Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόσωπο & Κεφάλι Κοκκινίλες--> Καύκαλο --> Ξεφλούδ


Recommended Posts

Προσπάθησα στον τίτλο να δώσω μια συνοπτική περιγραφή του προβλήματος.

Η κόρη μου είναι 45 ημερών και εδώ και μια εβδομάδα παρουσιάζει τα ακόλουθα:

Αρχικά είχε βγάλει κάτι σπυράκια στο κεφάλι....αυτά έφυγαν και μετά μια μέρα εμφάνισε κοκκινίλες στο κεφάλι αλλά και στο πρόσωπο παντού οι οποίες δημιουργούν καύκαλο και ξεφλουδίζουν.

Διάβασα τα θέματα για τη νίνιδα κλπ αλλά δε νομίζω να ανήκει σε αυτή την κατηγορία. Την είδε η παιδίατρος και είπε οτι μάλλον οφείλεται σε ορμόνες της μαμάς και άλλα τέτοια κια δεν είναι τίποτα και βάλτε λαδάκι κλπ κλπ. Το θέμα είναι οτι εγώ δε μπορώ να βλέπω να φεύγει το καύκαλο ( πέραν της όλης άσχημης εικόνας ) και να βγάζει και λίγο αιματάκι .

Σκέφτομαι να την πάω σε δερματολόγο αλλά αν κάποια/ος έχει παρόμοια εμπειρία παρακαλώ να τη μοιραστεί μαζί μου. Δε δείχνει να φαγουρίζεται το μωρό, δεν κάνει κάποιες κινήσεις δηλαδή σα να θέλει να ξηθεί, ούτε έχει χάσει την όρεξή του και τις συνήθειές της.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.

 

 

:(:(

1cNP.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ckougar έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον καμία σχέση με νινίδα.

Η παιδίατρος σας είπε πότε θα περάσει;

Εγώ πάντως θα το πήγαινα το ζουζουνάκι και σε έναν δερματολόγο, αυτός κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Εμείς έτσι είχαμε ταλαπωρηθεί αρκετά με ένα σύγκαμα της μικρής, δοκίμαζε διάφορες κρέμες ο παιδίατρος αλλά δεν είχε αποτέλεσμα, με το που πήγαμε σε δερματολόγο μας έδωσε μια συνταγή φτιαχτή και αμέσως συνήλθε το μωράκι.

Περαστικά σας πάντως και θα περιμένουμε νέα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Όλια... θα ενημερώσω όταν την πάω... μάλλον για έκζεμα μου κάνει αλλά σαφώς δεν ξέρω...θα μάθω ελπίζω από τον δερματολόγο όταν πάμε...

1cNP.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ασχημα σπυρακια ειχε ο χαρης απο 20 ημερω μεχρι 20 περιπου... αλλα μιλαμε για πολυ ασχημα σπυρακια.. Ηταν ατοπικη δερματιτιδα, την οποια ερεθιζε με τα χερακια του επειδη προσπαθουσε να ξυστει. Του φορουσαμε συνεχεια γαντακια... Τελικα περασε απο μονο του..

και εμεις πηγαιμε σε δερματολογο αλλα δεν μας ειπε κατι διαφορετικο απο τον παιδιατρο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ασχημα σπυρακια ειχε ο χαρης απο 20 ημερω μεχρι 20 περιπου... αλλα μιλαμε για πολυ ασχημα σπυρακια.. Ηταν ατοπικη δερματιτιδα, την οποια ερεθιζε με τα χερακια του επειδη προσπαθουσε να ξυστει. Του φορουσαμε συνεχεια γαντακια... Τελικα περασε απο μονο του..

και εμεις πηγαιμε σε δερματολογο αλλα δεν μας ειπε κατι διαφορετικο απο τον παιδιατρο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ιδια συμπτωματα ειχε και ο Ζαχαριας μου. Ο γιατρος διεγνωσε εκζεμα. Του εφυγε οταν εγινε 6 μηνων.

Παντως δεν εδειχνε παντα να τον τρωει. Μας εδωσε ο γιατρος μια αλοιφη να βαζουμε μονο αν τον ενοχλουσε πολυ. Προσπαθουσα παντως παντα τα σημεια αυτα να ειναι υγρα βαζοντας βαζελινη μετα απο υποδειξη του γιατρου.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε ότι πήγατε τα παιδάκια σας σε δερματολόγο, εννοείτε ότι πήγατε σε κάποιο ειδικό δερματολόγο για μωρά; Δηλάδή, θέλω να ρωτήσω, υπάρχει παιδοδερματολόγος;

Ή μπορώ να πάω σε απλό δερματολόγο;

Σόρρυ αν είναι χαζή η ερώτησή μου αλλά δεν γνωρίζω....

 

Aν έχετε να προτείνετε κάποιον, στείλτε τα στοιχεία του, παρακαλώ πολύ.

Eυχαριστώ!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε ότι πήγατε τα παιδάκια σας σε δερματολόγο, εννοείτε ότι πήγατε σε κάποιο ειδικό δερματολόγο για μωρά; Δηλάδή, θέλω να ρωτήσω, υπάρχει παιδοδερματολόγος;

Ή μπορώ να πάω σε απλό δερματολόγο;

Σόρρυ αν είναι χαζή η ερώτησή μου αλλά δεν γνωρίζω....

 

Aν έχετε να προτείνετε κάποιον, στείλτε τα στοιχεία του, παρακαλώ πολύ.

Eυχαριστώ!

 

Προσωπικά πήγα σε δερματολόγο που μου πρότεινε ο παιδίατρος, ήταν κανονικός όχι για παιδιά, νομίζω όμως πως θα υπάρχει και ειδικότητα παιδοδερματολόγου πια ειδικά στην Αθήνα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...