαιρετικά! και τα δωμάτιά του είναι πολύ ευρύχωρα - σε σχέση με τα άλλα 2 που ανέφερα, και ευχάριστα σαν περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σας,

Θα μπορούσε κάποια από τις κοπέλες που έχουν γεννήσει στο δωμάτιο 'σαν στο σπίτι' στο Λητώ να γράψει εδώ το όνομα του γιατρού που την ανέλαβε; και της μαίας βέβαια αν είναι δυνατό.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, vnss είπε:

Καλημέρα σας,

Θα μπορούσε κάποια από τις κοπέλες που έχουν γεννήσει στο δωμάτιο 'σαν στο σπίτι' στο Λητώ να γράψει εδώτο όνομα του γιατρού που την ανέλαβε; και της μαίας βέβαια αν είναι δυνατό.

Ευχαριστώ πολύ!

Κι εγώ ενδιαφέρομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/9/2017 at 4:10 ΜΜ, maripoz είπε:

Κι εγώ ενδιαφέρομαι!

Θα με ενδιέφερε και εμένα επειδή  είμαι σε αναζήτηση γυναικολόγου αφού με τον προηγούμενο δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη από τον τοκετό.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...