Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως παίρνω αναρρωτική από ΙΚΑ?


Recommended Posts

Καλησπέρα! Επειδή έχω διαβάσει πολλά & έχω μπερδευτεί θα ήθελα όποιος μπορεί να βοηθήσει... Είναι η 3η εγκυμοσύνη μου, είμαι στην 20η εβδομάδα & ήδη από την 15η η γιατρός μου με έχει αποκλειστικά στο κρεβάτι. Όπως μου είπε θα είμαι τουλάχιστον μέχρι την 28η σε αυτή την κατασταση, ενδεχομένως & μέχρι τέλους. Το πρόβλημά μου είναι κοντός & χαλαρός τράχηλος & προσέχουμε ιδιαίτερα λόγω αποβολής στην 2η εγκυμοσύνη στην 19η εβδομάδα. Ο εργοδότης μου με πληρώνει κανονικά εδώ & 1 μήνα που δεν εργάζομαι, δεν μπορώ όμως να τον αφήσω να με πληρώνει χωρίς να δουλεύω για όσο διάστημα μείνω έτσι...

Τι πρέπει να κάνω? Η γιατρός μου είναι ιδιώτης, οπότε δεν μπορώ να έχω χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο, ούτε μπορώ να τρέξω γιατί είμαι κλινήρης. Έχω αυχενική & υπέρηχο ανάπτυξης όπου φαίνεται το πρόβλημα του τραχήλου. Μπορεί κάποιος να μαζέψει χαρτιά & να τα πάει κάπου με εξουσιοδότηση & αν ναι τι χρειάζεται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εκτιμώ κάθε βοήθεια!

vHMXp3.pngWvQVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα & καλη εβδομάδα! Τελικά μετά από πολλά αναπάντητα τηλέφωνα στον ΕΟΠΥΥ είπα να δοκιμάσω στο κέντρο Μάνας & Παιδιού. Εκεί μου είπαν ότι αν με το βιβλιάριο & τον τελευταίο υπέρηχο όπου φαίνεται το πρόβλημα κλείσω ραντεβου, μπορεί να πάει σύζυγος ή μητέρα (επειδή εγώ πρέπει να μείνω στο κρεβάτι) & μετά υπάρχουν οι εξής επιλογές:

1. Αν έχω ήδη πάρει άδεια τουλάχιστον 15 ημερών από τον εργοδότη θα περάσω από επιτροπή για την υπόλοιπη άδεια

2. Αν δεν έχω πάρει άδεια θα μου γράψει πρώτα 15 ημέρες άδεια & μετά θα περάσω από επιτροπή

Επίσης μου είπαν ότι αν έχω και άλλες εξετάσεις μπορώ να τις έχω μαζί.

Δεν χρειάζεται εξουσιοδότηση για να πάει κάποιος άλλος.

Να σας πω απλώς ότι η κυρία που μου απάντησε (το τηλέφωνο δεν χτύπησε πανω από 2 φορές) ήταν ευγενέστατη & γλυκύτατη!!! Φανταστείτε ότι μου είπε να προσέχω, να μην στεναχωριέμαι & να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη! Ας είναι καλά, μου έφτιαξε την ημέρα & την εβδομάδα! Ευτυχώς που υπάρχουν & αυτοί οι άνθρωποι!:-D

vHMXp3.pngWvQVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα...

Δεν ειχα δει το θεμα σου...γ@μwτο , θα σου απαντουσα αμεσως γιατι επαιρνα σε ολη μου την εγκυμοσυνη αναρρωτικες κ ξερω!

Σημαντικο: μην ξεχασεις να ανοιξεις ενα λογαριασμο τραπεζης ,για να μπαινουν εκει τα χρηματα απο το ικα.Ειναι συμβεβλημενο με αρκετες.Εθνικη κ eurobank σιγουρα.Επισης,αφου θα περασει η μητερα σου ή ο συζυγος επιτροπη για σενα , το επομενο βημα ειναι οι παροχες του ικα ,οπου σε στελνουν για να παρεις την αποδειξη πληρωμης.Για αυτη τη δουλεια χρειαζεται οπωσδηποτε εξουσιοδοτηση.Ζητα απο το ικα να σου δωσουν ή κ απο το αστυνομικο τμημα.

Καλη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα...

Δεν ειχα δει το θεμα σου...γ@μwτο , θα σου απαντουσα αμεσως γιατι επαιρνα σε ολη μου την εγκυμοσυνη αναρρωτικες κ ξερω!

Σημαντικο: μην ξεχασεις να ανοιξεις ενα λογαριασμο τραπεζης ,για να μπαινουν εκει τα χρηματα απο το ικα.Ειναι συμβεβλημενο με αρκετες.Εθνικη κ eurobank σιγουρα.Επισης,αφου θα περασει η μητερα σου ή ο συζυγος επιτροπη για σενα , το επομενο βημα ειναι οι παροχες του ικα ,οπου σε στελνουν για να παρεις την αποδειξη πληρωμης.Για αυτη τη δουλεια χρειαζεται οπωσδηποτε εξουσιοδοτηση.Ζητα απο το ικα να σου δωσουν ή κ απο το αστυνομικο τμημα.

Καλη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη !

Σ' ευχαριστώ πολύ & για την απάντηση & για τις ευχές! Θα φροντίσω λοιπόν για εξουσιοδότηση όταν ξαναβγώ για τον γιατρό!

Καλημέρα!

vHMXp3.pngWvQVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...