Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΗΣΕΤΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ. ΜΕ ΛΕΝΕ ΕΙΡΗΝΗ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ(ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ)ΜΕΝΟΥΜΕ ΚΟΖΑΝΗ .ΕΧΩ 2 ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΕΝΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 3 ΚΑΙ ΕΝΑ 2 ΜΗΝΩΝ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΛΑΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ .Ο ΜΙΚΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 18-4-2008.Α.ΣΤΙΣ 39WK ,B.ΑΓΟΡΙ , Γ.Φ.Τ.,Δ.ΟΛΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΡΑΨΕΙ,Ε.ΙΚΤΕΡΟ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ.1,ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3.600 ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΕΝ ΤΟ ΖΥΓΗΣΑΝ ,ΣΤΙΣ 21-5 ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΗΤΑΝ 4.900.2ΤΡΩΕΙ 7 ΜΕ 9 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ,ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΠΑΘΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩΑΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΘΩ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ.ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΡΩΕΙ ΑΝΑ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 5 ΜΕ 7 ΛΕΠΤΑ ,ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΡΟΥΦΑΕΙ?Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


liarena καλως ήρθες και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

 

Για να μην έχεις πρόβλημα μαστίτιδας θα πρέπει το γάλα που δεν πίνεται από τον ένα σου μαστό να το αντλείς με ένα ηλεκτρικό θήλαστρο. Σιγά, σιγά όμως ο μπέμπης καλό θα ήταν να θηλάζει κι από τους δύο μαστούς. Να του δίνεις αυτόν που δε θέλει όταν θα έχει θηλάσει από τον πρώτο και δεν θα είναι εκνευρισμένος και πεινασμένος. Ή όταν κοντεύει να κοιμηθεί.

Αν δεν αντλείς το γάλα ή αν δεν βάζεις το μωρό και σ'αυτό το μαστό τότε το γάλα θα κοπεί σιγά-σιγά από τον ένα μαστό (αν λέω αρλούμπες ας με διορθώσει και η Αγλαϊα) :roll:

Επίσης το ότι τρώει λιγότερο μπορεί να είναι γιατί πλέον μπορεί να θηλάσει με πιο γρήγορες κινήσεις και να πάρει την ποσότητα που χρειάζεται. Αν έχει 5-6 βρεγμένες πάνες το 24ωρο είναι ok!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΘΕΣΑ ΣΩΣΤΑ!!ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΜΑΣΤΟ !!!ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ!!Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΤΡΩΓΕ ΚΙΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΝΧΩΝΟΜΑΙ

Link to comment
Share on other sites

3.600 ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΕΝ ΤΟ ΖΥΓΗΣΑΝ ,ΣΤΙΣ 21-5 ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΗΤΑΝ 4.900.

 

Να σου ζήσει!

:) Το μωρό σου τρώει πολύ καλά!

 

Πιστεύεις ότι έχεις υπερπαραγωγή;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ !!!ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΓΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΝΙΜΩΣ ΕΤΡΕΧΕ !!ΕΝΩ Σ ΑΥΤΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΝΟΙΩΘΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΕΜΑΤΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΝ ΞΕΡΩ !!!ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΓΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΝΙΜΩΣ ΕΤΡΕΧΕ !!ΕΝΩ Σ ΑΥΤΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΝΟΙΩΘΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΕΜΑΤΑ

 

Οι επαναλαμβανόμενες μαστίτιδες μπορεί να έχουν σχέση με υπερπαραγωγή, με κούραση, με το γάλα που μένει πολλές ώρες στο στήθος...

 

Έχει μεγάλη σημασία να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς, να πίνεις άφθονα υγρά.

 

Η εμφάνισή τους ήταν ξαφνική και τις δύο φορές ή είχες κάποια προειδοποιητικά σημάδια;

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΠΟΝΑΓΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΔΙΝΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ,ΩΣΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑ ΠΥΡΕΤΟ,ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙΠΗΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΠΑΛΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ,ΑΓΛΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ?ΜΕ ΕΞΑΝΤΛΕΙ !!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΠΟΝΑΓΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΔΙΝΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ,ΩΣΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑ ΠΥΡΕΤΟ,ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙΠΗΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΠΑΛΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ,ΑΓΛΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ?ΜΕ ΕΞΑΝΤΛΕΙ !!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ!!!

 

-Αντιβίωση δεν παίρνεις αν δεν ανεβάσεις πυρετό πάνω από 38,5. Μόλις νιώσεις τα πρώτα συμπτώματα ξεκουράζεσαι και παίρνεις άφθονα υγρά.

 

-Αν έχεις πρόσβαση σε ομοιοπαθητικό γιατρό δοκίμασε τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα είναι συνήθως πολύ αποτελεσματικά για τις μαστίτιδες και δεν θα χρειαστεί να πάρεις αντιβίωση.

 

-Αν υπάρχει υπερπαραγωγή αυτή θα πρέπει να ρυθμιστεί, όμως αυτό δεν μπορώ να το εκτιμήσω.

 

-Οι αρνητικές συνέπειες από το μη θηλασμό είναι πάρα πολύ περισσότερες από τις συνέπειες της ελάχιστης αντιβίωσης που περνά με το μητρικό γάλα. Δεν υπάρχει καμία αντένδειξη για την αντιβίωση που παίρνει η μαμά όταν το μωρό θηλάζει.

 

-Αν θέλεις γράψε το αντιβιωτικό που σου έδωσε ο γιατρός, αν δεν είναι κατάλληλο η μαστίτιδα υποτροπιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...