Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τιμες-κοστος στο Ελενα


drop_00

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οι τουαλέτες ήταν καθαρές στο δίκλινο?άσχετο αλλά μου ήρθε μιας και μιλάμε για το Έλενα. Α, και κάτι ακόμα...το μωρό το έχεις από την πρώτη στιγμή κοντά σου , σωστά;αν όμως δεν αισθάνεσαι καλά το παίρνουν ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει καμμία που να πάρουμε τηλέφων9ο να ρωτήσουμε;

υπαρχει το τηλεφωνο του λογιστηριου που σου λενε ακριβως τι ισχυει. Κι εμεις ετσι μαθαμε πριν παμε.

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

οι τουαλέτες ήταν καθαρές στο δίκλινο?άσχετο αλλά μου ήρθε μιας και μιλάμε για το Έλενα. Α, και κάτι ακόμα...το μωρό το έχεις από την πρώτη στιγμή κοντά σου , σωστά;αν όμως δεν αισθάνεσαι καλά το παίρνουν ή όχι???

 

 

Ναι,ειναι απο την πρωτη στιγμη μαζι σου και οχι,δεν το παιρνουν ποτε,το εχεις μαζι σου ολο το 24ωρο.

 

Μια χαρα ηταν οι τουαλετες στο δικλινο! :wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

 

 

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΟΝΟΚΛΙΝΩΝ Κ ΤΩΝ LOUX (ΠΑΝΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΙΚΑ)

 

ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΚΕΙ? ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ..!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

 

 

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΟΝΟΚΛΙΝΩΝ Κ ΤΩΝ LOUX (ΠΑΝΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΙΚΑ)

 

ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΚΕΙ? ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ..!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

 

 

Εγω εδωσα για φυσιολογικο τοκετο για απλο μονοκλινο 55 ευρω την ημερα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Από πρόσφατη ενημέρωση (ρώτησα αυτοπροσώπως):

 

ΙΚΑ ΕΟΠΥΥ:

25 ευρώ/μέρα για 2κλινο

55 ευρώ/μέρα για απλό μονόκλινο

125 ευρώ/μέρα για μονόκλινο λουξ

 

ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΟΠΥΥ:

20 ευρώ/μέρα για 2κλινο

40 ευρώ/μέρα για απλό μονόκλινο

90 ευρώ/μέρα για μονόκλινο λουξ.

 

(Απ΄ ότι βλέπετε άλλα μέτρα κ σταθμά ανάλογα το "πρώην" ταμείο. Εγώ είμαι ΕΟΠΥΥ - Δημόσιο - χιχιχι)

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!

 

ΠΕΡΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ? Η' ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ :))

 

ΥΓ. ΕΚΑΝΕΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ?

 

 

Οχι,δεν εκανα επισκληριδιο.

 

 

Απο το ικα δεν παιρνεις κατι πισω :?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

 

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!! <3

 

γεια!!! τι κανεις? πως ηταν η γεννα σου? λογω προσφατης εμπειριας μπορεις να μας πεις τελικα ποσο σου κοστησε το μονοκλινο κ αν αξιζε?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια, ενδιαφέρομαι κι εγώ για το Έλενα (πάει, μας τσουρομάδησαν... τι να κάνουμε...) και είμαι στη φάση αναζήτησης γιατρού για δημόσιο νοσοκομείο με ΙΚΑ. Είμαι στην 26η εβδομάδα τώρα και πάω για προγραμματισμένη καισαρική προς το τέλος Ιουνίου.

Εχετε να συστήσετε γιατρό στο Ελενα και πόσο παίρνει αμοιβή;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
γεια!!! τι κανεις? πως ηταν η γεννα σου? λογω προσφατης εμπειριας μπορεις να μας πεις τελικα ποσο σου κοστησε το μονοκλινο κ αν αξιζε?

 

Χίλια συγγνώμη που σου απανταω τώρα! Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει ακομα :(

 

Έχω μόνο καλα λόγια για το "Ελενα" σπουδαιο νοσοκομείο... Απίστευτο προσωπικό. Απο τις καθαρίστριες μέχρι και τους διευθυντές. πεντακάθαρα δωμάτια, πεντακάθαροι όροφοι, σπουδαίες οι μαιες κ γενικά όλα πολυ καλα.

 

Να ξερετε πωσ Έφυγα στα μισά της εγκυμοσύνης μου απο το "μητέρα" παρατησα την επι δεκαετίας γυναικολογο μου κ όλα τα τσιρακια της γιατι μου είχαν βγάλει το μωρο οτι πάσχει απο καρδιοπαθεια.... που χρήζει μαλιστα στο τρίτο μήνα της ζωής του απο χειρουργείο ανοιχτής καρδιάς, για κάτι που ποτε δεν υπήρξε. Ψεματα ολαααα!

 

Εχουμε ένα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλια μας!!!! απλα τα έκαναν όλα για να μας φάνε τα ωραία μας λεφτα με διάφορες εξετάσεις κ ειδικές παρακολουθήσεις.

Λυπάμαι παρα πολυ που δεν εμπιστευτικα απο την αρχή της κύησης μου τα δημόσια μαιευτηρια κ απευθύνθηκα στα ιδιωτικά καταστήματα, που το μόνο που ξέρουν να κάνουν ειναι να μας δουλεύουν, να παίζουν με τις ζωές μας, την ψυχολογία μας μόνο κ μόνο για να βγάλουν περισσότερα λεφτα.

 

(Παλι θυμήθηκα τι περάσαμε κ φρικαρα)

 

Κορίτσια προσοχή ποιους εμπιστευόμαστε!!!!

 

 

Οσο για τις τιμές αν θυμάμαι καλα το λουξ μονοκλινο 120 ? με ΙΚΑ

 

Υγ. Το φαγητό γ@@@το!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη , αλλά μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά κάτι και θα ήθελα την βοήθεια σας. Πριν 3 χρόνια έκανα το γιο μου στο Ελενα και πλήρωσα 125 την βραδια για το λουξ δωμάτιο και ειχα παρει από το ΙΚΑ 900 ως επιδομα τοκετου.

Σε μερικές εβδομάδες θα φερω στον κόσμο το δευτερο παιδακι μου . Οι τιμές είναι ακριβώς ίδιες και μου ζητάνε να πληρώσω πάλι 125 την διακνυκτερευση με την διαφορά οτι τωρα δεν θα πάρω αυτά τα χρήματα από το ΙΚΑ. Τοτε που πανε αυτά τα χρηματα που δινει ο ΕΟΠΠΥ ???Γιατί δεν καλυπτει εστω το ποσο και γω να πληρώσω μονο την διαφορά??

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη , αλλά μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά κάτι και θα ήθελα την βοήθεια σας. Πριν 3 χρόνια έκανα το γιο μου στο Ελενα και πλήρωσα 125 την βραδια για το λουξ δωμάτιο και ειχα παρει από το ΙΚΑ 900 ως επιδομα τοκετου.

Σε μερικές εβδομάδες θα φερω στον κόσμο το δευτερο παιδακι μου . Οι τιμές είναι ακριβώς ίδιες και μου ζητάνε να πληρώσω πάλι 125 την διακνυκτερευση με την διαφορά οτι τωρα δεν θα πάρω αυτά τα χρήματα από το ΙΚΑ. Τοτε που πανε αυτά τα χρηματα που δινει ο ΕΟΠΠΥ ???Γιατί δεν καλυπτει εστω το ποσο και γω να πληρώσω μονο την διαφορά??

 

Το Ελενα δεν ειναι δημοσιο νοσοκομείο;

Το βοήθημα τοκετου που δεν ειναι πια 900?, αλλα λιγοτερα από 700 (δεν ξερω ακριβως πόσο εχει παει) το δινουν μονο απευθειας απο εοππυ στις ιδιωτικες συμβεβλημενες κλινικές και οχι σε δημοσια νοσοκομεια.

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Τελικά διαφορετικά μετρα και διαφορετικά σταθμα για τις εγκύους. Θα μπορούσαν να δεινουν και κατι σε αυτες που γεννουν στα δημόσια νοσοκομεία. Να μην τα "τσεπώνουν"μονο τα μεγάλα ιδιωτικα.Ας καλυπταν πχ τουλάχιστον το δικλυνο....Τελος παντων ας ερθει με το καλο το μωράκι μου και να ειναι γερό και δυνατο :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια τι να σας πώ;Εγώ νομίζω ότι δεν ισχύουν αυτές οι εξωφρενικές τιμές.Εγώ πέρσι έκανα αφαίρεση πολύποδα, δεν έχουμε ΕΟΠΥΥ αλλά ταμείο στρατού και δεν πλήρωσα τίποτα απολύτως στο Έλενα και δεν μου πήρε λεφτά και ο γιατρός. Τώρα είμαι στον 7ο και από το γιατρό που έχω που ξεγεννάει στο Ιασώ θα πάω πάλι στο Έλενα σε γυναίκα γιατρό που δε ζητάει εξωφρενικά ποσά και έμαθα από μαία που γνωρίζω ότι δεν είναι εξωφρενικά τα ποσά για δωμάτιο. Δεν πιστεύω ότι ισχύον τα χιλιάρικα στο Έλενα

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

γεννησα και τα δυο παιδια στο ελενα το τελευταιο πριν 2 χρονια!!γιατρο δεν φακελωσα!!μονοκλινο πληρωσα 120 ευρω για 5 μερες με καισαρικη που θεωρητε χειρουργιο και απαιτη προσοχη!!στο δυτερο σε τρικλινο απο επιλογη μου παλι γυρο στα 100 πληρωσα!!αλλα ολα μαζι γιατι μου εκαναν και ενα εμβολιο για το ρεζους που κοστηζε 70 ευρω!τα οποια τα πηρα πησω απο το ικα!!οσο για επιδομα τοκετου και λοχειας πηρα στο πρωτο παιδι 2800 ευρω και συν 300 της καισαρικης και συν 70 το εμβολιο για ρεζους.στο δευτερο πηρα απο ο ικα μονο 1000 ευρω γιατι δεν ειχα αρκετα ενσημα!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γειά σας!

ψάχνομαι κι εγώ για το Έλενα (ή εναλλακτικά το Αλεξάνδρα). υπάρχει μήπως κανείς που να ξέρει τις τρέχουσες τιμές; θα με διευκόλυνε πολύ.

ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Με ασφαλεια ικα: 35/ημερα σε δικλινο, 55 σε μονοκλινο, 125 στο λουξ (το τελευταιο με μια επιφυλαξη γιατι δε ειμαι σιγουρη οτι θυμαμαι καλα). Οπως εχει ειπωθει και απο αλλες κοπελες, το λουξ δεν εχει μεγαλες διαφορες σε σχεση με το μονοκλινο.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας!

ψάχνομαι κι εγώ για το Έλενα (ή εναλλακτικά το Αλεξάνδρα). υπάρχει μήπως κανείς που να ξέρει τις τρέχουσες τιμές; θα με διευκόλυνε πολύ.

ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Λοιπον γεννησα στο ελενα τον οκτωβρη εχω να πω μονο καλαααα ξεκινησα να πηγαινω εκει 33 εβδομαδα μια κ μενω περιφερεια κ σε ολη την εγκυμοσυνη πηγαινα σε ιδιωτη γιατρο...ο γιατρος στο ελενα φοβερος οι μαιες το ιδιο ολοι ευγενικοτατοι δεν πηγα να γεννησω σε δημοσιο λογω οικονομικων(κουτσα στραβα τα ειχαμε τα λεφτα) αλλα απο αποψη...παρολο που ο επι 10τιας γιατρος μου ειναι στο ιασω...ειναι το καλυτερο μαιευτηριο κ η αληθεια ειναι οτι εαν γινει οτιδηποτε σε οποιοδηποτε ιδιωτικο σε στελνουν εκει οποτε???ποιος ο λογος να μην παω εξαρχης???γιατι να μην κρατησω τα ωραια μου λεφτακια εαν τα εχω για το μωρακι μου???να επισυμανω οτι η εγκυμοσυνη ηταν high risk λογω ζαχαρου μεχρι κ οι ενδοκρινολογοι που με εβλεπαν καθε εβδομαδα τρομεροι...οι τιμες τωρα με ικα ειναι 55 μονοκλινο και 125 μονοκλινο λουξ η διαφορα???για μενα ουσιαστικα καμια το μονο που αλλαζε ηταν οτι η διακοσμηση στο λουξ ηταν καινουργια λογω του οτι ανακαινιστικε προσφατα ενω στο μονοκλινο οχι εαν πηγαινα τωρα θα πηγαινα στο απλο το μονοκλινο κ οχι το λουξ...απλο βεβαια ζητησα αλλα ειχανε πιαστει οι θεσεις μεχρι να γεννησω οποτε τους ειπαμε να με βαλουν στο λουξ κ μετα ο αντρας μου δεν ηθελε την επομενη να με αλλαξουν δωματιο παρολο που εγω δεν ειχα προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια με την αμοιβη του γιατρου τι γινεται? Ο δικος μου (Αλεξατος) ουτε καν εχει κανει θεμα ο ανθρωπος αλλα σκεφτομαι... να τον ρωτησω ή θα βγαλω μονη μου τα ματια μου? Απο την αλλη φοβαμαι να το αφησω ετσι μη κ μου ξεφουρνισει κανα τρελο ποσο στο τελος. Ετσι κ αλλιως θα του δωσω κατι εφοσον τοσο καιρο με παρακολουθει κ θα ερθει πιστευω οταν γενναω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επαναφερω το θεμα αν μπορειτε να με ενημερωσετε για το κοστοε των εξετασεων στα απογευματινα ιατρεια; σε εγκυμοσυνη πληρωνεις την επισκεψη του γιατρου και τον υπερηχο εξτρα;

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα αν μπορειτε να με ενημερωσετε για το κοστοε των εξετασεων στα απογευματινα ιατρεια; σε εγκυμοσυνη πληρωνεις την επισκεψη του γιατρου και τον υπερηχο εξτρα;

 

Στα απογευματινά ραντεβού πληρώνεις ποσό ανάλογο του βαθμού του γιατρού με τον οποίο έκλεισες ραντεβού. Οι επιμελητές κοστίζουν 36 ευρώ. Οι καθηγητές είναι ακριβότεροι (δεν ξέρω πόσο). Αν είσαι έγκυος, η επίσκεψη συνήθως περιλαμβάνει υπέρηχο, σου γράφει εξετάσεις που πιθανόν χρειάζεσαι, καταγράφεται το βάρος και η πίεσή σου και έχεις χρόνο να ρωτήσεις τον γιατρό ότι απορία έχεις. Δεν χρειάζεται να πληρώσεις κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...