Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απεργία σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό


Recommended Posts

29 Ιουνίου 2011, γενική απεργία και ο ιδιωτικός σταθμός στον οποίο πηγαίνει η κόρη μας στην περιοχή Παπάγου μας ανακοίνωσε χθές ότι σήμερα απεργεί!!! Ομολογώ ότι έχω μείνει άναυδη, και θέλω τη γνώμη σας: έχετε ξανακούσει απεργία σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό? Η ιδιοκτήτρια ισχυρίστηκε ότι συμβαίνει σε πολλούς ιδιωτικούς σταθμούς αυτό, αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω... Δεν ξέρω αν είμαι διατεθημένη να πληρώνω 600 ευρώ το μήνα (χωρίς σχολικό) και να απεργεί ο σταθμός...

 

Έχετε ακούσει παρόμοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν απεργεί το προσωπικό πως περιμένεις να λειτουργήσει ο παιδικός;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για την απεργία σα να πρόκειται για κάποιο κατάπτιστο έγκλημα!!

Δίκιο έχεις από τη μία επειδή πληρώνεις, αλλά σκέψου ότι και αυτοί που δουλεύουν στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς παρόλο που εσύ πληρώνεις συνεχίζουν να είναι εργαζόμενοι κι αυτοί όπως κι εσύ φαντάζομαι..

Κι αν δεν απεργούσαν σήμερα, έτσι κρίσιμη που είναι η κατάσταση, αλήθεια, πότε θα απεργούσαν!!??

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε εργαζόμενος έχει δικαίωμα στην απεργία.Στον ιδιωτικό τομέα όμως δύσκολα τολμά κάποιος να απεργήσει. Πάντως μπράβο σε όποιον το τόλμησε. Παρεμπιπτόντως 600 ευρώ το μήνα είναι πάρα πολλά. Χαβιάρι σε καθημερινή βάση έχει το μενού τους;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σχετικα κι οποιος γνωριζει μου λεει....

θεωρω δεδομενο το δικαιωμα στην απεργια ειτε εισαι στο δημοσιο ειτε στον ιδιωτικο τομεα και μπραβο ιδιαιτερως σε ιδιωτικους υπαλληλους που τολμανε μια τετοια κινηση...

Αλλα...αν ενας δημοσιος υπαλληλος απεργησει χανει εκεινη την ημερα ή ημερες αναλογα ενα ποσο απο τον μισθο του....

Ενας/Μια εκπαιδευτικος του ιδιωτικου σχολειου εν προκειμενω τι "κυρωση" εχει(αν μπορω να το πω ετσι)??Μειωνεται κατι στις απολαβες του/της??

Κι εφοσον ο σταθμος δεν λειτουργει μηπως θα επρεπε και οι γονεις να μην πληρωσουν το ιδιο ποσο οπως καθε αλλον μηνα???

Τι γινεται σε μια τετοια περιπτωση ωστε και ο υπαλληλος να ακησει το δικαιωμα του αλλα και ο γονιος να μην νιωθει οτι "τζαμπα" πληρωνει????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμας ειχαν κανει τη 1η φορα απεργια. ( πριν 6-8 μηνες) μας εστειλε χαρτακι η διευθυνση πως το προσωπικο της την επομενη θα απεργησει.... στις επομενες απεργιες μαλλον τους εβαλε χερι η διευθυντρια κ δε το ξανακαναν.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό, όσοι εργαζόμενοι απεργούν χάνουν το μεροκάματό τους, όποια δουλειά και να κάνουν.

Και στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς δυστυχώς οι γονείς πληρώνουν και όταν γίνονται απεργίες εννοείται ότι οι γονείς πληρώνουν κάθε μήνα το ίδιο ποσό ασχέτως αν δεν έεχουν λειτουργήσει κάποιες μέρες. Τώρα στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό νομίζω ότι ισχύει το ίδιο, εκτός κι αν οι γονείς συνεννοηθούν με την ιδιοκτήτρια κάτι διαφορετικό..

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί είστε εκτός θέματος και δε χρειάζεται να εξηγούμε τα αυτονόητα. Είναι προφανές ότι σε ένα ιδιωτικό σταθμό με κόστος 600 ευρώ το μήνα ανά παιδί οι μισθοί (και ελπίζω και τα προσόντα) των εργαζομένων είναι αυξημένοι (αναφέρεται και στο σχόλιο για το χαβιάρι). Κι αν οι υπάλληλοι είναι δυσαρεστημένοι, ή τους ικανοποιείς, ή τους αντικαθιστάς (δικαιώματα έχει και ο επιχειρηματίας), ή βρίσκεις τρόπο να εξυπηρετήσεις όσους γονείς από εμάς ΔΕΝ απεργούν. Δεν έχουν μόνο οι συνδικαλιστές δικαιώματα σε αυτή τη χώρα, ξέρετε.

 

Και το κλείνω εδώ, γιατί δεν έχω διάθεση για αντιπαραθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί είστε εκτός θέματος και δε χρειάζεται να εξηγούμε τα αυτονόητα. Είναι προφανές ότι σε ένα ιδιωτικό σταθμό με κόστος 600 ευρώ το μήνα ανά παιδί οι μισθοί (και ελπίζω και τα προσόντα) των εργαζομένων είναι αυξημένοι (αναφέρεται και στο σχόλιο για το χαβιάρι). Κι αν οι υπάλληλοι είναι δυσαρεστημένοι, ή τους ικανοποιείς, ή τους αντικαθιστάς (δικαιώματα έχει και ο επιχειρηματίας), ή βρίσκεις τρόπο να εξυπηρετήσεις όσους γονείς από εμάς ΔΕΝ απεργούν. Δεν έχουν μόνο οι συνδικαλιστές δικαιώματα σε αυτή τη χώρα, ξέρετε.

 

Και το κλείνω εδώ, γιατί δεν έχω διάθεση για αντιπαραθέσεις.

 

Δεν ειδα κανεναν απο τους παραπάνω να είναι εκτώς θέματος.Απλά δεν θεωρησαν απαράδεκτο να απεργούν οι εκπαιδευτικοί. Το ότι το κόστος είναι τόσο μεγάλο, δεν σημαίνει πως οι εργαζόμενοι παίρνουν υψηλό μισθό (εκτώς αν στο έχει πεί ο ίδιος ο εκπαιδευτικός). Για τα προσόντα τους θα έπρεπε να είσαι σίγουρη και όχι για τον μισθό τους. Ακόμα όμως και αν έχουν πολύ καλό μισθό, και πάλι έχουν το δικαίωμα να απεργήσουν. Ο καλός μισθός δεν εξαγωράζει την αποχή απο την απεργία, καθως τις περισσότερες φορές το 90% των αιτιμάτων των απεργιών δεν αφορούν τα οικονομικά αλλά άλλα πολύ ουσιαστικά ζητήματα.

Τωρα ως προς την εξυπηρέτηση των γονιών, θεωρώ πως θα μπορούσε ίσως να βρεί ο επιχειρηματίας έναν τρόπο να σας καλύψει, αλλά αυτό θα ήταν απεργοσπασία. Μάλλον γι αυτο δεν το έκανε κιόλας.

Επίσης να πω, πως αυτοί που θα έπρεπε να απεργούν κατα κόρων είναι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι. Ο δημόσιος υπάλληλος δεν διακυνδηνεύει τίποτα! Απεργεί εκ του ασφαλούς. Δυστυχως όμως δεν υπάρχουν συνδικάτα στην Ελλάδα να στηρίξουν πραγματικά τους υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω πως αν απεργουν οι σταθμοι θα πρεπει κι εμεις να καθομαστε σπιτι με τα παιδια οσες δεν εχουν γιαγιαδες να τα αφηνουν... Αρα και να μη θελουμε να απεργησουμε εμεις η θα χασουμε το μεροκαματο μας και θα δυσαρεστουμε και τον ερδοδοτη ο οποιος θα βαζει με το μυαλο του οτι τον συμφερει και θα δημιουργουμε ασχημο κλιμα σιγα σιγα αφου μια φορα στις δυο βδομαδες θα πρεπει να λειπουμε! Εναλλακτικα αν θελει ο εργοδοτης θα μας γρΑφει τη μερα σαν αδειΑ οποτε σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα θα ξεμεινουμε απο μερες αδειας που ξερουμε ποσο σημαντικες εινΑι! Καλα αν εισαι και σε δημοσιο στΑθμο ειναι ακομα χειροτερα και σε συνδυασμο με στραβοξυλο εργοδοτη που ψαχνει αφορμη ειμαστε χαμενες απο χερι!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως άσχετα με το κυρίως θέμα εμένα εξακολουθούν να μου φαίνονται υπερβολικά τα 600 ευρώ. Εκτός κι αν τα παιδιά κάνουν πλήθος εξειδικευμένων δραστηριοτήτωνμε τις οποίες εν τοιαύτη περιπτώσει ο ιδιοκτήτης θα μπορούσε να τα απασχολήσει- με το πλεονάζον προσωπικό που προφανώς διαθέτει- και τη μέρα της απεργίας προκειμένου να φανεί αντάξιος των χρημάτων που πληρώνουν οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται εντελως παραλογο να κλεινει ο ιδιωτικος σταθμος λογω απεργιας...απο τη μερια της εργαζομενης μητερας μιλαω...

 

βεβαια σε αυτη τη χωρα που ζουμε, δικαιωματα εχουν μονο οι δημοσιοι υπαλληλοι και για απεργια και για αδειες μητροτητας 1 χρονο και αδειες αιμοδοσιας και ενα σωρο αλλα...και ολοι εμεις του ιδιωτικου...να δουλευουμε για ολους αυτους τους επαναστατες που για τη θεσουλα στο δημοσιο εχουν κανει πολλες "θυσιες"....

 

δε τολμω να σκεφτω την απεργια, γιατι την επομενη μερα θα ειναι καποιος αλλος στη θεση μου....εδω δε μπορουμε να παρουμε αδεια αν ειναι αρρωστα τα παιδια μας...και φυσικα ουτε να στειλουμε τα παιδια μας σε δημοσιο σταθμο γιατι και αυτοι σε αυτους απευθυνονται οταν κλεινουν 4, Χριστουγενα και Πασχα και καθε τοσο απεργουν....και ειναι γεματοι απο παιδια μη εργαζομενων μητερων που ομως εχουν καλες γνωριμιες...

για αυτο επειδη πληρωνω αδρα τον ιδιωτικο σταθμο που πατα πανω στην αναγκη μας δε μπορω να διανοηθω οτι θα κλεισει λογω απεργιας....

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται εντελως παραλογο να κλεινει ο ιδιωτικος σταθμος λογω απεργιας...απο τη μερια της εργαζομενης μητερας μιλαω...

 

βεβαια σε αυτη τη χωρα που ζουμε, δικαιωματα εχουν μονο οι δημοσιοι υπαλληλοι και για απεργια και για αδειες μητροτητας 1 χρονο και αδειες αιμοδοσιας και ενα σωρο αλλα...και ολοι εμεις του ιδιωτικου...να δουλευουμε για ολους αυτους τους επαναστατες που για τη θεσουλα στο δημοσιο εχουν κανει πολλες "θυσιες"....

 

δε τολμω να σκεφτω την απεργια, γιατι την επομενη μερα θα ειναι καποιος αλλος στη θεση μου....εδω δε μπορουμε να παρουμε αδεια αν ειναι αρρωστα τα παιδια μας...και φυσικα ουτε να στειλουμε τα παιδια μας σε δημοσιο σταθμο γιατι και αυτοι σε αυτους απευθυνονται οταν κλεινουν 4, Χριστουγενα και Πασχα και καθε τοσο απεργουν....και ειναι γεματοι απο παιδια μη εργαζομενων μητερων που ομως εχουν καλες γνωριμιες...

για αυτο επειδη πληρωνω αδρα τον ιδιωτικο σταθμο που πατα πανω στην αναγκη μας δε μπορω να διανοηθω οτι θα κλεισει λογω απεργιας....

 

 

Δικαίωμα στην απεργία έχουν όλοι οι εργαζόμενοι και πρέπει να έχουν ιδίως σε αυτές τις κρίσιμες ώρες που περνούμε ως εργαζόμενοι. Αν ήταν δημόσιος σταθμός θα το δεχόμασταν γιατί να μην το δεχτούμε και για τον ιδιωτικό;

Όσον αφορά τώρα στην παραπάνω παράθεση συμφωνώ στο ότι όλοι οι υπάλληλοι πρέπει να τυγχάνουν ίσων δικαιωμάτων και ιδίως οι γυναίκες εργαζόμενες με μικρά παιδιά, καλό θα ήταν όμως να μην μας βάζουν σε διαδικασίες αλληλοσυγκρούσεων και αντιπαραθέσεων και σε κατηγοριοποιήσεις του τύπου οι κακοί και προνομιούχοι δημόσιοι υπάλληλοι.

Σε κάθε τομέα υπάρχουν σωστοί ευσυνείδητοι εργαζόμενοι και μη και είναι αλήθεια οτι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι πιέζονται πολύ περισσότερο και δέχονται στωικά πολλές αδικίες γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.

Η εργαζόμενη μητέρα δεν υπολογίζεται ούτε και στο "προνομιούχο δημόσιο" και δυστυχώς ούτε πέρσι ούτε φέτος δεν δέχονται το παιδί μου σε δημόσιο παιδικό σταθμό κι ούτε απολαμβάνω παραπάνω προνόμια, θεωρούμαι μάλιστα ότι δεν πρέπει να ομιλώ αφού είμαι προνομιούχα εφ' όσον ακόμη δεν χάνω την δουλειά μου.

Η σιωπή όμως και οι διάφορες ταμπέλες είναι ότι χειρότερο καθώς χωρίζει τους πολίτες σε στρατόπεδα και χάνουμε τον κοινό μας στόχο την ίση μεταχείριση όλων μας και τα αναφαίρετα δικαιώματα μας ως μάνες.

Παντού υπάρχουν διακρίσεις. Καλό είναι να συστρατευόμαστε και να στιλιτεύουμε όλες οι εργαζόμενες μητέρες τα κακώς κείμενα προκειμένου να καλυτερεύσουμε τις δύσκολες συνθήκες στις οποίες ζούμε.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σχετικα κι οποιος γνωριζει μου λεει....

θεωρω δεδομενο το δικαιωμα στην απεργια ειτε εισαι στο δημοσιο ειτε στον ιδιωτικο τομεα και μπραβο ιδιαιτερως σε ιδιωτικους υπαλληλους που τολμανε μια τετοια κινηση...

Αλλα...αν ενας δημοσιος υπαλληλος απεργησει χανει εκεινη την ημερα ή ημερες αναλογα ενα ποσο απο τον μισθο του....

Ενας/Μια εκπαιδευτικος του ιδιωτικου σχολειου εν προκειμενω τι "κυρωση" εχει(αν μπορω να το πω ετσι)??Μειωνεται κατι στις απολαβες του/της??

Κι εφοσον ο σταθμος δεν λειτουργει μηπως θα επρεπε και οι γονεις να μην πληρωσουν το ιδιο ποσο οπως καθε αλλον μηνα???

Τι γινεται σε μια τετοια περιπτωση ωστε και ο υπαλληλος να ακησει το δικαιωμα του αλλα και ο γονιος να μην νιωθει οτι "τζαμπα" πληρωνει????

 

Ζήτα έκπτωση. Απλό.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα στην απεργία έχουν όλοι οι εργαζόμενοι και πρέπει να έχουν ιδίως σε αυτές τις κρίσιμες ώρες που περνούμε ως εργαζόμενοι. Αν ήταν δημόσιος σταθμός θα το δεχόμασταν γιατί να μην το δεχτούμε και για τον ιδιωτικό;

Όσον αφορά τώρα στην παραπάνω παράθεση συμφωνώ στο ότι όλοι οι υπάλληλοι πρέπει να τυγχάνουν ίσων δικαιωμάτων και ιδίως οι γυναίκες εργαζόμενες με μικρά παιδιά, καλό θα ήταν όμως να μην μας βάζουν σε διαδικασίες αλληλοσυγκρούσεων και αντιπαραθέσεων και σε κατηγοριοποιήσεις του τύπου οι κακοί και προνομιούχοι δημόσιοι υπάλληλοι.

Σε κάθε τομέα υπάρχουν σωστοί ευσυνείδητοι εργαζόμενοι και μη και είναι αλήθεια οτι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι πιέζονται πολύ περισσότερο και δέχονται στωικά πολλές αδικίες γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.

Η εργαζόμενη μητέρα δεν υπολογίζεται ούτε και στο "προνομιούχο δημόσιο" και δυστυχώς ούτε πέρσι ούτε φέτος δεν δέχονται το παιδί μου σε δημόσιο παιδικό σταθμό κι ούτε απολαμβάνω παραπάνω προνόμια, θεωρούμαι μάλιστα ότι δεν πρέπει να ομιλώ αφού είμαι προνομιούχα εφ' όσον ακόμη δεν χάνω την δουλειά μου.

Η σιωπή όμως και οι διάφορες ταμπέλες είναι ότι χειρότερο καθώς χωρίζει τους πολίτες σε στρατόπεδα και χάνουμε τον κοινό μας στόχο την ίση μεταχείριση όλων μας και τα αναφαίρετα δικαιώματα μας ως μάνες.

Παντού υπάρχουν διακρίσεις. Καλό είναι να συστρατευόμαστε και να στιλιτεύουμε όλες οι εργαζόμενες μητέρες τα κακώς κείμενα προκειμένου να καλυτερεύσουμε τις δύσκολες συνθήκες στις οποίες ζούμε.

 

Καλά με αυτά τα μυαλά σκεφτόμαστε και μας έχουν πατήσει στο σβέρκο.

 

Η απεργία δεν είναι αναφέρετο δικαίωμα. Η απεργία είναι ανάγκη στους καιρούς που ζούμε. Το αν κάποιοι ξεβολευόμαστε, ε τι να γίνει, αυτό είναι και το νόημα της απεργίας. Να ενοχλήσει. Να ταρακουνήσει. Αλλιώς γιατί να απεργήσει κάποιος;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μερικοί είστε εκτός θέματος και δε χρειάζεται να εξηγούμε τα αυτονόητα. Είναι προφανές ότι σε ένα ιδιωτικό σταθμό με κόστος 600 ευρώ το μήνα ανά παιδί οι μισθοί (και ελπίζω και τα προσόντα) των εργαζομένων είναι αυξημένοι (αναφέρεται και στο σχόλιο για το χαβιάρι). Κι αν οι υπάλληλοι είναι δυσαρεστημένοι, ή τους ικανοποιείς, ή τους αντικαθιστάς (δικαιώματα έχει και ο επιχειρηματίας), ή βρίσκεις τρόπο να εξυπηρετήσεις όσους γονείς από εμάς ΔΕΝ απεργούν. Δεν έχουν μόνο οι συνδικαλιστές δικαιώματα σε αυτή τη χώρα, ξέρετε.

 

Και το κλείνω εδώ, γιατί δεν έχω διάθεση για αντιπαραθέσεις.

 

εισαι εντελως σιγουρη για οσα λες;;;; οτι στον σταθμο που εσυ πληρωνεις 600 ευρω πληρωνονται αντιστοιχα κ οι υπαλληλοι;;; σε πληροφορω οτι μπορει να τους εχει ωρομισθιους, με συμβαση ορισμενου χρονου, χωρις επιδοματα και με εκβιαστικους ορους.

 

τωρα για την υποθετικη προταση, θα τολμουσα να πω οτι εισαι λιγο ..εκτος πραγματικοτητας...μετα συγχωρησεως...:rolleyes:

γινεται χαμος κ εσυ κατηγορεις τους δασκαλους;:? αν θες πες στο διευθυντη να ικανοποιησει τα αιτηματα τους! εγω παντως θα ημουν περηφανη που παει το παιδι μου σε σταθμο με απεργους δασκαλους του ιδιωτικου τομεα, θελει κοτσια.

 

Επίσης να πω, πως αυτοί που θα έπρεπε να απεργούν κατα κόρων είναι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι. Ο δημόσιος υπάλληλος δεν διακυνδηνεύει τίποτα! Απεργεί εκ του ασφαλούς. Δυστυχως όμως δεν υπάρχουν συνδικάτα στην Ελλάδα να στηρίξουν πραγματικά τους υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα.

 

θα συμφωνησω , εκτος απο το 'εκ του ασφαλους' ...χανεται ενα ημερομισθιο, που για ορισμενες οικογενειες μπορει να ειναι το σουπερμαρκετ της εβδομαδας...

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί είστε εκτός θέματος και δε χρειάζεται να εξηγούμε τα αυτονόητα. Είναι προφανές ότι σε ένα ιδιωτικό σταθμό με κόστος 600 ευρώ το μήνα ανά παιδί οι μισθοί (και ελπίζω και τα προσόντα) των εργαζομένων είναι αυξημένοι (αναφέρεται και στο σχόλιο για το χαβιάρι). Κι αν οι υπάλληλοι είναι δυσαρεστημένοι, ή τους ικανοποιείς, ή τους αντικαθιστάς (δικαιώματα έχει και ο επιχειρηματίας), ή βρίσκεις τρόπο να εξυπηρετήσεις όσους γονείς από εμάς ΔΕΝ απεργούν. Δεν έχουν μόνο οι συνδικαλιστές δικαιώματα σε αυτή τη χώρα, ξέρετε.

 

Και το κλείνω εδώ, γιατί δεν έχω διάθεση για αντιπαραθέσεις.

 

Αν και δεν διάβασα όλες τις απόψεις εγώ θα συμφωνήσω ότι έπρεπε ο παιδικός να σου προσφέρει εναλλακτική για εκείνη την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά με αυτά τα μυαλά σκεφτόμαστε και μας έχουν πατήσει στο σβέρκο.

 

Η απεργία δεν είναι αναφέρετο δικαίωμα. Η απεργία είναι ανάγκη στους καιρούς που ζούμε. Το αν κάποιοι ξεβολευόμαστε, ε τι να γίνει, αυτό είναι και το νόημα της απεργίας. Να ενοχλήσει. Να ταρακουνήσει. Αλλιώς γιατί να απεργήσει κάποιος;

 

 

 

Δεν καταλαβαίνω την έκφραση "Καλά με αυτά τα μυαλά σκεφτόμαστε και μας έχουν πατήσει στο σβέρκο" και που την στηρίζεις. Καλό είναι να μην προβαίνουμε σε προσωπικούς αφορισμούς απόψεων αλλά να βλέπουμε σφαιρικά την πραγματικότητα.

Η απεργία και το τονίζω είναι συνταγματικά αναφαίρετο ΔΙΚΑΙΩΜΑ κάθε εργαζομένου κι όχι απλά ανάγκη στους καιρούς που ζούμε, είναι το μέσο που είχε και έχει ο κάθε εργαζόμενος για να δείξει την αντίθεση του και να απαιτήσει.

Με αυτό που λες ακυρώνεις τους τόσους αγώνες που έχουν γίνει πριν από εμάς για να μπορούμε να κατοχυρώσουμε θεμελιώδη εργασιακά δικαιώματα τα οποία δυστυχώς καταπατούνται σήμερα. Σε αυτό που συμφωνώ είναι ότι το νόημα της απεργίας είναι να ταρακουνήσει αλλά αποτελεί καθαρά δικαίωμα του κάθε εργαζομένου σύμφωνα και με την εργατική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Μου θύμησες μια πελάτισσά μου, που ήρθε μια μέρα ένα τέτααρτο πριν κλείσουμε να δει 2 μπάνια. Κι όταν της είπα ότι κλείνουμε σε 15 λεπτά και δε θα προλάβουμε μου απάντησε: Δεν ήξερα ότι στον ιδιωτικό τομέα έχετε ωράριο...

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

πριν αρχισουν οι απεργιες σκεφτομουν στην αρχη της χρονιας τι κανουν οι εργαζομενες μανουλες μεχρι να τελειωσει η προσαρμογη που κρατουσαν τα παιδια μας μονο 3-4 ωρες.....

μετα αρχισαν οι απεργιες....εγω ειμαι σπιτι....και ξεβολευτηκα, φανταζομαι οι εργαζομενες.

 

και αν ο δημοτικος μας σταθμος απεργησε συνολικα 5 μερες πχ, παει να πει μια βδομαδα λιγοτερο...αφαιρεθηκε απο τα τροφεια??? οχι...... αρα ποιος βγηκε κερδισμενος???

παλι τα αφεντικα!!! για αλλη μια φορα....και απο εμας τα πηραν και τους δασκαλους δεν πληρωσαν.....τι ωραια τα καταφεραμε

 

παντως με τους δασκαλους δε μπορω να τα βαλω και μαλιστα μου φαινεται πολυ περιεργο οτι οι δικες μας τουλαχιστον ενω απεργουσαν ηταν εκει....απαντουσαν στα τηλεφωνα και ενημερωναν οποιον πηγαινε χωρις να ξερει.....ολο το ωραριο τους ηταν εκει απικο

εγω πχ θα ηθελα αν απεργω να κατσω σπιτι μου, λεω εγω τωρα

 

καπως πρεπει να οχυρωθουν κι αυτοι

το μονο που ειναι δυσκολο ειναι οτι δεν ταρακουναμε κανεναν, απλα ξεβολευομαστε μεταξυ μας, οι φτωχοι και οι πολλοι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την έκφραση "Καλά με αυτά τα μυαλά σκεφτόμαστε και μας έχουν πατήσει στο σβέρκο" και που την στηρίζεις. Καλό είναι να μην προβαίνουμε σε προσωπικούς αφορισμούς απόψεων αλλά να βλέπουμε σφαιρικά την πραγματικότητα.

Η απεργία και το τονίζω είναι συνταγματικά αναφαίρετο ΔΙΚΑΙΩΜΑ κάθε εργαζομένου κι όχι απλά ανάγκη στους καιρούς που ζούμε, είναι το μέσο που είχε και έχει ο κάθε εργαζόμενος για να δείξει την αντίθεση του και να απαιτήσει.

Με αυτό που λες ακυρώνεις τους τόσους αγώνες που έχουν γίνει πριν από εμάς για να μπορούμε να κατοχυρώσουμε θεμελιώδη εργασιακά δικαιώματα τα οποία δυστυχώς καταπατούνται σήμερα. Σε αυτό που συμφωνώ είναι ότι το νόημα της απεργίας είναι να ταρακουνήσει αλλά αποτελεί καθαρά δικαίωμα του κάθε εργαζομένου σύμφωνα και με την εργατική νομοθεσία.

 

μα η Ρέα ακριβώς αυτό λέει! ότι μας έχουν πατήσει στο σβέρκο γιατί το σκεφτόμαστε πριν κάνουμε απεργία και οι περισσότεροι από μας φοβούνται να απεργήσουν. Και επίσης το ότι λέει πως η απεργία δεν είναι δικαίωμα αλλά ανάγκη, τονίζει την σπουδαιότητα της απεργίας. Για ξαναδές το μήνυμά της, τα λόγια σου αντανακλούν (και εγώ στην αρχή νόμισα πως έλεγε κατά της απεργίας και των απεργών, αλλά το ξαναδιάβασα και είδα πως είναι υπέρμαχος των απεργών και κατά όσων καταδικάζουν τις απεργίες)

Link to comment
Share on other sites

μα η Ρέα ακριβώς αυτό λέει! ότι μας έχουν πατήσει στο σβέρκο γιατί το σκεφτόμαστε πριν κάνουμε απεργία και οι περισσότεροι από μας φοβούνται να απεργήσουν. Και επίσης το ότι λέει πως η απεργία δεν είναι δικαίωμα αλλά ανάγκη, τονίζει την σπουδαιότητα της απεργίας. Για ξαναδές το μήνυμά της, τα λόγια σου αντανακλούν (και εγώ στην αρχή νόμισα πως έλεγε κατά της απεργίας και των απεργών, αλλά το ξαναδιάβασα και είδα πως είναι υπέρμαχος των απεργών και κατά όσων καταδικάζουν τις απεργίες)

 

Δεν ήταν σαφές όπως αναφέρθηκε, άλλωστε τα γραπτά πολλές φορές παρερμηνεύονται και επιτρέπουν ενίοτε πολλών ειδών αναγνώσεις. Αν όντως είναι έτσι φυσικά συμφωνώ και επαυξάνω και τονίζω και πάλι το νόημα και την σπουδαιότητα του δικαιώματος της απεργίας ασχέτως αν κάποιοι το εκμεταλλεύονται προς ίδιον όφελος. Άλλωστε ο καθένας πράττει κατά συνείδηση και ελεύθερη βούληση (έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...