Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενός έτους - βρεφονηπιακός- τις εμπειρίες σας παρακαλώ..


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Σε λίγους μήνες θα πάμε κι Εμείς σε βρεφονηπιακό. Πείτε μου τις εμπειρίες σας, όλοι μου λένε για τις αρρώστιες που θα κολλησουμε. Τόσο δύσκολο θα είναι; Δεν αντιμετωπίζονται; Εσείς ήσασταν δηλαδή άρρωστοι συνέχεια; :?:

Ακόμη θα ήθελα αν κάποια μανούλα είναι ευχαριστημένη με τον βρεφονηπιακό της να μου τον προτείνει εδώ ή να μου στείλει μήνυμα.

Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να βρω ανταπόκριση!:-)

CFnCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eμείς ξεκινήσαμε την κόρη μου 13 μηνων την Πέμπτη βρεφικο δημόσιο!

Στο τμημα της είναι γύρω στα 10 βρέφη (πολλά γι αυτην την ηλικια)

Προς το παρόν δεν καθεται, θελει συνεχεια αγκαλια στη κυρία της, ελπίζω όμως να προσαρμοστει πιο εύκολα απο το γιο μου!

 

Ο γιος μου πήγε 2 χρ και την πρωτη χρονια δεν προσαρμόστηκε καθόλου!Χωρις υπερβολες κάθε εβδομάδα ηταν άρρωστος, είτε πυρετο ειτε διαρροια, ειτε μύξες ειτε βήχα, μεχρι και νοσοκομειο πήγαμε :( Ηταν όντως πολύ δυσκολα, δεν του αρεσε κιολας κι εκλαιγε...

Τωρα πιστευω πάλι τα ιδια θα περάσουμε, αλλά τι να κάνουμε:(Υπομονή και να ξεπερνιουνται εύκολα οι ιώσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..! Ελπίζω να προσαρμοστεί γρήγορα η μικρή και χωρίς ιώσεις όσο γίνεται βέβαια! Επίσης ελπίζω να μην είστε ο κανόνας και να παίζει το ενδεχόμενο εύκολης προσαρμογής!

CFnCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Σε λίγους μήνες θα πάμε κι Εμείς σε βρεφονηπιακό. Πείτε μου τις εμπειρίες σας, όλοι μου λένε για τις αρρώστιες που θα κολλησουμε. Τόσο δύσκολο θα είναι; Δεν αντιμετωπίζονται; Εσείς ήσασταν δηλαδή άρρωστοι συνέχεια; :?:

Ακόμη θα ήθελα αν κάποια μανούλα είναι ευχαριστημένη με τον βρεφονηπιακό της να μου τον προτείνει εδώ ή να μου στείλει μήνυμα.

Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να βρω ανταπόκριση!:-)

 

Εγώ είχα στείλει τη μικρή μου 1 έτους ακριβώς σε βρεφονηπιακό. Με το που πήγε κόλλησε ίωση, (όχι τίποτα φοβερό), αλλά μετά έκανε κάνα χρόνο να ξανακολλήσει οτιδήποτε.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τις ιώσεις πιστεύω πως έχει σχέση και αν είναι το πρώτο παιδί στην οικογένεια ή όχι.

 

Την κόρη μου την έστειλα 2,5 χρονών και περάσαμε ένα μαρτυρικό χειμώνα συνέχεια άρρωστοι...

 

Τον μικρό μου τον έστειλα ούτε 12 μηνών και δεν δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα από ιώσεις (αφού η αδερφούλα του ήδη τον είχε κολλήσει πολλές φορές τον προηγούμενο χειμώνα...)

 

Αυτό που πρέπει να προσέξεις σίγουρα σε αυτή την ηλικία είναι τα σημάδια για το αν το παιδί περνάει καλά και αν του φέρονται σωστά... Τόσο μικρά παιδιά που δεν μιλάνε ακόμη είναι πιο επικίνδυνο να τα κακομεταχειριστούν/παρατήσουν σε ένα σταθμό, απ' ότι τα πιό μεγάλα.

 

Εγώ δυστυχώς είχα μεγάλες υπόνοιες ότι το παιδί (επειδή ήταν αρκετά ζωηρούλης) το κρατούσαν δεμένο στο καρεκλάκι του για ώρες! Έγιναν κι άλλα που δεν έδινα μεγάλη σημασία στα σημάδια (πόσο το μετάνιωσα...) και τα διαπίστωσα μετά, όταν τα παιδιά άρχησαν να επικοινωνούν περισσότερο...

 

Εννοείται ότι φέτος πηγαίνουμε σε άλλο σταθμό...

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου..

και γω όταν είδα ότι ήταν η μόνη λύση που θα βόλετε όλους, προβληματίστηκα πολύ.

είχα δοκιμάσει και μια νταντά ,αν και νέα κοπέλα,με πτυχίο, ήταν πολύ αυστηρή για τα δικά μου δεδομένα.

να μη στα πολυλογώ..πήγαμε βρεφικό 11 μηνών.έρχετε το σχολικό και την παίρνει και τη φέρνει..κοιτάξαμε να μην έχει πολλά παιδάκια...ρώτησα παντού και για το συγκεκριμένο είχα ακούσει τα καλύτερα.

στην αρχή ..δηλαδή τους πρώτους 4 μήνες έκλαιγε το πρωί, στον αποχωρισμό.αποφασίσαμε να την παραδίδει η πεθερά μου..και είδα ότι άμα δεν με βλέπει δεν κλαίει..όταν γύριζε σπίτι για 3 μήνες είχα ένα θέμα..δεν ξεκόλλαγε από πάνω μου..πλέναμε τα πιάτα μαζί...ή αγκαλίτσα ή την έβαζα πάνω στον πάγκο (τα πόδια μέσα στον νιπτήρα!!), πηγαίναμε τουαλέτα μαζί,κάναμε μπάνιο,όλα). όταν λίγο της αρνιόμουν κάτι..αντιδρούσε πολύ άσχημα..με ανεξήγητα κλάμματα..φαινόταν..ήταν πιεσμένο?αγχωμένο? τι να πω...της έδινα όσο περισσότερη προσοχή μπορούσα..και δεν την άφηνα και γω λεπτό.

φέτος έστρωσε...την βλέπω ότι είναι πιο ήρεμη..πιο ανεξάρτητη..συνήθισε?το πήρε απόφαση?μεγαλώνει κιόλας...

είχαμε ένα θέμα με τον ύπνο. στο σχολείο δεν κοιμόταν καθόλου .Φέτος ευτυχώς έχει καμία βδομάδα που κοιμάται.(έχουν συνηθίσει την υσηχία).αλλά και γυρνώντας στο σπίτι..ενώ έλεγε νάνι..ήθελε να παίξουμε...να κάνουμε αγκαλίτσες..και έτσι κοιμόταν 6 και μισή.το ίδιο κάνει και τώρα πολλές φορές..και δεν έχω καταφέρει να τις φτιάξω το προγραμμα.

και τώρα στο επίμαχο....ναι..μου αρρώσταινε..και ανά 3 βδομάδες σίγουρα.ευτυχώς το ξεπερνούσε εύκολα..το πολύ 3 μέρες..μόνο μια ίωση ήταν πιο βαριά...ειδάλλως η διάθεσή της ήταν καλή.έπαιρνα τηλέφωνο και έλεγα να της πλένουν τα χέρια πιο συχνά κ.α.)και τώρα που ξαναρχίσαμε ..περιμένω..με αγωνία..τι θα μας βρει...

της τα είχα πάρει όλα....μπιμπερό..ποτηράκι..κρέμα..υγρό σαπούνι..πετσετούλα..σουντοκρεμ..ορούς..ενυδατική ατοπρελ ..πάνες ..μωρομάντηλα..τα πάντα..έγραψα και το όνομά της επάνω γιατί ήθελα η μικρή μου να τα χρησιμοποιεί και μόνο.δεν ήμουν σύγουρη ότι δεν βάζουν την κρέμα συγκάματος σε όλα τα μωρά.και φέτος πάλι έστειλα τα πάντα.

 

έχω κάνει ντου μερικές φορές...έχω δει κάποια πραγματάκια που δεν μου αρέσουν..αλλά ξέρω ότι σαν την μάνα δεν είναι κανένας..οπότε άρχισα να είμαι λίγο πιο ελαστική..λίγο...

κοίτα το παιδάκι σου..πως θα έρχεται από το βρεφικό..είναι χαρούμενο..το κορμάκι του το κοιτάζω κοντά κοντά όταν γυρίζει..και το κάνω μπανάκι.με το φαγητό ευτυχώς δεν είχαμε πρόβλημα.

 

μην ανησυχείς!όλα καλά θα πάνε!όλες τα παιρνάμε αυτά!δεν υπάρχει άλλη λύση.καλή χρονιά λοιπόν!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αχ ρε κορίτσια. κάτι κάνω λάθος.

 

Τον έγραψα σε απογευματινό βρεφικό σταθμό για να συνηθίζει... και να μαθαίνει με άλλα παιδάκια, ειδικά τις στιγμές που δουλεύω έως αργά (από το πρωί).

 

Το τί γίνεται δεν μπορώ να σας περιγράψω. Φυσικά δεν κάθεται παραπάνω από 1 ώρα και αυτή πλαντάζει στο κλάμμα...

 

Προσπαθούμε επίσης να τον ξεκολλήσουμε από το κρεβάτι μας. Ένα λάθος που έγινε από μικρός όταν ήταν γιατί στην αρχή ξύπναγε συνέχεια και εγώ έπρεπε το πρωί να πάω στη δουλειά μετά γιατί καβάλαγε την κούνια του για να βγει και έπεφτε έξω. Τώρα σχεδόν 20 μηνών και προσπαθούμε δια της επιβολής... άλλα κλάμματα δηλαδή.

 

Επίσης είναι ένα πολύ ζωντανό και άτακτο παιδάκι. Δεν στέκεται καθόλου, ούτε μένει ήσυχος καμία στιγμή της ημέρας. Η μάνα μου κουράστηκε... και αντιδράει. Και εγώ νομίζω πως τα κάνω όλα λάθος...

 

Εσείς τι κάνατε?

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

εγω την εστειλα ενος ετους και δεν ηταν καλη εμειρια....αν μπορεις κρατησε το ακομη σπιτι.εγω προτιμησα να δουλευω αντιθετες βαρδειες με τον αντρα μου και την εκοψα στους δυο μηνες.....τωρα που ειναι δυομισι θα επιχειρησω να την ξαναστειλω απο βδομαδα....πιστευω πως θα ειναι πολυ καλυτερα τωρα γιατι καταλαβαινει και μιλαει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αχ ρε κορίτσια. κάτι κάνω λάθος.

 

Τον έγραψα σε απογευματινό βρεφικό σταθμό για να συνηθίζει... και να μαθαίνει με άλλα παιδάκια, ειδικά τις στιγμές που δουλεύω έως αργά (από το πρωί).

 

Το τί γίνεται δεν μπορώ να σας περιγράψω. Φυσικά δεν κάθεται παραπάνω από 1 ώρα και αυτή πλαντάζει στο κλάμμα...

 

Προσπαθούμε επίσης να τον ξεκολλήσουμε από το κρεβάτι μας. Ένα λάθος που έγινε από μικρός όταν ήταν γιατί στην αρχή ξύπναγε συνέχεια και εγώ έπρεπε το πρωί να πάω στη δουλειά μετά γιατί καβάλαγε την κούνια του για να βγει και έπεφτε έξω. Τώρα σχεδόν 20 μηνών και προσπαθούμε δια της επιβολής... άλλα κλάμματα δηλαδή.

 

Επίσης είναι ένα πολύ ζωντανό και άτακτο παιδάκι. Δεν στέκεται καθόλου, ούτε μένει ήσυχος καμία στιγμή της ημέρας. Η μάνα μου κουράστηκε... και αντιδράει. Και εγώ νομίζω πως τα κάνω όλα λάθος...

 

Εσείς τι κάνατε?

 

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες

Εμεις στειλαμε το μικρο μας 8μιση μηνων σε βρεφικο σταθμο μετα απο πολυ στεψη κ ευρευνα κ αφου μιλησαμε κ με τη παιδιατρο μας που μας συστησε το σταθμο που παμε διοτι παει καθε μηνα κ ελεγχει ολα τα παιδια κ ετσι ειμαι πολυ ευχαριστημενη.

Παντα ελεγχο το παιδι ακομη κ τωρα που ειναι 13μηνων οταν γυριζω σπιτι κ αν ποτε δω ναναι συγκαμενος τουσ κανω παρατηρηση κ αμεσως το διορθωνουν!!

Ειναι χαρουμενος κ φαγανος ο μικρος μας κ εμεις πολυ ικανοποιημενοι!!

Τον εμαθα απο μικρο ναναι κοινωνικος με αλλα παιδια,ακομη κ οταν ηταν πολυ μικρος τον πηγαινα στις κουνιες για να βλεπει παιδακια κ εκανε σαν τρελλος απο τη χαρα του!

Απο ιωσεις πολλες πηγαμε κ νοσοκομειο για ενα 24ωρο με βροχιτιδα..ευτυχως ειναι καλα αλλα κ παλι σπιτι που τον ειχα ειχαμε θεμα με καταροη κ βηχακι!!Τουλαχιστον σε λιγο ελπιζω πως θα τα ξεπερασουμε.

Οσο για φαει κ υπνο στη αρχη ηταν δυσκολα στο σταθμο να συνηθησει..για λιγο αλλα με τη βοηθεια του σταθμου αλλα καλα.

Οσο για το κρεβατι babyprince το κοψα αμεσα...ηξερα τα αποτελεσματα κ δεν το συνεχισα

Πηρα κ ενα βιβλιο που μου προτινε μια φιλη μας που τοχει αφαρμοσει για το θεμα του υπνου λεγετε "κοιμησου παιδι μου".

Το διαβαζω ακομη κ παραλληλα το εφαρμοζω αλλα δεν ζοριζω κ πολυ το μικρο διοτι ειναι παλι κρυωμενος.

Περνει μονος του μαξιραλι χουζουρευει στο κρεβατι μεχρι να τον παρει ο υπνος..

Δεν γινετα παντα το ιδιο βεβαια δινουμε κ καμια 'παρασταση' κλαματος...

οσο για την ζωηραδα μηπως να ρωτησεις καποιον απο το σταθμο μηπως σου πει καποια λυση..??

οτι αλλο μπορω να βοηθησω ευχαριστως...:lol:

:lol: ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ:-P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πήγαμε βρεφικό όταν είμασταν 9 μηνών!!!Στην τάξη της είναι 5 βρέφη και η δασκάλα είναι πολύ γλυκειά!Αν είσαι στα Νότια Προάστια, στείλε πμ να σου πω τον σταθμό! Είναι καλό που έχουν μόνο 2 παιδάκια γεννημένα την ίδια χρονιά, και άρα έχουν τον χρόνο να ασχοληθούν! Αρρωσταίνει συχνά, περίπου 1-2 φορές τον μήνα και είναι μινίμως συναχομένη, αλλά τι να γίνει...Απλά προσπάθησε να έχεις κάποια εναλλακτική για baby sitting και υπόλοιπο σε άδειες από την δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η δικιά μας εμπειρία....η μικρή μου πήγε παιδικό 7 μηνων....δεν το εχω μετανοιώσει καθόλου...σήμερα είναι 3,5 χρονών. Ευτυχώς δεν αρρωστησε σχεδόν καθόλου και ήταν ολα μια χαρα. Της έστελνα και το φαγάκι της, της άλεθαν φρουτόκρεμα και καθόταν και πολλές ώρες :( από τις 8 μέχρι τις 17.30. Είχε το δικό της κρεβατακι με σεντονια δικα μας και κοιμοταν οποτε χρειαζοταν.Ευτυχώς δεν είχαμε και περίοδο προσαρμογής αφου πήγαινε απο τοσο μικρη το θεωρει δεδομενο. Λατρευει όλο το προσωπικο του σταθμού και όλα καλα. Είναι παρα πολύ κοινωνική και γνωριζει παρα πολλα πραγματα.

 

Αυτο που θα σε συμβουλεψω είναι να βρεις μικρο οικογενειακο παιδικο σταθμο....εμας το κάθε τμήμα έχει μέχρι 6 παιδακια.

 

Ευχομαι το καλυτερο για το μωρακι σου !!!!!!! και καλη επιτυχια:P

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε βρεφικό όταν είμασταν 9 μηνών!!!Στην τάξη της είναι 5 βρέφη και η δασκάλα είναι πολύ γλυκειά!Αν είσαι στα Νότια Προάστια, στείλε πμ να σου πω τον σταθμό! Είναι καλό που έχουν μόνο 2 παιδάκια γεννημένα την ίδια χρονιά, και άρα έχουν τον χρόνο να ασχοληθούν! Αρρωσταίνει συχνά, περίπου 1-2 φορές τον μήνα και είναι μινίμως συναχομένη, αλλά τι να γίνει...Απλά προσπάθησε να έχεις κάποια εναλλακτική για baby sitting και υπόλοιπο σε άδειες από την δουλειά!

 

 

Και εμέις στα Νοτια πηγαίνουμε....5 βρέφη στην τάξη....

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...