Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας για υπερωρίες


Recommended Posts

Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ, όσες μπορείτε να με βοηθήσετε. έχω ένα θέμα με τη διευθύντριά μου, προ ημερών λογομάχησα μαζί της γιατί μου την είπε που φεύγω 1 ώρα μετά τη λήξη του ωραρίου μου, ενώ οι άλλοι κάθονται περισσότερο. φυσικά υπερωρίες δεν καταβάλλονται αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μου, το θέμα μου είναι ότι εγώ πρέπει να φεύγω συγκεκριμένη ώρα γιατί ο παιδικός κλείνει. τέλος πάντων η τύπισσα (άνευ παιδιών, όπως καταλαβαίνετε) επέμενε ότι πρέπει να βρω μια λύση και ότι δε γίνεται να συνεχιστεί αυτό και θα ενημερώσει τους ανώτερους.

θα ήθελα αν κανείς σας ξέρει να μου πει: υπάρχει κάτι σε στυλ καταγγελίας στην επιθεώρηση εργασίας για να κάνει έλεγχο μετά τη λήξη του ωραρίου? ξέρω ότι κατά καιρούς κάνουν αιφνίδιους ελέγχους σε διάφορες επιχειρήσεις (μάλιστα μου έχει τύχει,σε παλαιότερη δουλειά μου και είχαν κοπεί πρόστημα και μετά μας έλεγαν συνέχεια να μη μένουμε και να φεύγουμε στην ώρα μας), αλλά θα μπορούσα να υποκινήσω εγώ κάτι? Η όλη κατάσταση μου φαίνεται απαράδεκτη...

Από το site της επιθεώρησης εργασίας δεν μπορώ να βγάλω καμία άκρη..

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ ποσο θυμωνω με κατι τετοια.Πααντως η επιθεωρηση βρισκεται στη Λ.Ηρακλειου στη Νεα Ιωνια.Πιστευω μμπορεις να κανεις κατγγελια.. απλα δεν ξερω τι επιπτωσεις θα εχεις στη δουλεια.Πες μου ότι όλα αυτά γινονται για 500 ευρω και τοτε θα πεθανω τελειως!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε μια παλιά μου δουλειά, κάποιες κοπέλες ξεσηκώθηκαν για άλλον λόγο, κάνανε καταγγελία στην σεπε και την άλλη μέρα το αφεντικό τις απέλυσε όλες. Βέβαια δεν λέω να μην κυνηγήσεις το δίκιο σου, αλλά μήπως με άλλο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Αν ερθει η επιθεωρηση εργασιας ποιον λες να υποπτευτουν και τι λες να πραξουν μετα;

Ναι μπορεις να τους δημιουργησεις προβλημα,ομως μπορει να χασεις και την δουλεια σου.

Το ζητουμενο ειναι να δημιουργησεις κατι θετικο για σενα.

 

Ιδανικα λοιπον θα κανεις μια ηρεμη συζητηση και θα εξηγησεις οτι μενεις για ολο το συμφωνηθεν ωραριο (και παραπανω απο οτι λες) και οτι δεν φευγεις επειδη εχεις τριωρο ραντεβου στο spa.Οι λογομαχιες και οι εντασεις δεν βοηθουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας, δεν χρειαζεται με τη μια, να κανεις καταγγελια στο ΣΕΠΕ. Παρε τηλεφωνο, και ρωτα ομως οπωσδηποτε, τι ισχυει σημερα για τις υπερωριες στον τομεα σου.

 

Συμφωνα με το μνημονιο, εχω ακουσει στην υπηρεσια μου οτι ΔΕΝ θεωρειται υπερωρια το 10ωρο, και το 11ωρο δεν χρειαζεται να το πληρωσει!!! Δυστυχως. Παρε τηλ για να μαθεις τι ισχυει ακριβως, μετα αποφασιζεις τι θα κανεις. (και επιτελους, ολοι, ας κανουμε κατι γι αυτα που περναμε...ασχετο αλλα σχετικο...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μια παλιά μου δουλειά, κάποιες κοπέλες ξεσηκώθηκαν για άλλον λόγο, κάνανε καταγγελία στην σεπε και την άλλη μέρα το αφεντικό τις απέλυσε όλες. Βέβαια δεν λέω να μην κυνηγήσεις το δίκιο σου, αλλά μήπως με άλλο τρόπο?

 

 

Εαν ενας εργοδοτης απολυσει μετα απο καταγγελια ΣΕΠΕ, ξερεις τι παθαινει; Κακως δεν πηγαν σε δικηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω γιατί είχα αντίστοιχο πρόβλημα όταν ήμουν έγκυος στο δέυτερο. 7 μηνών κι ήθελαν να κάτσω 12ωρα, με ένα παιδί 15 μηνών σπίτι...

 

Αυτό που έκανα, είναι ότι έπιασα πρώτη τον διευθυντή (τον ανώτερο) και εξήγησα πως για να καθίσω υπερωρία έπρεπε να πληρώσω 8 ευρώ την ώρα σε γυναίκα να μου κρατήσει το παιδί και πως δεν έχω αυτή την δυνατότητα λόγω πενιχρών οικονομικών. Κόπηκε ο αέρας αμέσως.

 

Δοκίμασε να το κουβεντιάσεις με όμορφο τρόπο μήπως και...

Link to comment
Share on other sites

εντάξει υπό άλλες συνθήκες δε θα έκανα κανένα θέμα έχω δουλέψει για πολλά χρόνια και άπειρες ώρες , χωρίς να διαμαρτύρομαι ποτέ και μάλιστα πολύ προ κρίσης. δυστυχώς στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια.. απλώς μου έχει κάτσει τώρα το συγκεκριμένο άτομο που δεν καταλαβαίνει τίποτα κι έχω πραγματικό, ουσιαστικό πρόβλημα, δηλαδή εναλλακτική δεν υπάρχει με κανένα τρόπο (είναι τόσο στον κόσμο της που μου έλεγε : καλά σπίτι σου δεν είναι κανείς?)

τέλος πάντων ήδη έχω κανονίσει να το συζητήσω αύριο ήρεμα κι ωραία με τον απο πάνω της και θα δω τι θα μου πει. Ελίσα ελπίζω να μην ισχύει αυτό που λες γιατί αν είναι έτσι δεν μπορώ να κάνω τίποτα...

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

εντάξει υπό άλλες συνθήκες δε θα έκανα κανένα θέμα έχω δουλέψει για πολλά χρόνια και άπειρες ώρες , χωρίς να διαμαρτύρομαι ποτέ και μάλιστα πολύ προ κρίσης. δυστυχώς στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια.. απλώς μου έχει κάτσει τώρα το συγκεκριμένο άτομο που δεν καταλαβαίνει τίποτα κι έχω πραγματικό, ουσιαστικό πρόβλημα, δηλαδή εναλλακτική δεν υπάρχει με κανένα τρόπο (είναι τόσο στον κόσμο της που μου έλεγε : καλά σπίτι σου δεν είναι κανείς?)

τέλος πάντων ήδη έχω κανονίσει να το συζητήσω αύριο ήρεμα κι ωραία με τον απο πάνω της και θα δω τι θα μου πει. Ελίσα ελπίζω να μην ισχύει αυτό που λες γιατί αν είναι έτσι δεν μπορώ να κάνω τίποτα...

 

Κατ' αρχας θα πρέπει να δεις τι προβλέπει η σύμβαση που έχεις υπογράψει.. είσαι μισθωτή 8ωρου απασχόλησης ή με μπλοκάκι? φαντάζομαι όπως τα γράφεις ότι είσαι με ΙΚΑ 8ωρο.. πες μου εάν κάνω λάθος... ανάλογα με το επάγγελμά σου υπάρχει η συλλογική σύμβαση που προβλέπει ότι προβλέπει.. αυτό που εγώ ξέρω από τη δική μου τη δουλειά είναι ότι δυστυχώς οι νόμοι έχουν αλλάξει υπέρ των εργαδοτών... για να θεωρηθεί ότι δουλεύεις υπερωρία (βάσει νόμου) θα πρέπει να δεις τι προβλέπει η σύμβαση που διέπει τον κλάδο σου... από εκεί και πέρα και εγώ θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα τηλέφωνο ή να στείλεις ένα email (χωρίς να δίνεις πολλές πληροφορίες για τον εργοδότη σου) και να αναφέρεις.. δουλεύω π.χ. σε ιδιωτική εταιρεία ως υπάλληλος γραφείο το ωράριο είναι π.χ. 9-5 πότε δικαιούμαι υπερωρίες ή τι θεωρείται υπερωρία.. γενικές ερωτήσεις βρε παιδί μου για το ωραριό σου.. πρέπει να ξέρεις τι προβλέπεται για εσένα ώστε όταν σου λέει η διευθύντριά σου ότι θα απευθυνθεί στους ανωτέρους σου να της απαντήσεις καταλλήλως :-P από εκεί και πέρα επειδή ξέρουμε πως δουλεύει η αγορά (και εγώ στον ιδιωτικό τομέα εργάζομαι) εάν πας κατευθειαν σε καταγγελία σε επιθεώρηση εργασίας σημαίνει ότι την δουλίτσα σου αργά ή γρήγορα θα πρέπει να την κλάψεις.... οπότε είναι και που είσαι διατεθειμένη να φτάσεις.. καταλαβαίνεις ότι κανένας εργοδότης δεν βλέπει με καλό μάτι έναν υπάλληλο που πάει κατευθείαν για καταγγελία ... για να μην παρεξηγηθώ και εγώ με τον εργαζόμενο είμαι αλλά πριν φτάσουμε στα άκρα θα πρέπει να δεις όλο το πακέτο.. τα λεφτά είναι καλά? το εργασιακό περιβάλλον? σε παίρνει να μείνεις χωρίς δουλειά? είναι εύκολο να βρεις άμεσα κάτι άλλο? εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μία πολιτισμένη κουβέντα μαζί της του στυλ ότι ναι θέλω να δουλέψω 15 ώρες (λέμε τώρα) αλλά δεν έχω καμία εναλλακτική για το παιδί.... πρέπει οπωσδήποτε να τηρείται το ωράριό μου.. από εκεί και πέρα εάν την δουλειά σου την βγάζεις και με το παραπάνω στο ωράριό σου είναι μεγάλο χαρτί. να της πεις ότι όσες ώρες δουλεύω βγάζω δουλειά για τις διπλάσιες γιατί γίνεται θέμα τώρα?? το θλιβερό είναι πως θα πρέπει πλέον στον ιδιωτικό τομέα να απολογούμαστε για ποιο λόγο θέλουμε να φύγουμε όταν τελειώσει το ωράριό μας.. ναι βρε αδελφέ για σπα θέλω να πάω θα σου δώσω και λογαριασμό??? εκνευρίζομαι με κάτι τέτοια.. με το μαλακό όμως και εάν είσαι και ευχαριστημένη με τη συγκεκριμένη δουλειά σφύριξε και λίγο αδιάφορα!!

Link to comment
Share on other sites

elenip σκεφτόμουν την ανώνυμη καταγγελία και όχι επώνυμη , εννοείται. δε θα βάλω και τη θηλιά στο λαιμό μου από μόνη μου. έχει δημιουργηθεί θέμα και με άλλες μανάδες στο χώρο και τελικά ίσως δε θα υποψιάζονταν κατ ευθείαν εμένα , η γυναίκα είναι απαράδεκτη σε πολλούς τομείς και τη μισούν όλοι οπότε μάλλον πολλοί θα ήθελαν να τη "δώσουν". anyway, τελικά με τον αποπάνω δεν κατάφερα να μιλήσω σήμερα και επειδή το πρόβλημα απ ό,τι φαίνεται είναι πολύ βαθύτερο από το ωράριο με τη συγκεκριμένη γυναίκα, αυτό που σήμερα αποφάσισα είναι να επιδιώξω ολύ απλά να αλλάξω τμήμα και να μην είμαι μαζί της.

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, για την ιστορία μόνο να σας πω ότι από σήμερα άρχισε να μου "χώνει" κι άλλες αρμοδιότητες επίτηδες! για να μην προλαβαίνω να φεύγω!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenip σκεφτόμουν την ανώνυμη καταγγελία και όχι επώνυμη , εννοείται. δε θα βάλω και τη θηλιά στο λαιμό μου από μόνη μου. έχει δημιουργηθεί θέμα και με άλλες μανάδες στο χώρο και τελικά ίσως δε θα υποψιάζονταν κατ ευθείαν εμένα , η γυναίκα είναι απαράδεκτη σε πολλούς τομείς και τη μισούν όλοι οπότε μάλλον πολλοί θα ήθελαν να τη "δώσουν". anyway, τελικά με τον αποπάνω δεν κατάφερα να μιλήσω σήμερα και επειδή το πρόβλημα απ ό,τι φαίνεται είναι πολύ βαθύτερο από το ωράριο με τη συγκεκριμένη γυναίκα, αυτό που σήμερα αποφάσισα είναι να επιδιώξω ολύ απλά να αλλάξω τμήμα και να μην είμαι μαζί της.

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, για την ιστορία μόνο να σας πω ότι από σήμερα άρχισε να μου "χώνει" κι άλλες αρμοδιότητες επίτηδες! για να μην προλαβαίνω να φεύγω!

 

Αν μπορείς να αλλάξεις τμήμα θα ήταν το καλύτερο για εσένα.. εγώ ρώτησα τον λογιστή μας και μου είπε το εξής: εάν δουλεύεις πενθήμερο ως υπάλληλος γραφείου π.χ. Δευτέρα - Παρασκευή και ωράριο 9 -5, τότε εάν δουλεύεις 1 ώρα την ημέρα παραπάνω (9 δηλαδή ώρες αντί :cool: η 1 ώρα αυτή θεωρείται υπερεργασία και πληρώνεται κανονικά αλλά λιγότερο από την ώρα υπερωρίας.. ώρες υπερεργασίας μπορείς να κάνεις έως 5 ώρες την εβδομάδα, μία ανά ημέρα.. εάν τώρα μία ημέρα δουλέψεις π.χ. 2 ώρες παραπάνω η 1 ώρα θεωρείται υπερεργασία και η 1 υπερωρία και πληρώνονται αναλόγως, ανεξάρτητα εάν τις άλλες ημέρες δουλέψεις π.χ. κανονικά 8ωρο.. από εκεί και πέρα σε ότι αφορά την επιθεώρηση εργασίας η ιστορία έχει ως εξής: είτε ανώνυμα είτε επώνυμα (που δεν σε συμφέρει) κάνεις καταγγελία, η επιθεώρηση εργασίας καλεί τον εργοδότη για εξηγήσεις... στην ανωνυμία καταγγελία δεν μπορείς να κάνεις και πολλά γιατί ο εργοδότης θα ισχυριστεί ότι δεν κρατάει το προσωπικό παραπάνω.. εάν κάνεις επώνυμα, σας καλεί και τους 2, ο εργοδότης ισχυρίζεται ότι δεν σε κρατάει, εσύ ισχυρίζεσαι ότι σε κρατάει αλλά θα πρέπει να μπορείς να το αποδείξεις με επίσημο τρόπο... το πιο σύνηθες είναι να κληθεί η επιθεώρηση εργασίας να κάνει έλεγχο στο χώρο, πέραν του ωραρίου οπυ δουλεύετε και εκεί μόνο μπορεί να διαπιστώσει ότι δεν τηρείται βιβλιο υπερωριών και δουλεύεται πέραν του ωραρίου σας χωρίς να πληρώνεστε... σε αυτή την περίπτωση το πρόστιμο είναι 10500 ευρώ ανά υπάλληλο και ο εργοδότης στην περίπτωση που το επαναλάβει αντιμετωπίζει και ποινικές ευθύνες.... αυτό που μου είπε ο λογιστής (είναι εξωτερικός συνεργάτης και δουλεύει με πολλές εταιρείες) είναι ότι ο εργοδότης πάντα βρίσκει ποιος του την έχει "κάνει" τον απολύει και μετά διοχετεύει στην αγορά το όνομα ώστε να μην μπορεί να βρει εύκολα δουλειά (δεν συζητάμε εάν αυτό είναι νόμιμο, σου λέω τι γίνεται) .... οπότε επειδη αυτά που σου έγραψα μπορεί αρκετοί υπάλληλοι να μην τα ξέρουν αλλά οι εργοδότες τα ξέρουν σίγουρα, μην μασάς με αυτά που σου λένε...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας θα πρέπει να δεις τι προβλέπει η σύμβαση που έχεις υπογράψει.. είσαι μισθωτή 8ωρου απασχόλησης ή με μπλοκάκι? φαντάζομαι όπως τα γράφεις ότι είσαι με ΙΚΑ 8ωρο.. πες μου εάν κάνω λάθος... ανάλογα με το επάγγελμά σου υπάρχει η συλλογική σύμβαση που προβλέπει ότι προβλέπει.. αυτό που εγώ ξέρω από τη δική μου τη δουλειά είναι ότι δυστυχώς οι νόμοι έχουν αλλάξει υπέρ των εργαδοτών... για να θεωρηθεί ότι δουλεύεις υπερωρία (βάσει νόμου) θα πρέπει να δεις τι προβλέπει η σύμβαση που διέπει τον κλάδο σου... από εκεί και πέρα και εγώ θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα τηλέφωνο ή να στείλεις ένα email (χωρίς να δίνεις πολλές πληροφορίες για τον εργοδότη σου) και να αναφέρεις.. δουλεύω π.χ. σε ιδιωτική εταιρεία ως υπάλληλος γραφείο το ωράριο είναι π.χ. 9-5 πότε δικαιούμαι υπερωρίες ή τι θεωρείται υπερωρία.. γενικές ερωτήσεις βρε παιδί μου για το ωραριό σου.. πρέπει να ξέρεις τι προβλέπεται για εσένα ώστε όταν σου λέει η διευθύντριά σου ότι θα απευθυνθεί στους ανωτέρους σου να της απαντήσεις καταλλήλως :-P από εκεί και πέρα επειδή ξέρουμε πως δουλεύει η αγορά (και εγώ στον ιδιωτικό τομέα εργάζομαι) εάν πας κατευθειαν σε καταγγελία σε επιθεώρηση εργασίας σημαίνει ότι την δουλίτσα σου αργά ή γρήγορα θα πρέπει να την κλάψεις.... οπότε είναι και που είσαι διατεθειμένη να φτάσεις.. καταλαβαίνεις ότι κανένας εργοδότης δεν βλέπει με καλό μάτι έναν υπάλληλο που πάει κατευθείαν για καταγγελία ... για να μην παρεξηγηθώ και εγώ με τον εργαζόμενο είμαι αλλά πριν φτάσουμε στα άκρα θα πρέπει να δεις όλο το πακέτο.. τα λεφτά είναι καλά? το εργασιακό περιβάλλον? σε παίρνει να μείνεις χωρίς δουλειά? είναι εύκολο να βρεις άμεσα κάτι άλλο? εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μία πολιτισμένη κουβέντα μαζί της του στυλ ότι ναι θέλω να δουλέψω 15 ώρες (λέμε τώρα) αλλά δεν έχω καμία εναλλακτική για το παιδί.... πρέπει οπωσδήποτε να τηρείται το ωράριό μου.. από εκεί και πέρα εάν την δουλειά σου την βγάζεις και με το παραπάνω στο ωράριό σου είναι μεγάλο χαρτί. να της πεις ότι όσες ώρες δουλεύω βγάζω δουλειά για τις διπλάσιες γιατί γίνεται θέμα τώρα?? το θλιβερό είναι πως θα πρέπει πλέον στον ιδιωτικό τομέα να απολογούμαστε για ποιο λόγο θέλουμε να φύγουμε όταν τελειώσει το ωράριό μας.. ναι βρε αδελφέ για σπα θέλω να πάω θα σου δώσω και λογαριασμό??? εκνευρίζομαι με κάτι τέτοια.. με το μαλακό όμως και εάν είσαι και ευχαριστημένη με τη συγκεκριμένη δουλειά σφύριξε και λίγο αδιάφορα!!

 

Έτσι ακριβώς είναι... Έχει καταντήσει γραφικό πια... Έλεος!

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

elenip σκεφτόμουν την ανώνυμη καταγγελία και όχι επώνυμη , εννοείται. δε θα βάλω και τη θηλιά στο λαιμό μου από μόνη μου. έχει δημιουργηθεί θέμα και με άλλες μανάδες στο χώρο και τελικά ίσως δε θα υποψιάζονταν κατ ευθείαν εμένα , η γυναίκα είναι απαράδεκτη σε πολλούς τομείς και τη μισούν όλοι οπότε μάλλον πολλοί θα ήθελαν να τη "δώσουν". anyway, τελικά με τον αποπάνω δεν κατάφερα να μιλήσω σήμερα και επειδή το πρόβλημα απ ό,τι φαίνεται είναι πολύ βαθύτερο από το ωράριο με τη συγκεκριμένη γυναίκα, αυτό που σήμερα αποφάσισα είναι να επιδιώξω ολύ απλά να αλλάξω τμήμα και να μην είμαι μαζί της.

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, για την ιστορία μόνο να σας πω ότι από σήμερα άρχισε να μου "χώνει" κι άλλες αρμοδιότητες επίτηδες! για να μην προλαβαίνω να φεύγω!

 

Να μας ενημερώσεις τις επόμενες μέρες, φίλη. Άντε, μακάρι να σου πάνε όλα καλά! :P

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας, οι εξελίξεις τρέχουν κάθε μέρα! προχθές έγινε άγριο σκηνικό με άλλη υπάλληλο στον ίδιο χώρο, μάλλον για άσχετο λόγο, δεν έχουμε βρει το χρόνο να συννενοηθούμε όλοι αλλά απ ό,τι φαίνεται πάμε για ομαδικό "δώσιμο" στον ανώτερό της. θα πάμε όσοι μπορούμε να μαζευτούμε και θα του μιλήσουμε, γιατί αυτός δεν είναι στον ίδιο χώρο και φυσικά δεν έχει ιδέα του πώς μας φέρεται η γυναίκα. έχουμε μπλέξει με ψυχοπαθή γεροντοκόρη αλλά δε θα αφήσουμε να της περάσει έτσι. :)

ειλικρινά δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες (δεν έχω και το χρόνο) αλλά αυτό που ζούμε δεν το έχω ξαναζήσει στα 17 χρόνια του εργασιακού μου βίου! μιλάει σε όλους άσχημα, της φταίνε όλα, προφανώς έχει πολύ άσχημη προσωπική ζωή και θέλει να την πληρώσουμε εμείς. πού να την πρωτοκαταγγείλω δεν ξέρω! επειδή παίζει τελικά να φύγω εντελώς και από αυτόν τον εργοδότη έτσι κι αλλιώς, νομίζω ότι θα μιλήσω σίγουρα και στη διεύθυνση προσωπικού για το άτομό της.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...