Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαλασμένο δόντι;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

ο μικρός μου έχει πέντε δόντια, εκ των οποίων το ένα παρατήρησα ότι είναι πιο σκούρο από τα άλλα. Το κακό είναι ότι δεν του αρέσει το νερό, ώστε να ξεπλένει λίγο το στόμα του μετά το φαγητό κι αυτό που κάνω είναι να του τα τρίβω με λίγο νερό με το δάχτυλο μου. Αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν να είναι κιόλας χαλασμένο; Τι μπορώ να κάνω; Μήπως είμαι υπερβολική; Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπικά δεν μου έχει συμβει κάτι τέτοιο στην κόρη μου αλλά έχω ακούσει οτι υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστούν προβλήματα στη νεογιλή οδοντοφυία.Το καλύτερο όμως είναι να ρωτήσεις τον παιδίατρο σας ή να επισκεφτείτε κάποιον παιδοδοντίατρο.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλό είναι να επισκεφτείς κάποιον οδοντίατρο ή να πάρεται από το φαρμακείο το γνωστο δαχτυλο-οδοντοβουρτσάκι για μωράκια(δεν γράφω ποιά εταιρεία για λόγους διαφήμισης)και να αρχίσεις να του καθαρίζεις τ δόντια έστω και λιγάαακι με το ζόρι γιατί είναι αρκετά συχνό το φαινόμενο τα νεογιλά δοντάκια να παρουσιάζουν κάποιας μορφής τεριδόνα.Ο παιδίατρος θα σου πεί μόνο νερό που δεν είναι και τόσο σωστό... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλό είναι να επισκεφτείς κάποιον οδοντίατρο ή να πάρεται από το φαρμακείο το γνωστο δαχτυλο-οδοντοβουρτσάκι για μωράκια(δεν γράφω ποιά εταιρεία για λόγους διαφήμισης)και να αρχίσεις να του καθαρίζεις τ δόντια έστω και λιγάαακι με το ζόρι γιατί είναι αρκετά συχνό το φαινόμενο τα νεογιλά δοντάκια να παρουσιάζουν κάποιας μορφής τεριδόνα.Ο παιδίατρος θα σου πεί μόνο νερό που δεν είναι και τόσο σωστό... :wink:

 

οι κανόνες λένε ότι αν δεν είναι δική σου η εταιρία με το οδοντοβουρτσάκι μπορείς να μας πεις και δεν είναι διαφήμιση :wink:

είναι η άποψη σου πρωτίστως ως μητέρα και δευτερευόντως ως επαγγελματίας του συγκεκριμένου κλάδου :wink:

 

πες μας αν θες και για το θέμα "σκέτο νερό".... τι άλλη λύση υπάρχει για το βρεφάκι που δε θα φτύνει την οδοντόπαστα?

εσύ τι θα κάνεις για παράδειγμα στο δικό σου ζουζούνι όταν έρθει η ώρα του? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλό είναι να επισκεφτείς κάποιον οδοντίατρο ή να πάρεται από το φαρμακείο το γνωστο δαχτυλο-οδοντοβουρτσάκι για μωράκια(δεν γράφω ποιά εταιρεία για λόγους διαφήμισης)και να αρχίσεις να του καθαρίζεις τ δόντια έστω και λιγάαακι με το ζόρι γιατί είναι αρκετά συχνό το φαινόμενο τα νεογιλά δοντάκια να παρουσιάζουν κάποιας μορφής τεριδόνα.Ο παιδίατρος θα σου πεί μόνο νερό που δεν είναι και τόσο σωστό... :wink:

 

οι κανόνες λένε ότι αν δεν είναι δική σου η εταιρία με το οδοντοβουρτσάκι μπορείς να μας πεις και δεν είναι διαφήμιση :wink:

είναι η άποψη σου πρωτίστως ως μητέρα και δευτερευόντως ως επαγγελματίας του συγκεκριμένου κλάδου :wink:

 

πες μας αν θες και για το θέμα "σκέτο νερό".... τι άλλη λύση υπάρχει για το βρεφάκι που δε θα φτύνει την οδοντόπαστα?

εσύ τι θα κάνεις για παράδειγμα στο δικό σου ζουζούνι όταν έρθει η ώρα του? :wink:

Χλιαρό χαμομιλάκι με ελάχιστη σοδίτσα φαγητού(ελάχιστη στην μύτη του κουταλιού είναι και φυσικό καταπραϊντικό ) σε μπατονέτα και σκουπισματάκι με μια γάζα ή σε εμποτισμένη οδοντόβουρτσα και πάλι σκουπισματάκι με γαζούλα.Ο παιδίατρος δεν τα γνωρίζει αυτά δυστηχώς :wink: Δεν είναι μέσα στη ειδικότητά του. Και έτσι το βρεφάκι δεν είναι ανάγκη να φτύνει την οδοντόκρεμα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως η κουμπάρα μου είχε μεγάλο πρόβλημα με τα δόντια της βαφτισιμιάς μου...είχαν χαλάσει γύρω στα 5δοντάκια της σε ηλικία μόλις 1,5έτους :(

Και της τα έπλενε μετά από κάθε γεύμα...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καλέ Ελευθερία,

που ήσουνα στις άλλες συζητήσεις για το βούρτσισμα των δοντιών :?::D:D

 

Δώσε και καμιά γενική οδηγία, όπως:

-Πότε ξεκινάμε καθαρισμό-βούρτσισμα;Ηλικία;Αριθμός δοντιών;Τι παίζει ρόλο;

-Τι εναλλακτικές έχουμε ως προς την οδοντόβουρτσα; Έχουν ακουστεί διάφορα...

 

και ό,τι άλλο μπορείς να σκεφτείς που εμείς οι κοινοί θνητοί δεν γνωρίζουμε, ενώ οι ειδικοί... :wink:

:lol::lol::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..

Χλιαρό χαμομιλάκι με ελάχιστη σοδίτσα φαγητού(ελάχιστη στην μύτη του κουταλιού είναι και φυσικό καταπραϊντικό ) σε μπατονέτα και σκουπισματάκι με μια γάζα ή σε εμποτισμένη οδοντόβουρτσα και πάλι σκουπισματάκι με γαζούλα.Ο παιδίατρος δεν τα γνωρίζει αυτά δυστηχώς :wink: Δεν είναι μέσα στη ειδικότητά του. Και έτσι το βρεφάκι δεν είναι ανάγκη να φτύνει την οδοντόκρεμα!!! :wink:

Πολύ καλό αυτό, πρέπει όμως μετά από κάθε γεύμα να γίνεται αυτό; Ο μικρός δεν κάθεται καθόλου ούτε για να του τα καθαρίσω με το δάχτυλο μου με λίγο νερό. Θα το προσπαθήσω όμως... Το βράδυ όμως που ξυπνά και πίνει γάλα τι θα κάνω??Την οδοντόβουρτσα αυτή που πρότεινες φαντάζομαι την έχουν όλα τα φαρμακεία, έτσι δεν είναι;

Πάντως δεν το φανταζόμουνα ότι μέσα σε δύο μήνες από τότε που εμφανίστηκε θα μπορούσε να χαλάσει. Τι να πω.. Τόσο γρήγορα?? Γιατί??? :(

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..

Χλιαρό χαμομιλάκι με ελάχιστη σοδίτσα φαγητού(ελάχιστη στην μύτη του κουταλιού είναι και φυσικό καταπραϊντικό ) σε μπατονέτα και σκουπισματάκι με μια γάζα ή σε εμποτισμένη οδοντόβουρτσα και πάλι σκουπισματάκι με γαζούλα.Ο παιδίατρος δεν τα γνωρίζει αυτά δυστηχώς :wink: Δεν είναι μέσα στη ειδικότητά του. Και έτσι το βρεφάκι δεν είναι ανάγκη να φτύνει την οδοντόκρεμα!!! :wink:

Πολύ καλό αυτό, πρέπει όμως μετά από κάθε γεύμα να γίνεται αυτό; Ο μικρός δεν κάθεται καθόλου ούτε για να του τα καθαρίσω με το δάχτυλο μου με λίγο νερό. Θα το προσπαθήσω όμως... Το βράδυ όμως που ξυπνά και πίνει γάλα τι θα κάνω??Την οδοντόβουρτσα αυτή που πρότεινες φαντάζομαι την έχουν όλα τα φαρμακεία, έτσι δεν είναι;

Πάντως δεν το φανταζόμουνα ότι μέσα σε δύο μήνες από τότε που εμφανίστηκε θα μπορούσε να χαλάσει. Τι να πω.. Τόσο γρήγορα?? Γιατί??? :(

Καλά μην απελπίζεσαι :wink: Το ιδανικό θα ήταν μετά από κάθε γεύμα,αλλά το ιδανικό είναι μόνο για τα βιβλία :wink: Αν μπορέσεις μετά το βραδινό θα ήταν το καλύτερο (όχι βέβαια μέσα στα μεσάνυχτα την ώρα που είναι γλαρωμένος αλλά στο τελευταίο γευμα πριν τον ύπνο)και αν δεν μπορείς τότε γιατί είναι λογικό να θέλεις το βράδυ να κοιμάτε αντί να κάνεται μάχη για να καθαρίσεται τα δοντάκια το πρωΐ μόλις ξυπνήσεται για να πάτε την βολτούλα σας :!:Όσο για το γιατί χαλάνε από τόσο νωρίς?Δυστηχώς είναι τα ένζυμα του γάλατος και ειδικότερα αν δεν θηλάζει και παίρνει ξένο αστο...Η λακτόζη τα κάνει όλα!Άσχετο μήπως στο 3ο τρίμηνο της εγκυμοσήνης σου είχες πάρει καθόλου αντιβίωση?Από περιέργεια και μόνο :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α και στο τόπικ που έγραψες τις πληροφορίες για τη νεογιλή οδοντοφυϊα, τι εννοείς όταν λες ότι η εμφάνιση των δοντιών εξαρτάται από το ύψος και το βάρος του παιδιού κατά τη γέννηση, την ηλικία της μητέρας κ.ο.κ?? Μέχρι τώρα νόμιζα ότι ευθύνεται αποκλειστικά η κληρονομικότητα!!

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Α και στο τόπικ που έγραψες τις πληροφορίες για τη νεογιλή οδοντοφυϊα, τι εννοείς όταν λες ότι η εμφάνιση των δοντιών εξαρτάται από το ύψος και το βάρος του παιδιού κατά τη γέννηση, την ηλικία της μητέρας κ.ο.κ?? Μέχρι τώρα νόμιζα ότι ευθύνεται αποκλειστικά η κληρονομικότητα!!

Απλά στο μέσω όρο πάντα όταν ένα παιδί γεννηθεί βαρύ και ψηλό έχει γρηγορότερη ανάπτηξη από ένα μικρού βάρους και ύψους μωρό!Όσο μέγαλήτερη είναι η μητέρα τόσο μεγαλύτερες είναι και οι πιθανότητες να εμφανιστεί κάποια γεννετική ανωμαλία που να επιρρεάζει την οδοντοφιΐα π.χ.σύνδρομο Down,τρισωμία 13 και 18.Παίζουν και ρόλο οι περιβαλλοντικοί παράγοντες!Κληρονομικότητα και εμφάνιση νεογιλών δοντιών?Μάλλον ο πληροφοριοδότης σου δεν είναι καλά πληροφοριμένος :wink: Το μέγεθος το σχήμα και η μορφή των δοντιών και των γνάθων έχουν να κάνουν με τα γονίδιά μας και όχι η εμφάνιση τον δοντιών στη στοματική κοιλότητα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μας γεννήθηκε 4260 και 53 εκ. τα πρώτα του δόντια τα έσκασε σχεδόν 13 μηνών. Η ηλικία που τον έκανα ήταν 30....

Εγώ τα έβγαλα 12 μηνών τα πρώτα μου. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι και η κληρονομικότητα... :?

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μας γεννήθηκε 4260 και 53 εκ. τα πρώτα του δόντια τα έσκασε σχεδόν 13 μηνών. Η ηλικία που τον έκανα ήταν 30....

Εγώ τα έβγαλα 12 μηνών τα πρώτα μου. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι και η κληρονομικότητα... :?

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ :!::!::!: ΚΙ ΕΓΩ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΔΟΝΤΙ ΣΤΟΥΣ 5 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ 2150 ΚΑΙ 55 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΣΤΑ 21-22 ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΑΠΟ Ο,ΤΙ ΕΙΠΑΙ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΔΟΝΤΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ :?: ΕΝΤΑΞΥ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τι να κανω που ο γιος μου εχει μαθει και τρωει πλεον ενα καρο γλυκα? Σοκολατες καραμελες, γλυφιτζουρια....

Στο σπιτι δεν του δινω αλλα οταν ειμαστε εξω και δει αλλα παιδακια κανει σαν τρελο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

[Χλιαρό χαμομιλάκι με ελάχιστη σοδίτσα φαγητού(ελάχιστη στην μύτη του κουταλιού είναι και φυσικό καταπραϊντικό ) σε μπατονέτα και σκουπισματάκι με μια γάζα ή σε εμποτισμένη οδοντόβουρτσα και πάλι σκουπισματάκι με γαζούλα.Ο παιδίατρος δεν τα γνωρίζει αυτά δυστηχώς :wink: Δεν είναι μέσα στη ειδικότητά του. Και έτσι το βρεφάκι δεν είναι ανάγκη να φτύνει την οδοντόκρεμα!!! :wink:

 

Καλημέρα και πάλι, βρήκα τελικά μόνο στα jumbo οδοντόβουρτσα-δαχτυλο από σιλικόνη μιας εταιρείας.... δεν θυμάμαι ποια ήταν, γιατί εδώ στα φαρμακεία που την έψαχνα με κοιτούσαν σαν να ήρθα από τον Αρη. Ελευθερία τώρα σε πόσο χαμομηλάκι να ρίξω τη σόδα φαγητού, δεν μας λες....

Βέβαια ψάχνω και για παιδοοδοντίατρο να ρίξει μια ματιά και στα δόντια αλλά και στα ούλα του, γιατί βλέπω μια μικρή φουσκάλα πάνω στο ούλο. Ελευθερία λες να ναι κάτι που να τον ενοχλεί στο φαγητό ή στο γάλα;

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο μήπως στο 3ο τρίμηνο της εγκυμοσήνης σου είχες πάρει καθόλου αντιβίωση?Από περιέργεια και μόνο :)

 

Υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ αντιβίωσης τον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης και τα πρώτα δόντια του μωρού?

 

Με ανησύχησες τώρα και φαντάζομαι δεν είμαι η μόνη που πήρε αντιβίωση τον τρίτο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλημερα σημερα που ξυπνησε η μικρη μου ειδα οπως ανοιξε το στομα ενα μαυρακι στον τραπεζιτη που εβγαλε εδω κι ενα μηνα.χτες δεν ειδα να υπαρχει τιποτα.ειναι δυνατον ρε παιδια να χαλασε κιολας το δοντι?εχω πανικοβληθει..εχει καμια παρομοια εμπειρια?εντωμεταξυ σκεφτηκα μηπως εχει κολλησει κατι αλλα δεν ανοιγει το στομα καλα να δω και δεν πιστευω να ειναι κατι απο τροφη..sos αν ξερετε κατι πειτε μου..τι μπορω να κανω..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, αν πλενεις τα δοντια της κανονιακ πρωι βραδυ με οδοντοκρεμα δε νομιζω να ειναι τιποτα.

 

Δοκιμασε να το βγαλεις με την οδοντοβουρτσα, ισως ειναι κατι που εφαγε

Κι εγω μια φορα ειχα τρομαξει με την κορη μου αλλα ηταν απλως μαυρη κηρομπογια.

 

Αν δε φυγει πηγαινε τη στον οδονιταρο αυτην την εβδομαδα -οσο πιο συνοτμα τοσο καλυτερα. Το τσεκ-απ του χρονου το εχετε κανει;

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, αν πλενεις τα δοντια της κανονιακ πρωι βραδυ με οδοντοκρεμα δε νομιζω να ειναι τιποτα.

 

Δοκιμασε να το βγαλεις με την οδοντοβουρτσα, ισως ειναι κατι που εφαγε

Κι εγω μια φορα ειχα τρομαξει με την κορη μου αλλα ηταν απλως μαυρη κηρομπογια.

 

Αν δε φυγει πηγαινε τη στον οδονιταρο αυτην την εβδομαδα -οσο πιο συνοτμα τοσο καλυτερα. Το τσεκ-απ του χρονου το εχετε κανει;

Σορυ κιολλας αλλα μιας και το ειπες....16 μηνων γινεται να πλενουμε με οδοντοκρεμα;;;ακομα και παιδικη;;δηλαδη δεν την καταπινουν και αν ναι δεν πειραζει;;;σε ρωταω γιατι πραγματικα δεν ξερω ...αν και θα ρωτησω την παιδιατρο...δηλ ο δικος μου εχει 12 δοντια 8 μπροστινα πανω κατω και 4 πισω....θελω να ξεκινησω αλλα φοβαμαι....μεχρι τωρα τα πλενουμε με νερακι....
Link to comment
Share on other sites

Σορυ κιολλας αλλα μιας και το ειπες....16 μηνων γινεται να πλενουμε με οδοντοκρεμα;;;ακομα και παιδικη;;δηλαδη δεν την καταπινουν και αν ναι δεν πειραζει;;;σε ρωταω γιατι πραγματικα δεν ξερω ...αν και θα ρωτησω την παιδιατρο...δηλ ο δικος μου εχει 12 δοντια 8 μπροστινα πανω κατω και 4 πισω....θελω να ξεκινησω αλλα φοβαμαι....μεχρι τωρα τα πλενουμε με νερακι....

 

nai κι εγω μονο με νερακι της το βουρτσιζα και οχι καθε μερα γιατι δεν καθετε...παντως δεν νομιζω να ειναι απο τροφη..μαλλον παει για να χαλασει..αυριο θα παρω και τον παιδιατρο τηλ να δω τι θα πει..το θεμα ειναι οτι δεν θα κατσει στην οδοντιατρο ουτε με σφαιρες οποτε..δεν μπορω να σκεφτω τι θα γινει..:-(

Link to comment
Share on other sites

εμεις τα δοντια μας αρχισαμε να τα πλενουμε με οδοντοκρεμα μετα τα 3 η οδοντριατρος μας ειχε πει μονο με νερο.

το πιθανοτερο ειναι να ειναι χρωστική και να μην εχεις κανενα προβλημα.

εμενα η μικρή μου ειχε πολλα μαυρα στιγματα στα δοντακια της και γι αυτο πηγαμε και σε παιδοοδοντιατρο νωρις, τελικά ηταν χρωμα λογω σιδηρου, δεν μπορουσε να αφαιρεθει με το βουρτσισμα.

φετος πριν παμε στο νηπιαγωγιο πηγαμε στην οδοντιατρο και ρωτησαμε την μικρή αν θελει να της καθαρισει τα δοντακια για να φυγουν τα στιγματα και να γινουν λαμπερα

η μικρή εκατσε ακινητη και εκανε καθαρισμο!!!!!!

τα δοντακια μας ειναι πλεον καταλευκα και η μικρή χαρουμενη.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

μαρακι μου σε ευχαριστω για την απαντηση.μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως ειναι τα στιγματα σιδηρου?πως καποιος καταλαβαινει αν ειναι αυτο και οχι τερηδονα?δηλαδη εσας ποσο καιρο εμειναν πανω αυτα τα μαυρακια?και δεν επαθε τιποτα το δοντι ε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...