Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εδω και λίγο καιρό η κορούλα μου λέει συχνά τη λέξη φοβάμαι.Το λέει χωρίς να υπάρχει πραγματική αιτία φόβου..όπως πχ βλέπει τα πουλάκια στον ουρανό και γυρίζει και μου λέει..ΜΑΜΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΥΛΑΚΙΑ!.

Καμιά φορά το λέει γελώντας...χωρίς να δείχνει ότι πραγματικά φοβάται..απλά το λέει.Στην πραγματικότητα δε πιστεύω ότι είναι κάτι σοβαρό,ούτε και με ανησυχεί αυτή η συμπεριφορά της.Απλά πιστεύω ότι είναι η ηλικία που αρχίζει να εκφράζει τα συναισθήματα μέσω του λόγου και των λέξεων.Όπως λέει επίσης..ΜΑΜΑ ΚΡΥΩΝΩ..ΜΑΜΑ ΘΑ ΚΛΑΙΩ..ΜΑΜΑ ΠΟΝΑΩ..ΚΤΛ.

Τι γνώμη έχετε?? Το κάνουν και τα δικά σας παιδια?? Ανέφερα κυρίως τη λέξη ΦΟΒΑΜΑΙ γιατι αυτή λέει συχνότερα..αλλά όπως είπα όχι πάντα πραγματικά φοβισμένα..αλλά μάλλον για πλάκα! :)

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α! Εμενα ηταν η αγαπημενη της λεξη! Εγω της ελεγα συνεχεια: Μη φοβασαι! Και τωρα ειναι αυτη η αγαπημενη της λεξη. Συνεχεια λεει: Μη φοβασαι, σε μενα στον μπαμπα της, στον εαυτο της. Παει ν' αγγιξει ας πουμε κατι και ενω δισταζει λεει στον εαυτο της: Μη φοβασαι!!

 

Εχε επισης υποψη οτι δεν κανουν παντα καταλληλη χρηση σημμασιολογικα εννοω, των λεξεων. Ο ανηψιος μου ας πουμε το φοβαμαι το λεει κι οταν πραγματικα φοβαται, αλλα κι οταν κρυωνει ή πειναει!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο και μενα!!! Φοβαται....τα παντα...( στα ψευτικα )!! μεχρι που ειχαμε παει σε μια βαφτιση και φωναζαι ...φοβαμαι παπα!!!!!! και γελουσε μετα!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολύ πλάκα πάντως..κάθε μέρα πεθαίνω στα γέλια που την ακούω να μιλάει...Η πλάκα είναι ότι μας ρωτάει και εμάς..ΜΑΜΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΕΣΥ ΑΤΟ?? :lol::lol:

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

βαλτε κ την δικια μου στην παρεα με τις δικες σας,ολη την ημερα δεν λεει τιποτε αλλο μονο φοβαμαι,την περνω τηλ απο την δουλεια να της μιλησω κ μου λεει μαμα φοβαμαι,οταν την πηγαινω το βραδυ να κοιμηθει κ την αφηνω μονη της στο κρεββατι παντα μου φωναζει φοβαμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.

οταν ακουει καποιον θορυβο οτι κ να ειναι παντα φοβαται,κ εμενα μερικες φορες το εννοει,τρομαζει παρα πολυ ευκολα κ ξαφνικα αρχισε να φοβαται κ το σκοταδι.

και σκεφτομαι μηπως φταει οτι δεν την αφηνω, κ δεν την εχω κανει λιγο πιο ανεξαρτητη,κι οταν λεω να την αφησω εννοω με την μητερα μου η την πεθερα μου.παντα την περνουμε μαζι, κι αν την κρατησει η μητερα μου αυτο θα ειναι για μια, το πολυ δυο ωρες, κ αυτο στο σπιτι μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vann....δεν νομίζω να φοβαται η μικρή σου επειδή δεν την αφήνεις σε άλλον και την έχετε συνεχεια μαζι...διοτι εμείς την αφήνουμε και ολόκληρο ΣΑΒ/ΚΟ στη γιαγιά της αλλά παρόλα αυτα.. :roll:

Νομίζω ότι είναι σε μια ηλικία έκφρασης συναισθημάτων και λόγου και όλο αυτό ίσως τα κάνει υπερβολικά στη συμπεριφορά!

Εχθές ας πούμε η δική μου άρχισε να γελάει και να τσιρίζει χωρίς προφανή λόγω!! :shock::lol::lol: Αφού κοιταζόμασταν και λέγαμε..χάζεψε το παιδάκι!! :D

Της έκανα πλάκα καμια φορα..και της λέω..Ιωάννα φοβάμαι αυτό που δείχνει η τηλεόραση (και έδειχνε ένα τέρας σε ένα παιδικο)...και μου απάντάει χασκογελώντας...ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΧΑΖΟΥΛΑ ΜΑΜΑΚΑ!!!! :lol::lol:

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

εχουμε φτασει σε σημειο να φυσαει κ να της ερχεται ο αερας, κ να μου λεει μαμα φοβαμαι,η να την γαργαλαει ο μπαμπας της κ να τρεχουν μεσα στο σπιτι κ να γελαει,αλλα μετα απο ενα σημειο να μην θελει κ να λεει φοβαμαι.

εγω το μονο που δεν θελω ειναι να το εννοει, κ να αισθανεται οντως αυτο το συνασθημα

Link to comment
Share on other sites

εχουμε φτασει σε σημειο να φυσαει κ να της ερχεται ο αερας, κ να μου λεει μαμα φοβαμαι,η να την γαργαλαει ο μπαμπας της κ να τρεχουν μεσα στο σπιτι κ να γελαει,αλλα μετα απο ενα σημειο να μην θελει κ να λεει φοβαμαι.

εγω το μονο που δεν θελω ειναι να το εννοει, κ να αισθανεται οντως αυτο το συνασθημα

 

Απο την εμπειρία της δικής μου πιστεύω ότι δεν το εννοούν όλες τις φορές που το λένε..όπως είπε και η jean παραπάνω...ίσως χρησιμοποιεί τη λέξη φοβάμαι,για να εκφράσει κάποιο άλλο συναίσθημα ή ανάγκη..όπως κρυώνω..πονάω..κτλ.Αλλιώς πως εξηγείται η κόρη μου να το λέει κάποιες φορές και να γελάει ταυτόχρονα..???? :roll: Απ όσο ξέρω ο φόβος με το γέλιο δε συμβαδίζουν σε μας τους ενήλικες! Οπότε μάλλον οι έννοιες που χρησιμοποιούμε εμείς οι ενήλικες στη καθημερινή μας ζωή είναι για τα μικρά παιδάκια μάλλον συγκεχιμένες ακόμη στο παιδικό μυαλουδάκι τους.. :)

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

και σκεφτομαι μηπως φταει οτι δεν την αφηνω, κ δεν την εχω κανει λιγο πιο ανεξαρτητη,κι οταν λεω να την αφησω εννοω με την μητερα μου η την πεθερα μου.παντα την περνουμε μαζι, κι αν την κρατησει η μητερα μου αυτο θα ειναι για μια, το πολυ δυο ωρες, κ αυτο στο σπιτι μας

 

vann μου δε νομιζω να φταιει αυτό γιατί και εμεις δεν τον εχουμε αφησει ποτε μεχρι τωρα αλλα δεν εχει εκφρασει ποτε του τετοια συναισθηματα.Θα πω κατι που μπορει να ειναι και χαζό.Εκτος απο αυτό που λεει η jean που συμφωνω απόλυτα πιστευω οτι καποιες λέξεις που τις πρωτομαθαινουν τους αρεσει να τις χρησιμοποιουν και το κανουν συνεχεια και σε ασχετα σημεια.

Ο δικος μου λεει συνεχεια, κολαει δεν κολαει τα εξης " δε νομιζω" και " ειναι μυστικό"

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...