Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόπτωση μήτρας


Recommended Posts

Σήμερα που πήγα στην γυναικολόγο μου είπε ότι έχω πρόπτωση μήτρας β' επιπέδου λόγω του τοκετού. Εκτός από την χειρουργική επέμβαση έχω καμμία άλλη επιλογή στην αντιμετώπισή της?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Και ουροδοχου κυστης (αμε! πακετο!) εχει καμια σας εμπειρια? Τα απεκτησα μετα την πρωτη γεννα και τωρα η κατασταση ειναι στο απροχωρητο..

Ο γιατρος μου εγραψε φυσιοθεραπιες μια και θεωρει οτι δεν θα μπορεσω να ανταπεξερθω στην απαιτηση της εγχειρησης να μην σηκωνω βαροι για 2 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

μια γνωστη μου κοπέλα,πριν 3 μέρες ,έγκυος στο 1ο της παιδάκι - στον 8ο μήνα , έπαθε πτώση μήτρας και, φριχτούς πόνους,μεταφέρθηκε επειγοντως στο μαιευτήριο όπου και της έγινε καισαρική για να γεννηθεί το μωράκι.

Το μωράκι στην θερμοοκοιτίδα (ευτυχως όλα δείχνουν καλά) και η μανούλα στην εντατική (ελπίζουμε να βγει σήμερα).

Το ερώτημα μου είναι: είναι λογικό νέα γυναίκα(25 ετων), στο πρωτο της μωράκι να πάθει κάτι τέτοιο.Που μπορει να οφείλεται?

Και, ο γιατρός της δεν θα μπορούσε να έχει "δει" κάτι ??

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ηταν πολυ μεγαλο το μωρο? Δεν ξερω γιατι εμενα φανηκε μετα την εγκυμοσυνη. Μαλιστα στην δευτερη εγκυμοσυνη οταν μεγαλωσε η μητρα ανεβηκε και δεν ενιωθα το προβλημα απο το δευτερο τριμηνο και μετα. Απο οτι μου εξηγησαν ειναι μυικο το θεμα. Οι μυες που κρατανε την μητρα χλαρωνουν και δεν μπορουν να την συγκρατησουν στην θεση της...

Μηπως η γνωστη σου επαθε ριξη?

Παντως δεν νομιζω οτι μπορουσε ο γιατρος να το προβλεψει.. Εμενα βεβαια τωρα πια φαινεται και χωρις ιδιετερη εξεταση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η προπτωση που εχω εγω φαινεται γιατι η μητρα βγαινει μερικες φορες απο τον κολπο..

 

Συνηθως ετσι το καταλαβαινει κανεις..Το νιωθει.. Ενα συμπτωμα ειναι η ακρατεια. Οταν γελας, οταν βηχεις... Υπερηχογραφικα δεν ξερω αν φαινεται μια και ειναι θεμα μυων...

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό δεν ήταν μεγάλο 2.100 γεννήθηκε.Γι αυτο μου φανηκε περίεργο.Η φίλη μου ευτυχως βγήκε αλλά το μωρακι εχει ακομα αναγκη από υποστηριξη...

 

Ευχομαι γρηγορα μαμα και μπεμπακι μαζι στο σπιτι τους..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...