Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

..O ΥΠΝΟΣ ΣΕ 3 ΜΗΝΩΝ ΜΩΡΑΚΙ...


ελισσαβετ

Recommended Posts

..ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 3 ΜΗΝΩΝ... ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 5 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ....ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΙΣ 10π.μ ΜΕΤΑ 14.00μ.μ ΜΕΤΑ 18.00.μ.μ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10.ΟΟ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3-4.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΤΡΩΕΙ..ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ...

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕΡΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΩΣ ΤΙΣ 7-8.00 ΤΟ ΠΡΩΙ, ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΗς ΔΙΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΓΕΥΜΑ.....ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΕΓΩ ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΜΗΝ ΤΗΣ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΜΑ....

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


..ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 3 ΜΗΝΩΝ... ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 5 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ....ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΙΣ 10π.μ ΜΕΤΑ 14.00μ.μ ΜΕΤΑ 18.00.μ.μ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10.ΟΟ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3-4.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΤΡΩΕΙ..ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ...

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕΡΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΩΣ ΤΙΣ 7-8.00 ΤΟ ΠΡΩΙ, ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΗς ΔΙΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΓΕΥΜΑ.....ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΕΓΩ ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΜΗΝ ΤΗΣ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΜΑ....

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ... :D

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ. ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΤΡΩΕΙ ΜΟΝΟ 5 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ! ΕΜΕΝΑ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 8-12 ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΑ ΚΕΦΙΑ ΤΗΣ. ΕΣΕΝΑ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ? ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΕΡΙ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ. ΑΛΛΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΧΡΟΝΙΣΟΥΝ....ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ....
Link to comment
Share on other sites

Ελισάβετ μου η απορία σου σε πληροφορώ ότι είνια απορία όλων των μαμάδων.

Εγώ όταν θήλαζα την κόρη μου δεν είχα στάνταρ ωράριο.Ετρωγε όποτε πεινούσε ενώ εσύ από ότι βλέπω έχεις τουλάχιστον κάποιο πρόγραμα.

Ακόμα και όταν σταματήσει ο θηλασμός για ενα διάστημ ανα είσαι σίγουρη ότι θα ξυπνάει το βράδυ και πάλι για να φάει(υπάρχουν βέβαια και παιδάκια που δεν ξυπνάνε) γιατί οι ανάγκες του είναι αυξημένες όσο είνια μικρό.

Η δικιά μου άρχισε να κοιμάται όλο το βράδυ από τον 6ο μήνα και μετά αλλα και πάλι υπάρχουν μέρες που ξυπνάει τη νύχτα.

Προς το παρόν θα ακολουθήσεις τους ρυθμου΄ς του μωρού σου και μη φοβάσει ότι θα κακομάθει.Σε έχει ανάγκη.

Σιγά σιγα θα βρείτε ένα ρυθμό (που μάλλον η μικρούλα σου θα καθορίσει)

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ...

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΕ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ...ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΙΓΟ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ(ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3-4.00) ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 6.00 ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ...ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ??? ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ..ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΤΡΩΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ ΛΟΓΩ ΘΗΛΑΣΜΟΥ...

ΘΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ....ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην το λέτε.!Κι εμένα ο μεγάλος μου γιός είχε αυτό το πρόγραμμα σε αυτή την ηλικία και μάλιστα χωρίς να παρέμβω καθόλου εγώ. Αντίθετα ο μικρός, είναι όποτε το θυμηθεί :lol::lol: . Παρόλ'αυτά αγαπητή ελισσάβετ νομίζω ότι είναι πολύ μικρούλι το μωράκι σου για να του κόψεις το βραδυνό φαγητό. Όχι τίποτα άλλο, μην σου χαλάσει το πρόγραμμά του την ημέρα. Εγώ κάθε φορά που προσπάθησα να παρέμβω (πχ. να τον ξυπνήσω στις 12 το βράδυ για να τον ταϊσω, ώστε να κοιμηθεί το υπόλοιπο βράδυ περισσότερο) είχα το αντίθετο αποτέλεσμα. Μιλάω πάντα για αποκλειστικό θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Το χαμομηλάκι πέρα του ότι δεν κάνει να δίνεται πολύ συχνά, δεν χρειάζεται σε μωρό που θηλάζει αποκλειστικά.

Είναι επικίνδυνο να κόπει ο βραδυνός θηλασμός σε τόσο μικρό μωρό. Το γάλα είναι η μόνη του τροφή αυτή τη περίοδο και το να κοπεί ένα γεύμα είναι πολύ επικίνδυνο. Ήδη τα γεύματα είναι λίγα αν κοπεί και ένα θα υπάρξει πρόβλημα. Ο θηλασμός το πρώτο εξάμηνο ζωής του μωρού πρέπει να είναι ανεμπόδιστος.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το χαμομηλάκι πέρα του ότι δεν κάνει να δίνεται πολύ συχνά, δεν χρειάζεται σε μωρό που θηλάζει αποκλειστικά.

Είναι επικίνδυνο να κόπει ο βραδυνός θηλασμός σε τόσο μικρό μωρό. Το γάλα είναι η μόνη του τροφή αυτή τη περίοδο και το να κοπεί ένα γεύμα είναι πολύ επικίνδυνο. Ήδη τα γεύματα είναι λίγα αν κοπεί και ένα θα υπάρξει πρόβλημα. Ο θηλασμός το πρώτο εξάμηνο ζωής του μωρού πρέπει να είναι ανεμπόδιστος.

ΣΥΜΦΩΝΩ & ΕΠΑΥΞΑΝΩ!!!!!!!! ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΕΚΕΙΝΟ. ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΑΥΤΟΙ ΔΙΝΟΥΝ & ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ...
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο δεν νοιάζονται για το στομαχάκι, δεν νοιάζονται για την υγεία του γενικότερα. Δεν είναι σωστό να δίνεις χαμομήλι τη στιγμή που το μωρό είναι πολύ μικρό και το βράδυ ξυπνάει να φάει επειδή πεινάει.

Ελισάβετ, σε άλλο ποστ σου αναρωτιόσουν αν το μωρό σου παίρνει αρκετό βάρος. Το σκέφτηκες ότι αν κόψεις το ένα γεύμα που λες θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα; Οι παιδίατροι δεν ξέρουν ούτε τα βασικά γύρω από το θηλασμό. Καλό θα ήταν να έπαιρνες γνώμη πιο ειδικού σε τέτοια ζητήματα.

Τέτοια ερωτήματα καλό θα ήταν να ποστάρονται στο "Θηλασμό" για να μην χάνονται.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ..ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΣΩΣΤΑ... ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΟΨΩ ΤΟ ΜΕΤΑΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟ ΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ... ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ 30 γρ. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗ ΘΗΛΑΣΩ ΣΤΙΣ 3-4.00 ΝΑ ΠΑΕΙ 5-6.00 ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ... 5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ 5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.... ΑΠΛΑ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ 1-2 ΩΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ...

????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελισσαβετ μου να στο πω λιγο ωμα ? Εσυ οταν πεινας πινεις χαμομήλι ή νερο ?

Σου αρέσει να πεινας και να σε κοροιδευουν ? Να σου λενε περίμενε θα φας σε κανα 2ωρο ? Αν σου αρεσει κανε το ιδιο και στο μωρό σου :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περιττό το χαμομήλι, το μωρό σου έχει ανάγκη απο γάλα και τίποτα άλλο. Κάνε υπομονή και όταν είνα έτοιμο θα κοιμηθεί περισσότερες ώρες σερι.

Κρίμα είναι....γαλατάκι ζητάει. Μην ανησυχείς δε θα του γίνει συνήθεια, όταν θα έχει αναγκη τον ύπνο θα κοιμηθεί χωρίς να ζητάει γάλα, τώρα όμως εχει αναγκη το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κορίτσια γεια σας,

 

έχω μια ανάλογη απορία. Ο γιος μου είναι 3 1/2 μηνών και επειδή έχει πολύ καλό βάρος για την ηλικία του, η παιδίατρος είπε πως θα μπορούσα να του κόψω το βραδινό γεύμα (σηκώνεται μια φορά). Δεν το καταφέρνω πάντα. Είμαι υπερβολική με αυτήν την απορία μου, βιάζομαι ή έχετε να μου προτείνετε κάτι;;;;:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
ελισσαβετ μου να στο πω λιγο ωμα ? Εσυ οταν πεινας πινεις χαμομήλι ή νερο ?

Σου αρέσει να πεινας και να σε κοροιδευουν ? Να σου λενε περίμενε θα φας σε κανα 2ωρο ? Αν σου αρεσει κανε το ιδιο και στο μωρό σου :D

 

χαχαχα!!! Θεά!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ελισάβετ το μωρό σου έχει το τέλειο πρόγραμμα στον ύπνο και θηλασμό. Γιατί να παρέμβεις και να του το αναστατώσεις;

 

Το νωριτερο που ένα μωρό μπορεί να σταματήσει να έχει ανάγκη το νυχτερινό θηλασμό είναι 4 μηνών. Και πάλι αυτή είναι μια μικρή μειοψηφία μωρών. Για μερικά μωρά ο νυχτερινός θηλασμός είναι απαραίτητος μέχρι να γίνουν 9 μηνών. Από κει μετά λέμε ότι ξυπνάνε μάλλον από συνήθεια και όχι από πείνα. Μόνο μετά τους 9 μήνες θα θεωρούσα ασφαλές να "ξεγελάσω" ένα μωρό που ξύπνησε και ζητάει φαγητό.

 

Τέλος, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνιστά το μωρά μέχρι περίπου 6 μηνών να τρέφονται μόνο με γάλα. ούτε νερό, ούτε χαμημομήλι, ούτε στερεές τροφές.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σορυ που παρεμβαινω αλλα το παιδακι της ελισσαβετ θα ειναι πανω απο τριων χρονων σημερα, ειναι παλιο το ποστ;):D

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα!

Είμαστε 2,5 μηνών πια, χθες κοιμηθήκαμε το πρώτο μας 8ωρο.

Πρίν κοιμόταν 6-7 ώρες σερί, μάξιμουμ!

Φυσικά μας αρέσει η νέα αλλαγή, όμως μας δημιούργησει και νέο θέμα.

Μετά το 8ωρο του ξύπνησε, έφαγε χωρίς ιδιαίτερη μανία, και μετά δεν έλεγε να κοιμηθεί.

Μετά από επανειλημμένες προσπάθειες κοιμήθηκε, μια ώρα μετά το φαγητό του.

 

Σημείωση: Συνήθως μόλις φάει (τις βραδυνές ώρες ή τις πρώτες πρωινές) κοιμάται όσο τον έχουμε στην αγγαλιά μας να ρευτεί.

Ετσι απλά τον βάζουμε για ύπνο.

Σήμερα δεν κοιμόταν και εφάρμοσα αυτό που κάνω τα βράδυα, πρίν τον μεγάλο του ύπνο. Βάζω το λινκ παρακάτω. http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2407874#post2407874

δηλαδή τον άφησα στο λίκνο του όπως περιγράφω στο λινκ, μόνο που αυτή τη φορά ήταν τελείως ξεξυπνημένος!

 

Τί λέτε να φταίει? Χόρτασε ύπνο και δεν ήθελε μετά? Πρίν γιατί κοιμόταν?

Τί μπορώ να κάνω όσο μεγαλώνει για να κοιμάται και μετά τις 6μιση το πρωί?

(κοιμήθηκε 10:30 - 6:30)

Να πώ και ότι χθες τον βάλαμε νωρίτερα για ύπνο 1 ώρα. Επίσης έχουμε αυξήσει το γάλα σε 210.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάποια κοπέλα με αντίστοιχο προβληματισμό στον ύπνο του μωρού?

Μήπως θα έπρεπε να κάνω το σταυρό μου που κοιμάται σερί και να μη το ψάχνω?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πρεπει να κανεις τον σταυρο σου..η μπουμπου μου στην ηλικια σας δεν κοιμοταν κ καθολου ολη νυχτα!! ηταν βεβαια το αλλο ακρο!:lol::lol: σοβαρα τωρα το μωρο σου σιγα σιγα φτιαχνει ενα προγραμμα το οποιο θα αλλαξει ακομα 150 φορες,σημερα κοιμαται ετσι αυριο μπορει να ξυπνησει 3 φορες κ μεθαυριο να κοιμηθει 10 ωρες..δεν νομιζω να πρεπει να το πολυψαχνουμε,εγω κανω τον σταυρο μου μονο που κοιμομαστε γιατι εχω ζησει τετοιον εφιαλτη 3 μηνες κ ειμαι ευχαριστημενη κ με 4 ωρες σερι υπνου!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα αυτο οτι αλλαξε λιγο το προγραμμα.Εγω δεν επεμβαινω στο προγραμμα της οποτε θελει τρωει οποτε θελει κοιμαται κτλ.Θα σου πω απο την δικη μου κορη οτι καθε 2 βδομαδες περιπου αλλαζε τον υπνο της,τις ωρες και την δειαρκεια του.Πριν κλεισει μηνα αρχιζε να κοιμαται το βραδυ περιπου 12 ωρες με ενα ξυπνημα στις 4 για φαι,στο διμηνο το εκοψε και αυτο (μαλλον ειμαι απο τις πολυ τυχερες!).Μην σε απασχολει το οτι δεν κανει καθε μερα τα ιδια πραγματα.Συνεχως θα αλλαζει

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πρεπει να κανεις τον σταυρο σου..η μπουμπου μου στην ηλικια σας δεν κοιμοταν κ καθολου ολη νυχτα!! ηταν βεβαια το αλλο ακρο!:lol::lol: σοβαρα τωρα το μωρο σου σιγα σιγα φτιαχνει ενα προγραμμα το οποιο θα αλλαξει ακομα 150 φορες,σημερα κοιμαται ετσι αυριο μπορει να ξυπνησει 3 φορες κ μεθαυριο να κοιμηθει 10 ωρες..δεν νομιζω να πρεπει να το πολυψαχνουμε,εγω κανω τον σταυρο μου μονο που κοιμομαστε γιατι εχω ζησει τετοιον εφιαλτη 3 μηνες κ ειμαι ευχαριστημενη κ με 4 ωρες σερι υπνου!
χαχαχαχ κατάλαβα...σταυροκοπιέμαι ήδη!

Κοίτα εμείς από πολύ νωρίς κοιμόμασταν σερί, σιγά σιγά άυξανε τις ώρες.

Θυμάμαι όταν έκοψα το γάλα πάνω στο μήνα, ξυπνούσε μια φορά το βράδυ κάπου στις 3 ή 4 το πρωί και τον τάιζε ο άντρας μου.

Δηλαδή δεν είχαμε θέμα ποτέ με τον ύπνο. Ακόμα και με τους κολικούς κοιμόταν. Με ανησυχία τρομερή και πολύ αργά αλλά όταν κοιμόταν κοιμόταν σερί.

Για αυτό λέω, μήπως επειδή προφανώς έχωκαλόβολο παιδάκι το εκμεταλευτώ και του κάνω ακόμα καλύτερα ωράρια.

 

Χθες νιαούρισε στις 10:30, τον έβαλα για ύπνο, και πάλι σήμερα 10:30 νύσταξε.

Αν τον επαναφέρουμε στο παλιό ωράριο που κοιμόταν 11:30 ή 12:30 το βράδυ θα κρατήσει άραγε το οκτάωρο, ή το έκανε 8ωρο χθες επειδή έπεσε νωρίτερα?:confused::confused:

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε την απορία μου...

 

Η νονά μου μου είπε πως όταν θα αρχίσει τις κρεμες θα πέφτει σε λήθαργο :lol::lol: ποιό 8ωρο μου λέει, θα είναι χορτάτος και δε θα ξυπνάει :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα αυτο οτι αλλαξε λιγο το προγραμμα.Εγω δεν επεμβαινω στο προγραμμα της οποτε θελει τρωει οποτε θελει κοιμαται κτλ.Θα σου πω απο την δικη μου κορη οτι καθε 2 βδομαδες περιπου αλλαζε τον υπνο της,τις ωρες και την δειαρκεια του.Πριν κλεισει μηνα αρχιζε να κοιμαται το βραδυ περιπου 12 ωρες με ενα ξυπνημα στις 4 για φαι,στο διμηνο το εκοψε και αυτο (μαλλον ειμαι απο τις πολυ τυχερες!).Μην σε απασχολει το οτι δεν κανει καθε μερα τα ιδια πραγματα.Συνεχως θα αλλαζει

ελπ'ιζω προς το καλύτερο!

Στο δίμηνο δηλαδή σου κοιμόταν 12ώρο σερί??? :shock::shock::shock:

Υπάρχουν και...καλύτερα δηλαδή! :-P:-P μακάρι!

Αυτό που ανυπομονώ είναι να ξεκολλήσει από αυτό το 6μιση, μου τη δίνει γιατί ο άντρας μου τον ταίζει βιαστικά, πρέπει να πάει δουλειά, και μετά δεν τα κάνει σωστά μάλλον και το παιδί δεν κοιμάται. Ισως όμως απλά αλλάζει το παιδί.

ΑΠό την άλλη σήμερα τον είχα εγώ και μου έβγαλε την ψυχή να ξανακοιμηθεί και μου λέει ο άντρας μου " να είδες δε φταίω εγώ" :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοιμόταν αρκετές ώρες μέχρι που έβγαλε την αλεργια και μέχρι να την βρούμε είχαμε σκάσει.

Μην το ζοριζεις να κοιμηθεί άμα δεν θέλει γιατί αναστατονεται κιόλας έτσι.εγώ μόλις την ταιζα

την έβαζα στο γυμναστήριο όσο καθόταν για να κουραστεί και να ξαναθυμηθούμε ακόμα λίγο...

Όσο μεγαλώνουν κοιμούνται πιο λίγο την ημέρα.

Α! Και μην νόμιζεις ότι μόνο εσένα σε σηκώνει νωρίς...η δική μου εδώ και ένα μήνα έχει βάλει ξυπνητήρι ακριβώς στις 7!!θα φάει,θα πάμε για καφέ καμία ωρίτσα και μετά σπίτι για νάνι ξανά!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια καλησπέρα!

Μία από τα ίδια κι από δω. Ο μικρός μου, 3,5 μηνών πλέον τις τελευταίες ημέρες έχε εφαρμόσει ένα πανέμορφο σύστημα όπου ενώ πριν κοιμόταν κατά τις 10 μμ και ξυπνούσε 5.30 για να φάει, όπου ξανακοιμόταν έως τις 8.30 πλέον ξυπνάει στις 4.30 (είναι και η αλλαγή της ώρας, οπότε λες οκ αν και σήμερα πήρε δρόμο από τις 2.30 :confused:) και αρνείται να ξανακοιμηθεί. Θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά, τρώει δηλαδή σκόνη μία φορά την ημέρα το μεσημέρι. Το θέμα είναι ότι τρώει και παλεύει με το στήθος και αν τον αφήσω κάτω χτυπιέτσι σαν να σφίγγεται. Δεν μου είναι κατανοητό τι συμβαίνει. Νεύρα;;; Το κακό είναι πως το άλλο μου παιδάκι (το μεγάλο!) είναι σεδόν 18 μηνών πράγμα που συνεπάγεται δική μου έλλειψη ύπνου μεγάλη και αντίστοιχα πολλά νεύρα. Σημείωση: Ο μικρός κοιμάται στο κρεβάτι μαζί μας καλώς ή κακώς. Αυτό με το να παλεύει στο στήθος δεν έχω καταλάβει γιατί το κάνει. Έχει καμία τέτοια εμπειρία. Από νύστα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...