Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παράνομο! Πληρωθήκαμε Ιούλιο και επίδομα αδείας, αλλά όχι Αύγουστο (χρόνος αδείας)


Recommended Posts

Κουφό? Πρώτη φορά μου συμβαίνει στα 18 χρόνια που δουλεύω!

 

Μας πλήρωσαν τον Ιούλιο που δουλέψαμε, μας δώσαν και το επίδομα αδείας, αλλά δεν μας πληρώσαν τον μήνα της άδειας, δηλαδή τον Αύγουστο! Αυτό είναι παράνομο, σύμφωνα με μια έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο. Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να προπληρώσει τον μισθό της περιόδου της άδειας

 

Διακυβεύτηκε ακόμα και το αν θα φεύγαμε διακοπές, μιας και το μεγαλύτερο μέρος του μισθού μου και του άντρα μου θα πληρώσει υποχρεώσεις, ασφάλειες, λογαριασμούς, κάρτα κ.λπ. (και ο καλός μου δεν παίρνει επίδομα αδείας μιας και είναι πολύ καινούργιος στη δουλειά και δεν δικαιούται άδεια - θα την πάρει άνευ αποδοχών).

 

Τελικά θα μας δανείσει ο μπαμπάς μου κάποια λεφτά για να φύγουμε, και θα του τα επιστρέψω στο τέλος Αυγούστου που θα πληρωθώ...

 

Το έχετε ξανακούσει? Σας έχει τύχει? Να μιλήσω? Ή να το αφήσω καλύτερα μη στραβώσουν και βρεθώ άνεργη?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κουφό? Πρώτη φορά μου συμβαίνει στα 18 χρόνια που δουλεύω!

 

Μας πλήρωσαν τον Ιούλιο που δουλέψαμε, μας δώσαν και το επίδομα αδείας, αλλά δεν μας πληρώσαν τον μήνα της άδειας, δηλαδή τον Αύγουστο! Αυτό είναι παράνομο, σύμφωνα με μια έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο. Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να προπληρώσει τον μισθό της περιόδου της άδειας

 

Διακυβεύτηκε ακόμα και το αν θα φεύγαμε διακοπές, μιας και το μεγαλύτερο μέρος του μισθού μου και του άντρα μου θα πληρώσει υποχρεώσεις, ασφάλειες, λογαριασμούς, κάρτα κ.λπ. (και ο καλός μου δεν παίρνει επίδομα αδείας μιας και είναι πολύ καινούργιος στη δουλειά και δεν δικαιούται άδεια - θα την πάρει άνευ αποδοχών).

 

Τελικά θα μας δανείσει ο μπαμπάς μου κάποια λεφτά για να φύγουμε, και θα του τα επιστρέψω στο τέλος Αυγούστου που θα πληρωθώ...

 

Το έχετε ξανακούσει? Σας έχει τύχει? Να μιλήσω? Ή να το αφήσω καλύτερα μη στραβώσουν και βρεθώ άνεργη?

βρε κοριτσκι δεν ξερω καθε ποτε πληρωνεσαι αλλα τον αυγουστο δεν νομιζω να τον εχει πληρωθει κανεις εργαζομενος ακομα:rolleyes: εννοεις οτι δεν θα σας τον πληρωσει ουτε κ στο τελος Αυγουστου?

εμεις που το επιδομα αδειας θα το παρουμε τον ....ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ:rolleyes::rolleyes::rolleyes: τι εχεις να πεις?:|

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσκι δεν ξερω καθε ποτε πληρωνεσαι αλλα τον αυγουστο δεν νομιζω να τον εχει πληρωθει κανεις εργαζομενος ακομα:rolleyes: εννοεις οτι δεν θα σας τον πληρωσει ουτε κ στο τελος Αυγουστου?

εμεις που το επιδομα αδειας θα το παρουμε τον ....ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ:rolleyes::rolleyes::rolleyes: τι εχεις να πεις?:|

α καλα!:oops:τωρα το διαβασα καλα ειναι κ βραδυ κ τωρα μπηκα απο το πρωι στην δουλεια. παντως εγω επισης 18 χρονια εργαζομενη ποτε δεν προπληρωθηκα τον μηνα αδειας μου. οτι υποχρεουται ο εργοδοτης πρωτη φορα το ακουω!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Επισης εργαζομενη 20 χρονια καθε Ιουλιο επαιρνα μεχρι τις 22 το επιδομα αδειας και στις 31 τον μισθο του Ιουλιου.Τον Αυγουστο πηγαινα τις διακοπες μου και στις 31/8 πληρωνομουν τον μισθο Αυγουστου.Το οτι ειναι παρανομο αυτο πρωτη φορα το ακουω!!Μηπως θα πρεπει να εισαι σιγουρη πριν κανεις θεμα στην δουλεια σου?

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

koritsia shmera emaua apo ton antra moy-etsi toyw eipe o ergodothw toyw oti toyw symferie toyw rgodotew na plhrvuoyn tvra mexri kai 2 aygoystoy to epidoma adeiaw giati o ergodothw exeiαπαλλαγη 3% ενω οι εργαζομανοι κρατησεις 0,05%...κατι τετοια μου ελεγε παντως κατι με φορο απαλλαγη-φοροελαφρυνση θ αρωτησω το λογιστη κι εγω γιατι ετσι μπερρδεμενα μου τα ειπε!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Skybeam, θα συμφωνησω μα τις κοπελες.Δεν υπαρχει κατι παρανομο σε αυτο, προφανως ο εργοδοτης σου τοσα χρονια λειτουργουσε διαφορετικα..Καλυτερα να μη θιξεις το θεμα, το σημαντικο ειναι οτι σου εδωσε το επιδομα αδειας, αυτο δικαιουσαι τωρα.Συν βεβαια το μισθο του Ιουλιου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ

 

Τόσο οι αποδοχές αδείας όσο και το επίδομα αδείας προκαταβάλλονται στον μισθωτό κατά την έναρξη της άδείας του και δεν συμψηφίζονται με ανώτερες των νομίμων καταβαλλόμενες αποδοχές.

 

(από το site της ΓΣΕΕ)

 

http://www.kepea.gr/aarticle.php?id=76

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν το έχετε ξανακούσει...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις λάβει προκαταβολικά τον μισθό Ιουλίου (απ'οτι κατάλαβα) +το επίδομα αδείας σου.Οτι θα λάβεις τον Ιούλιο ΚΑΙ τον μισθο του Αυγούστου δεν το έχω συναντήσει όπου κιαν έχω εργαστεί και δεν το έχω ξανακούσει.

Πολλες επιχείρησεις δίνουν προκαταβολικά ένα ποσό στα μέσα του μήνα (πχ 15 Ιουλίου -την προκαταβολή μηνός Ιουλίου) και στα τέλη την εξόφληση (πχ. 31 Ιουλίου την εξοφληση μηνός Ιουλίου).

Το "Τόσο οι αποδοχές αδείας όσο και το επίδομα αδείας προκαταβάλλονται στον μισθωτό κατά την έναρξη της άδείας του" πιστεύω οτι αναφερεται στον μήνα Ιούλιο, την περίπτωση μας.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την περιπτωση να ΜΗΝ εχει η επιχειρηση χρηματα την σκεφτηκες?

Συγνωμη κιόλας αλλα εδω γινεται χαμος με την οικονομικη κρίση......

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Εχεις λάβει προκαταβολικά τον μισθό Ιουλίου (απ'οτι κατάλαβα) +το επίδομα αδείας σου

Όχι, τα έλαβα τώρα, στο τέλος του μήνα.

 

Την περιπτωση να ΜΗΝ εχει η επιχειρηση χρηματα την σκεφτηκες?

Συγνωμη κιόλας αλλα εδω γινεται χαμος με την οικονομικη κρίση......

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα γιατί το αντικείμενο της εταιρείας δεν έχει επηρεαστεί από την κρίση...

 

Τέλος πάντων, μάλλον σε μένα μόνο έχει τύχει να παίρνω τα χρήματα του Αυγούστου προκαταβολικά...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου εκανε εντυπωση και ρωτησα την μητερα μου που ηταν υπευθυν προωπικου και λογηστρια για πανω απο 50 χρονια και μου ειπε οτι οντως εδιναν μια μεγαλη προκαταβολη μαζι με την αδεια. Βεβαια οποιος επερνε ολο το μισθο του αυγουστου (πχ) σαν προκαταβολη δεν επερνε τιποτα μετα στο τελος του μηνα.

Παντως και εγω δεν το θυμαμαι να πληρωνομουν προκαταβολικα..

(εδω ουτε επιδομα δεν δικαιουμε φετος οποτε η προκαταβολη ειναι ονειρο θερινης νυκτος - και δεν εχουμε καν καλοκαιρι)

Link to comment
Share on other sites

Μου εκανε εντυπωση και ρωτησα την μητερα μου που ηταν υπευθυν προωπικου και λογηστρια για πανω απο 50 χρονια και μου ειπε οτι οντως εδιναν μια μεγαλη προκαταβολη μαζι με την αδεια. Βεβαια οποιος επερνε ολο το μισθο του αυγουστου (πχ) σαν προκαταβολη δεν επερνε τιποτα μετα στο τελος του μηνα.

Παντως και εγω δεν το θυμαμαι να πληρωνομουν προκαταβολικα..

(εδω ουτε επιδομα δεν δικαιουμε φετος οποτε η προκαταβολη ειναι ονειρο θερινης νυκτος - και δεν εχουμε καν καλοκαιρι)

Nαι, εννοείται, τέλος αυγούστου έπρεπε να κάνει κανείς το κουμάντο του, γιατί ξαναπληρωνόταν τέλος Σεπτέμβρη, αυτό ακριβώς εννοώ που είπε η μαμά σου...

 

Μη στενοχωριέσαι, σκέψου του χρόνου που θα πληρωθείς κανονικά! Καλοστέριωτη να είσαι στην καινούργια δουλειά:D

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Nαι, εννοείται, τέλος αυγούστου έπρεπε να κάνει κανείς το κουμάντο του, γιατί ξαναπληρωνόταν τέλος Σεπτέμβρη, αυτό ακριβώς εννοώ που είπε η μαμά σου...

 

Μη στενοχωριέσαι, σκέψου του χρόνου που θα πληρωθείς κανονικά! Καλοστέριωτη να είσαι στην καινούργια δουλειά:D

 

Ευχαριστω. Ειμαι ηδη 14 μηνες στην εταιρεια αλλα η νομοθεσια στο Βελγιο ειναι διαφορετικη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...